m Binnenlandsche Berichten. s- cassette. ache bewoonsters van Belfast en Derry, Overi gens schittert Ierland op het feest door zijn afwezigheid. De Engehche vrijmetselaars sloten hun adres van gelukwensch in een kostbare gouden i F1U H K R IJ s< Het Journal des Dóbats logenstraft het be richt, dat de Fransche en Russische gezanten te Konstantinope! aan de Poite een dreigende isotn overhandigd hebben, betreffende de rati ficatie van de door Turkije met Engeland ge- slotene overeenkomst aangaande Egypte. OOSTEN li UK. Naar luid van een telegram uit Pest van 21 dezer hebben de verkiezingen voor het Lagerhuis, zoover bekend is, tot de volgende uitkomsten geleid: gekozen 251 liberalen,42 candidaten der gematigde oppositie, 9 anti semieten, 08 onafhankelijke» en 16 candidaten Zonder bekende staalkundige kleur. RUSLAND. Gedurende de eerste drie maanden van het loopenrle janr is het totaal bedrag dei-inkomsten van het Russische ryk geweest 187.1 millioen roebel, tegen *163.5 milhoen r. in *1886, en dat der uitgaven *192.5 inillioen r., tegen *193.1 million" r. in *1885. Do belangrijke vermeer dering der id komsten, vergeleken bij het vorige jaar, valt bijna geheel op de maand Januari, in weike de inkomsten de buitengewone ver meerdering van 15 milhoeo hebben aangetoond. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden heeft in haie zitting van Maandag jl. het vooietel der regorring aangenomen, waarbjj het recht op het graan verhoogd wordt tot 3 lire. SPAS J B. "De Qaceta maakt een door den minister van koloniën by de Kamer ingediend wets ontwerp bekend tot uitbreiding van liet kies recht op Cuba en Portonco. Om kiezer te zijn is het voldoende dat men 20 pesetas ann belas ting betaalt, T U U K IJ E. Graaf Montebello en Nelidoff hebben Dins- dag aan da Porte eene nota overhandigd, welke in zeer krasse bewoordingen is vervat en aan Turkije het gevnnr van eonen oorlog voor oogen stelt, als de conventie betreffende Egypte door den sultan geiatifïceeid mnelit worden. Sis Drummond Wolff en de Porte zijn over eengekomen, dat de ratificatie der conventie tot naafloop der Bairam-feesten verschoven wordt. In officieele kringen wordt de staatkundige tosstand zeer gespannen en onru-tbarend ge acht, tengevolge van de nola's van Frankrijk ••it Rusland en de houding van Engeluud in het Egyptische vraagstuk. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Juni 1887. Aan de orde was de verdere behandeling van de Tjiomas-zaak. De heer Keuchenius, zijne rede van gisteren vervolgende, hield vol dat de heeren De Stur- )er Jr. en Sol niets verricht hadden, wat de uitzetting rechtvaardigde; dat da adviezen in Indië met merkwaardigen sp md waren uitge bracht, nadat het Indisch bestuur anderhalf jaar nagelaten had afdoende maatregelen ta nemen tegen de beweerde vexuliën van den landheer. Overigens betoogde by dat die vex aliën zeer overdreven waren voorgesteld. De heer Gleichman wilde nog geen eindoor deel veilen, zoolang de nadere inlichtingen van den minister niet zyn ontvangen, maar hij komt op tegen den heer Kielstro, die door zijne uitla tingen omtrent ambtenaren het gezag onder mijnt. De lieer Van Gennep trad in zeer uitvoerige verdediging van den landheer en diens familie leden, hechtte bovenal waai de aan hetmppnrt van den lieer VeensLia en betoogde dat alle handelingen, waarvan de landheer beticht was, op zn-h zeil niet onwettig of onrechtvaardig waren. Morgen voortzetting. De vei hoogingen van do oorlogsbegrooting voor •1886 zijn noodzakelijk geworden, o. a. om do hier na vermelde redenen; Er moesten meer officieren to Amsterdam en to 's-Grnvcnhage verblijf houden dan waarop aan vankelijk gerekend is. Ook koerden meer gehuwde officieren en gozin- nen van officieren uit Indio terug. Voorts beeft hot aangaan van vrijwillige dienst verbintenissen vooral bij de infanterie en artil lerie tot hoogore kosten geleid, een verschijn sel ovei igens dat, met het oog op 's lands weer baarheid en op do belangen dar militieplichtigen, naar de meening van den minister van oorlog met vrougdo verdient to worden begroet. Een ander tekort staat in vei band met <;en ander verblijdend verschijnsel, nl. dat do gezondheidstoe stand bij hot leger in *1886 goed was, waardoor wel minder noodig was voor verplegingvan zieken in hospitalen, doch hooger waren de kos ten voor soldij en toelago voor kleeding bij liet koi ps. Eindelijk bleek niet toereikend liet bedrag voor huur van woningen voor gehuwde militai ren, stallen, excicitic-terreinen onz. De verhoogingen worden opgewogen door ver mindering van andere posten tot gelijk bedrag, Bij liet onderzoek in do afdeolingen der Tweede Kamer van bet ontwerp van wet tot wijziging van art, 385 van hot^ wetboek van strafvorde ring (luidende Do Iloogo Rand, do hoven en de arrondissoments-rechtbanken zijn verplicht om da gevangenissen on i ijkswcrkinrichtingen van tijd tot tijd door commissarissen uit hun midden te doen bo/.iciitigenteneinde voor de nakoming van de voorschriften van dezen en den volgen den titel to zorgen. Dezelfde verplichting rust op den procureur-generaal en de officieren van justitie bij die collegibn) waren, wat de strekking van het ontwerp aangaat, do gevoelens der leden verdeeld. Allereerst waren er leden die liet niet wensclielijk achtten reeds nu wederom voiande- ringen in de bepalingen van het wetboek van strafvordering aan to brengen en die er de voor keur aan zouden gevenzoo daarmede gewacht werd tot da practijk wellicht binnenkort do noodzakelijkheid of de wonschelijkheid van nog andere wijzigingen zou hebben doen kennen, 'i'o meer, waar het hier eene bepaling betreft van ondergeschikt belang, welke niet dan na overleg tusscben do regeering en do commissie van rap porteur in het wetboek is opgenomen. Terwijl sommigen zich konden vereenigen met het voorstol, om do inspectie der gevangenissen aan den Iloogen Raad en aan de hoven te ont trekken, waren andere leden een tegenovergesteld gevoelen toegedaan. Eenigen hunner wenschten do bestaande bepaling gehandhaafd tezion pando ren zouden er de vooikeur aan goven, zoo ten doze een middenweg ingeslagen on de inspectie door de hoven behouden werd. De inspectie toch beoogt in de eersto plaats to voorkomen dat iemand onwettig gevangen wordt gehouden, en het scheen bedenkelijk met do verantwoordelijk heid voor eene zoo ernstigo aangelegenheid uit sluitend éen collego te belaston. Zijn, zoo vroeg men( Je hoven on de ambtenaren van het open baar ministerie bij do hoven omtrent dit wets ontwerp geraadpleegd Nog anderen meenden dat hot beoogde doel wellicht het best zou kunnen bereikt worden, indien, met uitsluiting der hoven, de arrond.- rechtbnnken met de inspectie werden belast en aan den Iloogen Raad de bevoegdheid tot inspec tie word toegekend. In dezo bevoegdheid, zoo meenden zij, zou een voldoende waarborg tegen eventueel plichtverzuim der rechtbanken gelegen zijn. SCHIEDAM, 23 Juni ISS7. Hedenmiddag werd door burgemeester en wethouders alhier aanbesteed de leverantie van diverse materialen ten dienste der ge meente, benevens het verven van eenige gebouwen en bruggen. Ingekomen waren de volgende aanbiedingen voor keien Klocs v. Limburg te RotterdamGO,000 stuks Qnenavt keien, voor f5100; Ernest Jansen Edward Burlion te Luik, 60,000 Ben-Ahin keien, voor f7389 per 1000J. J. Kooiman? te Dordrecht60,000 Poi fier keien", voor f77.13 per *1000, en dubbeibehakt f9417 per 1000 F. J. Smits te Dordrecht, 60,000 stuks Ben-Ahin keien, voor 179.25 per *1000. Straatklinkers* Baron Van NagellteAme- rongen, 150,000 vlakke straatkliukers a f'11.75 per '1000; 50,000 getrokken straat klinkers a f 1*1.25 per *1000; B. Den Ouden te Opijnen, voor het geheel a f 11.75 per düOO; Wed. P. Post te Goriochem, voor het geheel A f 11.80 per 1000, Houtwaren F. W. Van der Eist Co. alhier, voor f1615, en W, Gieseu te Does. burgh, voor £1726. Zand: G, Snoey Azn te Krimpen a/d IJse!, 1000 hl* scherp rivierzand A 10.55 per M' en 1000 M1 plaatzand A f040 per M'; M. Van Meyeren te Ouderkerk a/d IJsel, het scherp rivierzand voor f0.64 en het plaatzand f 0.49 per M\ Verven van eenige gebouwen in twee perceelen en het verven van eenige bruggen: H. Van Meurs alhier, perceel I f 255. Gebrs. Van der Hammen alhier, perceel I f 260.II f 435.en de brqggen f760, P. F. Van der Hammen Jr. alhier, perceel I f 269.II f 385.en de bruggen f 419.r-; A. J. W. Visee alhier, voor perceel I f 352. G. J. J. Bal te Rotterdam, voor de bruggen f 699.T. ,Stahtie alhier, voor perceel I f 229.II f 430.-—; L. Perquia en M, Van der Burgh alhier, perceel I f 310.,— '"en de bruggen 460.J. Van Katwyk alhier, perceel f 280.— II 560.en de bruggen 535. Door burgemeester en wethouders werden de aanbiedingen aangenomen van keien: Ernest Jansen en Edward Burlion te Luik, voor f 73,89 per lOOOstuks; Ben-Ahin-keieo: B. Den Ouden te Opijnen, A f 11.75 per lOOO vlakke en getrokken straatklinkersde hout waren door F. W, Van der Eist Sc Go. alhier, voor f 1615.het scherp rivierzand Af 0,55 per MJ en het plaatzand voor f 0.40 per Al' door G. Snoeij Az. te Krimpen a/d IJsel; het verven van perceel I door T. Stahlie alhier, voor f 229.perceel II voor f 385.en de bruggen voor f 419.door P. F. Van der Hammen Jr. alhier. "Jcm De veehouder A S. alhier stond by een bekend veehandelaar in de schuld voor f50.09 J a f6000, en schijnt 'liefst zonder betaling vau zijn handelsvriend-te hebben willen scheiden. Eenige dagen geleden moet hij. aan zich zelf een anoniemen brief geschreven en te Leiden op de post gedaan hebben, waarin hij zich zelf tegen den veehandelaar waarschuwde. Woensdag kwam de koopman met de schuld brieven ten huize van S., om op diens uitnoo» digiDg, met hem af te rekenen. S. wist de papieren iu handen te krijgen, sloot ze in een kast en had misschien het liefst gezien, dat de koopman bedaard naar huis was gegaan. Deze het zich echter niet weg jageD, begon moord te roepen en zond een passeerend meisje om de politie. Da agent Duchenne. die daarop in de woning van S. vei scheen, bleef het meubelstuk be waken, waarin de papieren verstopt waren en zond den koopman om versterking. Onder leiding van den inspecteur Buys werden da bewuste papieren io beslag genomen en S. in arrest gesteld. Een volledige bekentenis moot reeds hebben plaats gehad. dacht, daar to spelen, hoewel zij groot on ruim was on or alleen oudo eikenhouten kasten stonden. »llior heeft dio armo tante Dora acht on dertig jaar lang geleefd," had ik Paul verteld, met een zeer gewichtig voorkomen, nu ik mijn lievolings- neof ook eens iets nieuws kon vertellen. »IIïor heeff papa haar dood gevonden, juist op don dag, dat Anna gedoopt werd. Ge weet, ze was zoo ziok, die armo tante, en niet wel hier," En ik wees op do plaats boven mijn neusje, waar ik vermoedde dat mijne gedachten zetelden. Mooder had mij van mijne zioko tante verteld, toen ik eens in diezelfde kamer naast haar bij de linnonkast stond. sZij moet zoo schoon en goed geweest zijn", had moeder gezegd, dio haor zelve nooit had ge zien, »de mooiste van uwo diie knappe tantes. Zij.was do oudste van allen, veel ouder dan uw vader. Gij draagt haar naam, üoortje, en hebt hare oogen, zooals oom Roderik zegt.God be hoede en beware u voor baardot, mijne lieveling Jk heb nooit dien avond vergeten, toen ik zoo voor het eerst van die onbekende tante hoorde spreken, Terwijl ik er aan terugdenk, voel ik weer dp zoele avondlucht dooi het open venster binnen dringen en zie ik weer de zwaluwon onder hot lage dak aan de overzij heen en weer fladderen. Acht en dertig jaar lang lijdend, met gekienkten geestJ Als zevenjarig kind begieep ik do onuitspreke lijke ellende niet, die in deze woorden lag opge sloten, maar mijn hart was beklemd, en ik weet niet hoo hot kwam, maar weldra deelden mijne zachtmoedige zuster Anna. mijne broertjes ei andero speelkameraadjes mijne schuwheid voo: de kamer van tante Dora.' Wij groeiden op en hadden weldra geen tijt meer om den gnnschcn dag te spelen. Do jon gons gingen naar het gjmnasium en verboger Lutijnsche naamwoorden Anna en ik gingen md de nichtjes nacfr de hoogere burgerschool bij dc Wosterpoort, leoiden Kianseh en haddon veel moei lijklieden en veel schoolwetk. En de diep ti'euiigo vdng brak aan, waar op Paul mij trotsch vei klaarde, dat hij nu be vestigd was en veel te groot, om met meisjes te spelen. »En wees 'zoo good, Dom," voegde hij er zeer gewichtig bij, nmij niet meer te roepen, als ik met andere jongens voorbijkomik zou niet graag voor oen meisjesgek uitgescholden wor den. Anna en ik hadden intusschen eene nieuwe, genotvolle bezigheid gevonden. Wij waren dc ij vet igste kleine bookonwurrnen gewoulen, die ooit liun neusje in een sprookjesboek hebben gestoken. Ieder vrij oogenblik werd tot le/on gobiuikt, ieder afgebedeld geldstukje zorgvuldig bewaard, tot wij genoog bij 'elkaar hadden voor een nieuw boek, liefst met een zoo bont rnogeiijken omslag. Moeder zog dat vclo lezon nietgraig maar ongelukkig kwam er een tijd, waarin zooveel tieu- riglveid ons alter deel werd, dat zij rich maar weinig niet ons kinderen kon bezighouden. Kort voor mijn negendon verjaardag trof ons oen zware slag, zwaarder dan ik toon kon beseffen. Eene kwaadaardige zenuwkoorts verspreidde zicli in do stad, on een der eerste offers was-— onze vader. De nog jonge, krachtige man was plotseling weggerukt, terwijl'zoo menig zwakker gestel de grilligeziek to weerstond on genas.'- Zoo 'plotseling was dat alles goschiêd, dat ik mij dien tijd slechts als een benauwden, verwar don diootn kan herinneren. Een ding slechts staat mij nog duidelijk voor den geest, dat nllemeil» sclian ons liefkoosden en arme kinderen ncemdeiij en dat velen weenden en er over klaagden, dat juist de besten zoo vroeg werden weggenomen.' En een der besten was vader geweesteen van die zeldzame, waarlijk edele naturen, bij welke, - ondanks een helderen, ja scherpen geest, liet hart toch steeds do overhand heeft, te vaak tot eigon nadeel dani bij beminnelijk in dun echten, goeden zin van liet woord en hue zoor bemind" en geacht! - Vonll vervolgd 1 I

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2