De hoeren Van der Kaay, Iluber en Verniers van der Loeff hebben nog ais amendement voor gesteld op hoofdstuk V om 9 to lezbn sliet twcodo lid van art. 450 der grondwot vervalt." Dat tweede lid bepaalde dat de wet do wij se regelt waarop geschillen ovor bevoegdheid tus- schen de adrainistraticvo en rechterlijke macht worden beslist. Door den heer Van der Borch van Verwolde is voorgesteld om 3, art. fl, tweede lid, van het JXdo hoofdstuk der grondwot to doen luidon: «De staten zijn bovoegd, met goodkeuring des K-onings in de bestaande inrichtingen en regie- inenten dor watersclmppon, voenschappon cn veen- polders veranderingen te maken en nieuwe re glementen voor zoodanige instellingen vast te Stellen. Zij kunnen, volgens regelen door de wet te stellen, bestaande waterschappen, voenschap pon en veenpolders opheffen en nieuwe oprichten. Tot verandering van do inrichtingen of reglemen ten kunnen de besturen van die instellingen voor stellen aan de staten dor provincie doen." De lieer Viruly Verbrugge heeft als amende menten op het achtste hoofdstuk der grondwet (defonsie) voorgesteld te bopaien, dat de wet, behalve don verplichten krijgsdienst, tevens de organisatie der strijdkrachten regelt en verder een geheel nieuw artikel van den volgenden inhoud «De dienstplichtigen te land komen in gewono tijden jaarlijks éénmaal te zamen, om, gedurunde niet langer dan zes weken geoefond te worden, tenzij do koning liet raadzaam mocht oordeelen dat samenkomen geheel of gedeeltelijk achtorwogo te laten. «De koning kan een deal der dienstplichtigen, door de wet to bepalen, doen samenblijven. «Dienstplichtigen kunnen echter, geheel of gedeeltelijk, (ot oorsle oefening hoogstens 42 maanden onder de wapenen gehouden worden." SCHIEDAM, 5 Diet 1887. Door burgemeester eu wethouders is heden oanbestwd het bauwen van eene nieuwe keuken aan hel stads ziekenhuis enz. Ingekomen warende volgendeinschrijviiigs- biljptten W. Sclmui kogel f1524; J. J. Gabel f'1591; K. Snoijdeis de Vogel f1535; A, Kudden f 1495, J. De Roo f 1585, T. De Graaf t '1710, M. Van den Bos Mz. f1610,J. A. Hagendoorn f 1404,33; J. Hoek, f1298. allen inschrijvers te Schie dam. Hetwelk is aan den Inagsten inschrijver, den lieer J. Hoek, gegund. De minister van mai me brengt, ais vervolg op de aankondiging van, den 13 April II,, ter keunis van zeevarenden, dat de opstand van het oostelijkst icode geleideiiclit te Hoek van Holland is verplaatst, en het licht daarop ontstoken zal worden. De minister vau binuenlandsche zaken beeft aan de burgemeesters verzocht, van plaats hebbende opgravmgeu of ontdekking van oudheden aan den directeur van 's-rijks museum van oudheden te Leiden kennis te geven. Naar wy vernemen, bestaat het voornemen met den nans'.anriden zomerdienst den tiein van Parijs naar Amsterdam, die tot dusver 's morgens half 8 van daar vertrekt, eerst te balt 9 Parijs te doen verlaten, doch hem ward, de arme weeze, duidelijk deed gevoelen. Zijne verloving met do dochter van een manufac- turier uit Lancashire was binnen veertien dagen in alle dagbladen te lezen en toen Stella teleur stelling en toorn in baar hort trachtte te smoren, dat tot overvloeien» too vol was, klonken baar als eeno profetie de afscheidswoorden van Dick Fellowes in de ooren «Niemand zal u ooit zoo liefhebben, als ik heb gedaan Was het de tegenstrijdigheid dor vrouwelijke natuur, die Steila zoo dikwijls en zoo gunstig deed denken aan die liefdesverklaring, naarmate do tijd voorbijging In vroegere dagen bood het leven haar zooveel liefde, dat die van Dick weinig waarde schoen te hebben nu zij eenzaam en verinten was, gouvernante bij anderen, vroeg zij zich verwonde! d af, hoe zij zulk eene oprechte en trouwe liefde had kunnen verachten, en bare berinnoiingcn aan den wonderlijken Dick werden zeer vriendelijk en zacht. Niot dat haar lot zoo hard was, als dat van velo anderen de fnmiiio Boucher was werkolijk zeer vriendelijk jegens haar. Hare leerlingen waren goed en hartelijk, met de zorgelooze liefde, aan zooveel sneller te doen ryden, dat hy tegen 8 uur '8 avonds, slechts 10 minuten later dan thans, in Amsterdam zal aankomen. Dezer dagen is in de volksvertegenwoordiging lang en breed gesproken over de contróle van de algemeene rekenkamer hier te lande. Niet onaardig is iu het licht dier discussiën het volgende staaitje van streng toezicht door het college op de rijks-uitgaven euschuldvorde- geo, ten laste van den staat uitgeoefend. Een officier van gezondheid was verplicht zich nu en dan voor dienstzaken, in verband met militie, te begeven van Den Haag naar eene andere aan den Holiandschen spoorweg gelegea gemeente. De militaire doctor bracht daarvoor het rijk 70 cents in rekening, zijnde de prijs van een spooi wegkaaitje eerste klasse. De rekenkamer maakte bezwaar de decla ratie te verevenen. Zy vroeg inlichtingen omtrent de vraag of bedoelde officier al of niet in uniform reisde. Toen haar geautwoord was, dat hy ia bur- gerkieeren in het spoor was gestapt, werd zijne voi deriug met 12 cents verminderd en herleid tol 58 ceiits, op grond dat, wanneer hy iu militaire uniform had gereisd, de spoorwegmaatschappij aan een officier de reductie vau 12 cent had vei leeud. De schuldeischer heeft ten sioite het rijk de 70 cents cadeau gedaan, nauat over dit zaakje een buodei stukken was gewisseld, waarvoor aan schrijfloon alleen reeds 16 zou moeten betaald zyn. Aaa de afgevaardigden ter Liberale Unie is door het bestuur het navolgeud schrijven gericht: "Volgens het huishoudelijk reglement moet de gewono algemeene vergadering van afgevaardigden in den regel worden gehouden vóór 1 Mei. Wij hebben gemeend, van de door deze bepa ling ons verleende vrijheid, om een later tijdstip vast te stellen, dit jaar gebruik te moeten maken, en kunnen ook nu nog niet aanwijzen, tegen welken dag wij do afgevaardigden hopen bijeen te roepen. Voor het afdoen van enkele noodige admini stratieve werkzaamheden mag immers de bedoelde vergadering niet uitsluitend beslemu zijn. In diè( bijeenkomst moet bovenal, evenals dit ten vorigen'- jare geschiedde, overleg worden gepleegd ter voor bereiding van de verkiezingen. Doch, wanneer zullen de verkiezingen plaats vindenzullen het periodieko verkiezingen zijn, of zal, wegens met de grondwetsherziening samen hangende ontbinding der Staten-Generaai. de' Tweede Kamer in haar geheel nieuw moeten wor den samengesteld hoe zullen do ontwerpen van grondwetsherziening luiden, die tor behandeling in tweedo lezing aan de nieuw voi kozen Kamers worden voorgelegd; zullen zich bij de verdere behandeling der grondwetsherziening in eerste lezing niet misschien incidenten voordoen, welke ons tot eene dadelijke bijeenroeping van de afge vaardigden dor Liberale Unie moeten nopon? Deze en andere vragen toonen voldoende, dat voor hot oogenblik wij den loop der politieke gc-- beurtonisson nog behooren af te wachten. Wij zullen u dus ter. algomeena vergadering- kinderen eigen zij had voedsel in overvloed en zich over niets te beklagen, dan alleen dat het leven aan haar voorbij ging. Zij trachtte haar plicht to doen, den kinderen goed onderwijs te 'geven cn mevrouw Boucher te heipen in de zorg voor hare talrijke gasten en bare huiselijke bezigheden. Het huis zou, als gewoonlijk, vol gasten zijn togen de week van den roeiwedstrijd, en Stolla had be loofd hare vacantia uit te stellen, tot zij weer vertrokken waren. Zij was bezig uitnoodigingen voor een grooto buitenpartij to schrijven, toen de kleine meisjes plotseling in wilde vaart op haar aanstormden. «0, juffrouw Howard, denk eens aan," riepen ztj, «mijnheer Richie komt, onze lieve beste rojjn-, heer Richie. Is dat niet heerlijk 7" en zij huppel den om haar heen ais dartele jonge katjes. «En wie is die mijnheer Richie 7" vroeg juffr. Howard bedaard, terwijl zij de adressen schreef. «Kent u mijnheer Richie niet? Nu, iederoen kent hom. llij speelt tennis mot ons en roeit ons over het meer, en koopt poppen voor ons. Verbeeld u, mama I juffrouw Howard kent onzen lieven Richie niet!" niet samenroepen, voordat in de Tweede Kamer de behandeling dor grondwetsherziening in eerste lezing zal zijn afgeioopen, ten ware vóór dien tijd eeno bijzondere staatkundige gebeurtenis ons daartoe eene bijzondere aanleiding geven mocht. In de Vragen des Tijds vraagt de heer van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, of het niet wenscheljjk zou zyn, dat de Staten-Gene raai, na de grondwetsherziening, het costuum afschaften. Dr. Simons geeft in de Vragen des Tijds in overweging, om de artsenymengkunde tot eene regeeringszaak of staatszaak te maken. Evenals bij de scholenzouden ev naast de openbare apotheken evenwel bijzondere mogen bestaan. De heer Simons grondt zyn advies ook op de omstandigheid, dat geneesheeren wel eens recepten voorschrijvenwaarin onvereenig- bare geneesmiddelen voorkomen. a Nu de staat èn voor de geneesheeren èn voor de apothekers staats-examens heeft in gesteld en toezicht op de apotheken doet houden, zou men meenen, dat het al zoo wèl is en er waarborgen genoeg zijn. Alleen wanneer gebleken mocht zijn dat door de schuld der apothekers da patiënten niet ge nazen of stiervenzou het zaak wezen de reclustreeksche tusschenkomst der regeering in te roepen en dat men door staatsambte naren de drankjes deed mengeD, de poeders deed gereed maken en de pillen deed diaaien. Maar overigens rneeneo we, dat hoe minder de overheid zich in zakeu mengt, waar zy zich buiten kau houden, zooveel te gelukki ger het leven der burgerij is. ArnhCt.) De hei tog van Saksen-Meiningen vertoeft met zijn gezin te Zaadvoort. Zij namen hun intrek in de villa «Adriana", waar zy voor nemens zijn gedurende zes weken hun verbl'yf te houden. De heer ,T. Bakker, te Haarlem, heeft aan de kunstverzamelingen op het raadhuis aldaar geschonken vier groote uitmuntende photo- graphieën naar schilderijen van Frans Hals in het museum te Cassel aanwezig. De leden van het hoofdbestuur der Belgische vrijmetselarij, dm vier jaar geleden de Nederl, leden der oide op zoo uitstekeode wijze hebben ontvangen, zullen, op uitooodiging van hat Groot-Ousten der Nedei landen, in de volgende maand wederkeerig een bezoek brengen aan de Nederl. broederschap. De ontvangst vau de Belgische vrijmetse laren zal plaats hebben te 's-Gravenhage, op Maandaa 20 Juni a. s., nadat hun den avond te voren in broederlijke bijeenkomst de gele genheid zal zijn aangeboden tot onderlinge kennismaking; den 2*1 Juni zal Amsterdam worden bezreht. De te houden feestelijkheden enz. zullen roede worden bijgewoond door «Juffrouw Howard is zoo lang buiten gezelschaps kringen geweest," antwoordde mevrouw Boucher, eenigszins bedaarder, «dat er voor haar wel eene verontschuldiging is, als zij zelfs den naam van Sir Richard Fellowes niet kent. «Sir Richard Fellowes!" was al wat juffrouw Howard kon uitbrengen. De pen viel over de pas beschreven onvelloppes en bedierf er tweo. «Ja, de grooto uitvinder en civiel-ingenieur. Een paar maanden geleden is hij baronet ge worden, toen hij de groote spoorlijn naar Thi bet had gemaakt, en nu is hij juist in Osborne. Is't mogelijk dat'gij nooit' van hem hebt hooren spreken f'Nu, hij was een van dó slions"vun bet laatste seizoen jong, rijk en in de mode. Ik mag vani geluk spreken, 'dat 'hij hier af is 't maar eep vluchtig "bezoek Hrengt,,maar mijn echtgenoot er. hij zijn-oude vrienden,'en hij houdt bijzonder veel van de kinderen.-Hebt ge heusch nooit van hem gehoord 7" «Ik 'ik heb hem jaren geledén ontmoet,' naar ik mij horinner," kon Stella' met moeite uitbrengen. «Dan zou men u gelukkig noemen, ofschoon afgevaardigden en leden van alle ioges'in Nederland. Naar het Dagblad verneemt is de tooneel- speler Tourniaire zoover van zijue krankheid hersteld, dat hy het gesticht Meerenberg Maandag verlaten en in de echtelyke woning terugkeeren kon. De Z. Ctverneemt dat het Westinghouse- systeem sedert omstreeks veertien dageu op de Centraalspoor in werking is gebracht. Aanvankelijk is het systeem op nog slechts een paar treinen toegepast. Binnenkort zal het echter als algemeene maatregel worden ingevoerd. Op den overweg van den Luik—Maastrichter- spoorweg in de nabijheid van het station Maastricht, is een vleugelsignaal geplaatst en in dienst gesteld. Dit vleugelsignaal staat in verbieding met de sluilboomeu van den overweg door middel van eene grendelsluituig en belet de treinen of locomotieven de over vaart, in geval de sluitboomen geopend zyn. Van den 24en tot en met den 30eo April zyn langs den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 78 stoom- en 23 zeilschepen, en vertrokken 73 stoom- en 15 zeilschepen. De Parijsche correspondent van het S.bl, seint: Naden val van sTanuhiiuser" in 4861r is eindelijk de opera-Wagner te Parijs ge slaagd. Het Eden-Thé&tre was voor «Lohen- grin" gevuld met hetgeen men »le tout Paris des premières" noemt. Het was een schitte rende avond, de uitvoering was uitmuntend, vooral de koren en het orkest kweten zich goeden dikwerf weerklonken luide toejui chingen te midden der uitvoering. De heer Lnmoureux voerde het orkest aan. Het was een merkwaardige feestavond, en aan het slot- bracht het publiek eene aanhoudende en wer kelijk verdiende ovatie. Onze landgeuootff Fides De Vries zong de «Elsa", en gaf aan die rol eeue bijzondere aautiekkelijkiieid door de bevalligheid van haar spel en de uitdruk king harer stem. Blauwaert was zeer goed als «Telramund", en als de «Heraut" voldeed de zanger Anguer evenzeer. De anderen waren middelmatig, maar deden geen afbreuk aan het geheeldat als uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Maandagmiddag werd in hetsousterrain vsd het Badhuis te Scheveningen de zoon van de* wed, De J.in de Weststiaat aldaar woon achtig, op beestachtige wijze mishandeld. Naar men wil, hadden eenige werklieden eene veete tegen oen opperman. In het donkere sous- tenaio kwam De J., en daar men hem voor den bedoelden persoon aanzag, werd hij bij de keel gegrepen en tegen deu grond getrapt. Daarop volgde eene mishandeling op de meest barbaarsche wijze, De ongelukkige is per brancard naar huis gebrachtwaar hij nog ik vrees dat gij moeite zult hebben om de oude kennismaking te vernieuwen. Sir Richie, zooals de kinderen hem noemen, is het voorwerp van de grootste belangstelling voor «débutantes" en «chaperoncs" beiden. Hij is een der beste partijen in dit jaar." En mevrouw Boucher lachte goedmoedig. Stolla zou zich zelve dien avond dolgraag in de afgelegen leorkamor hebben verscholen.cn zenuw pijn hebben voorgewend, of een ander synoniem voor een lijdend hart, liever dan de volle gezel- sclmpsknmer binnen te treden, waaruit een zacht rumoer van stemmen en gelach door de open vensters tot hare kamer in den.zijvleugel door drong. Maar mevrouw Boucher luid gezegd dat er wat gezongen moest worden, en gouvernantes mogen niet aan haar gevoel toegeven, wanneer een plan van anderen op het spel staat. Stella's hart,scheen haar in de slapen te kloppen, toen zij de groote gezelschapskamer binnentrad achter een blad met koffiekopjes, cn zich zelve in een donker hoekje bij'*de piano verschool, Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2