Kerhism. 'P&f Telegraaf. Amsterdam in feestgewaad. Gemengde Berichten. Koloniën. m r.ÜS)d'- Tïlijjfeö'jV'I, Visscherij. ~r'J liet is eon eenig schouwspel, Amsterdam in zijn tegenwoordigen feestdos. Als met een tooverslae- is de geheele keien-oppervlakte in een hof van sparregroen en bloemen hei schapen. Amsterdam wilde dat haar feest alles zou over treffen, wat don I9n Februari in ons land ge wrocht werd, on men is er in geslaagd, want wil en daad waren een, en zoo zal zelfs alles, wat bij menschenheugenis in ons land weid aange bracht, tot versiering eener stad, overschaduwd worden door den aanblik, dion onze stad de volgende Week zal opleveren. Het is onmogolijk on ondoenlijk om in een courantartikel pok maar een flauw denkbeeld daarvan te geven. Op ditoogenblik is men overat druk bezig, de laatste Imnd te leggen aan de kolossale of monumentale versieringen toch is men nog niet zoover gevorderd, dat nu reeds oen volkomen beeld van de versierde stad zou kunnen worden gegeven, ware de uitgever van den fraaien feestgids, de hoer Dinger, niet zoo vrijgevig ge weest urn ons een blik te gunnen in dit prachtige, meer dan 7*2 bladzijden klein quarto standaard werk, versierd met meer dan 30 grooto en kleine houtsneden of zincogrnpliieen, vervaardigd naar penteekeningen van artisten als II. P Berlage, Gerard Muller en L. W. G. Wenckebach. Wanneer men van het Centraalstation de feest vierende veste binnenkomt, ontwaart men al dade lijk op do brug tusschen den voormaiigen Haar lemmerdijk thans Haarlemmerstraat en Nieuwondijk een kolossale oeiepoort, door den Amsterdamschen Bakkcrsbond bekostigd, en waar aan, behalve een welkomstgroet, attributen van het bakkersgildo prijken.^ De Nieuwondijk prijkt met groonloofen meest alle daaraan uitkomende straten hebben daaren boven aan de ingangen oerepoorten met nationale vlaggen. Zoo komt men allengs aan den Dam, die op geheel eenige wijze versierd wordt. Nog is alles niet gereed, terwijl dit geschreven wordt, maar de heer J. Springer, die het plan dezer ver siering ontwierp, heeft het leelijke monument geheel omtimmerd, en alleen het beeld der Hol- landscho maagd aan zijn grootsche decoratie dienst baar gemaakt. Eigenlijk is het een reusachtige fontein, waaruit aan vier zijden evenzooveel leeuwenkoppen wator doen ontspringen. Boven de fontein draagt dit fraaie monument, van slecht acht dagen duur, de wapens der verschillende provinciën, terwijl acht banierdragers rondom zijn aangebracht. Terzelfder hoogte, boven de fontein, zijn nissen aangebracht Biet allegorische voorstellingen, geflankeerd door vrijstaande kolommen. Het geheel is afgedekt door sen kroonlijst met attiek, welke in overeenstem ming zijn met het voetstuk dor Hollandscbe"maagd, die hot geheel kroont. Zal dezo versiering, vlak tegenover 't paleis des konings en vlak tegenover de appartemen ten, die dagelijks door de koninklijke familie be woond worden, bij den dag reeds schoon zijn, een niet te beschrijven effect zal worden ver kregen, wanneer hot eleetrisch licht, van de krach tige machines van het Café Krasnapolsky, uit negen groote reflectors, ven evenzooveel masten Van IC meter hong, daarop valt en met het vrij voldoende gaslicht, den geheelen Dam in ebh zee van licht doet baden. Van den Dam naar de Kal verstraat is slechts een enkele stap. Aan de ingangen (Dam on Munt) staan reusachtige Lampadères, terwijl door de ge- heele straat guirlandes van groen en bloemen hangen, afgewisseld door vlaggen, wierstandaards in bloemkorven een rustpunt vinden. Telkens op een afstand van 9 nieter hangen over 't midden dei straat lichtkronen, elk met 100 illumineer- glazen. In heel do straat hangen 80 vun deze kronon. In do daarop volgende Roguliersbreestraat is in t midden een zeer groote eerepoort opge richt, met pilaren en kapiteelen van gips, en kwistig met kostbare bloemen, als azalea's en heestet s, versierd, te midden waarvan vier heelden, van steen gehouwen, prijken, die do vier jaar getijden voorstellen. Voorts is doze straat met - groene slingers versierd, die aan dezen breeden verkeersweg een levendig voorkomen geven. Van oen vindingrijken geest getuigt het Rem- brandt-plein, van )velks versiering het standbeeld ■van den grooten meester bet middelpunt vormt, dat omgeven is dour hougopgaande'wimpeldra gers. Het plantsoen wordt omringd door gas- en bloembogen, (volgens don officieelan feestgids) in wier midden vier poorten zijn aangebracht, waar onder acht standbeelden van vorsten uit het Huis van Oranje-Nassau geschaard zijn, allen in het ■.kostuum van hun tijd: daaronder natuurlijk ook het beeld van den vorst, wiens feest thans wordt gevierd. Daar wij ons slechts tot een greep hier en daar kunnen bepalen alles te beschrijven, wat ver meldenswaard is, is onmogelijk gaan wij over tot de bekende sbocht van de Hcerengracht." lis.f. ®en ''ousachtige galjoot voor anker v\ ïllemijntje" gedoopt, welker tuigage uitsier- hjke bloemslingers bestaat. Des avonds zullen muziekuitvoeringen aan boord van do Wille- mijntje" gegeven worden, dio dan (ovens geheel verlicht zal zijn. Van hier bezoeken wij oven het Leidscheplein, op welks brcede brug een statige eeropoort is op getrokken, in antieken stijl, met drio breodu door gangen voor trams, vopi tuigen en voetgangers. Tal van wapenborden van den koning en de ko ningin, dnaiann opgehangen, wijzen op hot door luchtig verloden van ons vorstenhuis. Op do St.-Antoniosbreestraat en in den omtrok daarvan, het kwartier onzer Isradliotische mede burgers, is het nog drukker en levendiger dan ge woonlijk. De geheeie straat is in een groene la°an herschapen, welker lengte verkort wordt door tal van fraaie «erepoorten, aan elkander verbonden door guirlandes van spar regrocn, opgehangen aan naalden en pilasters, die aan den top letters dragen, welke to zemen de zinsnede vomienIlulde der bewoners van de Sint-Anthonies-breostrnat aan den Koning. Vrijdag, met zonsondergang, ging het Isnidlietisch Paasehfeost in, en vóórdien tijd was het in die buurt een opmerkelijke en eigen aardige drukte, daar men vóór Paschon gereed wildo zijn. Wij slappen nu, met zevenmijlslaarzen, over naar de Willemstraat, mede onder do versierin gen van dan eersten rang to tellen. Hier. zoowel •als .in allo aangrenzende straten en stegen, is alles groen en met bloemen versierd, zoover het oeg zien kan. De bewoners van den Jorduan heb ben zich zeiven overtroffen. Er zijn aldaar drie groote eerepoorten opgericht, op do middelste waarvan zich nu en dan oen muziekkorps zal doen liooren. Reeds geruimen tijd wapperen de Neder- landsche kleuren op die poorten, doch de folio wind, die sinds eenige dagen door de straten blaast, heeft ze reeds aan flarden gescheurd. Maar geen noodnis de koning of de koningin met bet prinsesje door de straat komen, wat de Wil- lemstraters hartelijk wenschon, dan zullen nieuwo vlaggen in top worden geheschen. Van de YVilleinslruat doen wij opnieuw een grooten stap, om nog een schoone versiering te schetsen, en wel naar den Buiten-Amstel. In het midden van deze schilderachtige rivier is een fraai gemodelleerdo tempel opgericht, gekroond met een lichtfontein. Rondom zijn zes pyramides, ook gekroond met een W en voorzien van drio lantaarns. De kroonlijst is versierd met wapens en jaartallen. 7000 lampions in verschillende kleuren zullen des avonds het geheel verlichten. Zeer zal voorts de aandacht trekken het bekendo koffiehuis Krasnapolsky, dat met 1050 electnseho gloeilampen zal worden verlicht, elke gloeilamp voortspruitende uit een bouquet van driekleurige bloomen. Op don achtergrond, in 'de zoogenaamde wintertuinen, zijn rijk gedrapeerde tropeeéii aan gebracht, waarin de boistbeelden des konings, der koningin, en van het piinsesje prijken, De tuin zelve bevat een rijkdom aan palmen en azalea's, het geheel in een lusthof geordend, onder leiding van don kunstschilder Stortenbeker. Ook de Warmoesstraat zelve wordt smaakvol versierd, evenals de Utrechtsche, de Leidsche straten, de Dainstinat, de Haaileramerdijk, e Heeren- on Keizersgrachten. In 't kort, Amsterdam gelijkt op een toovertuin van Armida, waardig om nu vooral bezocht en bezichtigd te worden. (Vat/,) Te Wiesbaden werd op 31 Maarteen gedonk- teeken onthuld voor Franz Abt. ii tachtig aldaar te huis beboerende visschers het leven. Voor Fritz Reuter wordt te Chicago een stand beeld van brons op een voetstuk van Zvveedscb graniet gesticht. In Duitschland is voor Fritz Reuter nog geen gedenkteeken opgericht. De drio getuigen, die in 1886 den minnaar kenden van Camille Aguettant, die in haar wo ning in de rue Caumartin te Parijs werd vei moord, hebben verklaard dat Pranzini die man niet is. Te Brussel meent men op het spoor van Geissler te zijn. .Te Furstenstein leeft* een man, die, ui'' gods dienstige overtuiging, gedurende den gauschen vastentijd van 40 dagen, alleen des Zondags eet, maar verder al de overige 34 dagen zich van 't nuttigen van spijzen onthoudt. Hij heeft dit nu reeds 3 jaren volgehouden. De hoogleeraar Jac, Cunepa te Rome is treurig aan zijn einde gekomen. Bezig met toe te zien op de plaatsing van een nieuw groot toestel voor zijn laboratorium in Chiaviri, brak een der stounseis van het toestel, viel op den hoogleeraar en verbrijzelde dezen tot eone schier onkenbare massa. In den in do laatste dagen op de Schoische kust geheerscht hebbende storm verloren zeventig Een dorde gedeelte van Taganrog (Zuid-Rus- laud) is dooi* een ontploffing van dynamiet afge brand. Te Enfield zijn proevon genomen metsnelvu- rende Maxinikanonnon. waarbij in 11/3 minuut 1000 schoten kunnen worden gedaan. Dij een dor proeven werd het vuren voortgezet tot or in 3% minuut 2115 schoten waren gedaan. Stanley voert op zijne expeditie in Afrika con dergelijk kanon mee. Van drio prachtige saffieren, die deel uitmaken van do verzameling der Fransrhe kroondiuinanten, die weldra onder den hamer komen, zijn twee dooi een professor in do mineralogie hovonden onecht te zijn. Davidoff heeft een Stradivarius-cel van het jaar 1712 ton geschonke gekregen van graaf Wielohorsky, die deze van graaf Apraxin had overgenomen, in ruil voor een Gunrneritis, mot bijbetaling van 40,000 fres. Bovendien had Wielohorsky nog het schoonste paard uit zijne stoeterij moeten afstaan.. Bij Cincinnati leeft een der grootsto gezinnen in de Vcreenigde Staten. Do man, Joel Vaughan, huwde vier malen. Zijn laatste drie vrouwen waren allen weduwen, die kindoren hadden bij hun vorige echtgenootcn. en wel acht, zevenen vier, samen negentien. Zijn vier vrouwsn gaven Vauglmn 27 kinderen, zoodat hij mot da 19 stief kinderen er 40 te verzorgen heeft. De oude vader is 80 jaar, het jongste kind ligt nog aan moe ders borst, Rijsselberghe hoeft een toestel uitgevonden, waarmede te gelijker tijd 8 tot 24 telegrammen kunnen worden overgebracht. Volgens The Japan Gazelle zijn verleden jaar in Japan 155.509 mensrhen door cholera aange tast, cn 103.107 aan die ziekte overleden. - - - Tot troost van hen, wier stom te wenschen overlaat, dicne, dat een schrander man, do heer Gruff te Washington een klein werktuig uitge vonden heeft, dat hij den" naam van sbucking" 'heeft gegeven. Het is van eenvoudigen vorm, en kan gemakkelijk in den mond genomen worden. •Laat men de stem er doorgaan, dan krijgt zij een zeer aangenomen, zuchten klank, zelfs al is zij hard of ruw. De uitvinder streeft naar meer volmaking van het werktuig, om met behulp er van een octaaf honger te zingen, en dus b. v. een baryton in een tenor te veranderen. Als de deug delijkheid er van onwederlegbaar bewezen kan worden, is het fortuin van den uitvinder gemaakt, en wie weet van hoevolen bovendien. Men heeft opgemerkt dat de bloemen, die geen zaden voortbrengen, langer goed blijven dan die wel vrucht en zaden maken. Zoo b. v. verleppen de dubbele bloemen in 't algemeen veel minder snel dan de enkele. Dit spoor volgende, in verband met verschei dene andere opmerkingen, komt men tot het be sluit, dat het leven eener bloem eenige dagen kan verlengd worden, door do bevruchting tegen te gaan. Dit middel is eenvoudig genoeg. Men neme daartoe een schaartje en knippe .daarmede, zoodra de bloem zich flink ontplooid heeft, een deel van den stijl of stamper weg. Dit middel, wordt met het oog op tentoonstel lingen reeds door enkelen toegepast en met succes. Het* werkwoord beminnen luidt in het Indi- aansch chemlendamougbkunagogager. Het moet aandoenlijk zijn, een Indiaansch minnaar zijn aangebedene te hooron verzekeren, hoe hij haar chenilendamoughkunagngagert Eeno nieuwe omschrijving van de lucht vindt tóen in een Duitsch blad Lucht is niets anders dan wind in rust." nader geschreven, dat zij uitgingen van zekeren Toomanggoeng Gomnr, die in 1859 en '00 een gpzworon vijand van hot gouvernement was go wees t, maai- daarna rustig was gebleven tot 1880. In dat jaar begon hij oene bende te ver zamelen, die in December tot 300 man was ge klommen. Zijne brutaliteit werd met den dag grootcrde bewoners vluchtten uit hun kmnpengs, berichten kwamen binnen, dut hij plu, had Murtnpoera aan to vallen, enz. enz. In hot laatst dor vorige maand verspreidde zich het heugelijk borieht dat onze held van kant gemankt was. Dit nieuws is 22 Febr. bevestigd, daar Gamar's hoofd aldaar is aangebracht en 15 van zijns volgelingen opgesloten zijn, waaronder een broeder van hem, Gamot* i3 te Batoa Lttjen (Koesan) door de bevolking afgemaakt. Sevon zijner volgelingen ondergingen hetzelfde lot, terwijl do oude Djska Waarna bij hei omslaan eener djoekoen verdron ken :s. In Engeland vertoont zich hot miltvuur ge durende de Jaatsto maanden herhaaldelijk onder een zeer Kwaadaardigsn vorta, dien van spcnic apoplexie. De aangetaats dieren, bezweken na 4 tot i-ur lijdens. Op sen3 groote boerderij ïi&bii Aston 2:jn einde Haart si begin April alia run- dsran, schapen en varkens door de ziekts san- getest, waaraan o. a. binnen enkele dagsn 39 vorksrx ï'.jn gestorven, Het vervoer van vee uit dtsn kring is verboden. ..*>Ï3RI 33AA©, 12 April. Do vorstelijke familie vei trok hedennamiddag ta 1.30 Daar Amsterdam. Eene tulryke menigte juichte de vertrekkendea toe. De koning was ia admiraals-uniform en zag er welvarend uit. De locomotief van den koninklykeu trein was •geheel versierd. De Hooge Raad heeft in sjjn zitting van heden vernietigd het arrest van het hof ts Amsteidam, waarbij Van der Stadt en Fortuya verooidoeld waien tot6 maanden gevangenis straf wegens opzetting tot wederspanaigheid in gedrukte geschriften (veispreiding van strooibiljetten na de Amsterdamsch» onge regeldheden.) Het feit werd door het hof niet strafbaar geacht en beiden zyn van alle rechtsvervolging ontslagen. Te 2s/4 uur kwam de vorstelijke familie te Amsterdam nan het paleis aan, toegejuicht door een onafzienbare menigte. Toen HH. MM. en het prinsesje zich onmiddellyk daarna op het balcon vertoonden, steeg «Je geestdrift ten top en scheen er aan het gejubel geen einde te komen. PERNIS. De kruisers, die zich de vorige week met de garnalen visscherij onledig hielden, onder vonden veel moeilijkheid door het weer. De- vangsten waren gering. De prijzen f 2.40 i 2.50 per mand. f - - KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 256 zalmen, die voor fl.10. per i/2 kilo werden verkocht, Nog werden aangevoerd 465 elften, die f *1.50 per stuk opbrachten. De vorige week zijn alhier aan de markt ge bracht en verkocht *1431 zalmen en 1771 elften. Batavia, 9 Haart Over de ongeregeldheden ep Borneo wordt Red. Herv, korK. Beroepen: to Wijkei c. a. ds. G. J. Ban ger, te Driebergen; te Zevenhoven de heer H: J. Rewijl, cand. aan do vrije universiteit te Amsterdam; te Dalfson ds. J. H. Antink,te Almen - te Schore ds. F. A. Van Schaick, te Groote Lindt c. a; te Geervliet ds. N. Jolles, te Noordwijkerhout. Toezegging: van beroep naar Kortgcne aan ds. J, M. Conradie, te Nisse. Aangenomen: het beroep naar Goünga c. n. door ds. J. Nierstrasz, te Hijker-Smildo. .Bedankt; voor hot beroep naar Hoornster- zwaag door den heer Van Binnendijk, cand. te Utrechtnaar Goutnm door ds. G. W. Hees- se'n, te Winterswijk; naar llellouw doords. Wolff, te Gamerennaar Dussen door ds. W. '/.egers, te Gorinchemnaar Kolijnsplaat door, ds. P. Kerper, te Goedoreode; naar Oromelandenvijk door ds. R. II. Cannegieter, te Donkerbroek.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3