stand gebracht Daartoe beboeren de uitzonderin gen op de bepalingen der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, verscheidene onteigenin gen voor belangrijke werken van publiek nut in Nederland, de aanleg van staatswege van spoor wegen op Java en op de Westkuit van Sumatra, da maatregelen tot opbeuring der suikercultuur op Java en het invoeren eener nieuwe pasmunt in West-Indie. «Verbeteringen werden gebracht in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, in de wet op de schutterijen, in de crimineels wetboeken yoor het krijgsvolk te water en te land, inden accijns op het gedistilleerd en in de wet betref fende het recht van patent. ï.Een onderzoek van grooten omvang omtrent den arbeid van kinderen en den toestand van fabrieken en werkplaatsen werd door do Tweede Kamer gehouden. »Een buitengewoon gewicht ontleent de nu afgeloopen zitting aan de behandeling en aan neming van elf wetten, strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in de grondwet. «Dit onderwerp van staatsbelang heeft gedu rende eenige maanden groote en volhardende Inspanning van de volksvertegenwoordiging ge vorderd, en vermits daarover de gewenschte overeenstemming is verkregen, behoort, naar luid van art. 107 der grondwet, eeno ontbinding van de beide Kamers te volgen, welke met den dag van heden plaats heeft. «In naam des konings sluit ik de gewone vergadering der Staton-Generaai." Den minister van binneol. zaken wordt, O* het uitspreken dezer sluitingsrede, door dö commissie uitgeleide gedaan, waarna de ver- eonigde zitting door den voorzitter wordt Opgeheven. De commissie voor in- en uitgeleide bestond uit d« heeren, leden der Eerste KamerVer- heyeu, De firuyo, Blussé en Joost Van Vol- leohoveu leden der Tweede KamerGreeve, Kolkman, Kieistra en Zoayer. SCHIEDAM, 18 Augnstns 1887. JDa gemeenteraad alhier zal Maandag, den 22 Augustus 1887, des namiddags ten twee ure, eene openbare vergadering houdeD. De alsdan aan de orde zynde onderwerpen zyn: iugeko- jnen stukkenwaarondermissive van Gedeputeerde Stateu, betreffende ingediend bezwaar tegen toelating van den heer mr. H. J. Schuurman als lid van den raad, en verdere voorstellen en mededeelingen. Maandag jl. is door de politie alhier aange houden zekere O. Z„ die zich had schuldig gemaakt aan het uit een weide aan den Groenendyk stelen van een bok, toebehoorende aan den veehouder J. De Ronde. De dader, dte den bok reeds had vei kocht, heeft het feit bekend en is gisteren ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Gistervoormiddag is er in da steenkolen, liggende op de binnenplaats, achter de bran- dery van deu heer A. Van Buyseri, aan den Dam alhier, brand ontstaan, die dunr het pereot eel van den heer Van Buysen eu de politie in den aanvang is gestuit. De brand is veimoedelyk ontstaan door broeiing der steenkolen. Hedennacht is by Z. B., aan den Rotter- damec'.en djjk alhier, diefstal gepleegd door inklunming. Zoodra de politie er keonis van kreeg, heeft zy den dief, die mei het gestolene, bestaande in eene 'pendule, een bloempot en iwee beeldjes, in de richting van Delftshaven op de vlucht was gegaan, achternagezet, daarbij gebruik makende van een ledig rytuig, dat tan Delftshaven kwam, Bjj Delftshaven gwkoine'', heeft zy de politie aldaar met het leit i'1 kennis gesteld, waarop twee politieagen ten van daar den Groenen dijk zijn uitgegaan, terwijl door de politie van hier op den Rotter- damschfo dijk werd postgevat. Het mocht den Delftshavenschen politieagenten gelukken, op het zoogenaamde toepad den dief te vatten, die rnmidilels bij het gaan over het plankier was gevallen, waardoor de stolp van de pendule ss gebroken, waarvan hy destukken in de sloot heeft geworpen. De dief is daarop aan de Schtedamsche politie overgeleverd, die hem naar Schiedam heeft gebtacht. De dader, zekere H. v. A., van Rotterdam, heeft reeds bekend. Hy is gebleken te zyn een oude bekende van de justitie, daar hy reeds 16 jaren gevangenisstraf heeft ondergaan. De prins von Wied en familie z'yo voor nemens tot het einde van September te Sche- veoingeo te vertoeven. Men deelt ons mede dat de heer jhr. mr, J. W. H. Rutgers van Rozenburg zich by de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer niet weder verkiesbaar stelt. De kiesvereeniging >Oostermoer" in het oosten van Drente, heeft als candidateo voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Win schoten gesteld den heer mr. H, Goeman Borgesius te 'e-Hage, met algemeene stemmen, en den heer prof. Drucher te Groningen by herstemming tegen mr. H. J. Smidt. De vereeniging van inrichtingen tot bevor dering der koepokinenting in Nederland vestigt in een aanplakbiljet de aandacht op de volgende puntên: 1De koepokinenting iszcoals de ervaring leert, het heilzaamste middel om zich zooveel mogelijk tegen de pokken te vrijwaren. 2. Aangezien jonge kinderen het meest vatbaar zijn voor de pokken (kinderziekte)zoo behoort de inenting plaats te hebben in de eerste levens maanden, liefst voor het tandenkrijgen. 3. De inenting slaagt evengoed in den v.inter als in den zomer. 4. Daar inenting niet altijd gedurende het geheele leven beschut, zoo geschiede herinenting bij het dreigen der pokziekte. 5. Voor eene deugdelijke inenting wordt aan bevolen de stof onmiddellijk van het rund (kalf) op den mensch of van arm op arm over te brengen. 6. De ervaring leert dat de vatbaarheid voor de pokken afneemt, naarmate het aantal inen- tingslitteokens grooter is. Men verzette zich daarom niet tegen het aan brengen van een tiental steekjes bij de inenting. 7. Het uitenten van kinderen schaadt niet aan hunne gezondheidnoch aan het goed gevolg der inenting, omdat de laatste hare werking dan reeds heeft volbracht, en de stof anders als korst afvalt. De commissie van het Oranjepark te Utredit heeft besloten voor alle meisjes uit Utrecht, die van den leeftyd der kroonprinses zyn, op prinsessedag bet park open te stellen. Zij zullen te 10 uren door de commissie ontvangen wordener zal een feestlied worden gezongen en een optocht gehouden, waar by natuurlyk allen met Oraoje getooid zullen zjjo. Aan al de kinderen zullen kleioe geschenken worden aangeboden. Verder zullen dien dBg ook kinderen van 8i2 jaar uit wijk C des namiddags worden toegelaten. Alsdan zullen de pr'yzen der bloemententoonstelling worden uitgereikt. Ook voor 'savoods worden nog eenige feestelijk heden beraamd. Op uitnoodigiog van den burgemeester te Baain heeft zich aldaar eene commissie ge vormd, om dooreen kinderfeest deu verjaardag van ons prinsesje luisterryk te vieren. Duor de ingezetenen is ruim bygedragea om alle kosten behoorlyk te kunnen bestryden. Ruim 600 leerlingen tan 3 openbare en 1 byzondere school zullen aan de pret op den Brink deelnemen. Men vleit zich met de hoop de geliefde jarige eenige oogenblikken te midden der feestvreugde der kinderen te mogen zien. Ook te Kampen heeft zich eene commissie gevormd om den verjaardag der prinses (31 Aug.) weder feestelijk te herdenken. By genoegzame deeloeming en inteekening zal er een roeiwedstrjjd gehouden en een prachtig vuurwerk ontstoken worden op de rivier den IJsel. Te Leiden is het korps officieren der schut terij voornemens op den prinaessedag op xZcmerzorg" een concert en bal te geveo. Het van 15—17 September a. s. te Am sterdam te houden Nederlandsch taal- en letterkundig t,congres ondervindt van vele zyden warme belangstelling. Als sprekers lieten zich o.a.reedsinschryven uit Zuid-Nederland: prof. Fredericq. Peter Benoit, dr. Max Rooses, mr. Jalius Obrie, Victor De Veeu, Em Rosseels, P. J, Scher- penzeeluit Noord-Nederland prof. Spruyt, dr. Schaepmao, prof. Ten Brink, prof. Van der Linden, dr. J. Te Winkel, dr. Launllard, terwijl mevr. Lina Schneider eeue door haar geschreven vGeechichte der Niederiündischen Litterator" in openbare zitting aan het Ne- deriandsche volk zal opdragen. Blijkens het voorloopig reglement van het Nederlandsch natuur- en geneeskundig con gres, zal het eerste congres op 30 September en 1 October e. k. te Amsterdam gehouden worden an uitsluitend een wetenschappelijk karakter dragen. De jaarlyksche algemeens vergadering van den anti-diecstvervangingsbond zat te'e-Hage plaats hebben op Woensdag, 31 Augustus. Daarin zullen de gewone verslagen worden uitgebracht en eenige hoofdbestuursleden ge kozen moeten worden. Omtrent het universiteitsgebouw iu Utrecht schr'yft De Opmerker: Zonder nog te kunneo beweren dat het ontwerp van prof. Gugel en den gemeente architect Vermejjs genegeerd wordt, kunnen we toch met zekeiheid mededeelen dat op de bureaux van den heer Lokhorst, bouw kundige van de rijksgebouwen voor onderwijs te 's-Hage, een ontwerp m Golhiachen styl voor de Utrechtache universiteit gemaakt is, naar schetsen van dr. P. J. H. Cuypers, en dat men bezig is met het detailleeien van dit ontwerp. Aaogezien het teokenpersoneel op genoemde bureaux tegenwoordig volop werk heeft met het uitwerken, der plans voor ryks-hoogere burgerscholen en andere gebouwen voor on derwijs, moeten er waarscbynljjk gegronde redenen bestaan om tevens het Utrechtache universiteitsgebouw gereed te hebben, waar-, mede men dan wellicht op den geschikten tyd voor deD dag komt. Het moet den Stichtenaren dus niet ver wonderen, als in plaats van het ontwerp, waarvan Het Utrechitch Dagblad in het feest- uoramer van verleden jaar eene afbeelding gaf, een middeieeuwsch gebouw de vrucht van hunne offervaardigheid wordt." De volgende kennisgeving is te Amsterdam verspreid: Wert bekent gecnaeckt, dat tot Ainsteidain op het Mercktpleyn by Gebroeders Cibiis, daer de Biron uytliangt ende Cibils boven de deur geschreefvea staet, daegelycx uytgeseyt des Sondaghs, van tyen uur tot twee uur nae noen, het kostelycke door haerluyden geiuventeerde ende tot vastigheyt gebraghte vleysnat door mans, vrouwsparsonen ecde kyuderen eau werden geproefft sonder be- talinge. Eilieve conopt in, eode segt het voirt. Zooats gemeld is, werd op last van den officier van justitie te Zutfen gevangenge nomen zekere vrouw J. B., logementhoudster te Londen, laateteiyk verbiyf houdende te Bekbergen, beschuldigd van het ontvoeren van een minderjarig meisje. Die ontvoering had Zondag jl. plaats en daarby waren twee En- gelsche heeren betrokken. Toen de vader van het meisje, gewaarschuwd zynde, jnei zijne dochter wilde gaan spreken, moest hij by zijne komst tot zijne ontsteltenis ontwaren dat zijn kind reeds was verdwenen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Van 7 tot en met 13 Augustus zijulaogs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 75 stoom- en 14 zeilschepen; vertrokken 77 stoom- en 20 zeilschepen. Het bouwen der Louisa stichtingte's-Gra- venhage, onder directie der architecten I, Stolk en Zoon te Rotterdam, is door regenten aan de aannemers, de heeren Muileren Droogieever Fortuyn, aanbesteed voor de som van f 63,080, Uit Haaften schr'yft' men aan de AT. Jt, Ot.i Voor eenigen tyd besloot de raad,{50uit te reiken aan dangene, die zulk eene aanwyziug deed omtrent eene brandstichting, dat de dader gevonnisd werd. Gisteren besloot de raad f 50 uit te reiken aau G. Van Weelden, die aan gifte deed van de brandstichting van het huisje van Dirk Ursinut door zekereu v, O, die daarna door dé rechtbank te Tie! en, na hoogcr beroep, door het hof te Arnhem, veroordeeld werd tot vyf jaren gevangenisstraf, Nu er Zondag j.l. op twee plaatsen in ons dorp brand ontstond, en dit zeker aan kwaad willigheid moet toegeschreven worden, is het te wenechea dat het uitreiken van premiën vreesachtigen moge bewegen, te epen baren- wat za weten. Tot nog toe i3 men niet verder gekomen, dan de opzending van den vermoe- delyken dader J. v. W. naar Tiel. Als eene curiositeit deelt men ons uit Haatten mede dat het laadslid P. Van Willigen G, Azte Hellouw woonachtig, er in eene open bare raadsvergadering op aandroog, om toch vooral geen Roomsch-katholiek tot gemeente- veldwachter te benoemen. De burgemeester gaf daai op te kennen dat hy wilde hebben een goed pslitie-beambte, onverschillig van welken godsdienst, en dat overigens die be noeming eene zaak is, waarin de raad niets te zeggen heeft. (jV. Jt, Ct.) De nVereeuigde Bakkers" zyn met een Ber- lynschen, een Weener en een Dresdener bakker uitgeooodigd, op de tentoonstelling te Dresden te komen bakken iu een der 5 volledige bak kerijen, welke er zyn opgericht. Dientenge volge zijn de heeren Niemöiler en Albert* derwaarts vertrokken. Zy zyn vergezeld van eene Hollandsche bakkersdochter, die er al» winkeljuffrouw zal optreden. Reeds een paar dagen geleden vertrokken een broodbakkers en een koek bakkersgezel, om in de bakkerij werkzaam te zyn. Van de 5 bakkeryen op de tentoonstelling komen vier in'werking; de vyfda blyft een« reserve-bakkerij. Ook de heeren Van Houten Sc Zoon van Weesp nemen deel aan de tentoonstelling. Een drietal meisjes, aan de fabriek verbonden, vertrokken een paar dagen geleden naar Dres den om de bediening waar te nemen in het rybe salondat de firma er heeft laten inrichten. (Bakk-Ct.) Door de Leidsche machinefabriek, firm* Bakker en V. de Valk, is een nieuwe toe passing gevonden van het bekende stelsel van zelfwerkende voorwerpen. Het is een deurslot, dat alleen geopend kan worden door inwerping van twee halvesiui verstokken. De eerste drie sloten van dezen aard werden heden aange bracht in de badinrichting aan de De-Ruyter- kade, te Amsterdam, namelyk op twee privaten en eene toiletkamer. De vinding ia des te belangrijker, omdat zy geen spelletje, geen aardigheid, maar inderdaad nuttig is in de pract'yk. Zij levert goedkoop en onberispelijk toezicht voor een aantal inrichtingen. Met dan pleiziertrein van den N. R. S. vaa Rotterdam, Den Haag en Gouda naar Arnhem werden gistermorgen 1210 reizigers vervoerd. Van Rotterdam vertrokken er alleen 355. Voor de betrekking van veldwachter der gemeente Kruiuingen, op een salaris van f450 en vr'y'e bovenkleeding, hebben zich niet minder dan honderd zesenzestig sollicitanten aangemeld. Dezen zomer zyn uit Eibergen en de omlig gende plaatsen weder verscheidene gezinnen naar Amerika verhuisd, meestal algehnald door familieleden, wien het daar goed schijnt te gaan.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2