Stelelijt Bieiws. Carialijstea Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. JR-eclitzaken. 1 het geval met den regeeringscommissaris by het spoorwegstation te Pagny. Er bestond eene neiging ooi aan die zaak eene minder ernstige beteekenis te geven. De militaire attaché bij het Duitsche gezantschap gaf den genoodigden van den ministei van buiten- landsche zaken eene geruststellende verklaring. Het onderzoek van den procureur-generaal te Metz met Duitsche getuigen heeft uitge maakt, dat de arrestatie plaats had op Duitsch grondgebied; maar uit de verificatie, op het terrein geschied door de Fransqhe autoriteiten, en uit de verklaringen van andere getuigen blijkt, dat zij wel degelyk op Fransch grond gebied hneft plaats gehad, Schnaebele heeft by zyn verhoor te Metz krachtig geprotesteerd tegen de schending van grondgebied en verze kerd dat hij niet weet waarom hij gearresteerd is. ENHELAN1). Het Lageihuis heeft by eerste lezing het ontwerp tot bestendiging van het tegenwoor dige invoerrecht op thee goedgekeurd. Het debat over de begrooting werd daarop ver daagd. Het Lagerhuis heeft, na een tweedaagsch debat, by tweede lezing de Ierscha agrarische wet aangenomen. In den loop der beraadslaging verklaarde Salisbury, dat de regeering de land- bill en de dwangwet als zusters beschouwt, en dat zij het ah een votum van wantrouwen beschouwen zou, wanneer deze wet niet werd aangenomen. RUSLAND. Zes der schuldigen aan den moordaanslag, den 13en Maart op den keizer gepleegd, zy tot de galg veroordeeld. Het vonnis der overigen is levenslange vestingstraf te Schlüs- selbuig. - Volgens bericht uit Petersburg is de keizer, die zich gereedmaakte om eenige weken te Gumbinnen door te brengen, weer naar Gat- schina vei trokken, tengevolge van het arres teeren vao eenige personen op Paschen, die een nieuwen aanslag tegen hem beraamden. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 22 April 1887. Het debat over 15 van hoofdstuk III der grondwet en het amendement-Van Houten werd heden voortgezet. De regeering bleef het amen- .dement bestrijden en onaannemelijk noemen. Na uitvueu'g debat, waaraan nog weid deelge nomen door de heeren Van der Feltz, Lieftinck en Farncombo Sanders, riio verklaarden tegen liet amendement to zullen stommen, omdat eene nieuwe .werkstaking liet hoofddoel dezer herziening, rege- Jing der kiesreelil-qtmestie, zou doen veilnren gaan, werd liet amendement-Van Houten (Kamer loden, die minister worden, niet aan hoi kiezing te .onderwerpen) verw orpen met 48 tegen 20 stem men. Een amendement van den lieerSchimmel- penninck van Nijenbeek (geen heikiezing verplich tend to doen zijn voor Kamerleden, dio tot een bezoldigd staatsambt benoemd worden,) werd verworpen met 50 tegen 18 stemmen. Een amon- zlement van den heer Groeve (om ook advocaten- generau! uit te sluiten vanhetKamerlidrnaatsehap) •werd aangenomen met 42 tegen 27 stemmen. 15 woid daarna goedgekeurd. Een amendement van den heer Schimmclpcn- ninck van Hijenbeek (de opening der gewone zit tingen der Staten Generaal to bepalen op den derden Dinsdag in plaats van Maandag) wei d aan genomen met 55 tegen 11 stemmen. Met 20 tegen 27 stemmen werd verworpen het amen deinen l-Sanders, orn de ontbonden Kamers weer te doen optieden in geval van afstand van .da kroon of bij het overlijden des konings, tegen welk amendement do regeciing ernstig bezwaar Opperde. Het voorstel van den heer De Snvornin Lohman, om de wijze, waarop liet onderzoek der wetsont werpen zal geschieden, door het reglement van ordo te laten regelen, werd aangenomen mot 42 tegen 18 stemmen. Dij art. 122 bestreed de beer Verniers van der Loeff het nieuwe stelsel, om in plaats eenerjaar- Jijksohe staatsrekening, wettelijk voor te dragen, de Kamer slechts te kennen bij geschillen over vereffening, maar overigens4 de financieele controle aan de Algeineene Rekenkamer ovor te laten. Do ministers Heemskerk en Dloem veidedigden jbet artikel als practisch. Maandag ten '1 '/2 uro voortzetting. Delden hebben voorgestold, to behouden de bepa ling in do bestaande grondwet, dat do verant woording van do staatsuitgaven en da ontvangsten over elk dienstjaar, ondor overlegging van de door de rekenkamer goedgekeurdo rekening, aan de wetgevende macht wordt gedaan, doch tevens om daaraan toe te voegen, dat dit zal geschieden naar de voorschriften der wet. Ook zijn wenschon te doen vervallen het voor schrift, dat het slot der rekening door de wet wordt vastgesteld. OfUcleelu DIedcdcollugen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 26 April aanstaande, niet plaats hebben. SCHIEDAM, 23 April 1887. By de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam is vaa de Kamer te Schiedam afschrift ingekomen van haar adres met verzoek om steun aan de regeeriag over de bezwaren die de branderijen ondervinden met betrekking tot de patentwet. Uit aanmerking van al hetgeen reeds ten aanzien van de wet is voorgevallen, wordt besloten dit adres vooralsnog voor kennis geving aan te nemen. Ook de Kamer te Amsterdam heeft genoemd adres van de Kamer te Schiedam voor ken nisgeving aangenomen. De zangvereeaiging ïEuterpe" herdenkt dit jaar haar vijf-en-dertigjarig bestaan. Ze hoopt deze heugelijke gebeurtenis in de volgende maand te vieren, en bij deze gelegenheid in de groote zaal der Officieren-Vereeniging Haydn's Jahreszeiten, met versterkt koor en met begeleiding van vol orkest, uit te voeren. Het bestuur hoopt dan ook aan stadgenooten, die geen leden van Euterpe" of van de ^Maatschappij van Toonkunst" zijn, tegen een matigen prijs toegang tot dit feestconcept te verschaffen. Nadere bijzonderheden omtrent een en au der zullen eerstdaags worden mede gedeeld. Naar wy vernemen zal het Dinsdag 26 dezer, 25 jaren geleden zyu, dat de heer H. O. Boogaard, zijne betrekking als direc teur van het telegraafkantoor alhier 'aan vaardde. Wij twijfelen niet of velen, die met hem in aanraking komen, zullen den jubilaris van hunoe belangstelling in dit feest doen blijken. Namens Z M. den koning is door den geoeraal-majuor adjudant en paiticulier se cretaris graaf Du Monceau aan den heer S. W. Siemons, vooizitter van den brood-, koek en bankethakkersbood, dank betuigd voor de oprichting yao de eerepooil- by gelegenheid van Z. M.'s jongsten intocht te Amsterdam, alsmede voor de aanbieding van de oorkonde, welke Z. M. door tu'sscheokomst van de koniugin ontviog. Na eene kortstondige ziekte is te Amster dam overleden de heer A. R, J. Cramerus, directeur van de Nederlandsch-iudische Han delsbank. De hoeren Verniers van der Loeff en Van De Ilaagsche kouter van de Prov. Qron. Ct. verhaalt dat verscheiden jaren geleden door een toeval de tegenwoordige minister van koloniën, de lieer Spreuger Van Eyk, uiteen brandend huis gered werd. De heer Van Eyk was toen tijdel'yk geplaatst aan liet ministerie vau financiën als ontvanger van de registratie. By woonde op kamers in de Wagenstraat, hoek van de Gedempte Gracht. Des zomers lag hij soms nog laat uit een zjjner ramen en hield dan wel eens een gezellig buurpraatje met aardige meisjes, die nog om en bij mid- deroaclit bij de paliugvrouw op den hoek van de Gedempte Gracht stonden te babbelen.1 Hierdoor was er van lieverlede eene soort vau vriendschap tusschen den vroolykeu ontvanger en de meisjes ontstaan. Daar ontstond echter op zekeren laten avond biand in bet peiceel, dat door hem is bewoond de spuiten snellen toe; alles is in rep en toer. Maar aan den slapenden bovenbewoner denkt niemand. Nie mand? Ja, de lieve meisjes denken aan hun ontvanger, en bombardeeren de bovenwoning met steenen éeo vliegt er door de ruitende toekomstige minister van koloniën ontwaakt verschrikt, springt uit bed, ziet de verlichte straat en is gered I In de nPort van Cleve" te Amsterdam zyn in de feestweek o. a. verorberd 4000 kilo biefstuk en 1-5 000 eieren. De weduwe Van V., te Assen, die "ernstig ODgesteld is en alleen woont, ontving in den laatsten tyd van het armbestuur der Isroëlieti- sche gemeente geldelyke ondersteuning, daar men in de meening verkeerde, dat zij geen fondsen bezat om in hare behoeften te voorzien. Donderdag kwam men echter, toen vanwege het armbestuur een bezoek te haren huize werd gebracht, tot de ontdekking, dat zij nog in het bezit was van f 1100 aao geldswaarde, gouden eo zilveren voorwerpen ter waarde van f300, terwyi zy nog omstreeks f 500 had te vorderen. Te Hedikhuizen(N.-B heeft de negenjarige D. v. K. het ODgeluk gehar) onder het spelen een groote boon in te slikken. Binnen eenige minuten was de knaap bezweken, LI. Zaterdag werden te Hoornaar dooreen vreemden veehandelaar eenige koeien gekocht, die hy 's Maandags daarna zou afhalen en betalen. De gemakkelijke aflevering en de honge pryzendie hij besteeddeverschafte hem bij velen een gul onthaal. Tot heden laat de koopman echter op zich wachten en hij heeft tevens verzuimd zyn logies en vertering in het logement te betalen. De man gaf voor G. Vos te heeten en veehandelaar te Vianen te zijn. De eierzoekers op Texel worden zeer teleur gesteld, doordien de kievilten, tengevolge van de aanhoudende koude, bynageeu eieren meer leggen. Menigeen, die gewoon is in dezen tijd des jaars met het zoeken van kievitseieren f 5 a f 7 per dog te verdienen, moet zich nu met f 1 a f 2 tevreden stelleo. Toch zijn de eitjes bijna dubbel zoo duur als gewoonlijk. De opkoopeis zijn lang met in staat alle bestel lingen uit te voeren. De it.lichtirigeu nopens de nagelaten werken van Hendnk Conscience zyn onjuist opge geven het weik Jltrtog Jan Jbestaat met. De weduwe bezit enkel nog reu onuitgegeven roman, De Duivel, eo eene uitgebieide levens beschrijving. (Flandria.) Delft. Naar men vei neemt, heeft de heer J. C. Fabius, op 21 October 1886 gekozen tot lid van den gemeentelaad alhiei, eergisteren zijne geloofsbrieven ingezonden. In verhand met het onderzoek omtrent den drie- dubbelen moord in de rue Montaigne te Parijs, was de heer Goron, onder-chef bij don veiligheids dienst oblaat, naar Duitschland gereisd om den meermalen in die zaak genoemden Gaston Geiss- ler, don verdachten medeplichtige van Praiuini, op te sporen. Te Brestau heeft hij de zaak tot klamheid kunnen brengen en is hem gobieken dat GeissIer, die onder dien naam in bet logement Ciulleux te Parijs vertoefd heelt, vveikehjk Gut- tentng en op dit oogenblik zich in dc gevangenis Ma/as bevindt wegens lundlooperij. Gisteren zou hij juist in vrijheid woulon gestold en zijne familie had hem geld gezonden om naar Ame rika te kunnen oversteken. Zoodia de heer Goron zijne ontdekking naar Parijs had, geseind, is de zoogenaamde Geissler geconfronteerd met den kas sier en den concierge van het hötel Cuilleux. Beiden herkenden hem als den'reiziger, die ver trokken was zonder zijne nota te betalen en zijne reistnseh had achtergelaten. Het lijdt dus geen, twijfel of de langgezoclite Gfiisslcr is gevonden. Ook met Tran/ini weid hij geconfronteerd, maar de eon zoowel als dc ander vei klaarde dat zij elkander nooit gezien hadden, liet is mi ook ove rigens reeds uitgemaakt dat Gultentag, die tot eene bankiersfamilie behoort, geen doel heeft kun nen hebben aan den moord. Hij schijnt niet in het volle genot van zijne zinnen te zijn. Voor het hof van assises to Parijs stond dezer dagen eon vrouw, Philomene Autier. teiecht, wegens moord op haar jeugdig dochtertje. Het werd bewezen, dat zij hot kind had laten doodhongeren, omdat zij hoewel niet in behoeftige omstan digheden verkoelende geen geld wilde uitgeven om liet noodige voedsel voor de arme kleine te koopen. De ontanrdo moeder werd tot 7 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Op onderscheidene plaatsen in Italië hebben vreeselijke orkanen gewoed. Te Taggia alleen wordt do sclmdc aan de olijfbosschen op meer dan zeshonderd duizend lires geschat, terwijl a11"1 vooruitzichten op een goeden oogst der veld vruchten verijdeld zijn. De arme bevolking, die roeds zooveel door de aardbeving heeft geleden, is geheel tot vertwijfeling gebracht. Geheele wijn bergen, eono waarde van 4 en 5 duizend lire» vertegenwoordigende, werden geheel verwoest, eeuwenoude olijfboomen van meer dan 2 nieter onitiek werden bij tien grond afgebroken. De oudste bewoners herinneren zich niet, ooit zoo iets te hebben bijgewoond. To Pontremoli (Italië) is eene kruitfabriek in de lucht gesprongen. De ontploffing werd op een afstand van verscheidene mijlen gehoord. Men schat het aantal slachtoffers op 20. Reeds wer den 10 lijken gevonden. De verslagenheid der be volking is onbeschrijfelijk. Do oorzaak van de ramp is nog met bekend. In China zal de telephoon worden ingevoerd, De overvloed van haring op de Noorwcegsebe kusten hoeft het leven aan een nieuw veevoeder geschonken. Men perst nl. de haring met olie en meel tot rrvischkoeken" santen, die lietiundvee als nieuwigheid zeer goed schijnen te smaken en allicht -zuiverder zijn dan lijn-of raapkoeken. (N. li. Cl.) In Texas (Vor. St.) moeten 4000 gezinnen in grooten nood verkeer en, tengevolge van langdurige droogto. Te Philippopel is door Peter N. Papageorg een nieuwe codex van Aristotelcs ontdekt, die de Caclo, de Anima en de Oenerulione el Corruptions behelst. Naar hot schrilt te oordeelen, zegt Papa georg, stnmt de codex uit de dertiende eeuw. Hij is terstond gaan eollationeeren de afwijkingen van de uitgave van Üidot zijn talrijken gewichtig reeds op do eerste bladzijden. Vader, moeder en dochter waren ojyeen Zon dagavond, m hot begin dezer maand té Amster dam erg gezellig uitgeweest. Men had hier en daar eens oen kijkje genomen en ten slotte het anker laten vallen in een tapperij op de Kloveniersburg wal te Amsterdam. Helaas! daar nam de vreugde een keer. De politie vrnrd nl. door don tapper ter hulp geroepen, om de vrouwen die dronkon gewor den waren en dia hij niet meer tappen wilde, te verwijderen. Een agent tikto moedor" op den schouder. sKom, ga nu heen, dut is veel beter, dan dat je hier kabaal on ruzie maaktHet antwoord van, nmooder" was eon liovigo slag in het aangezicht van don spreker, gevolgd door eenige dergelijke douceurs aan het adres der beide andere agenten. sMoeder" wilde tot geen prijs der deur uitzij ging op den grond liggen en voi7.etto zich met behulp van hare dochter als eene woe dende leeuwin. Endclijk kwam zij dan toch buiten. Maar niet minder dan vijf politieagenten, een militair, twee bramlwachts oen eenige burgers moesten er aan to pas komen om moedor en dochter naar een politie-post to transporteoren. Moeder en dochter stonden daarvoor gisteren terecht en het O. M. eischlo tegen smooder" 10 dagen, tegen mejuffrouw haie dochter 7 dagen gevangenisstraf. Beiden weenden. Zij konden het househ niet helpen. »'t Was van de zninewen, /.'en Edelaclitbaie" zei moeder. BURGERL1.1 K 15 STAN I». Overleden: 22 April, Cornelia Johanna Van den Bos, oud 9 jaar en '11 maanden,' Broersveld. RIGA. Knud, (stb.), k. A. M. Micbeisen. 3C58 heet. gerst, 3520 hoct. rogge, 14203 heet. haver,47360kilogr. machineolie, dOiö kilogr. honnej,, "1937 kilogr, houtwol. W1NDAU. Althaea, k. 3. Rasmussen. 2610 heet, gerst. I ant ik bre dot f vai in dat ooi in en mij ge/ eno scb bij zou een beii wie 1 of als nog vat

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2