Binnenlandsche Berichten. een onbekende hand daar nedergelegddat ontp'ofte, zonder iemand te kwetsen. In den onder voorzitterschap van de regentes te Lagranja gehouden ministerraad zette de minister van buitenlandsche zaken uiteen wat Spanje's belang vorderde ten aanzien van de alcohol-belasting. De minister van koloniën gaf een overzicht van de hervormingen, welke hy voornemens is in het bestuur der koloniën ta brengen. De minister van financiën deelde mede dat op het binnenlandsch beheer een overschot tan elf millioen bestaat. Sagasta heeft aan de overheid te Barcelona medegedeeld dat hy met Duitschiand onder handelingen geopend heeft over de alcohol belasting. Volgens een telegram uit la Graoje heeft de ministerraad besloten het invoerrecht op den alcohol te verhoogen. T O K IJ E. Er zyn te Varna onlusten uitgebroken; het Jlulgaarsche regentschap heeft er twee batal jons infanterie heengezonden. Badoslavoff is niet gevat geworden. Niets te Sofia kan strekken tot verklaring van dit onjuiste bericht, dat uit Bucharest kwam en van Engelschen oorsprong was. Stamboulolï gaat voor zijne gezondheid eenigea tijd naar Varna, en 2yne collega's zullen hem vergezellen. SCHIEDAM, 22 Jnli 18S7. De hedennamiddag gehouden zitting van deo gemeenteraad werd bijgewoond door 12 leden; afwezig de heeren Roelants, Houtman, "Van der Drift, Beukers, Loopuyt, Iloogendam en Van der Schalk, de drie eerstgenoemde met kennisgeving. Ingekomen is o. a. de gemeentereke- niog over 1886, bedragende in ontvangst f1,498,707,71 en in uitgaaf f 1,483,000.82 en sluitende mitsdien met een goed slot van f 15 796.89; adressen van de firma nWdlem Jansen" houdende aanvraag tot ontheffing Van plaatselijke directe belasting, dat, over eenkomstig de voorschriften der bestaande Verordening in handen is gesteld van burge meester en wethouders ter fine van beschik king, een van den heer P. Melchers van dezelfde strekking, waarop thans niet beschikt kon worden, en een van J. W. Kleiss, alhier, om behoud zijner wekelijksche toelage van f 5. Dit laatste verzoek wordt ter inzage gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Tot de punten van behandeling overgaande, worden achtereenvolgens goedgekeurd: de ontwerp slaat der oninvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting, dienst 1885, tot een h»drag van f2659 70; de rekeningen van het St.-Jacobs-Gasthuisen van het beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde gilden alhter, alsmede de begroeting van eerstgenoemd gesticht. Op voorstel van burgemeester en wet houders besloot vervolgens de raad om afwijzend te beschikken op het verzoek der Neder!. Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, strekkende dat de gemeente Schiedam een bijdrage zou geven in een som van minstens f25,000, voor het oprichten van een proef station tot onderzoek van bouwmaterialen. Het verzoek van den heer F. G. Kok om ont heffing van huur der door hem bewoonde bovenlokalen van den Doele, en aldaar over te b»eogen het magazijn der dd, schutterij, gaf den heer Tak aanleiding burgemeester en wethouders in overweging te gever, met den Commandant der schutterij te overleggen of ook niet het Boterhuis door de schutterij zou kunnen gemist worden. Op het adres van C, P. Hulsman, om teruggave van betaalde boete wegens over treding van het reglement op de drinkwater leiding wordt, conform het advies van bur gemeester en wethouders afwijzend door den jaad beschikt. Eveneens overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten naar aanleiding van het bij kon. besluit inge voerde nieuwe leerplan voor de gymnasia, de lesuren van dr. N. M. Kam en dr. J.,jW. Steenhuis eenige uitbreiding te doen ondergaan. Ook op het adres van T. Hoek, koffiehyis- houder aao de Hoofdstraat alhier, om vergun ning tot het plaatsen van een kiosk voor den verkoop van melk, minerale wateren en bier, beschikt de raad, op voorstel van het dage lijkse!) bestuur in goedkeurenden zin. Ten slotte doet de burgemeester eenige mededeelïngen, o. a. omtrent de zaak "W. II. C. Jansen, en den uitslag van aanbestedingen, waarvan reeds vroeger in dit blad uitvoerig melding is gemaakt. De vergadering wordt hierop gescheidjeo. De voorzitter van de Eerste Kamer vertoefde Woensdag in de residentie, om, met het oog op den stand der werkzaamheden van" de commissie van rapporteurs over de voorsteden tot grondwetsherziening, io overleg te treden nopens den dag van b'y'eenroeping der Kamer. Volgens het Alg. JELbl. bestaat het voor nemen de Eerste Kamer bijeen te roepen op 3 Augustus e.k., ter behandeling der grond wetsherziening. De wijzigingen van het Fransche tarief van invoerrechten ten aanzien van alcohol, mede gedeeld in de Staatscourant van 9 dezer, betreffen alleen het algemeen tarief. Het voor Nederland volgens de tractaten geldende tarief is onveranderd gebleven. {St.- Ort.) Door den minister van oorlog is last gegeven dat een deel der miliciens van de lichting van 1886, gemiddeld 100 per regi ment infanterie, die voor het blyvend ge deelte onder de wapenen worden gehpudeD, onverwijld in het genot van onbepaald ver lof zullen worden gesteld. Door den minister van financiën is aao de prov. inspecteurs te kennen gegeven, dataaa de woon- of verbiyfplaats alleen dfin'esploot mag worden gedaan, indien aldaar óf de persoon wien het aangaat, óf iemand van zijne huisgenooten wordt gevonden. In laatstbedoeld geval moet uit de akte duidelyk blijken, dat degeen, met wien gesproken is, tot de huis genooten behoort. Als zoodanig is o. a. niet aan te merken eeae uitwonende dienst- of werkbode. Door den minister van financiëa is het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen naar ait. 32, 1, letter a der wet op het personeel aan de ryksschatters over het dienstjaar 1886/87 bepaald op 687, ten 100 van het geheele beloop der kosten, voor deze opnemingen verschuldigd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de vice-consul der Nederlanden, de heer A. I, Reekers, onlangs uit Egypte teruggekeerd gedurende zyn verblijf aldaar zijne bijzon dere aandacht heeft gewijd aan de voortbreng selen der Europeesche ny verheid, welke in Egypte .eene markt vinden. De heer Reekers kan dientengevolge, mede met behulp vah eenige sfalen en monsters van artikelen van iuvoer in Egypte, inlichtingen verstrekken nan de Nederlandsche fabrikanten en exporters en is tot het geven daarvan, zoowel mondeling als schriftelijk, gaarne bereid. Hy is voorloopig dagelyks te spreken en te beschrijven aan het departement van den mi nister voornoemd. (Si. Crt De leden van het geneeskundig staatstoe zicht zyn Dinsdag bijeengeroepen aan het dep. van binnen!, zaken, om te worden gehoord omtrent de regeling van de te verleenen ryks- subsidiëa aan gemeenten ten behoeve van genees- en vei loskundige hulp. De Haagsche correspondent van de Zaanl.Ct. houdt zijn door het Vad. tegengesproken bericht, dat op het verzoek van een der by het palingoproer veroordeelden afwijzend be schikt was, staande en wel met name op dat van Klaas Lodewyks, veroordeeld bü de tweede groep der paling-oproerlingen. In de Lantaarn wordt een schets gegeven van mr.J.R CorverHooft, lid der Tweede Kamer voor Almelo, die zich niet weder verkiesbaar heeft gesteld. aflet orgaan van den heer Oorver Hooft is klankloos, hy spreekt niet, maar loeit. En de leden, zoowel ais het publiek, hebben groote moeite hem te verstaan. Gewoonlijk scharen zijn collega's zich in zijn onmiddellijke nabij heid om de woorden op te van>.?n, voordat zy zich door de ruimte verspreid en een gedeelte van hunne klaokkracht verloren heb ben. Ea men luistert naar zijn redevoeringen als naar het ernstig, verstandig woord van een bezadigd man. Ilijals een der laatst- overgebleven mannen van 1848, heeft by zyn medeleden het recht verkregen, politieke klaag liederen aan te heffen, te wijzen op de wel vaart en den voorspoed van vroegere tijden en op het verval van den huidigen dag, jeremia den van een geschokt gemoed I Als hij spreekt over het geluk van vorige politieke geslachten, een lofzang aanheft op de verloren Indische baten, zyn ideaal van een belastingstelsel uiteenzet, of zijn vertrouwen io het kiesstelsel predikt, komt men van alle zijdea toegeloopen om naar den zwanenzang van een grys, politiek dichter te luisteren. Men knikt niet ongeloovig met het hoofd, maar blyft zwijgend stilstaanhet is een stem uit het verleden, die zich tot hen richt, een gedachtenwereld van '48, die opnieuw tot het leven wordt geroepen, een stroom vaa waarschuwingen, afkomstig van een man der ondervinding, een brok politieke geschiedenis van Nederland, die haar vrijheidsboom in een eerbiedwaardigen grijsaaid gevonden heeft. 3>Weeweeklinkt het hun in de ooren s bezint, eer ge begint 1 Ge staat vooreen gapen den afgrond ge duizelt reeds, maar klemt u vast aan myn redmiddelen, om niet naar be neden te storten 1" Zoo roept hy zijnen jongeren en ouderen leden toe, zoo richt de grijsaard profetieën tot de Kamer, zoo slaat hij met zijn holle, loeiende stem, schommelend op zyn lange, magere beenen, waarschuwend den vinger der rech terhand heen en weei bewegend, een donkeren, politteken hemel te voorspellen, met ingeno menheid en ingetogenheid op een zonnig verleden wijzend. Hij is de stem .van het geslacht vpjj '48, van de mannen uit den stuk, die staan of vallen met hun o vei tuiging, en alles rond zich zien veranderen en verjon gen, terwijl zij zelf grys worden "te midden van een heilig, geestdriftvol enthusiasms voor huo eigen geloof. Eerbiedwaardige, oprechte grijsaard schoone tiaditie van ons verleden zoo zult gij in uw poiitiek gi af dalen, deo vinger waarschuwend opgeheven, het oog schitterend van een vurjga oveituiging, met een jong hart in een oude borst, en een degelyk, ver standig woord voor het jeugdige nageslacht! In de Kamer zai men uw persoon en uwe raadgevingen missen, de afdeeltngsvergade- ringen zullen u als hun kalmen, geëerden voorzitter menigmaal moeten ontberen, uwe vrienden zullen uwe hartelijke woorden die aan uwe weinige spraakzaamheid meerdere waarde ontieepden niet meer hooren, en met uw verdwijnen gaat het laatste, prachtige type van desij conservatieven staatsman van het Binnenhof; weg 1 Nog een lange, welverdiende rust, gy, laatste der Mohikanen 1" De kiesvereeoiging sBurgerplichl" te Scheem- da heeft tot canjdidaten voor da Tweede Kamer gesteld de heeren Goeman Borgesius en dr. ,A. 'L. Poelman) Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol» land is aan de afdealing Amsterdam der maat- schappij tot bevordering van toonkunst voor den tyd van drie jaren, ten behoeve van het door die afdeeling opgerichte conservatorium, eene subsidia uit de prov. fondsen verleend van f1000 'sjaars. Van 24 Juli tot 3 Augustus zal te Genèva een zeer uitgebreide internationale schiet wedstrijd plaats hebben, waaraan waarschijn lijk ook verschillende Nederlanders zullen deelnemen. Er wordt geschoten op 160 naast elkander gelegen schietbanen, waarvan 150 ter lengte van 300 M., voor oorlogswapens, en 10 ter lengte van 50 M. voor revolver. Voor de wedloopen te Gliogendaal zyn nog ingeschreven lo. Harddraverij voor 3-jarige Nederland- sche hengsten op 3 Aug.pry's f 1500, premies f500 en f200; N iV en Nelson) van den heer H. Van Wie- kevoort CrommelinCronjer, van dan heer J. P. Tediug Van Berkhout, en Spadille, van den heer G. ICakebeeke. 2o. Harddraverij van 3-jarige Nederland- sche merriën op 4 Aug.prijs f 1000, premies f300 en f100 r Hecht door zee, van den heer J. Koster; jEmma, van den heer L. v. d.Kiugt; Spinnaioat/, van den heer H. v.Wickevoort Crommelin; Leentje en Prinses, van den heer C. v. Oudjjk, uTant de fiel eatre-t'-il dans l'ftme d'un dévot?...." zal men zich'wel afvrageD,zegt de Arnh, Cl., bij het lezen van hetgeen T. De Vries, een jong student in de theologie aaa de vrije universiteit, over de niet-doleerende predikanten schryft: nik zal ze u aanwijzen en ik zal u zeggen wie zy zyn. Ga heDen, gij en uwe medeleid1)- lieden dr. Vos en dr. Bronsveldlangs det honderden pastorieënzie en aansciiuuW de loome gestalten der tralttèmentachtige doroi- nee's, die sedert jaar en dag in hunne pastorie- tuinen wandelen, hun leven in luiheid en vadsigheid doorbrengen en zelf niet weten waarvoor ze in de wereld zijn (wat" mij ook 'n raadsel is), die geene roeping kennen dan des Zondags eenige even trage en matte toe hoorders te amuseeren of in slaap te wawelen. Ellendelingen zijn het, die sinds lang zich het vertrouwen der gemeeoten onwaardig maak ten .en slechts deze éene verdienste hebben, dat ze kunnen furgeeren als zoovele bakens in zee. »En het getal derzulken is legio I sDoch de leiders der Ethisch-Irenische partjj hebben meer aanhangers. Ik bedoel de sen timenteel (ziekelijk teergevoelige) vrome dametjes in Den Haag en andere steden, die onder de sentimenteele preekjes van zeer sentimenteele Ethische domineetjes met hare zakdoekjes in de vooral sentimenteele oogjes wryven, wanneer ze gevoelen dat er zoo iets van een sentimenteel traantje io de predikatie voorkomt. sËn dan heb ik ook alles genoemd," 't Jongs mensch spreekt of bij heel wat ondervinding had. De ster der wijzen uit het Oosten 1 De heer U. P. G. te Scheemda uit in de Ommelander Ot. de meeoing, dat de h e I d e f e ster, die volgens Amerikaansche bladen op de sterrewacht te Louisiana is waargenomen, de zelfde ster is, die de Oostersclie w'yzen naar den stal van Bethlehem leidde. Hy is tot deze meening gekomen door 't lezen van Kaiser's sSterrenhemel". Het trof hem indertijd dat er in de jaren 945, 4260 en 1572 onverwachts een heldere ster aan het luchtruim ia verschenen, die ge durende een of twee jaren zichtbaar bleef en alle andere sterren verre in helderheid overtrof» Er bestaat, met het oog op de cijfers, grond om aan te nemen dat zij zich telkens om de 8 -J—-ju—sSSss-Tts - I iu=7=-gggBsssagaagag

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2