Gemengde Berichten. 941,717 reizigers met eene ontvangst van f72 290.96 over datzelfde tijdvak in '1886. De buitengewone ontvangsten over de eerste drie maanden van 1887 beliepen f 35,977.10V2> terwijl die over datzelfde tijdperk van 1886 f 34,564.771/3 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1887 beliep f 114,810.39, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1880 f 106,855.73Vs. beliep. De morgengroet der 4000 Amsterdamsche kinderen aan Z. M. zal op 's konings verlangen, met het oog op de audiëntie, niet des Woens dags, maar des Donderdags plaats hebben. Het plan bestaat om op een der feestdagen een ge- kostumeerden optocht te houden langs de Stadsgrachten. Dat het plan tot het samenstellen van een jeerewacht bij 's konings verblgf te Amsterdam is opgegeven, vindt zijn grond hierin, dat Z. M. zonder opgave van redenen, maar in de hoffelijkste bewoordingen, voor de hem aan geboden eer heeft bedankt. Voor de aanslaande feesten zullen twee feestwijzers het licht zieneen by de Gebr. Binger en een (goedkoope uitgave) by de .firma J. C. M. Van Diggelen Co. "Van dezen jsatsten feestwijzer is de opdracht door Z. M, den koning bereidwillig aanvaard. (IV. v. d. D.) M. de koning heeft rechtspersoonlijkheid «erleeod aan de onlangs opgerichte nieuwe pbilantropische vereeniging tot steun vau ver waarloosden en gevallenen. Deze vereeniging beoogt de beoefening der christelijke liefdadig heid, met eerbiediging van de godsdienstige overtuigingen van andersdenkenden. Als voorzitter is opgetreden prof. Knap pert te Amsterdam en als secretaris, waarn, penningmeester, dr. Mounier te Utrecht. Volgens opgave van het bureau s Veritas" tjjn in de maaud Febr. 1837 verongelukt 73 zeilschepen, alsvan Duiischland 3. Amerika 23, Engeland 19, Oostenrijk 1, Denemarken 2, Frankrijk 8, Italië Noorwegen 7, Portugal 1 en Zweden 3; .onder dit getal zijn 4 vermiste. Door stranding verongelukten er 36, door aanvaring 6, door brand 1, 7 zijn gezonken, 7 zijn verlaten en 12 werden afgekeurd. In dezelfde maand verongelukten 11 stoom schepen, als van Duitschland 1, Engeland 9, £D Rusland 1, waaronder 2 vermiste. Door stranding verongelukten er 7, door Aanvaring 1, terwijl er ,1 werd afgekeurd. De versiering van de Gasthuismolensteeg te Amsterdam belooft eene der schoonste en belangrijkste te zullen worden, uit een artis tiek oogpunt beschouwd. Door den heer Bouwman, bewoner dier straat, door al zjjne naburen financieel ondersteund, zal deze «tieat, gaby de Brouwersgracht gelegen, in het ge waad der 14e eo 15e eeuw gestoken worden. Aan den kant van den Singel zullen u). de oude Gasthuismolen, aan de zjjde der Heereo- gracht de oude Elisabcthspoort verrijzen, ge heel naar de nog daarvan bestaande prent- teekeningen uit die grijze oudheid, vervaardigd door den heer Grootveld, decorateur van het Paleis voor Volksvlijt, die deze taak met bij zondere voorliefde aanvaardde en er een kunst werk van maakt. De onderneming j>Het Broekerhuis^" te Am sterdam, hquideeit wegens gebrek aan be langstelling. Het ülr. D. tegt: Utrecht een zeehaven schijnt een groot woord en toch is thans de mogelijkheid aan getoond een schip direct van Londen naar hier te charteren. De firma V. d. Pol, Vink an Cie., alhier heeft een lading Eogeische Portland cement ontvangen, direct aangevoerd git Londenhet schip wordt thans aan de .Nieuwe kade gelost. De eerste prijs uit de verloting van voor werpen van kunst en smaakafgestaan tot versterking van het ondersteuningsfonds bij het Nodertandsch onderwijzersgenootschap, namelijk een schilderij van J. Israëls ïln gedachten", ter waarde van f 1000, is getrok ken door den heer R. T. Meek, onderwijzer te BellingwoUle (Gr.) Bij de gisteren in eea huis aan do Ko ninginnegracht te 's-Gravenhage gehouden openbare verkooping was er groote kooplust voor oud porselein. Een Saksisch beeldje bracht c.a. op f205. een dito f280, een dito f 160, eeu dito f150, een dito f245; twee Chineesch porseleiuen beeldjes f486, vijf Engelsch por seleinen f245, een antieke spiegel f65 en een porseleinen kom f64, Het adres van ingezetenen van Arnhem, die de kermis wederom wenscbeo in te voeren, is Woensdag aan den gemeenteraad aldaar gezonden. Het is een lijvig deel eo bevat de namen vau ruim 5300 personeu vau alle rangen en standeu. Wat vroeger te Scheveningeu tut de zeld zaamheden behoorde, geschiedt nu ruim *125 zeelieden loopeu thans bij gebrek aan vaar- gelegenheid leeg. Gaandeweg vermindert de vloot en er wordt nu te Scheveniugen inderdaad armoede gele den want waar geen goede vischvuugst plaats vindt, drukt dit ook zeer op andere aanver wante vakken, ambachten en bedryven. Eene premie van I 500 is uitgeloofd aan hem, die den dader kan aanwijzen of aan houden van den diefstal van zilverwei ken enz. die in den nacht van den 24 op den 25.lezer in de Willemstraat te Tilburg is gepleegd. In Nieuwer-Amstel zal de telephoon in eigen beheer gelegd en geëxploiteerd Weiden,De vereischte vergunningen van de ministers van waterstaat eu ooi log zijn verkregen. Uit de weesinrichtmg te Neerbosch' zyu weder twee jongens naar Noord-Amerika ver trokken, om zich te Benville (Minnesota)-te vestigen. Thans zijn reeds elf jongens op ver schillende plaatsen ia Amerika iu betrekkin gen geplaatst. Wie, die iu da laatste 20 jaren by het re giment gren, en jagers gediend hebben of nog dieuen, heboen niet gekend de caotimere Antje B. huisvrouw vau Uen tamboer B,? Steeds gereed om den soldaat, hetzy gieuadier of jager, die kleiue diensten te bewijzen, otn hem uit moeilykheden te houden, eu die uit deu aard der zaak door eeu vrouwenhand moesten ■■■■■i H kou, tot troost en trachtte zy hein door hulp vaardigheid en scherts den dienst zoo diagelyk mogelyk te maken. aAut" uu is gisteren m hel R.-K. gasthuis in het Westeinde op 56 jarigen leeliijü over leden. Wanneer de gewoonte was militaire vrou wen met militaire eer te begraven, dan voor zeker volgde het gausche legiment grenadiers en jagers die goeie Aut naar den doodeoakk^r. Het boycotten wordt te Giouw nog voort durend toegepast op den tnoleuaar V. d. L., wiens molen onlangs is afgebiaudl Daar echter de staiiouskolfiehutshouderzich aan het verbod niet stoorde en den geboycotte melk eo boter waagde te leveien, werd ook hg in den maatregel begrepen. Op een aan de muren aangeplakt papier werden zelfs de reizigers gewaarschuwd, dat als zij in het statiouskoifiehuts verteringen maakten of er gingen logeeree, zy iu Grouw niets zouden kunuen verkoopen. Nu werd het den kolfia- huisbouder al te erg, hy eindigde met zich naar den wil van de boycitters te schikken, en de. ban over zijne inrichting werd hierna opgeheven. Delft. In de gisteren gehouden verga dering der anti-revolutionaire kiesvereniging «Nederland en Oranje" alhier is de lieer J.O. Fabius opnieuw tot haren candidaat geprocla meerd vonr de Tweede Kamer. Den Haag-, Woensdag gaf de keizerlijke Japansclio prins olhier een déjeuner in de ontvangstzaal van het vHótel de Bellevue" waarop vele aanzienlijke personen waren ge- noodigd. De prins had vooraf met zijn gevolg een rijtoer gemaakt in de omstreken der residen tie, hoofdzakelijk om de werking van den watermolen in de polders te leeren kennen. Den Haag. Een paar weken celeden stierf alhier eene vrouw, die met bedelen in haar onderhoud voorzag. Op haar sterfbed verzocht zij herhaald-lijk aan haie zuster om haar, nadat zij zou 7ijn gestorven, met de muts, die zij op het hoold had, te begraven. Dit wekte achter docht, zoadat men na haar verscheiden dio muts afnam en toen ongeveer 11000 aan bankpapier vond. (D.) Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geuesskun e, met proefschr.sOnderzoe- kingen ovei den invloed van a'coho! op den menscii." de heer D, Itomeijn, arts, olfic. van gez. 2e kl., geboren te Euspijk. Een nieuwe getuige in de zaak van den drie- voudigen moord te Parijs heeft eene gewichtige verklaring afgelegd Zooals men weet, is ten huizo van de vermoorde Marie Regnault en de beide andere slachtoffers een kaartje gevonden met den naam van «Gaston Geissler", en een gordelriem, benevens een paar manchetten met zijn naam. Vandaar dat die persoon dadelijk voor den moor denaar werd gehouden. Maar bestaat deze? en zoo ja, is hij schuldig of medeschuldig 1 Zooveel is zeker dat een andere Geissler, Arthur, thans ietsvorzwarends uit bet leven van Pranzini aan den rechter van instructie heelt medegedeeld. Alvorens deze Arthur Geissler in bijzijn van Pran zini door den rechter van instructie in verhoor werd genomen, vroeg laatstgenoemde aan Pran zini of hij iemand Gaston Geissler gekend heeft. «Nooit", was het antwoord. «Een anderen Geissler dan?'' vroeg do rechter. «Ook niet", liet Pranzini er op volgen. Nu werd Arthur Geissler binnengeroepen, en zoodra Pranzini hem zag ontstelde hij zichtbaar, Arthur Geissler getuigde nu, dat hij secretaris was in het -Hotel Itoyat te Napels Henri Pran- I i was daar beambte onder hem, en lmd er zich I ulüig gemaakt aan diefstal. Hij lmd namelijk, I bals later ontdekt werd, een aangeteckenden v lef mot waarde weggenomen. —Arthur Geissler, dio bekend staat als een eer lijk en fatsoenlijk man, heeft verklaard dat hij Marie Regnault nooit gekend heeft. Een sensatie-proces om een erfenis zal eerst daags iu Engeland worden gevoerd. Elf jaar ge leden werd een vreeselijke moord gepleegd door een zekeren de Tourville, een Fransch edelman, die een Engolsche dame had getrouwd, met een bruidsschat van 80.000 p.st. Op den dag van haar huwelijk maakte zij haar echtgenoot eenig erf genaam van haar aanzienlijk vermogen indien zij eerst kwam tc sterven. Voor dit laatste zorgde de waardige echtgenoot wel. Hij stelde een reisje voor in het Tyroler gebergte,en het jonge vrouwtjo stemde van harte er in toe. Er-werden uitstap jes gemaakt en op zekeren dag wandelden zij alleen in hot gobergto naast .een afgi omleen enkele stoot, en de Tourville bezat 80.000 p.st Doch hoe goed hij ook zijn maatregelen had ge nomen, een jager hnd in do verte don moord zien-plegen. De Tourville werd aangeklaagd en tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Toen kwam de vraag, wien behooren die on metelijke rijkdommen nu? De Tourville had een zoon uit zijn eerste huwelijk en deze werd al gemeen als erfgenaam erkend. Daar ontvangt men liet bericht dat deze zoon in de Golf var» Napels schipbreuk heeft geleden en het geld werd door do Engolsche regeering in beslaggenomen. Dezer dagen ontvangt nu de Court of Chancery een brief, waarin de geheelo schipbreuk wordt geloochend en de jonge de Tourville liet voor nemen te kennon geelt, zijn rechten op do erfenis te zullen doen gelden en zijn afkomst te bewijzen. De zaak zal nu geheel opnieuw worden onder zocht en de rechten van lfenri do Tourville wor den besproken. Een internationale tentoonstelling van post zegels, briefkaarten, telegram- en plakzegels, enve loppen, werken over postzegels enz,, zal in Mei a. s. te Antwerpen gehouden worden, in het «Nijverheidspa]eis." Men verwacht dat er veel belangrijke inzendingen zullen komen, vooral van de zeer talrijke Belgische verzamelaars. Er wordt een gouden medaille toegekend voor de verzameling, die het grootst aantal zeldzame postzegols bevat, en een voor de volledigste ver zameling. Voorts zijn cr nog een aantal zilveren en bronzen medailles te behalen. Inzendingen moeien geschieden vóór 25 April aan den secre taris van liet comité, den heer Th. Van Ifaesen- donck, adres: Paleis voor nijverheid, handelen fraaie kunsten, te Antwerpen. llortog Ernst van Snksen-Coburg-Gothadio in dit jaar zijn gouden jagersfeest viertheeft in do 50 jaren sedert 1837 n'et minder dan 57,143 stuks »haar"-wild geschoten (herten, vossen, wilde zwijnen, hu-zen, konijnen, enz.), alsmede 14,916 stuks sveercn'-wihl (adelaars, patrijzen, eenden, snippen enz). In het geheel schoot deze moderne Nimrod dus 72,059 stuks- wild, Te Clary, bij Rijssel, waakte mej. Bare! met zekeien Barquetto bij het lijk van haren vader. Toen do lamp uitging, wilde zij petroleum bij- gieten, doch stortte eenige oliedeze vatte vuur en beiden zijn levend verbrand. Te Bajardo (Italië) worden do gekwetste en kranko slachtoffers der nardboving met de grootste zelfopoffering en liefde door drie Engelsche dames verpleegd, die zich danr bevonden, toen de aard beving plaats had, en dia aanstonds deze schoo.no taak op zich hebben genomen. Het aijn miss Nwenton, miss G. Padie en miss "Winifried Egeres. Naar men begrijpt, worden zij door do bevolking op de handen gedragen. Do directeur van het observatorium te Ilong- Kong, de heer Doberck, heeft uit tallooze waar nemingen opgemaakt, hoe dikwijls por jaar in de verschillende zeeën gevaarlijke stormen woeden, Duarin komt voor, do Arabische Zee met 70 de Golf van Bengalen met 115; liet zuidevdoel van den In'dischen Oceaan mot 53de Java-Zee met 12; deChuicescheZeemet214; de Golf van Mexico met 355 stormon in 'tjaar. Ook in Engeland klaagt men over do liooge briefporten naar de koloniën, en de daardoor ontstaande zondorlinge verhoudingen. liet. is b. v. voordeeligor, Engelsche brieven naar Australië van Frankrijk uit te verzenden, en ook een brief uit Frankrijk naar Britsch-Indië kost minder port- dan een uit Engeland. Evenals Siemens to Dresden, zOekt de Engel sche ingenieur Buckriall de houten en ijzeren dwarsliggers voor spoorwegen te vervangen door glas. Een aantal proefnemingen, gedaan te Glas gow, bewezen dat dit materiaal zeer moeilijk te verbrijzelen was; rotten of roesten is geheel buiten gesloten. Het glas wordt verkregen door'smelting van eene granietsoort, welke vee! voorkomt in't zuiden van Engeland. Naar men uit Sydney bericht, is van do vijf en tachtig arbeiders, die door do ontploffing in de Bulli-mijn bedolven waren, geen enkele lovend teruggevonden. Do Noorsche walvischvaarder Vnndohus is Donderdagnacht bij Mandal verongelukt. "Vijftig menschen kwamen daarbij om het loven; slecht» twee werden gered.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2