Gemengde Berichten. Op verschillende hoofden werd na aftrek van het reservefonds afgevoerd f46,890, be dragende dit thans nog f83,987. Devoot uit zichten rvoor de toekomst zijn evenwel gun stiger. de oogen nog opengaan, mogen zy inzien dat jnen op die wyze zich geen vrienden maakt in het vyandelyk, maar wel verliest in het eigen kamp. De stryd is er nu eenmaal en moet ge- Streden worden. Dat begrypen de katholieken zeer goed, en zy stelden daarom alleen den heer Koek. Derhalve zullen alle katholieken, wellicht ook enkele of de meeste auti-revo- lutionairen, op den heer Koek stemmen komen daar nu nog stemmen van vrijzinnigen bij, dan bereiden deze iaatsten hunne eigen geestverwanten de nederlaag. Wy meenen op dit popularitpitsbejag in den slechlsten ziu des woords de aandacht te mogen vestigen, en hen die er zich aan schuldig ruaken, ernstig te moeten waarschuwen, niet alleen tegen het nadeel, dat zij aan hunne eigen richting kunnen toebrengen, maar vooral ddartegen, dat zij persoonlijk nadeel zullen Jyden door het verlies der achting van hen op wier ooi deel zij ptijs stellen. Met twee pan netjes bakken doet men op den duur niet Straffeloos Hoe wein'g gezond verstand velen by het vprkiezingswerk leidt, bljjkt uit eene adver tentie in het Utr. Dagll. van Donderdag, waarbij neenige kiezers" den heer G. Witte- veen aanbevelen. De heer Witteveen is vroeger lid van den raad geweest, en zal als hij geen Commandant der brandweer meer i3 wat by nu nog wel is zeker weer ernstig als candidaat in aanmerking komen. De kans daarop kan echter slechts bedorven worden dooi deze ontijdige aanbeveling, waarvan niets anders het gevolg kan zijn, dan dat zeker aantal stemmen op den heer Witte veen uitgebracht ea daardoor aan serieuss candidaten onttrokken wordt, ten bate der tegen part y." Men inag verwachten van den heer Witte veen, een veel te degelijk man om zich door ijdelheidsoverwegingen te laten leiden, dat hij voor die doeliooze candidatuur zal be danken, en dat i n t ij d s zal doen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter alsemeene kennis dat het slot. te Muiden kosteloos voor het publiek^toegankejyk is in de maar don Juni tot en met October van 8 uren des moigens tol 6 uren des avonds, en ia de maanden November tot en met Mei van 9- uien des morgens tot 4 uren des namiddags. Naar het TT. D. verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den voorzitter en den secretaris der commissie uit de burgerij voor het op te richten universiteitsgebouw een bijzonder gehoor verleend, waarby de minister zeer geruststellende verzekeringen omtrent de totstandkoming ran het gebouw bin nen een niet te lang tijdsverloop gegeven heeft. Door de anti-i evolutionaire centrale kies- vereeuicing vopr het hoofdkiesdistrict Steen- Wyk te Meppel is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer G H, Van der [Joop, oud-lid der Kamer. Ook de Roomsch-katholieke kiezersvereeni- ging te Roprmoud treedt niet toe tot de cen trale Roomsch-katholieke kiezersvereeniging. Het ter vergadering van de Oosf-afrikaan- sche conijaguie te Rotterdam uitgebiacht jaarverslag luidt ongunstig. Er werd geen winst gemaakt, 't geen verooizaakt werd door het ontbreken van producten en bijgevolg door geringen omzet, alsmede door vermin dering van het reseivekapiiaa! wegens af schrijving op dubieuse debiteuren, in verband hiermede, en door belangiijke afschrijving op schepen en gebouwen. Naar men verneemt, worden door ver schillende sp.iorweg-directiën onderhandelin gen gevoerd, ten doel hebbende om uit nabji Nederland gelegen vreemde plaatsen goedkoope extra-treinen naar de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam te doen loopei Ter gelegenheid van den' 56n gedenkdag van den tiendaagschen veldtocht, zal op 2 Aug. e. k. de vyfde vergadering der leden van den bond van »Het Metalen Kruis" in Noord-Bri- bant te Oisterwijk plaats hebben. Men zai bij die feestelijke bijeenkomst dan tegelijk den ver jaardag van H. M. de koningin kunnen vieren. Het programma van het feest omvatOptocht met muziek naar het gemeentehuis; ontvangst door het gemeentebestuur, ter aanbieding van deneerewijn; verwelkoming der Metalen Kruis dragers door de feestcommissie; optocht v|m allerlei corporatiën door het dorp; algemeen» vergadering; feestmaaltijd; zanguitvoering; concert; vuurwerk. Het plan bestaat om de inrichting van de banken van leening te Parys te hervormen. De directie dier instelling heeft nu aan den heer Van Bevervoorde, directeur der bank van leening te Amsterdam, inlichtingen gevraagd over de inrichting en werking dezer instelling aldaar. r. V Aan den Hoogeboezera te Botterdam lag eene vrouw uit het raam harer woning naar haar kind te kijken dat op de straat speelde eene buurvrouw, die eene verdieping hooger woonde en bezig was met strijken, wilde de bout, die te waim was, in het kozyo zetten, waaruit deze echter naar benedea viel en het hoofd van de vrouw trof, die daardoor eene zware wonde bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De wachteres aan den overweg der Lunetten te Utrecht stond gistermorgen even voor 9 uur op haar postin afwachtiog van (den sneltreindie van Arnhem komt. Toen de trein aankwam en reeds dicht genaderd was, vermistte de wachteres eensklaps een harer kinderen en zag zy het by de rails aan den anderen kant spelen. Eén stapje en't zou door den trein worden verbrjjzeld. Zou ze het kind waarschuwend toeroepen?, De snui vende stoommachine zou haar stem >sinyryn.' Ijlings vloog de moeder, gevaar voor ei^en leveu vergetende, dwars voor deu aansnellen den trein naar den overkant en ze greep de kleine; wonderlyk genoeg werd slechts haar seinvlag door de machine gegrepen en ver brijzeld zij bekwam een lichte wond aan de hand, maar wat nood, ze had 't kind gered. Zekere W. v. d. W.een grysaardte Reeneo, die sinds eenigen tijd aan verstands verbijstering leed, is door weigering van alle voedsel, den hongerdood gestorven. De vorstelijke gasten, welke koningin yietoria ter gelegenheid van haar gouden feest bij zich ontving, moeten haar do kleinigheid van i 00,000 (f 1,200.000) gekost hebben. Dure logé's Frankrijk heeft een groot verlies geleden EI- me-Marie Caro is in den ouderdom van 61 jaren gestorven. Zijn geheele leven was gewijd aan de studie der wijsbegeerte. Achtereenvolgens was hij lecraar in de philosophic aan de lyceums te Angers, te Rouaan en te Ronnes. Daarna werd hij geroe pen tot een leerstoel aan de hoogeschool te Douai. In 1858 kreeg hij eene benoeming als mattre de conférence aan de hoogeie noi(naaischool en in 1804 eone als hoogleeraar bij de letterkundige faculteit. Onder zijne vele werken zijn in 1S55 verschenen: Eludes morales sur Ic temps présent, door de Fransehe academie bekroond. Ook was hij schrijver van een vvetk La Philosophic de Goethe, dat in 1800 verscheen. De meest bekende tijd schriften, zooals de Revue des l)eux-Mondcsde Revue de I' instruction pubhque en de Revue con- temporuinc, verrijkte bij met opstellen van zijne lmnd. 1 De Fransehe academie heeft hem in 187£ onder hare leden opgenomen. Pranzini, die eeist geaarzeld heeft otn cassatie aan teekenen van zijn doodvonnis, heeft er thans too besloten. Ik ga er toe over, heeft hij gezegd, omdat hot hof van casbatic is samengesteld uit knappe mannen, en de jury uit ezels. Alfred ICrupp, eigenaar van de wereldvermaarde grooto staalfabiiek en kanongieterij te Essen, is gisteravond op zijne villa bij Essen ovorleden. Kiupp erfdo do fabriek van zijn vader, die haar in 1827 had opgezet en met 2 wei klieden begon. Hij bracht do inrichting tot grooten bloei, en mankte haar tot de eerste dergelijke fabriek ter wereld. Herhaaldelijk werden reeds bijzonderheden omtrent Imar medegedeeld. Wij willen hierbij kortclijk het een en ander daarvan herinnoren. Er werken tussehen de elf en da twaalf duizend arbeiders en in de mijnen 8 iv 9QOO, welko ar beiders met hunne gezinnen een bevolking uit maken van 65,000 k 60,000 personen. Er zijn 446 stoomketels, 398 stoommachines, van 2 tot 1000 paardenkrachten, 82 stoomhamers met een gewicht van 100 tot 50,000 kilogr., 25 pietrollen, 1622 werktuigmachines en 1556 ovens. De oppervlakte van de fabriek is 400 hectaren, waarvan 75 hectaren met overdekte gebouwen. Er is daar een spoorweg ter lengte van 41 kilo meter, en nog een met smal spoor van 22ys kilo meter waarvoor 9 locomotieven en 230 wagens in gebruik zijn. Voorts is eon teiegraafgeleiding van 56 kilometer met 53 stations, telephoonleidingen enz. Zijn fabrieksstad bij Essen heeft 3230 gezonde woningen, waar ongeveer 16,000 personen gehuis vest zijn. Men vindt daar winkels voor de werk lieden, een ziekenhuis, badinrichtingen, een spaar bank, scholen enz. Voorts is daar een scheikun dig laboratorium, eer, boekdrukkerij, een photo- graphisch atelier enz, Kmpp had 14 hoogovens, 4 steenkolenmijnen en 547 ijzer-steengroeven in Duitschland on nog ondeischcidene mijnen in Spanje. Hij legde zich vooral toe op het vervaardigen van groote blokken staal. Op de tentoonstelling te Londen in 1862 leverde hij een blok van 5000 kilogr., en thans woiden in zijn fabriek blokken van 50,000 kilogr. gemankt. Groot is (191 aantal kanonnen, door den skanon- nenkoning" aan de verschillende mogendheden geleverd. Twee jaren geleden bedroeg het roeds .meer don 200,000. Men weet dat hij eigen scniet- banen van uren omtreks had, waar vaak met tal van gasten uit dc hoogste rangen proeven met nieuwe gcschutweiken genomen werden. Nog meer staal dan voor kanonnen verwerkte hij tot spoorwcgmaterieel. Krupp werd door den koning ven Pruisen tot «Geheim llundelsraad" benoemd, maar een aan bod van verheffing tot den adelstand, hem in 1864 gedaan, wees hij van do hand. Scheveningen telde Krupp onder zijne vaak te- rugkeerende badgasten. Van zijne voortbrengselen heeft men hier te lande 0. a. op de tentoonstel ling te Amkerdam van 1883 liet een en ander- te zien gekregen. Over eene bloedvergiftiging door gekleurde glacé-handschoenen wordt het volgende mede gedeeld Onlangs kwam bij professor Bergman te Berlijn een achtentwintigjarige jonkman, wiens rechtei band ,op bedenkelijke wijze gezwollen was. Hij had zich een klein, onbeteekenend wondje aan den vinger toegebracht, en had, nadat de bloeding gestild was, een lichtgrijzen handschoen aangetrokken, dien hij een paar men aanhield. Men kon slc|bts een buitengewoon steike bloed vergiftiging constatceren, waaraan de jonge man twee dager; j later overleed. Het bleek dat de handschoen, welken hij gedragen had, van kalfs leder was vervaardigd, dat onder toevooging van arsenicum gelooid was. De dierentemmer Agob, die onlangs te Bourges door een zijner leeuwen vcrscheuid werd, miste de voornaamste eigenschap, welko voor zijn beioep vereischt wordt, onverschrokken moed. Dit althans verklaarde indertijd do dierentem- ster Nouma 1 llnra, met wie bij eenigen tijd samenwerkte.] sAgob was bang," zeide zij. «Ons geheim isgeen vrees to kennen. H j begon te sidderen, en geloof maar dat de wilde dieren dat opgemerkt hebben. Ook schreeuwde hij te hard. Het ging niet; wij moesten van hem scheiden. Hij heeft al onze wilde dieren bedorven, zij zijn niet meer te gebruiken, want zij kennen bun macht ovor ons. Wie in ons vak eenmaal gesidderd hoelt, moet hot opgeven, of bij is verloren. Hij wil het niet opgeven. Hij is verloren." De voorspelling word maar al to zeer bewaar heid. Een Franseh luchtreiziger, zekere Jovis, wil eerstdaags een luchtreis van New-York naar Europa ondernemen. Hij hoopt, smet behulp van een naar het oosten waaienden stormwind", dien tocht in hoogstens 50 uren te volbrengen Een nog avontuurlijker plan heeft een burger van Chicago, die beweert het probleem der be- stuurbaaiheid van luchtballons opgelost te heb ben. llij wil in Juni van het volgende jaar met een groot luchtschip een tocht naar de Noord pool ondernemen en denkt binnen een maand terug te zijn, na 10 of 14 dagen aan de pool vertoefd to hebben, tot het doen van waarne mingen. Zijn luchtschip zal plaats hebbon voor 200 per sonen zeker meer ruimte, dan voor de lief hebbers noodig zal zijn. Ongeveer een jaar geleden pleegde een jongman te Huntingdon een moordaanslag op zijn meisje, llij doorstak haar met een degen uit een dogenstok, doch doodde haar niet. Vijftien jaren tuchthuis straf werden hem voor zijne misdaad opgelegd. Het meisje herstelde zeer langzaam doch beweerde, dat een deel van den degen in haar lichaam was blijven zitten. En zij heeft gelijk gehad. Professor Humphrey van Cambridge is er dezer dagen in geslaagd een stuk staal van zes duim lengte uit haar lichaam te voorschijn te halen. Het wonder lijkste van het geval is echter dat, terwijl het meisje in de borst gewond was, bet metaal uit haar rug word gehaald, en dat nog wel met het einde waar liet staal afgobrokpn was naar voren, liet fragment heeft zich dus in haar borst geheel omge draaid. Bij 't verrichten van eenigo werkzaamheden in een afvoerkanaal in via Merulana te Rome, zijn do grondslagen van den tempel van Minerva Medica aan 't licht gekomen. Op de effoctenbeuis to New-York worden de plaatsen bij opbod veikoelit. JJ„ Zaterdag bracht 'zulk'eene plaats 24,000 dollars 'op, en dat was belangrijk minder dan bij de laatste verknoping. Verleden Zaterdag werd te Colusa, in Californië, een Chinees, Ilong-di genaamd, wegens een gru- wclijken dubbelen moord overeenkomstig de beslis sing der gezworenen tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De rechter en de sheriff spraken ter terechtzitting, waar het vèrbolgen publiek den man wiide doodschieten, hunne afkeuring over de beslissing der jury uit on te middernacht bestormde de menigte de gevangeniszij sleurde Hong-di naar eeno brug on wierp hem met een strop om den hals over do leuning. Dp mensch is er tegenwoordig op uit, zijne meest vorbitterdo vijanden met het microscoop te zoeken. Volgens ondorzoekingen, die dr. Klein te Londen gedaan heeft, is de oorzaak van de schar lakenkoorts bij menschen ook alweer een micros copisch klein wezon. Dit werd door den professor waargenomen in het bloed van patiënten, die door de scharlakenkoorts waren aangetast, en het bleek bij een nauwkeurig onderzoek hetzelfde karakter te vertoonen als dat, hetwelk bij de koe een dergelijke ziekte veroorzaakt. Daar nu de melk van eone aangetaste koe de ziekte op den tnensch kan overbrengen, is het niet overbodig hierbij te voegen dat dc werking der smetstof door eene ver hitting tot 85° Celsius gemakkelijk wordt vernie tigd, Een reden te meer om geen ongekookte melk. to drinken. Uit het aantal namen, voorkomende in het nieuwe adresboek der stad Nevv-Yoik, blijkt dnt zij thans eene bevolking lieeft van ruim 1,600,000 zielen. Duilscho titulatuur: r Een ambtenaar te Gotha liet het volgends visitekaartje drukken. FRANZ T1IURNAGEL Eisenbalmbaudotntionshauptkassenzentralbuchlml- tungsrcgistraturfonclioinniir.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2