Land- en Tuinbouw. V i s s ch erij. Gemengde Berichten. Armenzorg. 314 of 315 jaren vertoonen aal, en achteruit tellende kwatn hij tot bet jaar der geboorte van Christus, terwijl in 1887 of 1888 weder da tyd der verschijning zou zijn gekomen. Eeu opmerking, dienaangaande tot prof. Kaiser ge richt, werd door dezen welwillend beantwoord, De hoogleeraar erkende de juistheid der onder stelling. Bij het afbrengen van het Engelscne stoom schip Riversdnle, dat, met eene lading maïs van Odessa naar Bremerhaven bestemd, bij goed weder eeoige dagen geleden op den Ban- jaard strandde, hebben de Belgische sleep- booten een goede winst behaald, Het schip kwatn 's morgens, doordien de kapitein een verkeerden koers gezet bad, om 5 uur op het Strand; na eenige uren wist men het te Vlis- siogen, en dadelyk gingen 7 sleepbooten daarheen. Daar de kapitein niets van de lading overboord wilde werpen, moesten eerst lich ters van Brouwershaven gehaald worden, welke 's nachts aankwameD, en waarna de stoomboot 's morgens om 7 uur onbeschadigd afkwam. Het is zeer zeldzaam dat op den Banjaard gestrande schepen weder afkomen. Uit Leeuwarden wordt aan de N". Ii. Ot. gemeld Woensdagnamiddag omstreeks 3 urenJ'S O. Jansen per celwagen van het politiebureau naar het Stadsziekenhuis vervoerd, om in tegenwoordigheid van den officier van justitie geconfronteerd te worden met de beide door hem ernstig verwonde vrouwen. Ofschoon de heer dr. Kooperberg geen dadelyk levensgevaar in de toegebrachte verwondingen ziet, achtte de officier van justitie het toch voorzichtiger die confrontatie te doen plaats hebben, daar de verwondingen ernstig genoeg zijnom onzeker te zijn van de gevolgen en de dader eene ontkennende houdiDg aanneemt, althans ontkent het scheermes gebruikt te hebben. Eene groote menigte volks was bij het bureau van politietoen Jansen in den celwagen geleid werd en zwaar geboeid was, wendde hy zich tot het publiek en zeisDaar gaat hy, «oor levenslang." Uit de voorloopige instructie tegen O. Jansen blijkt, dat hier sprake is van poging tot moord, gepleegd tegen de 17-jarige Berber Weber. Het meisje had nl. geweigerd met haren minnaar uit te paan, omdat hy in beschonken toestand op de kermis had geloopen, en toen heeft hy haar in hare ouderlijke woning onverwacht aangevat en met een scheermes op verschillende plaatsen in het aangezicht allerdeerlijkst verwond. Eene tante, die op het hulpgeschreeuw der verwonde tusschenheide kwam, beschermde met beide handen de keel van het slachtoffer en ontving dientengevolge twee diepe sneden over de hand, welke sneden anders de keel van het meisje getroffen en haar don dood berokkend zouden hebben. Als by toeval zyn de toegebrachte sneden, hoe ernstig ook, niet levensgevaarlijk. De misdadiger, die nog geen het minste berouw heeft aan den dag gelegd, is, na gehoord te zyn, reeds overgebracht in het huis van bewaring, de kanselary. De toestand der verwonden moet naar omstandigheden gunstig zijn. Omtrent het noodlottige geval teSomereri verneemt de'Helm. CL het volgende: Tweè joDgeos, een van 17 en een van 13 jareB, waren op de heide, nabij sluis 13, aan het heiturf verzamelen, welke z'y op eenen kruiwagen naar huis brengen moesten. De jongste moest aan een touw, voor den kruiwagen gespannen, trekken, en daar het nogal warm was, zeide hy onderweg vermoeid te zyn en een weinig te willen rusten. De oudste wilde hiervan eéhter niets .weten en spoorde zynen broeder tot trekken aan, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd,'gooide hij hem- met eenen 'turf, die ongelukkigerwijze op de hoogte van den buik raakte, hotgeen bijna oogenbiikkelyk den dood veroorzaakte. Naar men zegt, moet het geneeskundig onderzoek aan het licht gebracht hebben dat er eene bloedstorting uit de milt moet hebben plaats gehad, waardoor het niet anders kon of de dood moest oogenblikkelijk volgen. De dader, die gevankelijk naar Roermond werd getransporteerd, is Zaterdag weer op vrye voeten gesteld. De persoon van A. v. d, V., wiens jas, hoed en vischtuig dezer dagen werd gevonden aan den kant der rivier de Vecht onder de gemeente Maarssen en waarvan men dus vermoedde dat hem een ongeluk zou zyn overkomen, is, naar wy vernemenvan Utrecht naar Am sterdam vertrokken en schynt op die wijze het te willen hebben doen voorkomen, alsof hy verdronken was. JJtrDbl.) Io de afgeloopen week zijn uit Ouddorp wederom 27 personen naar Amerika vertrok ken. In het loopende jaar bedroeg het getal landverhuizers uit die plaats nu reeds 191. r --- .-i- Woensdag werd in het Voornsche kanaal, by de aanlegplaats der stoombooten aan de ijzeren brug, in de nabijheid van Oudenhoorn, het lijk gevonden dei dienstbode, die in den nacht van Zondag op Maandag jl. heimelijk de woning verliet, nadat den vorigen dag op dezelfde plaats een pasgeboren kind was opgevischt. Te Eisden is jl. Zondag by het baden in de Maa3 verdronken een 14-jarige knaap uit Lannaije. De firma C. A. Spin Zoon te Amsterdam heeft op de Imprhncrie Nationale ie Parijs eene overwinning behaald. Door den abt van Notre Dame de Lérios (Ordre de Citeaux) was genoemde inrichting de druk opgedrageu van het Ave Maria in het Makassaarsch en Boeganeesch, naar da ver taling van ai. 13. F. Malthes te 's-Gravenhage, Bjj het zien der drukproef was de abt van oordeel, dat de Imprimerie Nationale voor dieo arbeid niet berekend was, zoodat nu, op aanbeveling van dr. B. F. Matthes, de uitvoering is opgedragen aan de firma C, A. Spin Zoon. (Ubl.) Yan dr. Smiles, dea schrijver van nllelp u zeiven," zal eerlang bij den Londeoschen uitgever Murray eeu nieuw werk verschijnen, getiteld: ïLife and Labour" (Leven en Arbeid). Ketel. Tot leden van den gemeenteraad alhier zijn herkozen de heeren L. Bijl L/.n. en C. Yan der Eyk, en gekozen tot leden der commissie bedoeld bij art. 131 der gemeente wet, ter beoordeeling van het aanhangige ontwerp tot wijziging van de grens der ge meente in verband met de opheffing der ge meente Hof van Delft de heeren A. Poot Azn., J. 6. De Kok, W. Poot, M. Ileiusbroek, Th. De Vutte Azn., 0. Lansbergen Hzo. en B. Hoogen boezem. Rotterdnm. Gisterochtend bezochten ruim een honderdtal kinderen uit Den Bommel onze stad. Zij waren per stoomboot Hen Hommel hier aangekomen; de directie verleen'de hun vryen overtocht. Na eerst de vischmarkt te hebben bezocht, begaven de kinderen zich naar de diergaarde. Delft. Hoofdingelanden van Delfland hielden gisteren eene vergadering tot het opmaken eener voordracht van di ie personen voor de betrekking van dybgraaf, ten gevolge der uitnoodigiog van HH. Gedep. Staten, dd. 4 Juli 11., om eene nieuwe voordracht, doordat de heeren, op de voordracht van lliJuni 11. geplaatst, buiten aanmerking wenschen te .biyven. Thans zyn op de voordracht geplaatst, om aan Z. M. den koning te worden aange boden t le candidaal mr. J. P. R. Tak van Poort vliet, oud-minister van waterstaat, handelen nijverheid, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal 2e. de heer Gorneüs Jan Van der Ouder- meulen, eere-lid van de Iloll. maatseh. van land bouw, lid der Prov.Staten van Zuid-Holland; 3s, Jlir. mr. J. Beelaerls van Blokland, hoofdingeland van Defland, I! Den Daag. De ptius en prinses Von Wied en kinderen zullen de maand Augustus te Scheveningen komen dooi brengen op het paviljoen. Op de binnenplaats van de Oranje-kazerne had gisterochtend de groote repetitio plaats voor de pymuastiek-uitvoering, te geven door 3000 schoolkinderen in het Malieveld op den verjaardag vaD II. M. de koningin. Amsterdam. De heer Mayes, mededinger in den wielerwedstrijd van 10,000 m., Zaterdag hier ter stede gehouden, vertrok nog dienzelfden dag naar Ostende, waar hij, bij de racen van Zondag, twee eerste prijzen behaalde. Een geluk voor hem dat jiPyin" niet mededong! Muntte hier ter slede do regeling van deu wedstrijd door orde en promptheid uit, te Ostende viel hierop, volgens ooggetuigen, vrij wat af te dingeu. De Engelsche rijders, die hier mededongen, hebben dan ook den besten indruk van Amsterdam medegenomen, eri zeer zeker zullen zij hun Engelsche vrienden aan sporen, de eerstvolgende races alhier te gaan bijwonen. Als om s'. yd roemden allen de hartelijke ontvangst en de hun bij de uitdeeling der prijzen bewezen eer. Tc St. Thomas (West-Afiika) is van cenon zendeling te Matadi het gerucht vernomen dat Stanley gedoood zou zijn in een gevecht mot in boorlingen, van wie hij levensmiddelen wcnschte to ontvangen. Tot den 7den dezer was geen bood schapper rechtstreeks van Stanley's expeditie ter kust aangekomen. De Engelsclie commissie, die de expeditie tot hét ontzetten van Emin Bey uitrustte, sloat vol- sfrèfit 'geen geloof aan het bericht dat Stanley vermoord zou zijn. Dit bericht toch zou, ware het echt, de kust niet binnon den vermelden tijd hebben kunnen bereiken. J)e zes toeristen van de Jungfrau werdon door een hevigen sneeuwstorm overvallen allen waren Zwitsers. Hunne lijken zijn op de Jungfrauglotscher naar de zijde van den Monch gevonden, en zullen naar Eggischhorn vervoerd worden. In het departement van de Boneden-Alpen hebben zwuie stormen en hagelbuien gewoed, waardoor groote verwoestingen zijn aangoiicht. De stad Siebiez, in Polen, is half afgebrand, 350 gezinnen, voor het meerendeel Israëlieten, zijn zonder dak; verscheidene personen kwamen in de vlammen omde schade is aanzienlijk. Op de badplaats Friediichsroda is sene vereeni- ging tot stand gekomen »tot bescherming van badgasten en toeristen tegen do afzetterijen door logementhouders en kamorvei huurders." Zij stelt zich voor, alle bewezen afzetterijen met de namen der schuldigen geregeld openbaar te maken. "De begrafenis van Alfred Krupp heeft Maandag te Essen plaats gehad. De arbeiders stonden in twee rijen aan den ingang vari de fabriek geschaard, toen do stoet naar het kerkhof ging. Do Duitscho keizer, de kroonprins, de vorst van Reusz en een aan tal andere vorsten en regeeringen waren in dien stoet vertegenwoordigd, De toeloop van belangstellenden was zeer groot. Te Grottocalda, bij Valgunrnero, in een der grootste en rijkste mijnen op Sicilië, is een stoom ketel van 25 paardenkracht, tengevolge van te hoog opgevoerde stooinspanning, met zooveel ge weld gesprongen, dat de stukken 110 m. ver wer den weggeslingerd en groote verwoestingen aan richtten. De rails voor het zwavelvervoer werden geheel vernield, een muut-omvorgeworpen en een dak van eon huisje verwoest, waarna de stukken met zooveel kracht neerkwamen, dat ze ruim 1 m, in den grond drongen. Vier werklieden kwamen bij de ramp om 't leven. Ta Minneapolis (V. S.) is het grootste giaan- pakhuis in do Noordwestelijke Staten afgebiand. Da vernietigde voorraad tarwe bedraagt 500,000 bushelsde schade ruim een miikoeti dollars. In do lloeksche Waard wordt dc behoefte non regen steeds dringender. Do hooioogst is er klein en de naweide belooft nog niet voel. liet koren houdt zich tot heden good alleon de haver staat op sommige akkers minder. Ook de aardappelen en de uien beginnen steik naar regon te ver langen. liet vlas kwam over hot algemeen aan de maat. De veestapel is gezond. liet lóor don tijd kalven, of liet wegwerpen van hol kalf bij het rundvee, komt op gioota stallen of in weilanden, waar vee! kalfkoeion bij elkander loopen, veelvuldig voor. Opmcikelijk is het dat, waar dit bij óeno koe plaats heeft, het/elfde geval zich ook bij andere, ja, in vele go- vallen bij de meeste andere, die or mode in aan raking zijn geweest, voordoot, In de Langstraat zijn do veehouders daarom huiverig om een kalfkoe te koopen, die in donzelfden sta! gestaan of in dezelfde weide geloopen heeft, waar een dergelijk geval is voorgekomen. Zij beweren dat liet eene onder het kalfveo besmettelijke ziekte is, welke geen eigenlijk nadoel aan de moeder, maar wel aan het kalf toebrengt. Of de veehouders uit andere streken dit ook door ondervinding kunnen bewijzen is lot dusveno niet voldoende gebleken. Behalve dat ze lichamelijk nauwkeurig onder zocht en goedbovonden waren, werden de loet lin ger» van een bekend instituut in eene der groote stedon van ons land gedurende een halfjaar voor den aanvang der toel.Uings-exaraens voor marine en militaire academie wekelijks gekeurd en, zoo noodig, behandeld door eene specialiteit voor oogziekten. Daar allen volkomen goed bevonden waren, ook bij een voorafgaand particulier onder zoek door den president der keuiings-connnissie, koesterden ze omtrent den uitslag dor keuring niet de minste zorg. Wie schetst dus de teleurstelling dier jongelieden, toen bleek, dat van dc 9 adspii an ten 7 ongeschikt werden bevonden, w rui onder eon met aanleg voor eone bandbrenk. Koriander adspiiant derzelfde groep werd door den voorzit ter goedbovonden; de tweede dokter meende echter een nauwelijks merkbaar wit streepje op een der oogen te ontdekken, waarna een derde beslist eene witte streep zag, en ver/ekeide dat do/e jongeling in zeer lichten graad lijdende was aan granulatie. Vermits do president en het tweede lid bijziende schenen, liet derde lid dor keuringscommissie daarentegen helderziende bleek, viel aan don uit slag van het onderzoek niet te twijfelen; de jon geling werd afgekeutd. Detvvceeenigoverbhjvende van de 9 adspirar.ten slaagden in hun examen voor adelborst, terwijl twee der 7 ofgekeurden, de overige 5 waren te jong, goedgevonden wei den voor de Mili'taiio Academie en ook daar slaagden. Uit het in druk verschenen jaarverslag van de vereeniging totondeisteuning en zedelijke ontwik keling van hulpbehoevende blinden te Utrecht, over '1880, blijkt dat het bestuur weder In staat werd gesteld aan 50 blinden in do inlichting voort durend vveik to vet schaden. Het bestuur ontving van de blinden (die zich steeds onderscheidden door arbeidzaamheid) vele bewijzen vun eikontolijkheid voor do ontvangen weldaden. De geneesheer dr. J. W. Schubert heeft den blinden in het afgeloopen jaar weder geheel belangeloos geneeskundige hulp verleend. Aan arbeid door aanzienlijke bestellingen van verschillende industrieels ondernemingen en maatschappijen heeft het niot ontbroken. Ook de financieel© toestand was zeer gunstig. Met inbegrip van twee legaten, gioot f'10,000 en f2000, be droegen de ontvangsten f 01,633.39, uitgaven f50,315.05, saldo f11,282.34. "VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier van do hmingvisscherij binnengekomen 2 schepen, te zamen aanbrengende 31 last haring. MAASSLUIS. Van de eerste haringreis zijn alhier aangekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbren gende 651 ton volle en 460 ton maatjesharing. PERNIS. Gisteren kwam alhier 1 sloep binnen met 90 ton zoutevischde laatste prijzen waren f34. KRAL1NGSCI1E VEER. Gisterochtend tier den aan de markt alhier aangevoerd 521 znliVien, die, de groote ioor fi.10 on do kleine voor 85 ct. per Vs kilo, werden vei kocht. Nog werdon aan gevoerd 118 St.-Jabobsza!mpjes en 5 steuren.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3