Zaterdag 6 Augustus. N°. 6786. A0. 1887. POLITIE. Een-en-veert: g-ste Jaar.gang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnen landsche Bei chten. UITGEVER: "jToPÉ. dujtschland. GOIIR IT Abonnementsprijs, per kwartaalJ L85. franco per post, door hot geheele Rijk- 2.50. Afzondei lyke 0*10. BUREAU: HARKf, U, 124. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,1$ Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat van politie zyu als op straat gevonden aangegeven: een witte kip, een zakje met f2.35een bruin-bont geitje met hoorns, en een sleutel aan een zwart lint. ENGELAND. De Standard verneemt uit Kocntantioopel, dat de aldaar aanwezige Bulgaarsche uitge wekenen eene vergadering hebben gehouden, waarin besloten werd eene nieuwe omwen teling in Bulgarge te weeg te brengen, van welk voornemen echter ten lotte moest worden afgezien wegens den tegenstand van Russische zijde. Uit New-York wordt aan hetzelfde bind geseind, dat verscheidene republikeinen in Zuid-Amerika, alsook Brazilië, voornemens xyó ,vm "da maand Nbifélnhdr"* een' sanitair .congres te Lima te doen houden, ten einde .gemeenschappelijk maatregelen vast te stellen tegen de cholera. Uit de statistiek blijkt dat deze ziekte tlmns in Zuid-Amerika ongekend groole verwoestingen aanricht. In Chili zjjn gedurende het eerste halfjaar van 1887 ruim ^tienduizend personen aan cholera gestorven. De Daily News verneemt uit Koustautiuopcl .dat Oostenrijk geviaagd heeft gekend te wor- .deo in de onderhandelingen tusschen Turkije •>ea Rusland over Bulgarije, welke intusscheo mislukt zjjn, zoodat de ministerraad besloten ■heeft, in een rondschrijven aan de mogend- •Jieden aan te dringen op het houden van een Europeesch congres over de Bulgaarsche -.quaestie. In het Lagerhuis heeft Fergusson verklaard ■dal het onmogelijk met zekerheid te zeggen valt, welk overschot de dienst der Egyptische 'begrooting heeft opgeleverd, alvorens het jaar afgesloten en de rekening ontvangen ie. Zoodra de novelle betreffende de bescherming -der handelsmerken de goedkeuring der ko ningin verworven beeft, zal er, Daar Fergusson voorts verklaarde, aan de mogendheden een rondschrijven worden gezonden om van deze te verkrygen dat zjj aan de Britsche onderdanen in deze aangelegenheid dezelfde bescherming -vei leenen, als de nieuwe Engelscha wet deu -vreemdelingen verschaft. Fergusson deelde verder mede dat Japan voor onbcpaalden tjjd de conferentie verdaagd dieeft, welke te Tokio zou worden gehouden ten 'behoeve der herziening van hel tiandelslractaat. Ten aanzien van de verhouding tusschen Engeland en Rusland werd uit naam der re geering vei Haard, dat volgens de jongste over eenkomst <ie Russische gri ns elf en eene halve .m'yl dichter b'y Ileiat gebracht is, doch dat «deze wijziging uiltcu strategisch oogpunt niet -van belang is. Smith vei klaarde niets te weten van eene pauselijke missie naar Ierland. Persico bevindt zich thans om redenen van paiticulieren aard in Ierland, en daarover heeft geen bi iefwi-se- ling met het Vaticaan plaats gehad. B E 1. G 1 E. Reuter's agentschap verneemt uitSt Thomas dat aldaar brieven zyn ontvangen uit Stanley Pool, volgens welk Stanley den 18en Juni aangekomen is aau de cataracten van de Aruihymi. By maakte toebereidselen voor den roarsch over laud- Alles ging goed. Op groud van bericht uit Londen wordt uit Betljjn gemeld dat de Duit'Che kroonprins thans in zoo-er is hersteld, dat er omtrent zijn toestand geen bulletin meer wordt uitge geven. Alleen uit vooi zichtigheid most hij zich nog in acht nemen met niet te lang achtei een overluid te spreken. J 1 O, O S TE S R IJ K. De Hoogsarsche regeering is voornemens by den Ryksdug een wets-outwerp in te dienen, beti ellende de invoering van het vei plicht burgerlyk huwelyk. ITALIË. De weduwe van Depretis geeft de volledige verzameling der parlementaire jaarboeken van Italië, roet kantteekemngen van haien rnau voorzien, alsmede de volledige verzameling zijner staatkundige geschriften sedert 1848, ten geschenke aan de bibliotheek der Kamer van afgevaardigden. De brief, door den Duitscheo keizer aau den paus gezonden, was gedateerd uit Gastein. Do Pruisische diplomaten waren verwonderd over den eerbiedigen en sympaihieben toon van den brief. Het antwoord van den paus is kort en nauwkeurig. De paus spreekt zjjoe vreugde uit over het herleven van den godsdienstvi ede in Duitschland. In zjjnen brief aan den paus prijst de keizer de pauselijke politiek en roemt hy het grootsche van de taak des pausen, als stichter van vrede, orde en goede ver standhouding. De minister van financiën heeft in den ministerraad verklaard dat, om het evenwicht op de begrooting te krjjgen, bet noodig is dat elke minister 3 pet. op de begroeting van zyn departemeut bezuinigt. 8 Y A K J E. Men spreekt te Madrid veel over zekere agitatie der tegen de dynastie gezinde partijen, welke zou ontaardeu in ernet>ge troebelen. De regeering heelt bekend gemaakt dat zij in staat is de orde te handhaven. De legeenng beklaagt zich levendig over zekete dagbladen, die geiuchteu verspreiden aangaande de luie balen, welke iu Spanje zou den worden voorbereid. Te Madrid en in de provincie heerscht vol maakte rust. T U R K IJ E. De bevolking te Sofia heeft met groote blydschap vernomen, dat er voorbereidselen worden gemaakt voor do ontvangst van den vorst. Het gemeentebestuur heeft een crediet aangevraagd ten behoeve van feestelijkheden, en door de regeering is daarop geantwoord, dal zy de noodige bevelen in dien zin geven zal, zoodra het juiste tijdstip zal zyn aangebroken. Dooi Bulgaarsche uitgewekenen wordt weder eene strafbare dieigende houding tegenover Bulgarye aangenomen, met name langs de Survische, Turksche en Rumelische grenzen. De ifgeeting heek van do naburige staten de verzekeriog oi.tvai g-n, dat deze de plannen der uitgewekenen iu geen opzichtzullen begun stigen. Op het oogeublik is er geen sprake van wjjzigiigen in de samenstelling van het Kabi net. Kiannl is er in geslaagd weder het ver trouwen van den Sultan te winnen. Het diplomatieke agentschap in Bulgarye =eiieéft reeds' herhaalde malen aangedrongen op eene definitieve oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk, en voegt thans bjj dezen aandrang de vei zekering dat, byaldien de opgewonden stemming in welke de Bulgaten thans ver keer en, hen tut uiterste daden mocht doen overgaan, alleen liet suzereine Turkije daar voor aansprakelijk kan woiden gesteld. Nelidoff, die zyn vertrek uit Knoslantioopel uitgesteld had, tengevolge van de verwerping der Bntsch-Tmksche conventie en met het oog op den stand der Bulgaaische zaken, is gis teren bjj den sultan ter afscheids-audieutie toegelaten. Hij zal heden vertrekken. De tegemoetkomingen, door da Porte bewe zen aan de christenen opKicta, hebben onder de Muzulmansche bevolkirg ontevredenheid doen ontstaan, Mahmoed Pachs, dm eene deputatie van Muzulmanneo te woordstond, heeft olie moeite gedaan om bun aan het verstand te brengen, dat op de bestaande rech ten door de Porte geen inbreuk is gemaakt. De deputatie verklaarde zich met dat antwoord tevreden. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 4 Augustus. In dezo zitting is de algemeens discussie over de grondwetsherziening aangevangen. De lieer Pijnappel achtte de Tweede Kamer niet onbevoegd tot behandeling en beschouwde de herziening slechts uit het oogpunt, of zij de nati onale eenheid versterkte. Alleen vóór die regelin gen, bijv. troonsopvolging, hoofdstuk lil, defensie, en het voorstel-Schaepraan zou hij stemmen. Hij verklaarde zich echter tegen het voorloopig kies reglement. De lieer Elout van Soeterwoude ontkende de bevoegdheid der Tweede Kamer tot herziening, daar die Kamer niet voltallig is. Voor het gods dienstig leven van ons volk achtte hij deze her ziening niet goed. Dit zou er eerder door verzwakt worden. De heer de Bruijn achtte de herziening niet noodzakelijk, en do behandeling in strijd met do grondwettige voorschriften, terwijl bovendien de inhoud der nieuwe bepalingen onduidelijk ett onjuist is, vooral wat het kiesrecht hetreft. Zijns inziens wordt er ook te veel aan den gewonen wetgever overgelaten. De heer Schimmelponninck van der Oije had vect liever eene reformbill gewonschtdeze her ziening achtte hij niet noodig en niet door het volk begeerd. Hij betreurde het wankelend stand punt der regeering in zake bet onderwijs en hij zou tegen eenige hoofdstukken stemmen. De heer Vening Meinesz bestreed de thoort van den heer Pijnappel, en meende dat de grond wet niet beperkt behoett te zijn, maar de rechten en vrijheden van het volk moet waarborgen. Hij zou vóór stemmen, al betreurt hij het dat de eisch van 2/3 der stemmen voor eene herziening der grondwet is gehandhaafd. De heer van Naamen acht deze herziening zeer schraal. Hij betreurt hot ontbreken van leer plicht en van een termijn voor de indiening van de voogd ij wet, de wet nopens de administratieve rechtspraak en die tot verbetering der levends strijdkrachten. De heer Roeit en de minister Heemskerk verdedigden uitvoerig de voorstellen; laatstge noemde kwam vooral op tegen de bewering van partijstemmingen in de Tweede Kamer. Het algemeen debat is daarna gesloten. Morgen vervolg. Offloieele Mededeellngen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, O Augustus aanstaande, niet plaats hebben. SCHIEDAM, Augustas 188?. Men meldt van Soestdjjk aan het Dagblad; De veijaardag van H. M. de koningin heeft voor een oag afwisseling gebracht in het overi gens stille landleven, dat de koninklijke familie hier leidt. In den voormiddag heeft H. M, metHDr. dochtertje prinses Wilhelmina eeoen groeten rijtoer gemaakt over Soest, Baaro en halfweg Hilversum. Overal langs den weg wapperde aan de villa's en landhuizen de nationale vlag, terwijl tal van belangstellenden H. M. met sympathie en gejuich begioetten. Op hel koninkljjk lustslot, dal in de vestibu les en langs de corridors met eene frissche plantenveisiering pr'ykte, waren inmiddels eeu overgroot aantal bloen tuilen in allei lei voi in uit alle oorden aangekomer, waaronder prach tige bouquetleo uit Amsterdam, de residentie, 't Loo enz. Des middags was er ten hove een diner van 24 couverts, waaronder 12 ge- noodi-der.. 2. M. de koning, liet gevolg en de overige heeien behalve de commissaris des konu gs in Utrecht, mr. E. II. 's Jacob en genei aal

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1