HERSTEMMING A°. 1887. Maandag 1 Augustus. N°. 6782. Eerste Blad van den Gemeenteraad. C. BERGSMA J. H. HOUTMAN. POLITIE. •f Een-en-yeert: gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. voor twee Leden Binnenlandsche Berichten. Seer. UITGEVER: J. ODÉ. "We hebben de verkiezing van den heer Mr. H. J. Schuurman met vreugde begroet. Thans bevelen we voor de herstem ming op Dinsdag a. s. met warmte aan den beer C. Bergsma, en juist, om dat we die verkiezing wenschen, mo gen we niet nalaten de kiezers te wijzen op het geval, dat zich bij deze herstemming met drie eandidaten voor twee vacaturen kan voordoen en waarop velen waarschijnlijk niet beda^t zijn. "Doordien sde -heer" J. H. Houtman door alle kiesvereenigingen cancli- daat gesteld werd, is zijne verkiezing verzekerd, zoodat de liberale kiezers nu alleen te zorgen hebben, hun eersten candidaat, den heer C. Bergsma, te doen slagen. Dat kunnen zij eenig en alleen danwanneer zij getrouw ter stembus opkomen en een parig hun stem uitbrengen op de heeren C. Bergsma en J. H. Houtman. Alles hangt dus af van de wijze, waarop de kiezers, die den beer C. Bergsma tot Lid van den Raad wenschen gekozen te zien, met bun tweede stem bandelen. "Wordt die tweede stem niet een parig uitgebracht op denzelfden per soon, den heer J. H. Houtman, dan doet men met zijn eigen stem afbreuk aan de eandidatuur van den eersten candidaat, den heer 0. Bergsma. De Kiesvereeniging „Schiedam", die dit zoo goed heeft begrepen, gaf voor die tweede stem de voorkeur aan den heer J. II. Houtman. Wie er werkelijk prijs op stelt, dat de heer C. Bergsma gekozen worde, volge den raad van de Kiesvereeni ging „Schiedam" en stemme op de beide door haar gestelde eandidaten, de heeren H COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehcele Rijk Afzondeilyke nummers j 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant110. Iedere gewone regel meer- O.l 0. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN Aan het commissariaat van politie zjjn als op straat gevonden aangegeven: twee zilveren vingerhoeden en een porte- monnale roet een sleuteltje. Schiedam, 30 Juli 1887. Wanneer in later dagen iemand ondermeent de geschiedenis van den schoolstrijd in ons vader land te schrijven, zal die schry ver niet alleen een hoogst verdienstelijk werk doen, maar te gelyker tyd een verrassend licht op on2e dagen kunnen laten vallen. Reeds nu valt er vrij wat te leeren. Er is in de «Vereeniging voor Christelijk Nationaal Oaderwys" een scheuring ontstaao. Breken is plicht", zegt het Wageningsch Weekblad, dat de richting van dr. Kuyper fel bestrydt. In een dezer artikelen lezen we de volgende merkwaardige bekentenis: »In de laatste jaren stond het voor den orthodoxen predikant, als hy in ayn gemeente kwam, ook zonder eemg nader onderzoek, als een paal boven water vast, dat de onderwy- zer der openbare schooi een der Kerke niet toegenegen man was, met wien hy, ja, bewij zen van burgerlijke beleefdheden kon of diende te wisselenmaar die dan toch in zyn hart zyn vriend nooit zyn bon. Zóó is de kloof tusschen Kerk en School steeds wijder gaan gapen, tot schade voor beiden. Hebben we bovendien dia openbare onder wijzers geen noodelooze ergernis gegeven, door bun school en ondeiwjjs direct ohndirect aan de kaak te stellen? sNoodeloos" zeggen we. Want wat wonnen wjj er by In uw gemeente was geen chris telijke school, en de kans om er een te beko men zeer gering. Met uw polemiek tegen 't openbaar onderwijs maaktet gy dit geen greintje beter, misschien wel slechter. Boven dien ondermyndet ge den invloed, dien de ïmeester", zjj 't ook alleen op zedelyk gebied, cp de kipderen en hun ouders uitoefende. Die «meester" had jaren laog hun vertrouwen gehad. Ja, zyn onderwys gaf niet, en kon noch mocht geven, wat gy ooodig, onmisbaar keurt, maar 't had toch wat goeds, dat ge hadt moeten waardeeren. En was die openbare onderwyzer een christelijk man, dan kon 't gebeuren de voorbeelden zyn er van dat zyn onderwys te verkiezen was boven dat op menige byzondere school. Doch door uw onverstand, uw partijdry ven hebt ge dien man van u en vau de kerk vervreemd, Aan wien de schuld? Hy voelde zich beleedigd, miskend, verongelijkt En een mensch blijft een raensch; hy werd boos, uw vjjand. Zoo hebt gy door nen gezaaid in den akker, die u anders, in dien al geen dertig- en 2estigvoudigedan toch tienvoudige vrucht zou hebben opgeleverd. Was dat niet onverstandig en daarom zondig van u gehandeld Er wordt zooveel bedorven door onberaden jjver, en allermeest door van de zaak des Heeren een partyzaak temaken. Velen zullen weldoen met voor die waarheid de oogen te openen, hun schuld te belyden en 't roisdrevene, zooveel ze vermogente herstellen; terwyl anderen, om zich deze bittere ervaring te besparenzich dienen te hoeden voor 't vervallen m 't zelfde euvel. Neem nu 't andere gevaldat het u na ontzaglijk veel hoofdbreken en tobben gelukte een christelijke school te stichten, die er stel ook dit zoo broodnoodig was. Ging dat buiten uw dienst als predikant om; had die school 't karakter eener private onder neming, niemand zou 't u hebben mogen kwalyk nemen; we leven in een vrjj land. Maar neen, ge liet er de Kerk niet buiten. Ge bevaalt die school aan in uw preek, badt in "t openbaar voor haar bloei, en liet voor haar collecteeren in de kerk. Ge trotseerdet de vijandschap en den tegenstand van de vrien den der openbare school. Zóó zaaidet ge twist en tweedracht in uw gemeente, ver- vreemdet een grooter of kleiner deel der leden van uw prediking en werd de dommé van een party, die zichzelf, ja, noemt sde party van den levenden God", maar van welke ge later, omdat ge meendet niet haar satelliet te mogen zijn, een behandeling ondervondt, die u misschien de tranen uit de oogen perste. Waarlyk, menig predikant is ontnuchterd en heelt geleerd met schaê en schande. En kwam dan daar nog bydat die byzondere school 't karakter aannam van neen kerkje No. 2"; dat haar bestuurders, met den schris- telyken meester" lot aanvoerder ol tot dienst- wilhgen trawant, u den voet dwars begonnen te zetteneen imperium in imperia poogden te stichten, en u heten gevoelen dat School en Kerk gescheiden zyn en ieder haar eigen weg moesten gaan, dan zijt gy uit reactie misschien te ver gegaan en hebt ge u aan de bevordering van 't christelyk onderwys geheel onttrokken, ja misschien er u tegen over geplaatstwat niet goed te keuren is maar toch alleszias verschoonbaar. Menige openbare school is een ongeluk voor een ge meente maar de schade die ze brengt, kan nooit zóo groot zyn als die veroorzaakt wordt door de byzondere school, wanneer haar be stuurders en ouderwijzers zich meenen geroe pen te zien om als herauten op te treden van een z. g. gereformeerde belijdenisop praedestinatie en onmachtsleer gegronden waarin diensvoigens de peisoon en 't werk van den Christus in de schaduw geplaatst wordt." In een ingezonden stuk wordt voorgesteld de Unie-collecte in een Augustuscollecte voor het christelijk onderwys te veranderen, zooals hier en daar reeds besloten schy'nt, en de op brengst te schenken aan zulke scholen of inrichtiogen, die niet vijandig tegenover onze kerk staan. De redactie van het weekblad voegt hieraaij toe: uitnemend. Met de Unie-coliecta mogen wjj officieel niet in contact treden. Jammer ge noeg. Maar we kunnen het den man, die de Unie-collecte in het leven riep, toeroepen: »Tu l'as vouiu, George Dandm 1 Dit is uw noodlot, dat, wat ge eens met groote bekwaamheid en energie in 't leven riept, met eigen hand gaat ondermijnen en vernielen. Uw principienreiierei is de vloek, die op al uw doen en laten rust. In een derde stuk wordt er op gewezen, dat de volgelingen van dr. Kuyper meest allen behooren tot de jongsten onder de predikanten, en dat de ouderen, wier namen onder ons «Gereformeerde Volk" een goeden klank hebben, meestal behooren tot de tegenstanders van genoemden doctor. Ia twee rubrieken wordt van deze jongeren en ouderen een aanschouwelijke voorstelling gegeven, en met het oog daarop zou men er volgens den schry ver haast toe komeD, met het oog op vjjf der jaartallen in de eerste rubriek, welke de indiensttreding van evenzooveel predikanten vermelden, te spreken van een jongenstroep, Uit genoemd stuk bl'ykt eindelijk dat velen van dr. Kuypers tegenstanders het niet onaan genaam zouden vinden, wanneer hg met eenigen van de voornaamste zyner aanhangers het land verliet, om b.v. in de Hollandschs koloniën in Amerika zijn kerkideeêu te gaan planten. Daar in Amerika kunnen ze best eenige geleerden gebruiken, heet het. Ofschoon we ons met de kerkelijke quastiën liefst niet inlaten, kwam het ons voor, ditmaal een en ander uit bet WageningschWeekllad te moeten overnemen; waarom Op deze vraag geven we spoedig antwoord, SCHIEDAM, 80 Juli 1887. De katholieke vereenigmg «De Grondwet" en de anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oraoje" hebben beide voor de herstemming voor den gemeenteraad op Dinsdag a. s. tot eandidaten gesteld de heeren J. J. G. Nolet en J. H. Houtman. De derde muziekuitvoering door bet muziek korps der schultery alhier zal plaats hebben in de Plantage op Maandag 1 Augustus a. s,, des avonds te 8 uren. Hedenmiddag is alhier in de baven gekomen Zr. Ms. rjjks-riviervaartuig JRhenen, comm. luit. t/z le kl, Frackers. Genoemd schip kwam van Utrecht en vertiekt a. s. Dinsdag van hier in diezelfde richting. Maandag a. s. op den middag worden alhier verwacht de volgende ryksvaartuigen: Zr.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1