Per Telegraaf. Keiiiiisüïs. Gemengde Berichten, Land- en Tuinbouw. Reclitzaken. V i s s c h e r ij. 0 nd e rw ij s. Armenzorg. Gistermorgen is te Jersey een schok van aard beving gevoeld, die eenige seconden aanhield. Do golvende beweging was van het zuidwesten naar liet noordoosten en zeer waarneembaar, en veroor- znakto eene groote onrust, doch schade is er niet door aangericht. Het gerommel was zeer sterk en bet geluid had veel weg van eene ontlading van geschut, AI de passagiers van het verongelukte stoom schip Tasmania zijn gered, volgens een bericht uit Ajaccio, maar de gezagvoerder, 2 officieren en 22 Indische stokers zijn om het leven ge komen. Van de Braziliaansehe kust wordt een nieuwe groote scheepsramp gemeld. Daar is de stoomboot Saslia in aanvaring gekomen met een ander schip en zeventig menschen, die er zich aan boord bevonden, zijn verdronken. Bij het verongelukken van het stoomschip Victoria op de Fransehe kust moeten niet -16 maar 26 personen omgekomen zijn. Op de Spree, bij-Berlijn, zou een man met zijn trouw gaan roeien. Maar toen hij in het bootje sprong, waar zijn vrouw reeds gezeten was, sloeg bet vaartuigje om. Hij zwom naar land, maar zïjn vrouw was niet te vinden, hoe men ook zocht cn dregde. Eindelijk, toen men het bootje over eind gekregen had, vond men do vrouw levend en ongedeerd terug. Zij had zich vastgeklemd aan de banken van bet bootje (waarin genoeg lucht gebleven was) «n zoo het hoofd boven water weten te houden. lijke geuren, welke over veld en wegen door haar worden verspreid, kunnen genieten. Ook voor dit gewas is de aanhoudende koude maar vooral do fello noordewind hoogst oadeelig. Uit Biezelinge wordt gemeld, dat op eene uit 97 schapen bestaande kudde, toebehoorende aan de wed. M. aldaar, eergisteravond beslag is gelegd, omdat die schapen buiten de grenzen van ICapelle liepen te grazen, hetgeen is verboden wegens het heerschen van schaapspokken in die gemeente. Hoogst belangrijk in den laatsten tijd is in het zuidwestelijk gedeelte van Drente de handel in jonge biggen, die bij massa's naar Pruisen wor den uitgevoerd, somtijds wel -1000 stuks in de week. In sommige streken van de Frieschegemeente Smallingerland volgen sommige landlieden eene niet algemeene wijze van aardappelen-poten. Men strooit namelijk eerst den mest over den akker, poot daarna den aardappel en spit dan telkens den grond om. Een voor eel van deze bewerking is, dat men des zomers minder met onkruid te kampen heeft. Eenige leerlingen van de hoogste klasse der openbare handelsschool to Amsterdam, ten getale van -10, zijn onder geleide van hun directeur, dr. J. II. H. Iiülsmann, naar Engeland vertrokken. Behalve Londen zullen in Engeland bezocht wor den de Potterystreek, Manchester, Liverpool en omstreken, Birmingham met do Black Country. Van daar-zal de terugreis over Londen en Vlis- singen plaats hebben. Mejuffrouw W, M. E. P. te R. heeft voor het studiefonds der vrije universiteit te Amsterdam 4 pandbrief Rotterdamsche hypotheekbank, groot f1000, geschonken. "VVcer een drama in de rue Montaigne te Parijs. Be 48 jarige Julia Rothschild, een avonturierster, was er in geslaagd een 20-jarig zeeofficier van goede familie, den zoon van een oud-gezant en neef van een senator, tot een huwelijk met haar te bewegen, natuurlijk zonder de toestemming van de familie, die alle ondersteuning aar. het jonge paar weigerde en haar best deed het huwe lijk nietig te doen verklaren. De jonge vrouw leidde een slecht leven, verkleedde zich als raan ert ging in herbergen drinken, zoodat er heftige tooneelen volgden Dezer dagen schoot zij, nadat er weer oen scène had plaats gehad, met een revolver op haar man, die aan den arm zwaar gewond werd. De schoone Julia is gearresteerd. Duitsche bladen maken melding van een jongen reus, te St. Johann o/d Saar. Het is een 13-jarige knaap, die ongeveer 1.7 meter lang is, en 476 pond weegt. Ook gaf hij herhaaldelijk bewijzen dat hij niet suit zijn kracht gegroeid" is. Ilij verbaast iedereen door zijn lichaamskracht. Zijn lichaamsbouw is reusachtig, maar zeer goed ge- evenredigd. Een hevige storm heeft gewoed in Belmont (Ohio, Ver.-St), vooral tusschen Saint-Clairville en Welling. Dertig menschen werden gedood en do stoffelijke schade beloopt een millioen dollars (f2 500.000 De vorige week is door de zorg der daartoe benoemde commissie op drie verschillende plaatsen in het Westtand de eerste hop geplant, en wel te Wateringen op uitgeveenden aangedamden grond, te Poeldijk op kleigrond en te 's-Graven- zande op zandgrond. De eerste bioembollonvoiling, verleden jaar te Poeldijk gehouden, is zoo gunstig uitgevallen, dat die op den 29sten dezer maand thans wederom zal plaats hebben, en wel op ruimer schaal. Men heeft nu, naast hot meer en meer gebrui kelijke inkuilen van' veevoeder, ook ingekuilde zuurkool voor kippen voed er, hetwelk in groote hoenderfokkerijen uitmuntend bevalt. Om dit goedkoop te verkrijgen, worden de koolbladen in steenen bakken of in houten kuipen gelijkmatig vastgestnmpt en goed bedekt. Liefst gekookt aan het pluimvee toegediend, zul het er 's winters en in bet voorjaar wel bij vaten. Do bolgewassen, die in uitgestrekte velden in en ouder Haarlem zijn geplant, vortoonen zich reeds boven den grond, en op enkele plaatsen kan men nu de kleuren al zien. Binnen weinige dagen znl men de schodne en beroemde byacintlien in vollen bloei kunnen bewonderen on van de heer- Door wijlen vrouwe P. P. B. Ten Sande, echt- genoote van den heer rar. C. P. iloynek van Pnpendreeht, is aan bat R.-lt. jongens-weeshuis te Amsterdam een legaat besproken van f3000. onder last van kerkelijke dionstan gedurende 50 jaren. Door wijlen wed. R. Van Dokkum, te Hille- gom overleden, is aan het Luthersche wees-en armenhuis te Haarlem vermaakt f 500, vrij van successierecht Tegen den sociaal-democraat II. F. Baije, pre sident der afdeeling 's-Hage, van den sSociaal- Democratischen Bond", is Dinsdag door do recht bank te 's-llago maanden gevangenisstraf ge- eischt, wegens smaad en laster in een ai tlkel in Hecht voor Allen, getiteld »De leugenpers on Schermbeek's dronken agenten." Da tuinman De J. heeft appèl aangeteekend legen het vonnis van den kantonrechter to 's-Hage, waarbij hij wegens onbevoegde uitoefening dei- geneeskunst is veroordeeld. Als zijn raadsman heeft hij gekozen mr. P. J. Snel. Bij arrest van Vrijdag jl. besliste het gerechts hof te Amsterdam eene voor de zeeassurantie belangrijke rechtsvraag. De feiten, waarover tusschen partijen geen ver schil bestond, kwamen hierop neerOp gewone beursconditiiln hadden assuradeuren aan do Wees- pcr boterfabriek verzekerd vaten per Madura van Marseille naar Amsterdam en van daar naar Weesp. Spoedig na net verlaten van eerstgenoemde haven had bet schip met zoodanigen storm te kampen, dat de lading loswerkte en ten gevolge daarvan de vaten elkanders bodem indrukten, zoodat do olie wegvloeide. Toen het schip te Amsterdam was aangekomen, werd de volkomen voldoende fustage vóór het ver trek geconstateerd en tevens bevonden, dat van een deel dor vaten de bodems verbrijzeld waren en de olie weggevloeid was. Assuradeuren weigerden echter de in der minne begrooto sclmde te ver goeden, orndat het hier gold vloeibare waren, waarvoor in de wet en ten overvloede in de beurspolis exceptioneele bepalingen waren vastge steld, krachtens welko do verzekeraar niet tot vergoeding van schade gehouden is, tenzij die is ontstaan tongovolge van schipbreuk, stooton, stranding en lossing en herlading van de verze kerde goederen in eene noodhaven. Vandaar een proces, waarbij de rechtbank te Amsterdam assuradeuren in het ongelijk stelde, voornamelijk op grond van de overweging, dat, waar, gelijk in dit geval, aan geen vice propro kon gedacht worden, do toepasselijkheid van do clausule in de polis en ook van art. 043 w. van kooph,, dat eenvoudig eene uitwerking is van genoemd begrip, was uitgesloten. Assuradeuren kwamen van dit vonnis in appèl, doch het hof bevestigde de uitspraak van den eersten rechter, diens gronden en motieven cv-ir- ncmende en daarenboven geleid door de overweging, die de verzekerde in de voornaamste plaats ver-, dedigd had, dat in casu do vaten niet konden geacht worden te hebben «gelekt", omdat dit woord in wetsterm en ook grammaticaal een langzaam en gestadig wegvloeien veronderstelt, torwijl hier integendeel, tengevolge van de ver brijzeling der vaten, de inhoud in eens was weg- gostioomd. Op grond van een en ander woes bet hof de vordering aan de verzekerde toe. OEN 1IAAG, 22 April Tweede Kamer. Bij de voortzetting van de grondwetsherzie ning is het amendementVan Houten om het Kamerlidmaatschap te doen vooitdureu bij de benoeming tot minister, na ernstige be strijding va» de reeeering verworpen met 48 stemmen tegen 20. Aangenomen is het ameu- dement ouveieenigbaar verklarende de betrek king van adv.-geuetaal van den Hoogeu Raad met het Kamerlidmaatschap; om da opening van de Kamerzitting te bepalen op den derden Dinsdag in Septemberen om de wgze van onderzoek der we.isoutwet pen aan het regle ment vau orde over ie laten. De discussie is gevorderd tot att. 122 (fiuancieele verant woording). Maandag voortzetting. ROTTERDAM. Gisteren kwamen alhier bin nen 12 schokkers met eene partij handschol, die van f3 tot f7 por 4 bannen opbrachten. Nog kwam binnon een sloep met 50 kabelj., 13 longtin en eene partij rog en vleet en 2 ton zoute- visch; kabelj. gold f 1.20, long f 1.00, vleet f 43,50 a 44,50 per ben. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 4 52 zalmen, die voor f 4.05 per l/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 8432 elften, die voor 75 a 85 ct. per stuk van de hand werden gedaan. GORINCIIEM. Van 1G lot 49 April zijn aan do vischroarkt alhier afgeslagen 25 zalmen, van 3 tot 301/j kg prijs f 0 23 tot f 1.08 per t/s kg., en 2000 elften, prijs per stuk f 0.51 a 0.97. NIJMEGEN. In de afgcloopen week weiden in de visscherijen op de Boven-Waal 43 wintcr- zaltuen en 200 elften gevangen. Zalm gold 85 ct. Voor elft wordt thnnr f0.85 it 4.25 por stuk be dongen. Do waterstand is vrij goed voor de visscherij het weder is echter nog te koud. Uit Egmond-aan-Zee schrijft men: Dat er algemeen wordt geklaagd over de treu rige uitkomsten der Noordzee-visscherij, zal zeer zeker niemand verwonderen, die weet dat in het afgcloopen jaar de totale besomming alleen voor hier 1/3 minder bedroeg dan de gemiddelde op brengst van de laatste jaren is geweest. Ook dit jaar zijn de vooruitzichten zeer on gunstig, niettegenstaande do fabelachtig hooge prijzen die er de laatste weken voor enkole visch- soot'ten betaald worden. Thans gebeurt bet zeer dikwijls dat de visschers zonder v-angst huiswaarts moeten koeren, en schijnt het wel of de visch in de nabijheid onzer kusten niet meer wordt aangetroffen. Netl. Herv. Kerk. B o d a n k tvoor het beroep naar Hariingen door ds. J. W. II. Kalkman, te Monster; naar Schare en Vlake door ds. F. A. 'Van Schaik, te Groote Lindtnaar Axel en Zuiddorpe door ds. C. Bouthoorn, te Sprang. De heer II. II. Veder, laatst predikant alhier, doch 'die zijne bediening in het Ned. herv. kerk genootschap op 4 6 dezer neergelegd heeft, heeft bedankt voor een beroep naar de Ned, geref. gemeente (doleorende) te Rotterdam. Gistermorgen kwam in bet gebouw voor kun sten en wetenschappen te Utrecht de vergadering bijeen van gereformeerde kerkcraadsleden en pre dikanten, die nog in het synodaal verband hieven, of er van overtuigd zijn dat liet herstel der kerk niet moot worden gezocht op den weg, «die door het gereformeerd kerkelijk congres" is aange wezen, maar die toch meenon dat niet langer geduld mag worden, dat het recht verkracht, de waarheid uitgedreven, de broederschap afgesne den, do kerk in het genootschap vernietigd, en eene kerkregoering voorgoed gevestigd wordt, die in dan strijd der laatste jaren steeds meer onbijbelsch bleek, en dit door den drang van be- ginselon on gebeurtenissen steeds meer moet worden en die tevens erkennen, dat do belijdenis, in de «drie formulieren van eenigheid" begrepen, rechtens de grondslag is, waarop èn ieder onzer plaatselijke kerken, èn de Ned. herv. kerk als óen geheel gedacht moet worden te staanen waarmede zij dan ook staan en vallon. Het moderamen had besloten, geene verslag gevers tot deze bijeenkomst toe te loten. Ook De Bilt (Utrecht) dreigt het terrein te worden van den strijd op kerkelijk gebied. Er zal eene bijeenkomst van doleerenden gehouden wor den in de schuur van een timmerman, waards. Ringnalda, van Utrecht, als voorganger zal op treden. Daar echter, voor zoover bekond is, de partij der doleerenden onder de kerkelijke autoriteiten aldaar geen openbare voorstanders tolt, zal de propaganda uit dien hoofde vermoedelijk weinig uitwerken. ((J. D.) In het gehucht «Hintham" nabij 's-Bosch, zal ten behoeve dor Ned. hervormde gemeente aldaar eone kerk rnet toren en consistoriekamer worden gebouwd. Men sciirijft aan de N. R. CL Het moot gezegd worden dat de ring ICollum met betrekking tot do odoleerdorij" niet achter aan komt. Van de 42 gemeenten, waaruit die ring bestaat, zijn or reeds vijf, waar de gaheele kerkcraad of een grooter of kleiner deel daarvan aan het dolen ik wil zeggen aan hot do- leeren geraakt is. Geen wonder dat do aanvoer ders dan ook voortdurend hoopvolle blikkon naar dit plekje der wereld werpen, zoo rijk gezegend nis liet huns inziens is. En dat ze het niet bij «blikken" laten, maar er al hunne zorg aan wijden, kan men aan het station Buitenjiost wel merken waar men telkens van die heeren -ziet in- en uitstappen, ton teeken dat er wat aan het handje is. Wanneer men echter met een en ander van na derbij wat bekend is, dan blijkt dat de zaak nog volstrekt niet die beteekenis heeft, die men et- van do zijde der doleerenden zoo gaarne aan geeft. De Standaard moge zoo nu on dan weer don volke bekend maken: «er zijn nu al zóó of-zóó veel doleorende gemeenten," als het er elders niet ilorissnnter met deze dingen uitziet dan hier, dan ziet hot er nog poovertjes uit. In ICollum, waar de zaak levensvatbaar schijnt te wezen, is wel een deel der gemeente uitge treden, maar behalve dat de dolceremle predikant nog in de pastorio woont on de heengegane diakenen nog de administratie niet hebben over gedragen, is daaralles weer op den gewonen voet, en gaat alles weer overeenkomstig do bestaande wetten. Van Buitenpost is wol bericht dat do kerkeraad uit het synodaal vorbnnd was getreden, maar de zaak is daar zoo belachelijk behandeld, dat er weinig notitie van genomen is. De ringpredikanten verrichten er de gewone vacatuurbeurten. De helft van don kerkeraad lmd in het uittreden geen zin; hij is uit het classicaal bestuur aangevuld, en overigens gaat alles daar als te voren. Te Augustinusga was aanvankelijk de predikant met drie van de vier kerkeraadskvien uitgetreden. Een van die drie heeft zich echter bekeerd. Hij verklaarde misleid te zijn. Dominé lmd hom ge vraagd of hij vóór de waarheid was. Hij had beves tigend geantwoord. Toon was hein gezegd »dan moet gij dit stuk teekenau." Hij had getcokend. Maat- toen men hem den volgenden dag verteld had, dat hij nu o uit do kerk'' was, had hij verklaard dit niet te willen en kwam hij uit etgen beweging op die zaak terug. Ook diiar treden de ringpi-edi- kanten geregeld op, en zal de aanhang wel niet bijzonder groot worden. Gerkesklooster spant do kroon. Daar heeft men evenals te Kootwijk een eigon pre dikant bij de doleerende gemeente, die de pastorie betrokken heeft, in de kerk preekt en handelt als ware hij geordend predikant in de Nod. her vormde kerk. Do oudoriingen en diakenon te Surluiizuin zijn zoo heldhaftig geweest, om, buiten hun predikant om, der synode den rug toe te keeren, Wat daarvan worden zal moet de tijd loeren. In zeer vele gemeenten in het noorden van Friesland was het gotal leden dat «belijdenis" aflegde vroeger steeds zeer gering. Tijdens het (loreenstelsel was bet beroepen van den predikant en het beheer der kerkelijke goederen aan flornen- plichtigen opgedragen. Lidmaten hadden op den gang der kerkelijke zaken als zoodanig weinig t invloed. Sedert liet ilorecnstolsel vervallen is en i lidmaten stemgerechtigd zijn geworden, is wel

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3