Donderdag 18 Augustus. N°. 6794. KENNISGEVING. A0. 1887, Ben-en-yeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. 6uitenlandsche Berichten! Binnenlandsche Berichten. UITGEYEE: 'J. ODÉ. BUREAU: WAllKT, E, 121. GOURAH. Abonnementsprijs, per kwartaal iïtanoo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers j 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10.' Iedere gewone regel meer0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Onteigening ten algemecnen nutte. De Burgemeester der Gemeente Schiedam maakt bekend: do. dat, ter voldoening aan art. 10 der Wet van 28 Augustus '1851 Staatsblad No. 125) en In verband met art. 16 dier Wet, eene Commissie uit Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-IIol- land, bijgestaan door den daartoe door het alge meen bestuur aangewezen Ingenieur en het hoofd van het Bestuur der Gemeente, in het Gemeente huis aldaar sitting sal houden op Vrijdag den 2 September n. s., des namiddags te half twee uren ten oinde de bezwaren van belanghebbenden aan ta hooren tegen het plan voor het maken van een gemeenschappelijk Slation te Schiedamten be hoeve van den Spoorweg van ROTTERDAM «sar MAASSLUIS (Wet van 11 Julij 1882, Staats blad No. 90) en noodigt de belanghebbenden uit om hunne bezwaren, ter plaatse en ure ver meld, mondeling of schriftelijk aan gemelde Com missie mede te deelen 2o- dat de stukken, bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan do tweede alinea van dat artikel van voornoemde Wet, ter inzage van een ieder word- ..edergelegd-ter Secretarie der Gemeente, van heden den 17 Augustus 1887 tot dat de Commissie hare werk zaamheden binnen de Gemeente beeft volbracht So. dat het uitgewerkt plan van het gebeele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde Wet, ter inzage zal liggen op de Griffie der Provincie Zuid Holland. Schiedam, den 17 Augustus 1887. De Burgemeester voornoemd J. B. NOLET, L. B. J—Baea&' bbfbs i ssaa i D UlTSCIilANl). Het British Medical Journal meldt dat de gezondheidstoestand van deu Duitschen kroon prins de meest bevredigende kenteekenen bljjft opleveren. De prins is naar Braemar vertrokken, vergezeld van dr. Hovell, terwijl dr. Mackenzie hem elke week in Schotland zal komen bezoeken. v Volgens de Lothringen Zeitung is de pro fessor aan het lyceum te Nancy, Jenot, Maandagvoormiddag op het glacis van het fort Alvenetebeo, onder verdenking van spionnsge, gevangengenomen, naar het gouvernements gebouw gebracht, waar zijn signalement enz. werd vastgesteld, en vervolgens naar de ge vangenis voor de voorloopig in hechtenis ge- somenen gevoerd. Jenot kwam uit Lorry, bij Metz, waar hy de zomer-vacantia doorbracht. Dinsdagmiddag is hy weder uit zyn voor- loopige hechtenis ontslagen. De Norddeutschê zegt, naar aanleiding der telegraphische berichten aangaande de pro clamatie van den prins van Coburgln dit -Stuk worden de groote mogendheden en de sultan niet vermeld. In zyn geheele verband er van wekt het den schyu, alsof het de be- (eekenis vau eeneonafhanke'.ykheidsveiklaring hebben moest. Reeds de reis van den prins naar Bulgarye en bet overnemen der regeeriDg maken inbreuk op het verdrag van Berlijn. Wanneer bovenbedoelde telegraphische be richten in hunnen geheelen omvang bevestigd worden, dan zou een nog sterker inbreuk op het verdrag geconstateerd zyn. die door de Duitsche staatkunde niet zou kunnen goedge keurd worden. De nu reeds drie zomers durende, mei het recht strydigegebeurtenissen in Bulgarye konden onmogelyk voor het Bul- gaarsche volk en zyne leiders de sympathieën wekken der mogendheden, welke voor het behoud van den vrede werkzaam zyn. Nadat Ruslaod in eeoe circulaire aan de groote mogendheden kond deed dat het zich uit het Berlyner tractaat moest terugtrekken, indien de kabinetten prins Ferdinand als vorst van Bulgarye erkenden, heeft ook de Duitsche regeeriDg zich in dien zin uitgelaten, dat z'y het aanvaarden van het bewind door prins Ferdinand in den tot dusver daarby in acht genomen vorm niet goedkeurt, en derhalve voorloopig met hare erkenning achterwege blyft, F R A N K R IJ K. De Napoleonsdag is Maandag te Parys ge vierd door twee feestmalen. Het eene werd bijgewoond door 600 personen, het andere door 240. Paul de Cassagnac heeft zich laten verontschuldigen. Natuurlyk heeft het niet ontbroken aan toosten,- waarby de invloed van den wyn zich misschien ook wel zal hebben doen gelden. Gp een der feestmalen is een telegram voorgelezen van prins Victor, waarin hy verklaart dat hij voortaan de lei ding der imperialistische comités op zich neemt. Vermoedelyk is hy tot dit besluit gekomen, omdat er oneenigheid onder de comités is. Den president der republiek is te Mont- sous-Vaudrey eene serenade gebracht ter gelegenheid van zyn tachtigslen verjaardag. Een aantal officieele personen uit den omtrek waren dien dag naar hem gekomen om hem hunne gelukwenschen aan te bieden. De Fransche bladen vestigen nu ook hunne aandacht op de wijze, waarop de troonopvol ging in Luxemburg geregeld is. Zy spreken vrij eenstemmig den wensch uit dat het.groot hertogdom öf by Nederland öf by België ge voegd worde. Een Duitsch vorst, zeggen zy tamelijk stout, kan Frankrijk op denLuxem- burgschen troon niet sdulden". Dat de hertog van Nassau oude rechten op dien troon kan laten gelden, schijnt bij de Franschen niet in aanmerking te komen. eHELiHl). Door den minister Hart Dyke is bjj het Lagerhuis Zaterdag de hegrootiDg voor open baar ondeiwys ingediend, welke voor dit jaar bijkans 3l/s millioen pond storting hediangt, welke veihoging bij vroeger algemeen een ge lukkig veischijusel geacht wordt. Na eene be raadslnging van zes urea is het debat verdaagd. By onderzoek is gebleken dat het gewaande dynamiet, by do Fransche vrouw te Cowes gevonden, niets was dao toonaarde, zooals tot bet maken van modellen wordt gebruikt. BDLGABIJE. De afstand van Sistova naar Tirnova is 8 uren rydens. De tocht werd Maandag in goede orde volbracht en langs den geheelen weg kwamen de boeren den prins toejuichen, terwijl op verscheidene plaatsen eerebogen waren opgericht. Te Tirnova heerscht eene opgewekte stemming; talrijke groepen door- loopen de stad, de nationale liederen zingende en spelende. Foor het paleis juichten duizenden den prins toe, die verscheidene malen op het lerra3 kwam om de menigte te groeten en te danken. OtOcieele Medodeclïngon. De Staatscourant bevat het volgende kon. besluit: 1. De Eerste en de Tweede Kamer worden ontbonden met 17en Aug. e. k., gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige vergadering. 2. De verkiezingen der leden van de Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag, 8 September a. s. Onze commissarissen in de verschillende provinciën worden gemachtigd, de Staten hunner provincie te dien einde in buiten gewone vergadering op te roepen. 3. De verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebbao op Donderdag, 1 Sept. a. s.; in'de kiesdistricten, waar herstem ming noodig is, zal deze plaats hebben op Woensdag, 14 Sept. a. s. 4. De nieuwe Kamers komen te zamen op den 19en Sept. a. s. De St.-CSt. no, 191 bevat de wet van 10 Augustus jl, tot het in overwegiog nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artikelen der grondwet. De gewone audiëntie van den ministers van financiën en waterstaat, handel en nijverheid zullen Donderdag 18 en die van den minister van koloniën op Vrydag, 19 dezer niet plaats hebben. SCHIEDAM, 17 Augustns 1SS7. H. M. de koningin beeft Maandag een be zoek gebracht aan het hoofdreservoir van de Utrechtsche waterleiding te Soest. In den loop dezer week hoopt H. M. het roaehinegebouw le bezichtigen. De Maasbode keurt de verwerping van het voorstel-Scliaepman goed en plaatst zich op hetzelfde standpunt als de liberale voorstan- deis van hel behoud van ait. 194, met dit verschil, dat zij de mogelijkheid aanneemt van bet tegenovergestelde, dat deze duchten. »Stel dat wij gewone wetgever worden en een goede schoolwet maken; dat wy daarna verdreven werden en de schoolwet verandering ondergaat. Wien hebben wij dan iets te ver wijten? Immers niemand? De liberalen zullen ods zeggen dat wy met de maat worden uit gemeten, waarmede wy ingemeten hebben. Wij, wij self hebben immers gevraagd dat de schoolquaestie aan deu gewonen wetgever zou worden overgelaten. Wij hebben hem benoemd tot scheidsrechter in het hoogste ressort. Ja, wat erger is, als er eenl. dagen komen, dat de liberalen ons niet geeselen, maar vermoorden, d. w. z als zy den gewonen wetgever eens maatregelen laten nemen, die da vrijheid van onderwys feitelijk vernietigen, dan kunnen wy moeilyk meer vragen dat onze rechten in de grondwet zullen geschreven worden, nadat wy ze zelf in de handen van den gewonen wetgever gelegd hebben, »Wy kunnen God met genoeg danken, dat het zoover niet gekomen is, maar dat is alleen omdat het voorstel-Schaepnoan werd ver worpen." Wy lezen in het weekblad Be Ingenieur van 13 Aug. II. het volgende: Het nieuwe stations-emplacement te Schiedam. Den 21 Juni 11. werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor liet maken van een nieuw stations-emplacement te Schiedam. Bit werk vindt zijn grond in de aansluiting aldaar van de in aanbouw zijnde lijn naar den Hoek van Holland aan do spoorbaan der Holl. IJz. Sp. Mij., ook zijn bovendien de thans bestaande Stations-inrichtingen te klein en te verouderd om naar behooren te kunnen blijven voorzien in de behoeften van den tegenwoordigen spoorweg dienst op de lijn AmsterdamRotterdam, Nadat aanvankelijk in de plannen voor de lijn. naar den Hoek van Holland ts Schiedam een station ten westen van de Schie geprojecteerd was, werd dit ten slotte gewijzigd en bij over eenkomst tnsschcn den Staat en de H. IJ. S. M. dd. 19 November 1886 vastgesteld het bestaan de Station der Maatschappij (gelegen ten Oosten der Schie) in to richten tot gemeenschappelijk gobruik, de kosten voor een derde te dragen door den Staat en voor twee derden door da Maatschappij terwijl voorts met het oog op het bouwen tijdens de exploitatie de uitvoering der verschillende werken opgedragen werd aan de II. IJ. S. M. De achtereenvolgens uit te voeren werken zullen in hoofdzaak omvatten het sloopen van nagenoeg den geheelen bestaanden toestand het brengen van het algemeen peil van het emplace ment op 2.50 M. -f A. P., gemiddeld vei tegen- woordigende eene ophooging van ca. 1.50 M boven den bestaanden rail (maw ophooging 2.84 M.) het wijzigen der bestaande spoorinrichtingliet maken van een draaibrug over do Schie tor ver vanging van de tijdelijk gelegde pontonbrug het maken van een verhoogd eiland-perron met wachtkamers en overkapping; liet maken van een voorgebouw voor plaatskaarten-bureau, enz., dat door een tunnel met het ciland-penon ver bonden wordt; het maken van een nieuwe goe derenloods met bijbehooionde veehtding en ver dere inrichtingen voor den goederendienst, en ten slotte liet bouwen van een locomotieven- loods en reservoir-gebouw, meer in 't bijzonder voor den dienst langs de lijn naar Óen Hoek van

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1