Gemengde Berichten. Koloniën. Te Utrecht is door de directie van da Oosterstoomtram aanbssteed: «Het leggen der sporen en het maken der verdere werken voor de sectie "WageningenUtrechtsch-Gel- dersche grensl. Minste ÏDSchry ver is II. Wieu- hoven, te Schiedam, voor f8719. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Ned.-Oost-Indië (Padang rechtstreks), bestaat door middel van het Stuomschip Zeeland, waarvan de laatste btisdichting aan het postkautoor te Rotterdam is bepaald op 23 April a, s., des morgens ten 111/9 ure. He gouverneur der militaire academie, baron Tnets van Amerongen, is voor oorlogstijd aatigewe/en als commandant van de stelling vft'i tiet Ilollandsch Diep en iiet Volkerak. Dsor den heer jhr. mr. J.L. A. Martens, te Utrecht, is aan het rijk, ter plaatsing in 's rijks museum te Amsterdam, ten geschenke aange boden een gedeelte van een vloer van gekleurde tegels uit de 14e eeuw, onlangs in zijn tuin opgegraven en afkomstig van de vroeger aldaar aanwezige woning vau den proost van Sint-Jan. Aan de besturen der afdeelingen, de pro vinciale correspondenten en correspondenten is door het hoofdbestuur van den «Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, opgave verzocht van de voetstellen en vraagpunten, die zij, ter behandeling in de dit jaar te Haarlem te houden algemeene vergadering, in den be- schijjvingsbnef voor die vergadering mochten wensclien opgenomeu te zien. Tevens wordt medegedeeld dat zal moeten worden vooi zien ip twee vacatures in het hoofdbestuur, ont staande door de periodieke aftreding van de beeren di. L. J. Egeliog hd L. P. Walburgh Smult. Ook worden inlichtingen gevraagd omtrent hetgeen in de omgeving der uldee- Jisgen en correspondenten geschiedt tct ver edeling van volksvermaken, en of volksver- amkelykhedeo veelal uitgaan van sterke-drank- verkoopers. "Verleden week is te Leiden het 300-jarig bestat.cs van den Lcidschen Academietuin welks geschiedenis in de jongste aileveringen van het tijdschrift Higen Haard uitvoerig werd be«chieven op huiselijke wyze gevierd in eene bijeenkomst van de directie met al de werklieden, die tegenwoordig aan deze inrichting verbonden zijn. Door den hortula- BUs II. Witte werd o. a. een warm woord ,vai> erkenlelykheid gewyd aan den directeur, prof. dr. W. F. R. Suringar. De byeenkomst droeg een recht gezellig karakter. Te Arnhem is Zondagochtend de neer Van D., uit Oostetbeek, by het afryden van de etoomirarn, vao hel voorbalkon gevallen en onder de tram geraakt. Een been werd hem afgereden. Hy is in het ziekenhuis aldaar Opgenomen. In de plaats van wijlen den heer I. D. Doorman is benoemd tot hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenbage de heer mr. F. baron Van Hogendorp {Damas). Door den heer Miessen, directeur der Til- burgsche weefschool, is op een Jacquard- weefgetouw het portret van Z. M. den koning .Tervaai digd. Het is een kunststuk van weef kunst, niet alleen omdat men het op het eerste gezicht voor eeoecrayoo-teekeoing zou houden, maar ook omdat de gelijkenis zeer treffend is en de lijnen zuiver zijn uitgevoerd. U«t New-York wordt aan het Jllld, ge schreven dat de «Holland Society" aldaar in hare vergadering van 30 Maart jl., op voorstel van dea rechter G. M. Van Hossen, heeft besloten een barer leden, den heer G. W. Van Sicten, in den aanstaanden zomer naar Nederland te zenden, met de opdracht aldaar de vriendschappelijke betrekkiogen met het land van afkomst van de oudste Newyorksche fatniliëa weder aan knoopen. Het bedoelde genootschapwaarvan de rechter II. C. Van Vorst thans voorzitter is, stelt zich 0. a. ten doe! omtrent de geschiedenis der voorvaderen gegevens te verzamelen. Het vermoeden, dat de personen, die op den Tweeden Paaschdag uit den Rotterdam- schen Waterweg met eene loeiboot zeewaarts dreven, verongelukt zouden zijn, is bewaar heid, Donderdag jl, werd de omgeslagen boot op het Maasdi "Joge gevonden, en den volgenden dng vond schipper 'tllart van llrielleeen der lijken. Dat het bygeloof nog lang de wereid niet uit is, blijkt ook nu weder te Rotterdam. Ver schillende zeelieden toch trachten aldaar een bood te vestigen, ten doel hebbende, nooit op een Vrijdag zee te kiezen, daar men dien dag als een ongeluksdag beschouwt. Gelukkig echter schijnt dit pogen niet vooveel bijval le vinden als in het buitenland, waar dit bijgeloof zeer stei k onder de zeelieden beerscht. Zaterdagnacht ontstond een lievige biand in de woning, schuur en stal, onder Ooster hout bij Breda, bewoond door de %ved. We- terinps met haar gezin, bestaande uit vier personen. Alles werd in de asch gelegd en van deD inboedel is weinig gered. Op ver moeden van brandstichting, is de dader ont dekt en reeds tot bekentenis gebracht. Deze is de eigenaar van het huis, zekere A. Van G., wonende te Oosterhout, en dienzelfden dag in ondertrouw opgenomen. Hij bekende den brand geslicht te hebben oin uit de assurantie penningen het noodige voor zijn huishouding aan te schaffen. Ware niet toevallig eeu landbouwer uit Gilze, die van de Groene- dyksche stoomboot kwam, vooibjj het bian- rlende huis gekomen, die nog tijdig waai- schuwde, dan zouden vermoedelijk de bewouers zjjn verbrand. Amsterdam. Zaterdagavond was bet hier weder volop feest. Iti velschillende straten was de illuminatie ojmieuw ontstoken, terwijl ook de gnljuot in de bocht der Ileeren- gracht weer geheel verlicht was en nog beter effect maakte dan Woensdagavond, toen de sterke wind menige kunstverlichtmg beiem merde. By het gaan naar en liet terugrijden van den stads°chouwburg sloegen HU. MM, dit laatste schouwspel belangstellend gade. De bewoners van Willemstraat en Valken burgerstraat hadden een grooten optocht samengesteld, die met muziek, vaandels, vlaggen en paarden door de stad trok en voor het paleis op den Dam stilhield, Op verschil lende pleinen werden tot laat in den nacht bals in de open lucht gehoudendie een getrouw denkbeeld gaven van de feestelijke stemming der bevolking. Burgers, militairen, politie- en brandweermannen, matrozen, allen dansten vrooljjk dooreen, eo niemand dacht er zelfs aan de orde te verstoren. Zondagochtend woon deD HH. MM. de godsdienstoefening in de Nieuwe Keik by, onder het gehoor van ds. Adriaui, die tot tekst gekozen had het laatste gedeelte van Joh. 20 vs. 19: «Vrede zij ulieden". De kerk was, zoo mogelijk, voller dan ouit bij een bezoek des koniogs. Geruimen tijd vóór hetgeen het uitgaan der kerk stond het prinsesje aan het raam van het zybalkoo de terugkomst van vader en moeder af te wachten. Te halltwee verlieten de koningin en prinses Wtlhelmina het paleis weder in een open landauer met vier paarden, en reden langs de Heerengracht naar Artis, waar zy tol omstreeks halldrie vertoefden. Vervolgens reed het koninklijk rijtuig stap voets naar de Oostenburger-, Wittenburger- en Kattenburgergracht, waar aan eiken hoek der dwarsstraten de feestcommissiën met vlag gen en vaandels stonden geschaard. Toen H. M. en de prinses langs de Prins Hendrikkade reden, juichten de jongens sao het wachtschip en het opleidingsschip haar van uit het want toe. Bij de eerepooit, door de bakkers tpgenover het Centranl-station opgericht, werd aan II. M. door den heer L. B. Siemens, voorzitter van den bakkursboad, eene fraaie feestoorkonde aangeboden, welke de koningin in dank aan vaardde en volgens hare belofte onder de cogen van Z. M. zal brengen. Van daar ging het naar de Jordnan, waar H. M. de fei-stveisiei iug bezichtigde, en een bezoek bracht aan de Zondagsscholen ook voor doofstommen der «Vereeniging tot verbreiding der waarheid". I.angs Kat verstraal en Rokin werd naar het paleis teruggereden. Onnoodig te zeggen dat de koningin en de prinses overal op haren weg weer geestdriftvol werden toegejuicht. Gisteien was er een dir.er ten hove, waai by 0. a. aanzaten de her tog vyu Saksen-Meiuingen en ds. Adriatn. By wijze van verrassing waren dezen laatsten feestavond nile lijnen der monumentale ver siering van het gedenkteukeri op den Dam schitterend verlicht inet tetglaasjf*?, teiwijl zich daar vooitdurerid eene jubelende menigte be-voog, die, toen de koning en de koningin met tie primes voor het venster verschenen, om van de illuminatie te gemeten, in een stormachtig gejuich losbarstte, ais om op den iaatsten feestavond een afscheidsgroet te brengen aan het vorstelijk gezin. Gisterochtend ten 9.37 vei trokken Uil, MM. met de prinses. Op den Dam stond eene groote menigte gei eed om het koninklijk gezin met een laatst hoezee uitgeleide te doen. To-n de vorstelijke personen buiten het paleis traden, presenteerde de schutterij het geweer en speelde de muziek liet «Wilhelmus". De koning wisselde een laatsten handdruk met deu buigemeesler. In het rijtuig gezeten, gioette Z. M. de menigte, terwijl de koningin boog, waarna ile weg naar het centraal-station wervd ingeslagen. Daar weiden HH. MM. op de gewone wijze ontvangen en uitgeleide gedaan naar den gereedstaariden extra trein, waai mede de reis naar Het Lon werd vooitgezet. Burgemeester en wethouders van Amster dam ontvingen heden, ten huize van den heer Zoinerdyk Bussink, op een diner de leden van het uitroeiend comité voor de ApiiSfeesten, dat met zooveel ijver gewerkt heelt, en zoo groote voldoening gemet van z'yne voorbeieidmg en leidiug der feesten. Met groote mildheid hebben aanzienlijke Amsterdammers en vele handelshuizen het comité in staat gesteld de uoodige uitgaven te doen, eerst voor uitdeeling van giften aan betioeftigen op 's kooings verjaardag, vervol gens voor de volksfeesten, de aubade, de versiering van den Dam, enz. enz. Apeldoorn, Da koninklijke familie is gisteien ten 11 Vt ure in welstand op HetLoo aangekomen. Eindhoven. De afdeelmg Eindhoven Helmond der kiezersvereemging «Noord-Bra bant" heelt voor de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer weder tot hare candidaten ge proclameerd de heeeren dr. Vermeulen en mr. Va» Baar, en daarna eenparig besloten, niet toe te tredeu tot den algemeen en boud der katholieke kiesvereenigingen in Nederland, omdat riet legleinent van dien Bond de vrijheid der afiienlingen te veel aan bandeo legt. {D) In oen aanval van waanzin heeft eeno vrouw te Berlijn Dinsdagnacht getracht hare 26-jarige dochlor in den slaap met een broodmes den bals af te snijden. De dochter ontwaakte golukkig nog bijtijds om zich te verzetten on hare moeder to ontwapenen, waarbij zij echter ernstige verwon dingen bekwam. De moeder is in een krankzin nigengesticht opgenomen. In een liongaarsch dorpje is dezer dagen een huwelijk tusschen een 13-jarig meisje en'een even zoo jeugdigen knaap ingezegend. Tegen den priester, die zich daartoe leendo, is een vervolging ingesteld. Do postwagen van Kimberlcy naar Pretoria (Transvaal) is dezer dngen aangehouden door roovers, die do paarden doodschoten cn den con ducteur dwongen hun do postzakken te govan. Do aanvallers trokken daarop weer hoen met Ima buit; f 5QOO nmi brieven met geldswaarde en een aantal pakjes met diamanten. Hot Eng. stoomschip Tasmaniakomende van Bombay is op do Monniksklippen, 3 of 4 kilometers van da kust van Corsira, gestrand. Van do aan boord zijnde passagiers zijn 50 in 0 booten aan wal gezet. Bij het naar boord terngkeeron zijn vijf booten gezonken. Aan boord van het sr.hip zijn 220 passagiers achtergebleven. Er is te Londen, in do Albert Hall, oen Anglo- Jcodsche bistorischo tentoonstelling geopend. Be halve een aantal documenten betrekking hebbende op do eerste vestiging der Joden in Engeland, en zoo niet do vervolgingen dan toch de onheusche bejegening waaraan zij aanvankelijk blootstonden, vindt men daar oen aantal portretten of gedenk stukken van beroemdo Israëlieten als de Gideons, do Goldsmids, de Bonsais, Ricnrdo, Montefioro, Rothschild, Jessel, enz., alsmede van de zangers Brabant en Leofii en de boksers Bolasco, nDutch Sam" en anderen. In een afzonderlijke kamer is de kunstverzameling bijeengebracht, liet voor naamste daarin zijn de rijk geborduurde mantels, waarin de wetten zijn opgerold, en andere voor werpen dio bij godsdienstige Joodscho plechtig heden gebruikt worden. De geheelo verzameling is zeer eigenaardig en loont een bezoek in de hoogste mate. Middel om het zoogenaamde door- z wee te n van po t rol e u m to v 00 rk 0 m e n, Ze Génie Civil geeft het volgende eenvoudige middel daartegen aan, afkomstig van oen oud professor in de natuurkunde, dat wel algemeen verspreid verdient to svorden, daar hot gericht is tegen eene der grootste onaangenaamheden bij het gebruik van petroleum. Het woord doorzwee- ten Is eene zeer onjuiste uitdrukking, daar zoowel metalen als glas en porselein volkotnon ondoor dringbaar zijn voor petroleumda hinderlijke neerslag, die zich op de buitenvlakte der petro leum-reservoirs vormt, ontstaat door condensatie van de petroleum-dampen. Om hot te voorkomen, brenge inen aan de buitenzijde onder den glas drager een kleinen wollen ring aan; het8a 10 maal omwikkelen met een wollen draad is vol doende e.- verhindert het overvloeien. Natuurlijk moot na eenigen tijd de ring, die dan vo) oiia is, worden vernieuwd. (fnp.) e=g—.jjj --L—1-- -ga Batavia, 15 Maart. Men wil, dat eindelijk zal worden overgegaan tot het verlaten van Tjilariap; het garnizoen zou meer in 't binnenland, op eene plaats gelegen aan den in aanleg zijnden spoorweg Djokdjokarta Tjilatjap worden gelegerd, terwijl op laatstver- melde plaats een klein bewakingsdctucliomcnt zou worden nehtergelaten, dat om de maand kan ver vangen worden. Deze plannen zouden eén uit vloeisel zijn van oen kort geleden door kapitein Bruinsma te Tjilatjap ingesteld onderzoek {IIat. Ml.) Op Timor Deli heeft een opstandje van in- landscha militairen plaats gehad, waarbij 'L. E- do gouverneur is vermoord geworden. De Zclieen klein gou vernemen tsstoomscheepje van daar, kwam den 10 Maart in den namiddag te Soerubaia aan met een gewond officier van het garnizoen, die order had om regeerings-telo- grammen naar Lissabon en Macuo over te sei nen, ton einde spoedig hulp te erlangen. Het weinige dat wij daaromtrent hebben kun nen verncmon, is dat er eene perkara schijnt geweest te zijn meteen gestraft inlandse!) militair, die - in de gevangenis was gezet cn voor wien zijne collega's partij hebben getrokken. Toen de gouverneur den 3 Maart des morgens zich naar zijn paleis begaf wunrtoe hij een weg passeeren moest die door eon boseh leidt werd hij plotseling door eene bondc van 00 in- landsche soldaten, die in het bosch langs den weg verscholen waren, overvallen en afgemaakt. {Socr. Ct

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2