Per Telegraaf. Gemengde Berichten. a Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper, die den kooper bedriegt lo. door hem, die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelijk iets anders daar voor in de plaats te leveren. 2o. ten opzichte van den aard, de hoeda nigheid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwenden van listige kunstgrepen." Het kapitaal van f650,000 voor de water leiding te Leeuwarden is thans verzekerd, en wel geheel door Nederlanders. Als commissarissen van de op te richten naamlooze vennootschap, aan welke de conces sie is overgedragen, zullen optreden de heeren: mr. CL Attema en mr. H. Albarda, beiden te Leeuwarden; J. L. Ten Hove Fz„ te Soest; D. Harmens, te.Harlingen, en mr. D. Josephus Jitta, te Amsterdam; terwijl hoofddirecteur zai zyn de heer C. P. Metelerkamp, te Am sterdam. De concessionarissen de heeren Tb. A. Van den Broek, te Amsterdam, en G. W. Van Baraeveld Kooy, te Haarlem, zullen door de véhnootschap met de uitvoering van het werk worden belast. Hun ingenieur is de heer H. P. N. Halbertsma, civiel ingenieur te Rotterdam. Te Amsterdam is het bericht ontvangen dat de bekende cargadoorsfirma J. Daendels Co., te Batavia, Samarang en Soerabaya gevestigd en die ook als agenten der stoomvaart maatschappij ïNederland" uitgebreide zaken deden, zich failliet heeft moeten verklaren. In Amsterdam is het by oogenblikken weer rumoerig. Zoo moet na afloop der meeting in Maison Stroucken eeo stoet van 800 a 1000 personen de stad zijn doorgetrokken, die in botsing kwamen met de politie, waarbjj eenige lieden een sabelhouw bekwamen. Een agent werd verwond. Bij oogenblikken ging het er ruw naar toe. Op het Beurspleintje werden pogingen aangewend om de straat op te breken, teneinde zich projectielen te verschaffen. Voor het huis van den burgemeester pos teerde zich een troep volk, grootendeels be staande uit jongens en meisjes, met roode vlaggetjeszjj zongen liederen en riepenvieve Domein Nieuwenhuisl" Een brigadier en twee agenten zochten de menigte, die met steeneu wierp, uiteen tedrjjven, wathun nietgelukte aleer er versterking was gekomen uit het bureau in de Molsteeg. Een agent is onder den voet geraakt en een ander licht vei wond. De Dinsdag op het Marktplein uitgegeven Oprechte Baerlemse Dinsdaegse Courant uit 1667 is eene zeer flink uitgevoerde navolging van 17de-eeuwsch drukwerk. De inhoud is deels werkelijk deels gefantaiseerd, en dan vaak geestig gefantaiseerd, b. v. een bericht uit Amsterdam omtrent het afscheuren van eene proclamatie, waarin door een sterre- wichelaar voorgesteld wordt hoe in 4887 in de vereenigde Nederlanden het Huis van Nassau- Oranje zal gekomen zyn ide Graeffiyckheyt", en ygedeckt zal syn met den Conincks Croone" eo hue men daar alsdan dJn verjaardag zal vie ren van aeene HuoghlolTelycke Edele Vrouwe, uyt Hoog Duylslant gebooren, edoch den Neder- duytsen landen met groote lyeffda toegedaen." Te Amsterdam heeft zich een sub-comité gevormd voor de oprichting vao een stand beeld voor Jan Pieterszoon 'Coen te Hoorn, onder het eere-voorzitierschap van den burge rmeester, en jhr. H. O. Wichers, oud-minister van marine, ditecleur van hit entrepöt-dok, als vooizitter. Men meldt uit Tilburg van 2 Aug,Sedert eenige dagen is hier eeu liedje in omloop gebracht op eeoen vader en due docbt-rs. L>at liedje werd gi«tei avond aan het huis van die familie voor het meerendeel door fahi iek-jiuigens gezongen, hetgeen eenesamen- ÉChuliog van duueude menseden teweegbracht. Zocdra zich ongeregeldheden voordeden, trad de politie handelend op en nam eenen persoon in verzekerde bewaring, doch hierop werden uit de menigte steenen geworpen, waarbjj een der politie-agenten vrjj ernstig aan het hoofd werd gewond. Tengevolge van de flinke houding der politie ging de menigte eindelijk uiteen. Naar men ous uit Bad Lippspringe ia West- falen mededeelt, is de verjaat dag van H. M. de koningin ook daar niet onopgemerkt voor bijgegaan. By de gewone muziekuitvoering vaD vjjf tot zeven uur werden de volksliederen gespeeld, terwjjl de directie van het bad de beleefdheid had, 's avonds nab'y den Jordaan een extra concert te geven, dat door velen werd bjjgewoond. Herhaaldelijk werd daar Bengaalsch vuur ontstoken en menigmaal weerklonk uit volle borst eennSie lebe hoch", waarmee de Duitschers vol geestdrift instem den. Alle Hollanders hadden zich met oranje strikjes getooid en zongen gezamenlijk de vaderlandsche liederen, die een donderend applaus uitlokten. De vaderlandsliefde, waar van deze eenvoudige plechtigheid getuigde, werd door alle Duitschers als om strijd ge roemd en gewaardeerd. Naar het Dagblad verneemt, heeft de heer Ph. Zilcken de door de maatschappij ïArti et Amicitiae" uitgeschreven prysvraag van eene ets zoodanig beantwoord, dat zyn werk door de jury den eersten prys, f1200, waardigis gekeurd. De premie van f150 viel ten deel aan den heer C. L. Dake. Des heeren Zilcken's ets stelt voor seen kerkgang te Freiburg" naar Mattb'ys Maris; die van den heer Dake »de Guitaarspeelster", naar eene schilderij door hem zeiven. De heer L. Simons, vao 's-Gravenhage, die sinds meer dan 25 jaren jaarljjks eeo getrouw bezoeker was van de badplaats Kissiugen, is tot eereburger dier gemeente benoemd. De ambachtsheer der gemeente Amerongen, graaf Atdenburghv Bentinck, is voornemens aldaar eeu 'groote steenfabriek op te richten^ waarop jaarlijks 8 9 millioeo steenen kunnen verwerkt worden. Eene zeldzame toepassing van het recht van petitie heeft men dezer dagen kuanen zien te Milliogen, alwaar de kinderen der openbare lagere school een verzoekschrift aan den bur gemeester der gemeente hebben gericht, om te willen toestaan dat op de aaostoaode ker misdagen een mallemolen op het schoolplein mocht geplaatst worden. De burgemeester heeft aan het verzoek der kinderen voldaan en de schoolkinderen zullen dus op later leeftyd kunnen verklaren, dat zjj van een onzer grondwettige rechten zoo vroeg inogelyk hebben gebruik gemaakt. Als nu het voorbeeld maar niet al te veel navol ging vindt. Dinsdagnacht is aan den Nooidwal ta 's-Hage eene vrouw, die door haren man mis handeld was, in het water gesprongen en voor dood opgehaald. Zij werd naar het gast huis gebiacht. Uit Zuid-Limburg wordt ons gemeld, dat de kapelaan V. d. V. te Boensbroek, Zondag II. 's avonds tegen 41 uren een met scherp ge laden revolver loste op eenige ingezetenen en daarbjj éen persoon in den bovenarm, een in het oor en een in de nekstreek tiof. De nanleidiog daoitoe moet geweest zijn, dat een deel der inwoners van Hoeosbroek dien avond eene ketelmuziek bi acht bjj de weduwe S.echtgenoot» van den voormaligen burgemeester, te wier huize zich de kapelaan bevond. Reeds gedurende 8 it 10 ai or(ten was dal gebeurd, en Zondagavond nu maakte de kapelaan van zijn vuutwapen gebruik. (JV. 11. CU) Toen het'gczelselmp kunstrijders van Blanus en (Jollen op weg van Akkium naar Zwolle was, weigerde een der tiekpaarden, die voor een zwaar beladen wagen gespannen waren, verder te gaan, waarom bestuurders van een anderen wagen te hulp kwamen. Het paard van den tweeden wagen achtte deze gelegenheid schoon, om een mondje vol gras te pakken, maar door de helling van don weg liep de wagen op het paard en stortte te water. In dien wagen bevonden zich vier dames artisten, die allen sliepen. Het heeren- personeel slaagde er, gelukkig, spoedig in, de gevangenen te bevrijden; de dekplanken werden van den wagen gerukt, en zoo de in nood verkeerende dames gered. Daarna werd het paard uit zijn benauwde positie bevrjjd en met den wagen weder op den wal gebracht. Alleen de wagen was ge broken en erg beschadigd, maar de geredden kwamen met een nat pak kleeren en den schrik ,vrjj. Ais een bjjzotiderheid meldt men dat eene vrouw, in de gemeente Naaldwijk woonachtig, op 23 Juli jl., binnen den tjjd van 5 jaren, voor de vierde maal is bevallen van tweelingen bovendien nog eenmaal van éen kindjalzoo negen kinderen in de vijf jaar! Verleden week weid te urouingen een kind geboren, waarvan de bet overgrootmoeder nog leeft. De oude vrouw woont te Lexmond, is 96 jaar en heeft nog 10 kinderen, 30 kleinkinderen, 65 achterkleinkinderen, 4 achteiachterklein kind het geheele nageslacht met de behuwden meegerekend telt 143. Terwjjl Dinsdagmiddag op de Schelde te Antwerpen acht personen zich in een bootje vermaakteokreeg dit plotseling eeo lek, waardoor allen te water geiaakteu. Slechts twee personen zyn gered, Oader de veronge lukten bevond zich een weduwnaar, vader van zeven kinderen. Rotterdam. Verleden week is in het iliótel du Passage" alhier gelogeerd geweest miss Deynen, die deel van het Leger des Heils te Amsterdam uitmaakt. Deze dame was hier roet het doel het terrein 'e verkennen, ten einde ook hier eet^ afdeeliog van hel Leger op te richten. Naar wjj vernemen, is men thans in onderhandeling over het huren van een ge schikt lokaal alhier en wanneer deze onder handelingen slagen, zullen ook weldra eenige officieren van liet Leger des Heils hier ter stede arriveeren, otn evenals tc Amsterdam werkzaam te zijn. Deo Haag. Jhr. mr. W. Six heeft voor de hein aangeboden candidatuur van de kies- vereeniging sDe Grondwet" bedankt. Haarlem. Dinsdag is alhier een zestieujaug meisje door de politie aangehou- deo, dat zich vóór een paar dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveien hoi loge en eenige geldstukken, en wel ten huize van iemand, waar zy van tijd tot tjjd een bezoek bracht. (II. C.) Kampen. Zekere R. D. alhier had zich in het vooijaat vei bonden um als plantsver- vai ger in dienst te treden. Nadat hij door een militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hjj de» anibte< aar van den burgerlijken stand zyn voornemen te kennen om een huwelyk aan te gaan, hetwelk nog voor 7^36 indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vroeg z'yne vrouw aan den minister vao ooi log hein te ontslaan, uithoofde volgens de militiewet geeo gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde peisooo is thans werkelyk op grond vao fitt. 68 der militiewet uit den dienst ontslagen. In het schoono plantsoen romdom de Strass burger hoogcschool, nan welke Goothe vóór honderd jaren studeerde, is een kolossaal bronzen borstbeeld van den dichtervorst geplaatst. Het voetstuk draagt de woorden uit Faust: dEs kann die Spur von meinen Erdcntagen IS'icht in Aconen untergehn." Een dezer dagen overleden Fronsclnnan, Barail- ler genaamd, ex-burgemeester van Bossisc-le-Roi, heeft zijn geheele vermogen, groot 600 000 francs, vermaakt nan den Duitschen kroonprins. Ilij heeft dit gedaan om zijn landslieden te ergeren, daar hij zich door de rechtbank tot een jaar gevan genisstraf had zien voroordcelon voor mishande ling van een zijner werklieden. De Duitsclie bladen gelooven niet dat do kroon prins die erfenis aanvaarden zal. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert Zondag in iep on voer, daar de dochter van oenen rijken pachter, den Heer J., met den zwijnenhoeder op de loop is. Hot vluchtende paar word jl. Dinsdag ontdekt to Carthils (VVittum), alwaar het zijnen intrek had genomen bij de ouders van den schaker. Do burgemeester van Bocholtz en Wilturn, vergezeld van de maréchaussées uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in bet rijtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zou terugbrengen. Zij verklaarde evenwel spoedig te zullen terugkoeren, en zij heeft woord gehou den, want Zondag was zij wederdom bij haren geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. De Amerikanen zijn voornemens aan de stad Parijs een standbeeld van Washington of van Lafayette en Washington te geven, als herinne ring aan de hulp, door Frankrijk aan Amerika verleend in zijn vrijheidsoorlog. Hot gedenktceken zal onthuld worden op den 30sten April 1889, den lOOsten verjaardag van Washington 's optreden als eerste president dor Vorecnigdo-Staten. Wederom zijn 2 jongelieden, een Zwitser en een Duitscher, verongelukt in Zwitserland, en wel bij het beklimmen van den Morgenkorn in liet Bornor Oberland. Ze waren zonder gidsen gegaan. Te Newcastle on 'fyno heeft een spoorwegon geluk plnats gehad, waarbij 30 raenschen gewond werden. De bekende Fransche luchtreiziger Jonis is voornemens in October in eev ballon, den Atlan- tischen Oceaan over te steken. Hij gelooft, dat October liet best geschikt is voor een dergelijken tocht, maar hij is nog niet besloten of hij uit Amerika dan wel uit Europa zal opstijgen. Hij denkt de reis te Kunnen volbrengen in twee on eon Imlven dagHij wil trachten in oon gnnstigen luchtstroom te komen en daarin to blijven. Men meldt uit St,-Petersburg dat in het gou vernement Volhynie een jong meisje reeds sedei t 94 dagen slaapt. De geneesheeren komen van heinde en ver om dit vreemde goval te zien en waarnemingen te doen. De slaapster is 46 jaar oud cn heeft niets ge geten, sedert zij in dezen staat is. DEN HAAG, 4 Augustus, Eerste Kamer. Het algemeen debat over de grond wetsherziening is aangevangen. De heer Pijn appel v.as voor verschillende hoofdstukken, ook voor bet voorstel van den heer Schaep- man, maar tegen het vooiioopig kiesreglement. De heeren Elout van Soeterwoude en De Bruijn opperden vele bedenkingen, vooral ontleend aan de vrijheid aan den gewonen wetgever gelaten. De heer Van der Ojje was tegen verschillende hoofdstukken. De heer Vening Meinesz was voor herziening. De heer Van Naamen van Eemnes had meer o. a. leei plicht gewenscht. Da heeren Roéll en de minister Heemskerk ver dedigden uitvoerig de voorstellen. Het alge meen debat is gesloten. Morgen zijn de hoofdstukken aan de orde.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3