KejJjnms. IMIZOHDEL HieJëlIjk Nieb'-vs. Gï?eiliie 6ü moeite murae iotferei. 0 n d e r w ij s, R-eclitzakeu. Marktberichten. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. Nctl. Herv. Kerk. kan men do snolheid van do vaart verminderen, als de ballon op een luchtstroom sneller dan 10 meter per seconde wordt voortgedreven. Een spoorwegongeluk als in Illinois, maar op zeer kleine schaal, is in het Engelschc graafschap Lancashire gebeurd. Een ijzeren spoorwegbrug, die hersteld word, bezweek, terwijl een locomotief on een waggon met eenigo werklieden er in de brug passeerden. De waggon stortte naar beneden, met dit gevolg, dat drie der werklieden terstond werden gedood en vijf werden gekwetst. Jiunno kwetsuren waren echter zoo ernstig, dat drie van hon spoedig overleden en men ook aan het behoud der beide overigen wanhoopt. Tusschen Dodworth en Summerlane, op den Manchester, Sheffield ami Lincolnshire spoorweg, kwam een goederentrein in botsing met een locomotief, die een anderen goederentrein had weggebracht cn op een verkeerd spoor terug keerde. De machinisten en stokers van beido locomotieven werden doerlijk gewond en het verkeer was gedurende zeven uren gestremd. Eon reiziger, die bij de spoorwegramp in Illinois in den eorsten slaapwaggo* zat, beschrijft zijne gewaarwordingen aldus Ik voelde duidelijk drie schokken, cn toen hoorde ik een knarsend geluid. Toen ik naar buiten keek, zag ik dat1 de wagen, waarin wij ons be vonden, vlak boven het vuur stond, dat langzaam de brug verteerde. Ik kwam er veilig uit, maar ik wenschte, dat ik het tooneol, dat zich nu aan mijn oog vertoonde, en de kreten, die mijn oor verscheurden, voor altoos uit mijn geheugen kon wisschenmaar ik weet dat ik ze tot aan mijn dood zal hooren. Daarbij was bet pikdonker, behalve daar, waar de vlammen flikkerden onder de dwarsbalken en het gelaat verlichtten van hen, die er ombeon Jagenhun vrees en doodsangst waren zichtbaar. Daaruit bleek dat bun doodstrijd zwaar was ge weest. Eindelijk kwamen wij in het bezit vnu zwakke lichtjes, maar de wind blies ze uit. Om streeks twen uur in den morgen viel de regen bij strooroon neder op de dooden en stervenden, welke daar in de nabijzijnde korenvelden on achter de hoggen lagen. Onze pogingen warer, verdeeld tusschen het blusschen der vlammen cn het helpen dor ster venden, wier hulpgeroep hartverscheurend was. Moedors liepen in vertwijfeling rond cn riepen hare kinderen, vrouwen zochten naar bare echt- genooten-, sterke mannen schreiden, gebogen over de lichamen hunner vrouwen. Gebeden, hulpge roep en gekerm vervulden do lucht tot het aan breken van den dag, toen de menschen, die tor hulp waren toegesneld, aan het werk gingen en de dooden en gewondon wegbrachten. Men vond een jong kind dicht bij de zoldering van oen wagen hangen met bot hoofdje naar be neden daar was het door don schok geworpen. Het was dood, toen men het vond. Men vond andoren in allerlei houdingen, allen waren van hunno zitplaatsen geslingerd, opeengestapeld aan het uiteinde en in do hoeken der wagonsallen had den gapende en bloedende wonden in het gelaat, de armen, en andere lichoamsdeelen. Do conduc teur van de tweede locomotief had een vreese- lijken dood. Toep de locomotief verbrijzeld werd, schoof de tendor er overheen en sneed den con ducteur het hoofd af. Men vond zijn lijk onder de puinhoopon, maar zijn hoofd niet; mon denkt dat liet geheel vermorzeld werd. De landbouwers en veefokkers van Stompwijk hebben zich tot do hoogc regeering gewend, met verzoek geen dispensation van het verbod van invoer van vee meer te verleencn, opdat do Engelsche regeering den vrijen invoer van vee uit Nederland zal toestaan- Gisteren is de bloemententoonstelling te Scheve- ningon goopend door jhr. Van den Derch van Heemstede, die wees op het eigenaardig ver schijnsel, dat nabij de zee een bloementuin was aangelegd. Namens vFloralia" en de zustervereeniging «Tuinbouw en Plantkunde" bedankte de president, de lieer Haltinga Raven. Terstond na de oponing bezocht do groothertog van Saksen-Weinsar de tentoonstelling, Z. IC. H., een kenner van bloemen cn planten, sprak niet bewondering van de prachtige inzondingen en complimenteerde den voorzitter der commissie en de vervaardigster van de bloemenparasol. Bij liet gisteren te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (1. o.) is o. a. toegelaten mej. A. L. ileevma Van Voss te Vlaardingcn. De Unie-collecte voor de school met den bijbel heeft in liet vooi matig Delftshaven opgebracht f 307.20. Men schrijft aan liet 1). v. Z.-Il.De hoofd akte-examens te Leeuwarden leveren treurige resultaten op. Slechts zeer weinigen slagen. De eischen, door de examinatoren gestold, moeten trouwens ook zoo hoog zijn, dat do kans van slagen al zeer gering wordt. Mag men de Fr. Cl. gelooven, dan hoeft zelfs een der examinatoren, zich niet langer met dit afmakingssysteem kun nende vereenigen, zijn ontslag genomen. Op 23 Augustus zal het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep behandelen de zaak van De Roos, socialist, beschuldigd van en tot 45 dagen cel veroordeeld wegens mishandeling van eenen rechercheur in het koffiehuis van Penning, tijdens het standje op 22 Febiuari, Er zijn 16 getuigen a décharge gedagvaard, waaronder eenigo dagbladreporters. Naar men verneemt, is op het request om gratie van J. E., onderwijzer te Roden, onlangs totl jaar gevangenisstraf veroordeeld wegons meineed, door Z. M. den koning afwijzend beschikt, en is hij reeds tot het ondergaan zijner straf opge nomen in de gevangenis te Assen. De twee personen uit Echt, onlangs als ver dacht van meineed op bevelschrift dor rechtbank to Roermond aangehouden, stonden gisteren daar voor terecht. Tegen ieder werd oeno celstraf van twee jaren geèischt. Uitspraak over acht dagen. PERNIS. Gisteren kwam alhier een sloep binnen met 80 ton zoutevisch. Zij heelt 11 weken reis gehad. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhieraangevoerd 82 zalmen, die, de groole voor f 1.35 en de kleine voor f 1.30 per i/j kilo, werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 11 St.-Jacobszalmpjes. Beroepen: te Stavoren ds. II. Waardonburg, te Kolderveen c. a. te Wateringen ds. A. II. L. De Bel, te Ballingen. Toezegging: van beroep naar Terwolde aan dr. I, M. J. Hoog Mz., to Abbenbroek. Bedankt: voor het beroep naar Vaiik door ds. D. A. Van Haselen, te Zoeterwoude naar Renkmrj door ds. F. Kijftenbelt, te Hoevelaken naar De Lier door ds. 11. Wildeboor Jz., to Bent huizen. Clir, Uer. Kork. Bedankt: voor het beroep naar Arum door don beer J. W. Wechelaar, cand. te Aalten. Kooinsch-kalliolioke Kerk. De bisschop to Haarlem heeft de priesterwijding toegediend aan de heeren Th. J. C. Engering, J. F. Eijzendooren, J. Th. Beijsens, J. J. Oudu- vater, M. A. Thompson, 1. L. Wouters, J. li. Spce en A. J. Clarijs. Na vier maanden bijna onafgebroken aan het zoo gewichtige werk der grondwetsherziening te hebben gearbeid, was de Tweede Kamer der Staten- Generaal op 31 Mei j. 1. genaderd tot aan hoofd stuk X. Vele klippen waren door haar, dank zij bet geoefend oog van den stuurman van het schip van staat, voorbijgezeild, en ook de rechterzijde der Kamer had, aangeinoodigd door de in het ver schiet liggende uitbreiding van het kiesrecht, hare stelselnintigo oppositie laten varen en trachtte eendrachtiglijk met de linkerzijde hot grootscbe werk der grondwetsherziening te doon gelukken. Waar in het vorig jaar alle middelen tot pacifi catie, duor den heer De Beaufort cum suis beproefd, hadden schipbreuk geleden, daar was het ongetwij feld van de regeering niet meer te verwachten, dat van hare zijde pogingen in liet werk zouden worden gesteld, die mogelijkerwijze zouden kun nen leiden tot het ifmis coronat opus". Aan het recht der Kamerleden, hun bij artikel 117 der thans vigeerendc grondwet gewaarborgd, liet zij bet over om zoo mogelijk te trachten liet aloude struikelblok uit den weg te ruimen, overtuigd als zij zicli hieid, dat er in don boezem der vergadering nog wel stemmen zouden opgaan van hen, die zich voorstelden dat er. nog wel bluschmiddeien zouden zijn te vinden ora de vlam tedooven van de nog rockende puinlioopen, veroorzaakt dooi den hevjgen parlementairen brand, die in het vorig jaar de grondwetsherziening had doen mis lukken. In November 1886 mankte dan ook reeds do heer dr. Sclmepman van zijn goed recht ge bruik door het indienen van liet oude amendo- ment-I)o Beanfoit c, s., vermeerderd met de toe voeging, dot voor kinderen van onvermogonden, die de bijzondere scholen bezochten, het onder wijs naar een bij de wet vast te stellen maatstaf zou woi den vergoed. De discussio over dat voor stel was in den aanvang flauw en mat on zelfs onder de partijgenooton van dr. üchaepnian verhieven zicli stemmen, die hem aanrieden zijn voorstel te wijzigen, zoo niet geheel in te trekken, daar het ongetwijfeld nooit kans van slagen zou hebben. Ook de anti-revolutionaire ledender Kamer verklaarden bij monde van r-ti heer mr. De Savor- nin Lobman dat zij op dit punt volstiekt niet met di afgevaardigde uit Breda konden mede- gaan. Zij verlangden geen uitbreiding van hot amendement-De Beaufort; zeide de spreker, doch veeleer eene besnoeiing, eene inkrimping. De rede voering van den heer mr. De Savornin Lobman was een spoorslag to meer voor een ander lid der rechterzijde om te trachten, al zagen zij geen kans het meerdere te erlangen, zich dan met het mindore tevreden te stellen, en nog voor het einde der zitting van '1 Juni kondigde de heer mr. Vos De Wael aan dat hij oen amendement zou indienen om do 3o en 4e zinsnede van het voorstel van don Brodaschen algevaardigde te schrappen. De debatten, nog voor kort flauw en mat, zijn allengs levendigor geworden, en aan de linkerzijde der Kamer beginnen zich reeds stem men te verheffen van hen, die de aannorning van het geamendeerde voorstel-Schaeprnan den doodsteek achten voor het openhaar onder wijs. De rechterzijde der Kamer, aangevuurd door de onbegrijpelijk snello frontverandering van dr. Schaepmnn die zich zooals hij zich uitdrukte, ds pijnlijke amputatie, door den lieer Vos De Wael verricht, zou laten welgevallen, verklaarde zicli nis éen man voor het geamen deerde voorstol-Schaepnian, en dank zij de hulp, hun door de bekende zeven leden der overzijde verschaft, kon liet voorste! op 6 Juni do goed keuring der Kamer erlangen. Nog een amende ment was ingediond door den Haagschon afge vaardigde, mr. Greevo, en ook dat amendement had de goedkeuring der Kamer mogen verwerven. Dank zij dus de coöperatie van do meest hetero, geene bosianddeelen der Kamer, zou bij mogelijke aanneming van art. 192 (nieuw) door ds Eerste Kamer, en nadat het de koninklijke bewilliging had verkregen, de redactie aldus hebben geluid liet onderwijs is een voorwerp van de uan- houdende zorg der regeoring. liet geven van onderwijs is vrij Hot toezicht van do overheid op het onderwijs in het algemoen, de inrichting van het openbaar onderwijs en voor zooverre hot lager en mid delbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijk heid worden door de wet geregeld. De koning doet van don staat der hooge- middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Gsnoraal geven." Te bejammeren wave het ongetwijfeld geweest, indien het geamendeerde voorstel-Schaepnuui lot wet ware verheven. Immers dan toch zou het mogelijk zijn geworden, indien de profetieën van hen, die voorspellen dat bij uitbreiding van het kiesrecht de minderheid dor Kamer meerderheid 2»1 worden, bewaarheid werden dat liet opon- baar onderwijs, dat zulke uitstekemie vruchten reeds hoeft afgeworpen, geheel en al verdrongen werd dour het hijzonder onderwijs. Het openbaar onderwijs in liet bijzonder zou immers volstrekt niet meer een voorwerp van aanhoudende zorg behoeven uit te makenen aan eene clericale regeoring zou de bevoegdheid gegeven zijn geworden om den bijzomleren scholen liuaticieelen steun to verzekeren ju zelfs, om, indien zij het wilde, de openbare school geheel te negeeren. Want al zou art. 192 al. 3 de inrichting van het openbaar onderwijs ook al volgens de wet waarborgen dan zou het immers toch eene jegens dat onderwijs vijandig gestemde regeoring in de gelcgonheid stellendat onderwijs al of niet te laten voortbestaan, daar haar alleen do verplichting wordt opgelegd om, indien het ho staal, zich te houden eau de op dal stuk bestaan de wettelijke regeling. Zeer te betreuren zou hot geweest zijn, indien op onze scholen het cachet dor kerkelijke partijen ware gedrukt. Schrijver- zelf is op eene bijzondere schoei geweest, waar de lessen met gebed en psalmgezang werden ge opend en gesloten, en weet er dus zonder twijfel het best over te oordeclen, waartoe dergelijke religieuze uitingen aanleiding kunnen geven. Niet de eerbieddien mon voor psalmen en gezangen moet koesteren, werd in acht genomen, en waar de eene leerling in de hooge tonen zong, daar trachtte do ander nog hooger of juist in tegen overgestelde richting te zingen, terwijl allen siunen- stemden tot het meest onharmonisch accoord. En werd niet bij de bestaande inrichting van onderwijs aan do ouders en bedienaren van den godxdion-t gelegonltoid genoeg gegeven, de leerlingen op te voeden in eerbied voor Gods woord Zorgde niet de staat, dat do predikanten gebruik konden maken van de goed verlichte en verwarmde schoollokalen om aan de kinderen godsdienstig onderwijs te verschaffen Immers ja 1 Het was alleen een geest van stelselmatige oppositie, dio sommigen, gelukkig niet alien, weerhield om van de aangebodene ge legenheid gebruik te maken. Zoo werd rlttrt het geamendeorde voorstel-Scliaopman aan de Eerste Kamer ter goed- ofaikettring opgezonden, terwijl het volgens 's schrijvers inzien een hoofdvereisclite miste, n. 1. dat van den steliigen leerplicht. Gelukkig daarom dat de Eerste Kamer na een zwaren arbeid van eenigo dagen, dank zij de uitstekende redevoeringen, door oenige leden van dat college gehouden, en wellicht niet het minst na lezing van het pittige Gids-artikel van professor Buys, hot voorstel, haar door deT wcedo Kamer toegezondenmet verpletterende meerderheid verwiep. En al mocht dan ook een de leden gewagen van de alom erkende slech'j werking van het thans vigectende artikel! 94, daartegen over stond dat eon man als de Zuidhollnndsche afgevaardigde, de heer Vening Moinesz, volstrekt nog niet zo o doordrongen was van dio slechte werking, zoo zelfs, dat hij het bestaande artikel eer prijzen dan laken kon. Doch zelfs al bad de Eerste Kamer het voorstel, haar door de Tweede Kamer toegezonden, aange nomen, dan zou er na de ontbinding der volksver tegenwoordiging een strijd ontstaan zijn bij de stembus, nog Steviger dan die van 1853, waarvan onze geschiedbnoken gewagener zou een strijd zijn ontstaan van lien, die, wars van alle inge zonden coöperatie, als waarvan onze Kamer ge tuigde, en zich spiegelende aan de rampen, waardoor hot naburig België op het gebied van het schoolwezen wordt geteisterd, niet zouden dulden dat er getornd werd aan liet axioma, dat de volksvertegenwoordiging eene afspiegeling moet zijn van den volkswil, cn dat do dierbaarste panden der vrijheid, waarop het Nedorlandsche volk terecht zoo trotse!) was, met voeten zouden worden getreden en ze zouden afgevaardigden naar hun Slaten-Generaal hebben ge/.unden, die zouden toonen dat da belangen van liet Neder- landsche volk bun vuriglijk tor harte gingen. Schiedam 19 Augustus 1887. A. T. 13 U RG ERL1J K E STA N Geboren: 17 Augustus. Elisabeth, dochter van J. Van Vliet en W. A. De Vries, Hoofd straat. - 18- Wilhelmioa Maria, doehter vau C. A. Vau Elsvvjjk eo J. M. Mclehers, Koord- molenstraat. Simoo.zoon van M. Van Leenen en N. Schetter?, Oude KerkhofCatharina Maria, dochter van J. L. Dogaarts en H. Oostermau, Oude Kerkhof. Adriaua Jo hanna dochter van T. J. Pronk eu J, W. Bus, Houtstraat. Overleden: 18 Augustus. Iiendricua Fran sen, oud 62 jaar en 2 maanden, Hoogstraat Gerardus Hendrikus Prein, oud 2 maanden, Overschiescheitraal. Pieter liubertus Kreischer, oud 38 jaar, Rotterdamschen dijk. Handt toa Van der Kamp, oud 11 maaudeu, Yisscherslraat. Ondertrouwd17 Augustus. J. L. Ten Raa en C. J. Vau Weerd. 18. A. Bubber- mau en J. C. Sanders. P. Ploojj eu G. J. M. Vau Wejje, 1'. De Vlaming en J. M. Scheurkogel. Geveild 19 Augustus. Notaris 11, \V. M. Roei.ants. Een winkel- en woonhuis en erve, gelegen aan de Hoofdstraat, wijk G, no. -110, groot 120 centiaren, f1700. CtdllEUAM, 19 Augustus. Kogge en Gerst zender haudel. .ttotitn'M'i* tioleenng der umltelauis 18. Jenevrr Auisienl. proef 112 per iicclol. Cl. zonder lust en zouder belit-iluig. Spoellngbcurst 1.60 pei kete'. Bij de Sclnedainselie Spoeliug-Vereeniging f 1.70 per ketel. Delft, 18 Augustus. Onder den invloed van het gunstige oogstwe- dcr was onze Graanmarkt weder flauw gestemd. Westlamlsciie Tarwe f 7.50 a f8.50, Zoeuw- sclte f7.75 a f9,50, Wcstl. Kogge f5.00 a f5.75, Zeeuwsche f5.25 a C.00, Chevalier Gerst f 5.00 a f5.75, Westl. Zomer- f 4.00 a fó.OO, Kot-te Haver f3.50 a f4.25, Lange f2.00 a f4 00.Duivenbooncn f 7.00 a f7.50. Paurdenbooneii f 0.00 a f 0.50. Bruine Boonen 1 10.00 a f 11.00. Groene Erwten f9.00 a f9.50. Witte Erwten füa f6.50. Koolzaad ^verminderde aanvoer) f8.25 a f8,75. Aan de stadswaag gewogen van 12 tot 18 Augustus 7S2 achtsten en 84 zestienden vaten I Boter, wegende te zanten 16480 kilogrammen, j l'njs f54 a f 04 het vierde, f 1.35 a f 1.50 hot kg.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3