Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. firm* we toe» sisel van leursiot, werpiDg rate drie aange- Ruyter- privatea omdat maar y levert oor een 1. S- van Arnhem ervoerd, 355. iter der ris van tich niet estig e omlig- ;ezinnen [gehaald i schijnt Het kindje, dat Maandag te 'e-Hage in eenen pot met kokende melk is gevallen, is gister morgen in het gasthuis aan de brandwonden bezweken, De 21-jarige landbouwersknecht Theod, Rosen van Ter Horst (Limb.), in dienst op het landgoed >Louisenburg", in de uabyheid van Venlo, doch tot de Pruisische gemeente Herun- gen behoorende, heeft in een twist zyn kame raad uit laatstgenoemde gemeente met een mes zoodanig getroffen, dat de dood weldra volgde. De dader, een goede bekende van de justitie, is naar Kleef overgebracht. Maassluis. Door burgemeester en wet houders is bepaald dat de jaarlyksche belasting van het havengeld (abonnement) voortaan jaarlyks moet betaald worden vóór den 31sten Maart. Rotterdam. Gisternacht heeft Kar! Lo- bitz, verdacht van zeven diefstallen te Pieburg, waarvoor by eerstdaags alhier moet terecht staan, getracht uit de gevangenis te ontsnap pen, Het was hem gelukt een gat te maken in den buitengewoon dikken muur zyner col, doch hy heeft dit niet groot genoeg kunnen maken om zich zei ven doorgang te verschaffen. Den Haag. Z. K. H. de groothertog van Saksen-Wei mar, vergezeld van zy oen adjudant, den majoor de Palezieux-Falcomet, is gisteren met den Rijnspoortrein van 10 u. 48 m. uit Weimar alhier aangekomen en begaf zich vervolgens in een hafrijtuig naar ScheveoiageQ. Aan het Rynspoorstation bevonden zich tot ontvangst van Z. K. H. de Duitsche gezant by ons hof, de secretarissen van de keizerlijke legatie, de intendant van de eigendommen der groothertogin, baron d'Ivoy van Mydrecbt, de stalmeesters des konings, luit.-kol. Ben- tinck, de ordonDance-officier van Z. M. rit meester baron van Heemstra, de burgemeester en de kunstschilder Bisschop. Nijmegen. Dinsdagavond werd bet XVHe Nedeilandsch Algemem Zangersfeest alhier besloten met een volksconcert in de feesttent, door de feestgevende liedertafel »Nymeegs Mannenkoor" en bet muziekkorps der dd. schuttery alhier, tegen verminderden entrée- prys. Een rrij talrijk publiek maakte van deze gelegenheid gebruik. Een en ander werd tnet een bal besloten, dat buitengewoon geani meerd was. Renkum. Thans is voorgoed bepaald dat bi) de alhier te houden feestelijkhrdon op den verjaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina, op 31 dezer, o. a. by den reeds ver melden vogelsehietwedstryd, ook van elders personen hieraan kunnen deelnemen. Vyf'iaaie prijzen worden uitgeloofd. Dit feest zal worden geopend met een optocht door de gemeente, voorafgegaan door een muziekkorps, en gesloten worden met een gezellig samenzijn. De Hollandscho schoener iJantina," vanWH- dervank, kapt. Dekker, van Southampton met rails naar Stockton, is vol water en door het volk verlaten to Jantina door vissehersvaartuigen bin nengebracht; zij namen haar 100 mijlen N. O. van Yarmouth op, met vier voet water in het schip. Geen papieren aan boord. De visscherlieden hebben bestendig gepompt om zinken te voorkomen. Het lot van de be- manning ie onbekend. Naar uit Hannover wordt gemeld, hebben 21 Nederlandsche dames aanzoek gedaan om op de kookschool aldaar te wordon geplaatst, met do be doeling om zich het diploma te vorwerven. Eene zoo groot aantal buitonlnndsche leerlingen kan, volgens de regelen dier school, niet tegelijk worden opgenomen. Er zijn op ditoogenblik twee leerlingen uit Nederland. In September zullen er vijf zijn. Hot gerechtshof te Londen heeft Donderdag uitspraak godnan in de volgende zaakEen rijk Engelsch grondeigenaar, de heer Langwortliy, liet :Aob twee jaar geleden te Antwerpen door een Amerikaansch priester, zekeren Potts, in stilte in het huwelijk verbinden met een schoon, lersch meisje, dat onbemiddeld, maar van goeden huizo was. Hij was er vooral op gesteld, dat zijne moeder er niets van vernam. Zij gingen naar Londen, maar na verloop van een jaar Hot hij zijne jonge vrouw mot hun kind te Londen zon der geld aan haar lot over en vestigde zich te Buenos-Ayres. Op de brieven van zijne vrouw antwoordde hij eenvoudig, dat het huwelijk niet wettig was. Bij zijne moeder vond zij evenmin gehoor. Do jonge vrouw, tot wanhoop gebracht en op het punt van zelfmoord te begaan, had toevallig het geluk, in aanraking te komen met een redacteur van de Patl Mali Gazelle. Deze maakte de zaak ruchtbaar; door inschrijvingen ■werd gold genoeg bijeengebracht om haar tot het voeren van een rechtsgeding in staat te stellen. Langworthy heeft nu eindelijk, ter elfder ure, eene schikking voorgesteld, waarbij hij, die eerst alle mogelijke moeite gedaan had om te bewijzen, dat hij al zijn geld verloren had, zich verbindt tot het betalen van 20.000 p. st. aan de door hem misleide vrouw en eene jaarlijksche uitkea- ring van 510 p. st. aan het kind. Intusschen in het gebleken, dat in den iaat- sten tijd door den priester Potts te Antwerpen eenige zulks huwelijken, die niet wettig zijn, gesloten zijn, en er is thans is het Lagerhuis een wetsontwerp aanhangig gemaakt om die huwe lijken wettig te doen verklaren. Prof. Adolf Pautsch, hoogleeraar te Kiel, is bij een zeiltochtje in de liaven aldaar verdronken. Iiij nam deel aan de Duitsche Noordpool-expoditio van 1869. De bosthbrand ten zuiden van Arcacbon is nu eindelijk gcbluscht. Er moeten 4800 hecta ren van de fraaie pijnbosscheu vernield zijn. Verscheidene landeigenaars zijn geruïneerd en al de harsverzamelaars zijn broodeloos. Er heerscht groote nood in de anders zoo nijvere streek. Uit Dolhaim wordt bericht dat de brand van het Hertogenwoud tot staan gebracht is. De regen hielp gelukkig mede. Uit Caën wordt bericht dat een hevige brand woedt in het basch van Aunay. Door den brand in het bosch van Montfort zijn 20 hectaren met denncboomen vernield. De brand van de bosschen achter den berg Pentelicus heeft zich uitgebreid tot het dal tusschon den Pentelicus en den Hymettus. Behalve vele pijn- bosschen, zijn duizenden olijfboomen verbrand. 650 soldaten zijn bezig den brand te blusschen, maar tot hiertoe zonder veel succes. Ook in den omtrek van Bordeaux is groote schade aangericht in de velden en de wijnber gen door den cycloon, welke in die streek ge woed heeft. Twee spoortreinen werden door den hevigen wind tegen elkaar geworpen. Tien rei zigers werden bij dat ongeluk licht gekwetst. In de graafschappen Merionet en Carnarvon (Wales) is het watergebrek door de droogte zoo groot, dat in de voornaamste rijkssieengroeven het werk gestaakt is moeten worden. Duizenden menschen zijn daardoor voor het oogenblik broo- deloos. In vele andere plaatsen zijn de waterverbrui kers op rantsoen gesteld. Door den grooten brand te Scutari, aan de Aziatische kust van den Bosporus, zijn 1000 ge bouwen, waaronder verscheidene moskeeën en scholen, vernield. Vijf duizend menschen zijn vnn alles beroofd. De sultan zond onmiddellijk f36,000 ten behoeve van de noodlijdenden. Den 11 dezer heeft er in de vesting Wax- lioim een groot ongeluk plaats gehad. De leei lingen der zoogenaamde konstubelschool hadden namelijk, ondercommando van een officier en onderofficieren, in eene schuur aan de oostzijde der vesting eene hoeveelheid ammunitiebijeangcbracht, ten behoeve van schietoefeningen, die den volgenden dag moesten plaats hebben. Daartoe behoorde onder anderen een partij buskruit van ongeveer 9 cent ners. Nadat do ammunitie, was bijeengebracht, moest er nog iets aan geregeld of gewerkt worden. In den namiddag was men hiermede zoover go- reed gekomen, dat de dirigeerende luitenant met goedvinden van den chef der konstabelschuoi wegens andere dienstzaken kon heengaan, terwijl hij een dor ondet officieren opdroeg, na afloop van liet weinige, dat er nog gedaan moest worden, de schuur to sluiten, Hoe het toen verdor is gegaan, weet men nietmaar een half uur later vloog alles in do lucht. Op 5 a 600 voet rondom de plek logen verbrijzelde lijken, avmen, beenen en boofdon verspreid. Een lijk zonder hoofd was over een muur van 65 voet hoogte heengeslingerd. In een huis op betrekkelijk grooten afstand van do schuur werden do ramen verbrijzeld on in eon der kamers, alwaar drie kapiteins aan tafel zaten, met zooveel kracht naar binnen gestooten, dat alle drie door de glasscherven zware verwondingen bekwamen, terwijl tevens een gedeelte van bet meubilair werd vernield. Hetzelfde gebeurde in een ander huis mot eenige kinderen. Van de 49 leerlingen der konstabolschoo), allen flinke jongelieden van 20 25 jaar, uitmakende de geheele school zijn slechts verminkte; half ver brande, onherkenbare lijken overgebleven. Van Sint Thomas (Deensebe Antillen) wordt het overlijden gemeld van «keren Peter Bartoff, die den ongeloofelijken ouderdom van 130 jaren bereikt zou hebben en die tijdens den onafhan kelijkheidsoorlog onder de bevelen van Washington gestreden zou hebben. Te Dromen hebben de directeur van het brand- wezen Stede en de architect Bunge eenen nieuwen beschuttingshelm bij brand uitgevonden, die alles overtreft, wat tot dusver op dat gebied is gepres teerd. De helm munt uit door eenvoudigheid, laat oogen, ooren, neus en mond geheel vrij en kan door elke pomp (ook brandspuit) in werking ge bracht worden. De practische proeven, den 8en dezer te Bremen mot den toestel genomen, hebben aller bewondering opgewekt. Te midden van den diksten en meest verstikkenden rook bewogen zich brandweermannen en particulieren 5 minuten en langer, zonder den minsten hinder. Ter voorkoming van brand door het heetloopen van assen van spoorwegwaggon» heeft.do American automatic fire-alarm-Association te Boston con middel aan de hand gedaan, n. 1. iedere asbus ,van een thermometer te voorzien, welke bij eenen bepaalden warmtegraad eene eleclrische schel, die in den bagagewagen geplaatst wordt, in beweging brengt. Voor dit doel wordt een metaal-thermo meter aanbevolen. UIT DE HOOFDSTAD. Van alle modes is er éene, waartegen slechts weinigen onzer bedenking hebbenslechts éene, die wij allen, zoo mogelijk, gaarne volgen'tis de steeds toenemende mode, des zomers eenigen tijd in het buitenland te vertoeven. Ook ik volgde die mode weder en heb mij de luxe veroorloofd, alle werkzaamheden, allo zorgen enz., eenige weken te vergeten, om mij te verlustigen in het vele schoone der verschil lende deelen van het Duitsche rijk. Ik heb er veel »danko schim", nog meer sbitio" en eindeloos veel bier geslikt, 't Is er de geliefde volksdrank, en 't moet mij van het hart het veelvuldig gebruik heeft niet dien heilloozon invloed van zeker vocht uit zekere stad, ver zwolgen in onzekere hoeveelheden door zekere natuurgenooten, die ik zeer gaarne het lot zag deelen van alle groote en kleine hondjes in de hoofdstad. Wat men dan ook ton nadeele van onze Duil- sche naburen moge zeggen, 't is waarze zien vaak uit do hoogte op ons neer, doch de hoogte hebben ze zeer zelden. Zoomin nu als vroeger ontmoette ik er éen, die de haivo breedte eener straat scheen noodig te hebben otu met goed fatsoen voorwaarts te komen. Doch daarom niet getreurd 1 Vooral niet, nu onze scherpziende politie daarin steeds krachtig bijgestaan door geheel de burgerij, waarvan zich nimmer éen voordoet, die den sterken arm tracht machteloos te maken 1 zich het lot der ver- gunning-minnenden aantrektca ondanks alle "welsprekende bewijzen van onschuld, den lavee- renden patiënt inpikt, met vaderlijke zorg ter .ruste legt, en dat ulles zonder ooit een woord van dunk te erlangen! Intusschen neb ik medelijden met hen, die zoodanig aan den drank versluafd zijn, dat zij hun waarde als mensch allengs geheel vergeten. Doch alkeer gevoel ik vuur zoovelen onder de jongelui, die als het ware een gewaande dronkenschap san den dog leggen die, onder den dekmantel van ietwat boven hun bier te zijn, allo legelen van orde eu betamelijkheid over liet iiootd zien; die zich ditn eerst schijnen te vermaken, als ze andoren tot lust worden. Zuo nu en dan treft men des avonds op het marktplein,doch meer in den zoogenuamden Engcl- schen tuin der voedingstentoonstelling, dergelijke producten aan. Ze zijn spoedig herkenbaar; bun gang zegt: neem jo voor mij in acht! hun stem geluid geeft te kennen: ik bon hier de kaasl hun blik is even onbescheiden als uitdagend, en om hunne aardigheden lachen ze gewoonlijk uit sluitend zelf. Naar mon beweert, zijn ze vrij wel ge wild in dien zoogenaamden Engelschen tuin toon zegt zelfs dat er in die Engeischo gaarde lieve engeltjes op engelachtig Üevo wijze limonade "schenken en allesbehalve afkcerig zijn van de zeer onbescheiden blikken en quasi geestigheden als anderszins van meergemelde jongelui. Doch niet aldus op het marktplein; daar stemt do oud-Holiandsehe kalmte en deftigheid samen met do gevels der huisjes; dsiar wordt hotzeer gowenscht rrecht houden" met zorg in acht geno men diiar kan men bij de vele en verschillende muziekuitvoeringen een speld lioorcn vallendaar verrijst een blosje op hot gelaat der schoonen, als in bet café chantant een of andere komieke zan ger een wat steik gekruide dubbelzinnigheid doet hooren: daar worden de lnngo pijpen in Oü. e gehouden, volstrekt «iet tot ergernis van u of mij, die, soms door de massa menschen geen uitweg kunnende vinden, telkens met een bran dende pijp in aanraking konion, doch louter om nog meer bet beeld der oudheid nabij te komen. Ge- vraagt, o lezers, of dit alles klare waarheid isof ik mij niet nu en dan aan overdrijving schuldig maakte? 'tKan zijn! Doch ik raad u in gomoede: komt en oordeelt! Wat ook de uitslag moge. wezen, van éen ding ben ik zeker ge zult u niet beklagen, xoo ge eenige avondjes "op do terreinen der voedingstentoonstelling hebt doorgebracht. Ja, zelfs kan het wezen, dat zonder dat ik in de verste verte uwe oud-llol- Jandsebe begrippen en opvattingen omtrent gepast en geoorloofd vermaak in twijfel wil trekken gij, na in den meergenoemden Engolschen tuin met welbehagen een kijkje te hebben genomen, mij bestraffend zult toeroepen: dem Ruinen ist alles rein! i wwniii ■iTwrrni irrm De tarweoogst is te Bath in vollen gang en belooft eene flinke opbrengst van stroo cn een goed beschot. Gerst, rogge on hayer zijn binnengehaald en hebben een uitmuntend beschot opgeleverd. Koolzaad an karwij zijn gedorsclit; opbrengst middelmatig. De paardenboonen zijn te vroeg rijp en daardoor klein, ofschoon tamelijk goed aange slagen, De erwten lijn bost. Beetwortelen zijn min, tengevolge der droogte. Van de aardappelen zijn de vroege soorten kostelijk lekker, maar klein van stuk, terwijl de laatste soorten algemeen doorgroeien. In de tuinen is het treurig gesteld. Wie onder zeer gelukkige omstandigheden gezaaid heeft, heeft nog iets, maar over het algemeen zal voor vrin- terproviand niet veel in te zamelen of in te maken zijn. Do weiden zijn verdord en kaal, zoodat bij sommigen het vee reeds op stal staat. Gebrek aan water, voor menschen en vee, is algemeen. De regenwaterbakken zijn over het al gemeen leeg en schoongemaakt en de enkele putten, die nog drinkbaar water opleveren, begin nen ook uitgeput te raken zoodat algemeen ten zeerste naar regon verlangend wordt uitgezien. Het door prof K. Fasquelle uitgevonden nieuwe middel togen do aardappelziekte, door hem »Bor- dclaise brei" genoemd, bestaat uit kopervitriool en een soort van kalkmelk, in water opgelost Met eigen daartoe vervaardigde pulverisateuren wor den met dat vocht do bladeren der plant bespo- ton. Terwij! daarmede niet bespoten stengels vele zieke knollen vertoonden, was (bij do controle proeven) daarvan niets te bespeuren bij de met liet vocht wél behandelde stengels. Na geruiinen tijd in kelders bewaard te zijn, was de uitkomst even bevredigend. (Het schijnt dat hel behandelen der planten enkel met eene kopervitriool-oplossing even voldoende is.) Te Dreumel is reeds veel lmndel in hooide prijs loopt voor binnenveldsch tot f44.50 per 500 kilo. Er is dit jaar veel en goed hooi ge wonnen. De paardenhandelaar uit Parijs, die onlangs Zwolle bezocht en daar belangrijke sommen voor zeer schoone paarden besteedde, is thans met hetzelfde doel te Groningen aangekomen. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (1. o.) is o. a. toegel'ten mej. J. O. J. ElzevierDom al hier. Do vereeniging iDe Unie" seen school met den bijbel", zal hare 9de jaarvergadering houden op Donderdag 6 October a s., in het gebouw voor kunsten en wotenschappijen te Utrecht. De onderwerpon ter behandeling zijn •lo. Van het bestuur der sUnie" Het bestuur der »Unie" stelt voor om uit de inkomsten der »Unie" van het jaar 4888 eene bijdrage van f2Ü0 te bestemmen voor de vereeniging iBarnabas", tot steun van nagelalen betrek kingen van christelijke onderwijzers in Neder land, en eene bijdrage van 1300, te bestemmen voor de vereeniging zJobannes", tot steun van bejaardezieke of hulpbehoevende onderwijzers en onderwijzeressen van christelijke bijzondere scholen in Nederland, 2o. Van liet locaal-comité te ZettenArt. 40, 3de lid, van de statuten der sUnie",luidonde: rFJk locaal-comité heeft minstens éene stem, doch brengt daarenbovon nog éene stem uit voor elke f4000, die de Unie-collecte in dat jaar heeft op gebracht" worde voortaan gelezén »E!k locaal- comité, dat minstens 5 pet. van de bruto opbrengst der Unie-collecta in de kas der Unie" stort, heeft éene stem, en brengt daarenboven nog éene stom uit voor elke f4000, die de Unio-CuiieUvin dat jaar bij dat locaal-comité heeft opgebrach-." 3o. Van iiet locaal-comité te Rotterdam De- jaarvergadering spreke als haar gevoelen uit, dat do belangen der lUnie" benadeeld word.-" door hen, die aan de correspondenten der nUnie", als- zoodanig, stukken adresseeren, die niet van het bestuur der »Unie" uitgaan. 4o. Van het locaal-comité te Meppel: Zou het niet wenschelijk zijn, dat de sUnie" alsnog: rechtspersoonlijkheid aanvroeg

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3