m GIZ0 ADE N. jbieclitzaken. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. ADVERTENTIËN. HET WATERBURY-HÖRLOGeT Prijs G.IIO. •->U we,!, niet verraden op de w'yze, zooala verleden jaar met zekeren geest te Goes is geschied. Immers, toen die geest zich verwyderd had, moet een sterke jeneverlucht zyn waargeno men de geest had. zich in vroeger dagen aan misbruik van sterken drank schuldig gemaakt. Leve daarom de «Geheel-onthouders-ver- K 5 7 eeniging" te Goes, die too krachtig kan mee werken om ook da geestenwereld ,te bescha ven een terrein, dat nog geheel braak lag I (li. ML) In het Handelsblad wordt eene andere afkomst aan de uitdrukking iton gouds" toegekend dan het Dagblad er aan gaf. Honderd duizend gulden staan of stonden vroeger in waarde gelyk met honderd duizend ropyen, een )ac mpyeo, met welke munt in Engeisch-Indië gerekend werd. Die term een jdae" is waarschijnlijk door onze vroegere kooplieden gebezigd om het bedrag van f 100,000 aan te duiden, en daar honderd duizend gulden en een Ine ropyen 1000 kilo, dat is een scheepston, wegen, zou het woord ton zyn aangenomen. Ter verklaring van het woord gouds, dat met deze uitlegging niyt schijnt ce strooken, zegt het Hbl., dat vroeger de zilveren munt als rekenmunt in handelszaken algemeen was werd ook al de gouden standaard aangenomen, dan bleef het begrip om waarde aan te duiden toch denkbeeldig in zilver bestaan. Een dienstmeisje te Oosterhout had haar dienst veilnten en wilde het er den dag, al vorens in liaie nieuwe betrekking te gaan, nog eens goed vnn nemen. Zij bleef dan ook tot laat in den avond uit, met het gevolg dat haar vader weigei de haar binnen te laten. Ten einde laud herinnerde zij zich, dot haar vriendin, die bij den notaris M, diende, haar wel eeu onderkomen zou verschaffen. De geheele familie was echter uit de stad. Als een vlugRe hinde klauterde zy echter overeen tamelijk hooge omheining en zag zich op de vliering een bescheiden plaatsje te verschaf fen. Zy was intusschett niet onopgemerkt gebleven. Een buurman stelde de politie van het feit in kennis. Spoedig was de burge meester met agenten van politie ter plaatse i-n, flink gewapend, stelden zij een onderzoek m, tot zij eindelijk de 19-jarige schoone, iu Morpheus" armen rustende, op aangeduid plaatsje vonden. Zy werd naar het politie bureau medegenomen, waar haar moeder haar des in deren daags op minder hartelijke wyze vandaan haalde. Vlaardlngon. Van de werf van den heer P. Van Darn alhier, ii hedennamiddng ten ualf vier ure, tnel goed gevolg te water ge laten de logger JPlevo 111, voor rekeniDg eener reedery, onder directie van den heer P. H. Van Abshoven; Hat schip is bestemd voor de horingvisscherij, en ral gevoerd wor den door den stuurman J. Hoordijk. Outontag, die zich had uitgegeven voor Goissler on dionsvolgens gevangen was genomen als ver dacht medeplichtig to zijn aan den drievondigen moord in de rue Montaigne, is op vrije voeten gesteld, daar zijne onschuld overtuigend was gebleken. Hij is overgeleverd aan het Duitscho gozontschap, dat van zijno familie geld voor hom had ontvangen, on hij zal nu op zijn verlangen naar Hamburg worden gebracht, van waar hij naar Amerika zal vertrekken. Een twaalfjarige knaap te Hnttingen, bij Elber- feld, is bij hot uithalen van kraaiennesten door de verwoede kraaien aangevallen, en zoo geha vend, dat hij bewusteloos uit den boom viel en een arm on been brak. Den volgenden morgen overleed hij aan de talrijke hoofdwonden, hem door do kraaien toogobracht. Volgens den Courricr dos Etuis Unis is de- ïvrouwenbnnk," to Boston, voor de tweede maal failliet veikl.utrd. Do directrice, Sarah E llowe, is gevlucht met 50,000 dollars, welke haar too- vertrouwd werden door do te lichtgeloovige inleg- sters. Genoemde dame stichtte do bank onder voor geven van een liefdadig doel. Zij wilde alleen gelden bewaren voorarme vrouwen, en verzokorde dezen een rente van 8 percent, drie maanden vooruit te betalen. In 1880 ging de bank failliet, 850 vrouwen verloren al wat zij liaddon, on .Sarah E. llowe werd tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld Znroiia zij in vrijheid gesteld werd, in 1884, opei, ij haar bank opnieuw. WAVINE LALitaUKE. Maandag o. k. ten twee uro zal in het Hotel Drouot" lo Parijs do voikooping plaats hebben van de teekoningen, schilderijen en etsen, nage laten door wijlen Maxime Lalanne Zondag te voren zijn zij voor hot publiek te zien De cata logus is te verkrijgen aan liet hotel en donketijk ruo Drouot 27, .bij den lieer Maurice Uelestre, die de verkooping leidt. Muxime Lalanne is veiledon jaar, betrekkelijk jong, gostorven. Hij hoeft bard gewerkt en tijdens het beleg van Parijs heeft zijne gezondheid zeer geleden. Op 27 Nov, IS'27 word hij geboren te Bordeaux, waar zijn vader griffier was bij het hoi'. In 1852 kwam hij als bachelier ès lettres te Parijs, om er zich geheel te wijden aan de kunst, die hij ook tijdens zijne andere studiën ijvorig had booefond. Ilij kwam op het atelier vnn den heer J. Gigoux en in hetzelfde jaar reeds mankte bij zich in do kunstwereld een zeer goeden nanm door eene verzameling hnutskoolschetsen, tentoonge steld in den Salon. Landschappen cn stadsgezichten waren zijne lievelingsstudiën en hij moet reeds toen veel gewerkt hebben voor architecten, daar zonder volslagen bekondiieid met de anatomie van een gebouw niet te verklaren wezen zou, hoe hij, in met veel meer dan kwm tieren, zeer uitvoerige stadsgezichten, ganscho grachten en pleinen op hetpapicr wist te tooveren, gelijk men het hem hier in Nederland dikwijls heelt kunnen zien doen. Ovoial zocht hij zijn onderwerpenFrankrijk, Spanje, Zwitserland, Engeland, België on Neder land lieert hij herhaaldelijk bereisd. Zijne giootste kiacht lag in hot spoedig opvatten en ulleige lukkigst wedergeven van den hoofdvorm en de grooio mirba's. Met houtskool, potlood, crayon, pen en etsnaald was hij altijd gelukkiger dan met het penseel. Hij is oon dor s'icliters van de Société des aquafrrtis-tes en het beste ons bekende Traité do la gravure a 1' eau forto is van hem. De catalogus van de veiling bevat 146 van zijne voornaamste werken. Er moeten or veel meer zijn, maar een groot gedeelte is zeker roods in vasto handen. In een paar regenachtige zomermaanden van 1880 maakte hij hier te lando meer dan 200 terkeningon en schetson, waarvan omstreeks 170 verschenen in Ilavard's Ilollnnde a vol d'oiseau. Natuurlijk gaven deze hcliogra- phische reproductiën lang niet volkomen hot ori- gineol terug, en het is altijd te betreuren dat do goheele, voor ons iand zoo bolangrijke coilectio indertijd niet is aangekocht, hetzij door don staat, of door do gemoenten, waarop de teekoningen betrekking hebben. Toen en al vroeger, maar oolc in 1883 als lid van do jury voor de internationale Tentoonstel ling, heeft Lalanne hier vele vrienden gomaakt en met groote deelneming vernamen zij liet be richt, dat zijne zwakke gezondheid een her nieuwden aanval van de kwaal, waaraan hij reeds cenijio jaien leed, niet had kunnen doorstaan. Hij was niet alleen een buitengewoon begaafd kunstenaar, maar ook een allerbeminnelijkst man, do bescheidenheid zelve, altijd gereed om anderen met raad en daad te heipon. Ilij had voortdurend een groot aantal leerlingen en toch iieeft hij 'zoo veel gearbeid, dat er heel wat moer noodig wezen zou, dan do ruimte van den eataloges zijner veiling, om alleen maar do titels van zijne werken op te sommen. Tentoonstelling van Voedingsmiddelen to Amsterdam. Do buroelen van de uitvoerende commissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen zullen met hot einde dezer week verplaatst zijn op liet 'er- rein, in het hcofdgobouWi Dinsdag jl, is te Rotterdam een vergadering gehouden van iandbouwois en belangstellenden in den veehandel, daartoe opgeroepen door een com missie, met het doel maatiegelen te beramen tot hoiknjging van den vrijen invoer van ons vee in Engeland. De vergadering werd bijgewoond door de voornaamste veehouders en handelaars uit verschillende stroken vati Zuid-Holland, Volgens de vei gaderden bestaat liet beletsel om de belem meringen in Engeland opgeheven te zien, uitslui tend in de dispensation, welke door de regeering gogovon worden tot doorvoor van Duitsche schapen. Met alg. stemmen word besloten aan do com- roibsie, die het initiatief voor de vergadering had genomen, op te dragen te dier zake een adres aan den minister van binnenhmdsche zaken te overhandigen, en verder, om alle maatregelen te nemen om ondersteuning voor haar doel te ver krijgen van verschillende personen en corporation. Do masseur en pcJicure F. E, llammecher to Rotterdam, die, zonder bevoegdheid van genees kundige, personen ulhior, lijdende aan rheumatiek, door wrijven en knijpen trachtte te gene/en, van welke zaak wij ui ons nommor van 9 Maart II, melding maakten is te dier zake jl. Woens dag door het kantongerecht albiel*, mot toepassing van art. 436 van het strafwetboek, veroordeeld tot f 75 boete of 8 dagen hechtenis. Mijnheer de Redacteur, Veroorloof mij tot plaatsing van het onder staande een plaatsje in Uw Blad to verzoeken en ontvang daarvoor bij voorbaat mijnen beleefden dank. «Aangenaam word ik hedenmorgen verrast door do oproeping tot het houdon eener verga dering van Iloeren Gisthandelaren op Maandag aanst. Ik zeg aangenaam en geloof niet alleen te staan met-do bewering, dat het moor dun tijd wordt, om de belangen van onzen Gistlinndel eens knlm en ornstig onder handen te nemenwat toch baat het of men nis fabrikant ai oen prijs voor geleverde Gist ontvangt, die, mot hot oog op bedongen ver koopprijzen, reeds nu blijkt, en met Juli ongetwijfeld helaas nog sterker zal blijken, veel te hoog te zijn daarom, geachte Handelsvrienden, laat ieder, wien de bloei onzer stad ter harte gaat, bijgevolg elke handelaar of fabrikant, den tijd vóór die Vergade ring besteden tot liet flink in overweging nemen, Welko maatregelen hem wel als het meest doel treffend zouden voorkomen ter verbetering vnn don onhoudbaren toestanden vooral, op welke manier het mogelijk zou kunnen worden, een ondoriing verband tot eendrachtige samenwerking zonder novenbedocling, in den Gislhamiel te bren- gen. Schiedam, Hoogachtend 7 Mei 1887. \V. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van onzen ge liefden Vader, betuigen wij onzen bartel ij ken dank. Vit aller naam JOIJs. VAN DER MOST. Schiedam, 7 Mei 1887. OORDEEL DER PERS. zakuurwerk der toekomst (Dagbl. Z.-Il.) uiterstsolieden keurig. (JRott.N.Bl) in de samenstelling, die vol gens deskundigen groote verdien- ste heeft. (Arnh, Ct.) ...,een nieuw bewijs, dat de Amerikanen een practise!» volkje zijn. (s-llurtogenb. Ct.) zou zeggendat het tegen een stootje kan. Standaard het loopt geregeld. (Pr, Zio. en OvCt.y Goedkoop, Solide. Accuraat. Nikkel Zilveren Kast. Verkrijgbaar by alle Agenten in Nederland of tegen rembours bij: W. VAK ZON Marktalhier. BingIUU Co., Rotterdam, Hoofdagenten voor Nederland en Koloniën. met oen harden slag op haren linkerpols. Zij werd flauw en duizelig van do pijn, en voelde dftt zij tot liaro lippen toe bleek werd. »Noen, neon, vrouwtjes,'1 hoorde zij zijr.e stem zeggen, zooveel gelijkend op die van vroeger dagen, en toch zoo verschillend, sjuffroaw Howard wil met mij niet spelen, nooit." Toen vroeg hij, mot eeno plotselinge verande ring van toon: «Dabt gij uw arm bezeerd Ik vrees dat ik u heb doen schrikkon", en haastig trad hij nader bij. Maar Stella wendde zich af, toen hij naderde. «Niets, het is niets,"zeido zij, bijna verstoord, «Geef u geone moeite, als 't u belieften toen een' stroom van rijk'gokleedo gasten de deur van de serre uitkwam, zich over het terras begon te verspreiden en de laan naderde wendde Stella zich snel om on vluchtte in het kreupelhout. Zij had de fontein bij het beeld van deh*dKV-'' sendeh frnrnus bereikt, vóór zij 'werd ingehaald., «Vergeef mij," zeido haar volger, op een toon, die niets geleek, op -dien vay Dick hij was te bevelend «ik wil-u- niet'tegensprekenf-hiaar ik kun toch niet gelooven dat het mets is;" en het volgende oogenbiik lag haar tengere, gekwet ste pols, waarvan zij den handschoen liad afge streken, ia de stevige, zachte hand van Sir Richie, cn Stella gaf er zich lijdelijk aan over. «Ga hier even zitten," was het volgend bevel; cn zij zag zich geplaatst op den met mos begroei den rand van de fontein, terwijl Sir Rieliio vlug en handig zijn zakdoek in liet koele, heldere water doopte on om den fijnen pols bond. Was het mogelijk, dat dat Dick wits Was alles geen bedrieglijke droom! Stella kon slechts van ganscher harte hopen, dat het ontwaken dun nog lang zou worden uitgesteld. Het kletteren van hot water in het oude stee- nen bassin en het geheimzinnig fluisteren der pijnboomen boven bon waren de eenige geluiden, die de zomerstiltc verbraken. Du tcnnis-laan was to ver af, dan dat zij de spelers kondon hooien zij waren geheel alieen. Dacht Dick ook aan de laatste maal, datzij samen alleen waren go-I wcest? Hij zotte zich op den rand naast'haar' neer. "«Stella," zeide hij zacht en ernstig, «wijkt gijj nog voor mij terug? Ben ik iia nl die jaren, die ik hard werkend hob doorgebracht om u meer waardig ie worden, nog niei nader aan het doel, dan toen wij elkaar het laatst zagen Moet ik weer, als toen, vergeefs om een enkel vriendelijk woord' vragen 1" Geeno beweging, geèn geluid tot antwoord van de gobugen gedaante aan zijne zijde. Zijn gelaat werd nog ernstiger en hij beet zich op de lippen. «Moot ik dus heengaan vroeg hij. Nog geen antwoord. Als door eene plotselinge ingeving boog Sir Richie zich voorover en keek onder don breedgo-' randen hoed, die haar gelaat voor hem verborg, «Hoe nu, weent gij, StellaHij Inggoknield voor haar op het'groene mos.' «Heb ik u doen" weeiien Mijne lieveling, mijn ilij wilde liaar'itf zijne' armen .sluiten, maar zij traclitto dit to voorkomen.' »0,' Dick," fluisterdezij met1 bevende stóm, sik" h'éb,';u 'eens gezegd dat onze levens tegen-, gestelde - pole'ri waren toen was hot; niet'zoo, maar nu is het w'aa'r géworden." t «Als dat zoo waVe, wat ik eclitcr ontken, dan zouden zij weermin dezelfde verhouding tot elkaar staan. Gij zijt in alles verre boven mij verheven, zooals gij altijd geweest zijt. Maar do liefde kan eeno brug slaan over iederen stroom, Stella; mag ik het niet beproeven liet is mijn vak, zooals gij weet." En toen weerstreefde zij hem niet langer. «Dick," fluisterde zij eindelijk, toen zij weer eonigszins kalmer kon spreken, «herinnert ge u, wat gij dien avond te Ghurlstone zeide Dat niemand mij ooit zoo zou liefhebben, ais gij ga- daan hadt. Ik gelooide dat toen niet, maar nu weet ik dat gij gelijk hadt. «Zeide ik dat vroeg hij lachend. »Nu, ik had ook'gelijk, dat erken ik maar ik drukte mij to'ch niet goed uit. Ik had niet moeten zeg gen «zooals ik gedaan had," maar «zooals ik doe en altijd zal doen, zoolang de wereld duren zal". Datzou nog juister zijn geweest, mijn leid ster dus t laten wij het voor do tookomst zoo houden." En/ dat punt werd vastgesteld voor, eens en- voor altijd.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2