Vrijdag 19 Augustus. N°. 6795, Kennisgeving. A0. 1887. Feuilleton. TANTE DORA. Een-en-veertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. U IT GEVER: J. ODÉ. sb<- courant. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nummers- 0.10. BUREAU: ÜIARKï, E13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.iO. Iedere gewone regel meer0.1(1, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. AFSLUITING BRUG BIJ DE VOOB- HALIGE KET1EELFOORT. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, - brengeu ter openbaie kennis dat de brug by de voormalig Kethelpoort wegens nood- zakel|)ko herstellingen, te rekenen van Haandag, den 22 Augustas c. k., voor de passage gesloten zal zjjn. Sc hie da. m, den 18 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, J. B. NOLET JL.-B, T>e Secretaris A. W. MULDER. F R A S B tt IJ K. Het achtste jaarlijksche Parysche congres van de gemachtigden der revolutionaire socia- Jisteo, zich betitelendevde werklieden-party", .ia Maandagavond, na eenrge vr'y rumoe rige zittingen, .gesloten. Er zyn verschillende resolutien aangenomen in deo bekenden geest; o, a. d* volgende: De werklieden-party zal niet afwijken van hare tactiek, totdat de vol ledige zegepiaal van de economische en staat kundige gelijkheid behaald zal zyn; zy zal jonder zwakheid of eenig vergelyk don strijd tegen alle groepen der bourgeoisie voortzetten. Zy verklaart zich -.oor de socialistische organisatie van den arbeid. Zy eischt dat de gemeèr.teo de wrkplaatsen, gereedschappen en grondstoffen ten behoeve van gemeente werken ter beschikking stelle van de werklie den, Zy eischt onmiddellijk de vermindering van den arbeidsdag tot acht uren. Zy zal alle middelen aanwenden tot afschafilog van het tegenwoordige stelsel van openbaren on- deretaod en van de gemeenten de organisatie eischen van den openbaren dienst in socia- iistischen zin. Het Journal des Dèbats meldt in eene dépêche van den 15eu uit Varna dat de exarch te Konstantiuopel, de primaat-bisschop der Bulgaarsche kerk, in eene encycliek prins Ferdinand eenen overweldiger genoemd en de Bulgaren aangespoord heeft, de onwettige rogeering van den overweldiger niet te steunen. Uit Bucharest meldt hetzelfde blad dat de Bulgaarsche regeering alle Serviërs en Monte- negrynen, die zich in de plaatsen aan den Donau bevonden, het land heeft doen uitzetten. ENGELAND. Bij de hervatte behandeling der zaak van Mathilde Drouin (die te Cowes werd aan gehouden als verdacht van uit Frankryk ge komen te zyn met eene hoeveelheid dyna miet) is hare onschuld gebleken, zoodat zy op vrye voeten is gesteld. DU1T8CHLANV. v Keizer Wilhelm heeft gisteren geen voor dracht in ontvangst genomen. Tengevolge van eene gevoelige verandering van het weder, heeft hy eene lichte koude gevat. SPANJE. Den 15 dezer is door den minister van buitenlandsche zaken, in tegenwoordigheid van het ccps diplomatique, den hertog van Edinburgh, den hertog van Genua, enz., de interrationale maritieme tentoonstelling te Cadix geopend. Een aanzienlijk aantal Engel- sche, Italiaan scha, Fraosche en andere offi cieren van djrtig in de haven liggende oor logsschepen waren aanwezig. Duizenden Span jaarden, inzonderheid uit Audaluzm, waren naar Cadix gekomen om getuigen te zyn van de plechtigheid. Eene reeks van smaakvolle paviljoenen en galerjjen zyn nabij de baai opgericht. De stedelyke overheid en de inwo ners hebben met elkander gewedijverd om de oude overleveringen van gastvrijheid in eere te houden, 's Avonds zou door den minis ter van buitenlandsche zaken den vreemden prinsen en anderen aanzienlijken personen een feestmaal worden aangeboden. Deo vol genden morgen wachtte hun een ontb'yt op het raadhuis en Zaterdag een bal in het casino. De hertog van Edinburgh had den minister van buitenlandsche zaken 's avonds van den 14den een souper aangeboden ophetvlagge- schtp Alexandra. I II 9 II K D. Het Journal de St.-Pdtersbourg bevestigt dat Rusland eene nota van protest tegen de verkiezing en de aankomst van den prins van Coburg io Bulgarye verzonden heeft. Da volle verantwoordelijkheid voor de flagrante inbreuk op de rechten der mogendheden en der Porte rust alleen op den prins, die de raadgevingen der mogendheden geminacht heeft. Geene mogendheid zou de geldigheid der keuze noch de wettigheid van 's prinsen troonsbestijging Ëunnen erkennengeene ook zal deze open lijke inbreuk op het tractaat van Berlijn kunneo goedkeuren. Indien het den mogend heden evenwel mocht in den zin komen om zulke rechtsbreuk toe te laten, dan zou toch Rusland waarlijk zich niet verplicht kunnen rekenen, alleen als verdediger op te treden van hetgeen er van het tractaat is overge bleven. Sedert de prins zich in de armen geworpen heelt van de Bulgaarsche party- gangers, is er ook van de beloofde verzoeoing en amnestie zelfs geen sprake meer. De prins kan den vroegeren regenten en ministers niet beletten, hun wetk van beat en wraak voort te zetten. B D L G A R IJ E. Prins Ferdinand is in de met vlaggen ge tooide stad Gabrovo aangekomen, door het hoofd vao het gemeentelijk bestuur en de notabelen begroet en door de menigte to*- gejuicht. Hij was vergezeld van verscheidene ministers, "VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS TOT sluiting van de gewone vergadering der Staten-Generaal. (17 Augutlus, geopend ten 3ure') Ter vervanging van den heer jhr. Van Eijsing*, president der Eerste Kamer, die buitenslands vertoeft, wordt de voorzitterszetel op heden ingenomen door den heer jhi. mr. Elout van Soeterwoude, als oudste lid in jateu. De voorzitter laat door deu griffier der Eerste Kamer voorlezen een koninklijk besluit van 11 Aug. II. {Stil. no. 12), waarby aan den minister van staat, minister van binnenl. zaken, de taak wordt opgedragen, om zich heden, des namiddags ten 3 ure, te begeven naar d« vergaderzaal der Staten-Generaal, en «laar, uit naam des koniogs, de tegenwoordigs zitting van de Staten Generaal te sluiten. De vooibitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, om den minister vao binneol. zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister van binnen!, zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadeizaal der Staten-Genei aal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De lieer Heemskeik, minister van binnen), zaken, plaatst zich tóor den itoon en huudt de volgende aanspraak Mijne llccrcn sik mag het voorrecht hebben u bij het ein digen uwer werkzaamheden den dank des konings over te brengen voor de ijverige behartiging vanr 's lands belangen. Behalve de vereischte begroe tingen en administratieve wetten, werden eenig* andere, hoofdzakelijk van economischen aard*, tot .("Vertelling van Tii. "Wehring.) t Tante Dora, 2o vervolg. 17. Eerst twee jaar later en wolko jaren van ellende en ontbering keerde hij uit het Noor den terug, en zooals don sbeiden grenadieren" wachtte ook hem treurig nieuws in het Duitsche kwartier. Toen kon slechts de gedachte aan zijne verla tene moeder, nu intusschen liaar jongste zoon overleden was, hem weerhouden, zich een kogel door het hoofd te jagen. Hij was naar Z. geijld, nog eer hij zich naar zijn vaderland begaf. Ilij moest weten hoe het ,met zijne geliefde was gegaan. Haar beeld, zooals zij daar bleek, met verwrongen gelaatstrekken voor hem had gelegen, had hem al dien tijd geen oogonblik verlaten. Als een uit het graf verrezenc trad hij op zekeren dag het ouderbuis van Truitje binnen, waar de jonge weduwe sedert liet verlies van haren echt genoot leefde. Zij was ontzet teruggedeinsd en had den doodgewaande met een stroom van tra nen begroet. Van haar vernam hij hoe het met Dora stond, die toen reeds lang in dien ongenees- lijken toestand verkeerde. Truitje overlaadde zich met do bitterste zelf verwijten. Ondanks zijn wanhopig aandringen, wilde en kon zij geene poging tot verzoening met Dora's vader wagen, en dus bleef Octave's verlangen, de zieke ten minste nog ééns te zien, onvervuld. Vergeefs ijlde hij van den eenen geneesheer naar den anderen. Allen moeston hem hetzelfde antwoord geven Zelfs het wederzien van bem, banr voormaligen vriend, zou niet gunstig kunnen werken, maar integendeel wel veel schade doen. Ilad hij slechts zijne geliefde kunnen meevoeren, krankzinnig, ziek en ellendig, om haar in zijne armen te koesteren en haar te verplegen. Weken lang doolde hij als een vervloekte geest in de stad rond, stond nachten achtoreen onder de bekende vensters, maar achter da gesloten gor dijnen was niets te zien. Truitje moest alle voorzichtigheid te baat nemen om den wanhopige te weerhouden, teneinde eene ontmoeting met den vader of broeder der kranke te voorkomen, die slechts tot nieuw onheil had kunnen leiden. Eindelijk moest Octave besluiten te vertrekken. Ilij durfde de zijnen, die hem al lang vurig ver beidden, niet langer alleen laten. Nu was hij im mers ook de eenige beschermer der verlatene vrouwen. Met bittere smart rukte liij zich los van de plaats, waar hij eens zulko gelukkige dagen had doorleefd en waar hij zooveel, zooveel achter liet. Truitje moest hem plechtig beloven, hom van iedere verandering in den toestand barer ziek* vriendin op do hoogte te brengen. Maar jaren gingen voöibij cn geen gunstig bericht kwam, voor lang, lang daarna dio barer bevrijding, Toen de oude beor Winfried gestorven was en Roderik wegens politieke verwikkelingen had moeten vluchten, had Klemens het vaderlijk huis met de zaak overgenomen en Dora als het heiligste erfdeel met treffende zorgvuldigheid verpleegd. Bij zijno dagelijksche bezoeken had zij steeds liefkoozend, als tegen een klein kind, met hem ge praat, hem suiker en koekjes gegeven, die zij voor hem had ter tij gelegd, tot hij haar op den dag, dat zijne kleine Anna gedoopt werd, toen hij de feestzaal had verlaten orn het gewono uur niet te missen, vreedzaam ingesluimerd in haren leuning stoel voml. {Slot volgt.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1