Binnenlandsche Berichten. Op de kiestabel, behoorende tot het voor- loopig Kiesreglement, zjjo verschillende amen dementen voorgesteld, waaronder ook vaa den heer Goekoop op da door de regeering voor gedragen wijziging der bestaande indeeling van Zuidhollaudsche gemeenten. HetGedezer amendementen luidt als volgt: m, i..n i..i ij«. ..ii—»niw..« .Jiiiiu I TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Juni 1887. Be discussie werd voortgezet over de kies recht-bepalingen in de additioneeie-artikeleo en het daarop voorgestelde amendement van de heeren Yan der Feltz c. a Door den heer Rooseboom was als sub amendement op dat van den heer Yau der Feltz c.s. voorgesteld, geëxamineerde» beaedsn den rang vao officier by de zee- of landmacht niet als kiezer toe te laten. Door den heer Rutgers van Rozenburg werd het regeerings-voorstel bestreden. Hij wilde gelijke behandeling van allen en niet eenesplit sing onder da leuze van den gezeten werkman. Ook de heeren Ruijs van Beerenbroek en Heldt bestreden het regeerings-voorstel en het amendement. De laatste zogènin het voorstel der regeering èn in het amendement eene onbillijkheid tegenover den werkman. In het voorstel der regeericg zag hü io elk geval nog fiene consequente voorloopige regeling, terwijl bet amendement slechts 6 pet der werklieden als kiezer toejaat, De heer Godin de Beaufort maakte onder scheidene practische bedenkingen tegen het amendemeat en het artikel der regeering en stelde zelf een amendement voor om de on houdbare 3e categorie (die der kamerbewoners) te doen verdwijnen of althans aan den inwo nende» zoon van weduwen het kiesrecht toe tp kennen. De hëer Van Baar bestreed het artikel. De heer Van der Biesen achtte hst kiesrecht voor huurders bepaald noodig. De ministers van financiën eu binneniand sche zaken bestreden uitvoerig het amende ment. Laatstgenoemde constateerde dat wel degelyk vele categorieën van werklieden kie zers zouden worden. Morgen voortzetting. i 1 Offlcieele Mededeellngen. Door Z. M. is met 10 Juni a. s.lo. aan den minister van waterstaai, haodel en nij verheid, voor den tijd van een maand, tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof verleend; lo. aan den minister van marine tijdelijk da waarneming opgedragen yan de functiën van minister van waterstaat, handel en nijverheid. SCHIEDAM, 0 Jani 1887. In de tabel bij het hoofdkïesdistrict «Schie dam" in de tweede kolom «gemeenten vaa het hoofdkiesdistrict" a. te doen vervallen de namen der gemeenten «Overschie, Schiebroek en Kethel"; dig aan het züvcrbehangsel der grot, dat opeens een geheel stuk netvormig vlechtweik loslaat en hem voor de voeten valt. Hij sleept het naar boven en terwijl hij de opening weder door middel van kwartsblokkan, gruis en sneeuw dicht stopt, haalt hij het zakkompas te voorschijn, dat bergwerkers steeds bij zich dragen, cn noteert nauwkeurig de richting, waarop zijne standplaats gelegen is van af het middelpunt des meers. Daarna telt hij het aantal schreden tusschen de kwarts gang en den oever en schrijft het cijfer eveneens in zijn zakboekje. Zoo liad hij een onfeilbaar middel om ten al len tijde den schat terug te kunnen vinden. Het meer zelf zou niet verplaatst worden. Nu echter kon hij het hier boven ook niet langer uithouden, Al de schatten der aarde zou den geen de minste waarde voor hem hebben, wanneer het ongeluk mocht willen dot hij te Cogoü aankwam, nadat do kerk den onverbreck- jwren hand reeds gelegd had, die Candelaria i. in te voegen na «Vlaardinger-Ambacht" de namen der gemeenten «Maasland en Maassluis." Ea het 7e amendement: In de tabel by het hoofdkiesdistrict «Rot terdam", in de tweede kolom «gemeenten van het hoofdkiesdistrict"; a. te doen vervallen den naam der gemeente «Gharlois; 1). in te voegen na «Kapelle a/cl IJsel", de namen der gemeenten: «Hillegersberg, Berg- schenhoek, Schiebroek, Overschie en Kethel". Do Standaard acht door de beslissing van de Tweede Kamer over het onderwijsartikel uit art. 194 «datgene verwijderd, wat aan elke behoorlijke oplossing der onder wjjsquaestie in den weg stond." Zij noemt de beslissing eene overwinning, en wel eene overwinning, die te meer waarde heeft, omdat zjj met be hulp van een klein smaldeel der liberalen is behaald, en wel van die liberalen, die occer alle partijen den besten klank hebben. «Maar eene, overwinning, die evenmin te boog als te laag moet worden geschat." De vraag staatsschool regel, vrije schooi aanvulling, of omgekeerd, is echter oog lang □iet opgelost. Aileen is uitgemaakt dat de grondwet niet langer het van overheidswege geven van onderwijs, als iets waarop de bur gers recht hebben, erkent. «Nog heeft zegt ze de overheidsschool- party vóar zich de wetde scboolautonteiten de openbare schoolmeesters; de schoolgebou wen met toebehooren. Vier krachtige furte- ressen derhalve. «Maar «de vrije school regel" beeft vóór zichde billijkheidden nationalen vrijheidszin de kans op verbetering van het onderwijs als gevolg der concurrentie; het vooruitzicht op beter waar voor minder geld. Oók vier forte- ressen dus, tegen de vooroordeelen der open- bare-schoohnannen wei bestand!" JDs Tijd weet nog niet in hoeverre de over winning, in zake art. 194 door de rechterzijde behaald, een vruchtbare kan genoemd worden. Zjj kan dit later wordeu door een anders saamgestelde meerderheid. Daartoe is echter" noodig dat het besnoeide voorsiel-SehoeprSnu, in eerste lezing ook door de Eerste Kamer worde aangenomen, vervolgens in tweede in stantie in heide Kamers twee derden van de uit te brengen stemmen op zich vereenige en eindelijk door den koning bekrachtigd worde. 't Is niet noodig pessimist te zjjo, om te erkennen dat, hetzjj in de samenstelling, hetzjj in de gezindheid der Kamers, aanzienlijke ver andering zal moeten komen, alvorens een aan neming met twee derden der stemmen waar schijnlijk kan worden geacht. Ia de Juoi-«Kroniek der Stemmen voor waai beid en vrede" wijst dr. Bronsveld op den ven assenden uitslag van de stemming in de Tweede Kamer over hoofdstuk VI der grond wet. Dat hoofdstuk, waarover zooveel geschre ven, waartegen zoo heftig gestreden, op welks herziening van anti-revolutionaire zijde zo rnet don Domingo zou verbinden. Alleen do ge dachte daaraan perste hem den boezem ineen als een donker gordijn schoof zich dit denkbeeld tusschen hem en zijn geluk. Hij wierp zijn kostbaren last over do schouders en spoeddo zich! van daar, zoo snel het ongebaando pad tusschen, de rotsen hem dit toeliot. Ilij wist zelf .niet hoe het kwam, maar gaando- weg begon de waarschijnlijkheid dat het to laotzou zijn hem zwaarder te drukken. Doch dit bespoe digde slechts zijnon gang. In plaats van over San Antonio, nam hij zijn weg in westolijko richting langs de berghelling, recht op Cogoti toe. Na weinige uren doken ook reeds de hem zoo welbekende, grillig gevormde granieten klippon van den Alicagua op, en tot zijno blijde verrassing bespeurde hij dal hij juist was aangoiand op de plaats, waar altijd nog eenige honderden schreden benodan hem do door hem be stuurde mijn van Etisebio lag. Van daar tot dringend aangedrongen is werd onveran derd, onherzieu, met op twee na algemeens stemmen aangenomen. Dr. vestigt er de aandacht op, dat het Kamerlid De Savornin Lobman deze quaestie niet genoegzaam voor bereid achtte, en spreekt het vermoeden uit dat andere motieven dan bet daargenoemde den heer Lobman thans deed stemmen voor 't behoud van artikel 168, door dezen afge vaardigde attyd gehaat met doodelyken haat. In de gegoven omstandigheid ziet deschtjjver der kroniek in het behoud van art. 168 een reden van dankbaarheid, maar niet aan den heer LohmaD, ia wien hjj een der bitterste vijanden bijjft zien van de Ned. herv. kerk. Hoe revolutionair in de laatste weken du anti-revolutionairen zich uitlaten tegenover de rechterlyke macht en de bekieeders van 't gezag in staat en kerk wordt door dr. B. met zeer opmerkelijke citaten gestaafd. En niet weinig klem wordt aan die beschuldiging bygezet door het pas verschenen werk van dr. Vos over het jaar 1887. Met grooten lof wordt van dit werk gewag gemaakt, terwijl het zeer compromittaerend wordt genoemd voor de reputatie, inzonderheid voor de hb. Kuiper, Rutgers tn De Savornin Lobman. De vergadering van R.-k. kiesvereenigingen, vastgesteld op 14 Juni, wordt verdaagd tot 21 Juni, om de Kamerleden, die door de grondwetsherziening verhinderd worden, ge legenheid te geieu de vergadering tot behan deling van het reglement voor den centrales katholieken bond bij te wonen. De kiesvereeniging «De Grondwet" te Goor (hoofdkiesdistrict Deventer) heeft tot candidaat voor de Tweede K.amer gekozen den heer D'yckmaester» te .Gorinchem. De te Utrecht te nouden vergadering van R.-katb. kiesvereenigingen, die op '14 Juni bepaald was, is tot 21 Juni uitgesteld, om aas de Kamerleden, die nog deel moeten nemen aan de grondwetsherziening, gelegenheid te geven die vergadering bjj te wonen. Naar w'y vernemen, heeft mr. K. J. graaf Schiramelpeuninck van Nyeuhuis de caudi- datuur der katholieken in het hoofdkiesdistrict Deventer aaugenomen. Er zjju daar dus thans drie candidate». De kon. commissie, belast met het onder zoek naar de mogelijkheid van deu aanleg van een haven te ScheveuiLgen, is, naar wij vernemen, daarmede in zoover gereed, dat de verschillende afdeelingen haar taak hebben volbracht, zoodat de secretaiis zich thans bezighoudt met het opmaken van het eind rapport. Het onderzoek zou geleeid hebben dat de aanleg van zul.t eene haven voor particuliere rekeniog hoogst bezwaarlijk is, daar zelfs zouder inbegrip der kosten voor de defensie werken en de renten van het kapitaal de uitgaven de inkomsten verre zoudeu overtreffen. Zoodra het rappoit gereed zal zjjn, zal do aan Cogoti was nog een goed uur gaans afstand, dien hij te paard gemakkelijk in een half uur kon afleggen. Hijgend on kuchend bereikte hij spoedig daar op do mijn. De ou..e op/.ichtor, die tijdens zijne afwezigheid do werkzaamheden leidde, trad hem tegemoet. «Jezus Maria! riep deze, terwij! hij eerbiedig naar zijn hoed greep, «waar komt gij daarboven toch vandaan? En wat zwaar voorwerp sleept gij daar mot u V' «Goeden dag, oude 1" zeide Rodriguez, en wierp zijnen last met een zwaren smak op den grond. «Plata pina, valgnroe dios!" riep in vroolijko verrassing de oude Martinez, en sloeg do handen vei baasd boven het hoofd samen «blank, gedegen zilver, zoo waar ik leef. En wat een Ituk! Ca ranb a! zoo'n hoophnb ik nognooit bijeen gezien. Dat weegt ten minste een halvcn quintei (25 kilo). Waar hebt gij dat gevonden commissie worden bijeengeroepen om de con clusion vast te stellen en tot eene beslissing te komen of op andere wyze de zaak tot stand is te brengen. De dagdienst tusschen Vüssingen en Queen- borough heeft da gemeenschap tusschen Lou den en St. Petersburg belangrijk verkort. Sir "VVest JFtidgeway, da Britsche commissaris voor. <le Afgbnausche aangelegenheden, kwam j|. Zaterdag te 9 uren te Londen aan, na te half twaalf op Donderdagmorgen uit St, Pe tersburg te z'yti vertrokken. Hy maakte de reis derhalve in 2'/, dag, terwjjl die tot dusverre 37, dag vereischte. De Engelsche bladen, die met lof van dit feit melding maken, geven aldus een practische reclame aan de maat schappij Zeeland. Bl'ykens het verslag betreffende deu aanleg der staatsspoorwegen over 1886, bestond het daarbij op 31 Dec. in dienst zynde personeel uit: 1 hoofdingenieur, 4eerstaanwezend inge nieurs, 8 sectie-ingenieurs, 3 bouw- eo werk- tuigkundigeu 2e kl, 9 adjunct-ingenieurs, 3 bouw- en werktuigkundigen 3e kl,, 9 hoofd opzichters, 34 opzichters le, 18 dito 2e, 11 dito 3e kl. en 4 schrjjvers. In het geheel zjja tot en met 1886 ter onteigening aangewezen: 7900.6160 hectare ongeb., 35,2398 geb. eigen dommen, terwjjl zyn aangekocht 6658.9266" hectare ongeb. ea 38.1992 geb. eigendommen en gerechtetijk onteigend 717.3498 hectare ongeb. en 1.7995 hectare geb. eigendommen.' Voor den aankoop zyn 13.048 koopakten ge sloten. Io exploitatie waren 1304,3675 meter. In 1886 werd aanbesteed voor een bedrag van f963,709.50. De begrooting was f 1,147,025. De Londensche Economist van 4 Juni bevat een artikel over deNederlandsche bank, waarin wordt aangetoond dat zjj onder het nieuwe contract met de Nederlaodsche regeering, meer dan ooit vroeger, het karakter van een Staats bank krijgt, daar de regeeriog meer contróle dan vroeger zal uitoefenen en in de winsten der bank boven zeker cijfer zal deeieu. De regeering, zegt het blad, had te kiezen tusschen vrjje banken eene sterke centrale bankinstel ling onder haar rechtstreeksch toezicht ea door kundige, vertrouwbare directeuren be heerd. Een derde stelsel, dat van een werkelijke Staatsbank, schjjot voor het tegenwoordige nog niet binnen het bereik der practische Hollandsche politiek te komen. Toch, meent de Economist, gaat het die richting uit. Op twee punten in de bepaÜDgen van het nieuwe contract wordteritiek uitgeoefend. In de eerste plaats de duur (25 jaren) en in da tweede plaats de clausule, krachtens welke de voordeelen van deu Staat zullen ophouden, wanneer de regeering tot een bedrag van over 15 millioen muntbiljetten heeft uitgegeven. In de Dinsdag jl. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der maatschappjj van weldadigheid is de balans, sluitende meteen batig saldo van f 35,628, goedgekeurd, en een plan lot conversie der hypothecaire leoning «Ergens tusschen hier cn Coqtiimbo, oude," sprak Rodriguez lachend; «maai- weet gij wat, Martin Zadel snel mijn paardik moet dade lijk weer verder, naar Cogoti." «Gij weet liet dus al?" vroeg Martinez. «"Wat, a m igo?" «Wel, van de bruiloft." Wat -zegt gij riep Rodriguez doodelijk ver schrikt, terwijl hij den bijna even verschrikten bergwei ker bij de borst pakte en hevig schudde. «Wel, lieer, in do vroegte is don Eusobio •zelf hier geweest om u af te halen voor da bruiloft zijner zuster. liet speet hem geducht dat hij u niet tè huis vond en hij droeg mij op u bij uwe 'terugkomst dit papier te overhan digen." Met oen wildon vloek stiet Rodriguez den oude terug en staardo met gebroken lmrt en verward hoofd voor zich uit. t Was of hij door den bliksem getroffen was. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2