Gemengde Berichten. 2. dat da club der Kamer zal worden uit- genoodigd voortaan 3 leden aau te wijzen, om met drie leden van het centraal-comité de politieke aangelegenheden te regelen welke wijzigingen met algemeene stemmen werden aangenomen. Daarna ging men over tot de benoeming van 4 leden in het centraal- comité, waarvoor werden herkozen de heeren Fabius, Da Geer, Heyblom en De Savornin Lobman. Na de pauze ging men over tot de bespre- ki'g van de houding, die de anti-revolutio nair» partij zou hebben aan te nemen ten opzichte van de tweede lezing der grondwets herziening. Dienaangaande werd door het centraal-comité op den voorgrond gesteld het di p gevoel van gekrenktheid, dat leefde by alle anti-revolutionairen over da moedwillige bestendiging van het grievende onrecht, hun d.nr de Eerste Kamer in zake art. 194 aan gedaan, en over den schier brutalen zet der liberulistenom, in strijd met het aangeno men stelsel van enkelvoudige districten en in weerwil van het gegeven uitzicht, toch da groote steden niet te splitsen. Desniettemin oordeelde het ceotraal comité dat dit voor de goti-revolutionaire party geeo aanleiding mocht zynom, wat goed en nuttig voor land en volk wc?, uit partijgeraaktheid af te keuren. Het non posaumu* waszoo oordeelde het centraal-comité, vanzelf vervallen, vooreerst doordien thans de revisie der grondwet elke vier jaren aan da orde zou kunnen komen •n ten anderen doordien het thans aangebo dene volstrekt niet de revisie der grondwet was, maar slechts eens voorloopster van de thans uitgestelde, meer ingrijpende revisie, die hoe eer hoe beter moet komen. Als middel om tot die betere en meer gelyke revisie te geraken, stelt het centraal-comité daarom voor, óe aangeboden reformlill aan te nemen, en voorts uit te spreken dat ouzo beginselen niet verboden om ook de wyziging, rakende de troonopvolging, de administra tieve rechtspraak en de defensie te helpen tot stand brengen, terwyl het oordeel over de min beduidende wijzigingen aan de pru- dsnt<e der te kiezen leden moest worden overgelaten. De hertogin-weduwe van Albany, zuster van onze koningin, zal Zaterdag met hare kinderen en gevolg te Soestdijk aankomen. Aan het departement vao waterstaat eoz. js aanbesteedlo. het verdiepen van het groot scheepvaartwater in het Scheur, tusschen Maassluis en Vlaardingen, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Laagste inschrijvers waren de heeren A. Vol- ker L*. en P. A. Bos, te Sliedrecht en Gorin- chem, voor f27.GOO; 2o. het opruimen van gronden in de bedding der rivier de Amer, onder de gemeente Made en Drimmelen, tus schen de kilnmeterraaien 57 en 59, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding van de rivier de Maas, Laagste inschr'yver de heer G. A. Van Ilattem, te Sliedrecht, voor I 24,800. Volgens by eene handelsfirma te Amsterdam ontvangen telegram zou de raming van den goueernements-koffieoogst op Java opnieuw 50,000 picols lager zijn, zoodat de totale opbrengst thans wordt geschat op 327,000 picols. Uit Domburg wordt aan het Hol, bericht dat Woensdag aldaar weder eene commissie uit Wiesbaden is gekomen, om bij dr. Mezger 'nogmaals de belangen van het aldaar op te richten Sanatorium te bepleiten. Het is echter te verwachten datdr, Mezger by zijn eens genomen besluit zal volharden en de Wie-badensche heeren een vergeefschen tocht r.aar Domburg zullen gemaakt hebben. Naar wij vernemen, is dr. E. J. P. Jorissen, thans hier te lande vertoevende, voornemens a. s. Maandag over Engeland naar Transvaal terug te keeren. De algemeene vergadering van den alge- meenen bond van katholieke kiesvereenigingeo, ter bespreking van de op 1 September a. s. te houden verkiezing van leden voordeTwPede Kamer, is bepaald op Woensdag, den 24en Augustus a. s., des namiddags ten 2 ure, ia een der lokalen vau het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Te Brielle zal op den prinsesjesdag een vlieger- en hoepelwedstryd voor jongens en meisjes gehouden worden. De ontploffingsproeveo met schietkatoen, vanwege bet departement van oorlog nabij Brielle genomen, zijn tot dusverre naar wensch geslaagd. Bij de te Wyk-aau-Zee op 17 dezer gehouden Lawn-tennis-match werden de pryzen, be staande in 4 gouden medailles, behaald door mevr. V. d. PollPrévinaire en freule M. Fagel, en de heeren P. W. Waller en R. Y, Hemert. Uit Amsterdam wordt aan de JV. Jl. Ot, medegedeeld: Vrouw Hotteatot, de boerin, die den ge kwetsten luchtreiziger van j.l. Zaterdagavond tot Zundagochteod zoo liefderijk verzorgde en verpleegde, bracht hem Woensdag een bezoek in het gasthuis, en was verwonderd, hem nagenoeg hersteld terug te zien. In een ge sprek over het gebeurde met den luchtballon deelde de brave vrouw o. a. mede, dat een diaken van Ouderkerk ook was komen aan snellen, om haar den raad te geven, aden kerel maar voor oud vuil te laten liggen. Wat had hij ook noodig, God door eene luchtreis te verzoeken ïZiet u, mynheer, voegde de boerin er by, ik geloof dat by zoo wat doileert." Ten nadeele van den heer D., kapitein der artillerie, en zyne echtgenoote, uit Utrecht, in het Hurhaus te Bcheveningen gelogeerd, zijn ontvreemd: een lange gouden ketting met medaillon, een gouden bracelet en een paar juweeieo oorknoppen. Geld is niet ont vreemd. De diefstal moet gepleegd zyu'Woeds- dag tusschen 9 en 12 uur, terwijl de logés afwezig waren. De dader is nog niet ontdekt. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Wye heeft de minister van waterstaat bepaald dat by de postadministratie de ge meente niet langer zonder ah" zal worden gespeld. Uit Friesland wordt aan de W. B. Ct, ge schreven Met de werkzaamheden is het in onze provivcie treurig gesteld. In tal van dorpen loopen arbeiders ledig, terwyl zij, die nog werk hebben, weinig verdienen. Io de veen derij te Terwispel, waar door het graven van w'yken veel grondwerk wordt aanbesteed, overtrof het aanbod de vraag dermate, dat het werk veel te goedkoop verricht wordt. Da beste arbeiders kunnen van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur, met twee uur pauze, niet meer verdienen dan f 1. Daar de meesten hunner van elders zyn en dus 's nachts by het werk moeten biyven, gaat, boven de kos ten van spijs en drank, ook het logies er af, zoodat de arme kerels, 's Zaterdags met een luttel sommetje by vrouw en kinderen terug komen. Uit eene Atjeh-correspondentie aan de Soerabaija-Ct,; De dominé ets de pastoor wedijveren met elkander in het vervullen hunner kerkelijke plichten, op het oogenbhk beslaande io het bezoeken van de posleo. De eerste heeft de vorige week den vuurdoop ondergaan op zijn tochtje vau l'akaog-Kroeng-Tjoet naar Kota Pohanta. Hij bleef niet alleen ongedeerd, doch toonde de meest mogelijke kalmte te bezitten. Geen enkele post, zells het gevaarlyke Siroe niet, werd door hem vergeten. De pastoor heeft dus eindelyk zijn wederga gevonden iu het trotseeren van gevaren, of liever in het vervullen der godsdienstplichten, ook wanneer de weg daarheen niet altjjd goed gebaand en met rozen bestrooid is. En dit is bij den heer Bach zooveel te meer op pr'y's te steiien, omdat deze geestelijke zoo plotseling uit zyne rustigs standplaats in het moederland naar Atjeh is verplaatst, zonder ooit te voren hier in Iudië geweest te zyn. Men leest in het jongste nimmer van den Heilsaoldant de volgends advertentie: vVrywilligets. Gevraagd voor het Leger vao Koning Jetus: mannen en vrouwen, die zich zelf en al het hunne opofferen willen voor den naam eu de zaak van Zyn Koninkrijk. De strijd zal onophoudelijk gevoerd moeten worden tegen den duivel, de zonde en da wereld; maar Koning Jezus zal zelf Zjja dap peren ter zyde staan, en met Hem zijn wij verzekerd van de overwinning. Vrienden zullen ons tegenstaau; maar Ily zal zelf de Vriend van Zyn krijgsknechten zjju, Handgeld: Ver geving der zonds, blydschap en vreugde hier op aarde reeds. Pensioen: De eeuwige Zalig heid." De heer Otto Cohen, student in de medi cijnen te Amsterdam, is eeniga dagen geleden uit Itnlie teruggekeerd, waarheen hij de reis per driewieler had ondernomen. Hy vertrok 9 Juli van hier over Nyruegen, Kleef, Neuss, Keulen, Bonn, Godesberg, Co- blenz, Rüdesheim naar Wiesbaden, alwaar hy 12 Juli aankwam en éen dag rust nam. Van Wiesbaden ging het over Kassei, Darmstadt, Heidelberg, Bruchsal naar Baden (aankomst 15 Juli, tweede rustdag). Van Baden over Offenburg, Homberg, Fiiburg, Schalïhausen, Zurich, Zug naar Felsenegg. Nadat de heer Cohen aldaar éen dag in den kring zjjner familie, die daar elk jaar logeert, had uitge rust, nam hy zyne route over Sarganz, Ragatz, Chur, Thusis, Moaschein, Miihlen, Julierberg- höhe, Maloga, Chiavenni, Colico, Varcna naar Como, alwaar de onvermoeide reiziger den 27steo Juli behouden aankwam. Op alle hoofdplaatsen, waar de heer Cohen doortrok, liet hij zjjnen pas door do daartoe bevoegde autoriteiten afteekenen. {HM.) In de "Rolterdamsche suikerraffinaderij te Rotterdam is Woensdagnacht een werkman, Bolderman genaamd, met de machine in aanraking gekomen eo zoo ernstig gekwetst, dat hy spoedig daarna overleed. Een werkman in de wester-suikerraffioa- derjj te Amsterdam kwam gistermorgen op een noodlottige wijze om het leven. De onge lukkige viel in een smeltpan met kokend suikernat, en was, hoe spoedig zijne kamera den ook te hulp sneldenonmiddellijk een lijk. Men vermoedt dat de man óf een toeval heeft gekregen óf hy bad den ganschen nacht gewerkt door slaap was bevangen, anders is het onbegrijpelijk hoe hij over den wand van de pan, die 65 cM. van den beganen grond hoog is, kon getakeo. Het was een oppassend werkman van middelbaren leeftijd en gehuwdmaar die geen kindereu had. Te Vlaardingen werd Dinsdagavond de loop jongen van de firma D. &0. door zyn makkers achternagezeten en in het nauw gebracht en wel zoodauig, dat deze jongen met het van de post afgehaalde by' zich te water sprong, waar hy echter spoedig uitgehaald werddoch tot groot ongerief der firma waren brieven en couranteu even doornat als de jongen zelf. Een heer uit Groningen heeft b'j een diner te Brussel champignons gebruikt, welke ver giftig schijnen gewepst te zyn. Het overigens krachtige gestel vau den man was niet sterk genoeg om het leven te behouden. Hij laat vrouw en kinderen na. Te Sneek heeft zich een persoon van om streeks 40 jarenafkomstig uit de gem, Ferwerderadeei, in de gevangenis door ophan ging van het leven beroofd. Nog nimmer bad hy met de justitie kennis gemaakt, maar was- ruim eene maand geleden tot 3 maanden opsluiting veroordeeld, doordien een glaasje te veel hem een lompe vergissing op de week markt aldaar deed begaan. Een arbeider te Zuidhoru dronk b'y het- dorschen van koolzaad, waarbjj de boer ge woonlijk goed de ilesch laat rondgaan, zóóveel sterken drank, dat hij het spoedig met den dood bekocht. Het heeft in de omstreken van Breda ge durende de laatste nachten zoo sterk gevroreD, dat er 's morgens ys op de slooten lag. Zondagavond kwam te Rozendaal een troep Zigeuners aan, die Woensdagmorgen die ge meente weder verliet in de richting van Zevenbergen. Dinsdag werd te Deventer geveild het kapi tale buitengoed sliet Nyendal" met 3 boeren plaatsen, bouw-, weiland en akkermaalsbos-- schen, alles gelegen te Olst en toebehoorende aan mr. D. Dumbar te's-Gravenhage. Behalve do boomen was de totaio opbrengst f27.800. De toeslag is op 30 Augustus, Twintig jaar geleden werd de waarde op ongeveer f 100,000 geschat. Te Winterswijk is bjj een landbouwer een zwaluw opgevangen, met een papiertje aau een der vleugels, waarop, behalve eenig on leesbaar schrift, geschreven stond sSpaoje." OvcrscliieIn de Woensdag jl. gehouden' gemeenteraadszitting is ingekomen een ver zoek met bijlagen van de heeren Lembacb directeur van de drinkwaterleiding to Vlaar- diDgen, en De Jong, ingenieur te Schiedam, om concessie tot den aanleg eener drinkwa terleiding. Burgemeester en wethouders adviseerden* het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, terwyl de voorwaarden gedrukt aau de leden van den raad zullen worden rondgezonden. Dienovereenkomstig werd besloten. Ovcrscliie. Op de vergadering van 17 Augustus II. van ingelanden van den polder Spange is besloten tot de stichting van een stoomgemaal ter vervanging van den bestaan- den windwatermolen. Den Hang. Te Scheveniugen logeert thans ook prins Karei van Baden met echt genoote en kinderen, onder den naam graaf von Reh nen. Te Luik zal in den aanvang der maand Sep tember oen internationaal katholiek congres ge houden wordenter behandeling der sociale quaestie. Reeds tal van Duitsclio, Oostenrijkse1:': en Franscho katholieken, waaronder verscheiden bisschoppen, hebben hun modowerking toegezegd. Men verneemt dat paus Leo XIII van plan s een afzonderlijk schrijven over do sociale quaestie aan dit congres te richten. Donderdagmiddag ontstond in het westelijk gedeelte van Berlijn, waar groote kanalisatie- werken worden uitgevoerd, uit onbeduidende oor zaken con bloedige twist tusschen metselaars en aardwerkers. Ongeveer driehonderd personen namen er deel aanverschoideno worden gedood en tien zwaar gewond. Eene bakkerij word be stormd om daaruit knuppels te halen. Vele lieden zijn door de politie gevangengenomen. Van den prins van Coburg wordt verteld dat hij vóór zijn vertrek uit Wooncn zijn leven had willen verzekeren voor 800,000 nik. Maar 4 maatschappijen, tot welke hij zich wendde, weiger den de verzekering to sluiten. Prinses Clotildo van Savooio *zal den paus bij zijn jubile een fraaien, door haar zelf geborduur de» mantel aanbieden. Kapt. Renard moet bij zijn verdere studiën te Chalons een nieuw toestel hebben uitgevonden tot besturen van luchtballons*. Door dit toesteb tssssss= - --—-I-*. b

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2