1 J Donderdag 25 Augustus. N°. 6799, A0. 1887 E5en-en-veer tigst e Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Bu tenlandsche Berichten. BÊnnenlandsche Berichten. UITGÖËVEIt: J. ODÉ. 48 i i 159 j 356. 20 d 323 a 493. 21 s 270 823. 23 233 967. GOURA Abonnementsprijs i per kwartaal 1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nummers- 0.10. DDKEAD: MARKT, SS, 124, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Coumntf 110. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. I) U I T 8 C H L A N I). Volgens nadere berichten omtrent den ge zondheidstoestand des keizers worden er sinds Zondag in zijn paleis te Berlijn geen bezoe kers meer ter bezichtiging van het gebouw toegelatendoordien er bevel is ontvangen, aldaar alles in gereedheid te brengen voor het verbluf des keizers, die binnen weinige dagen van het kasteel Babelsberg derwaarts zal komen en de militaire manoeuvres in de na bijheid der hoofdstad wenscht by te wonen. B|j de vrijzinnige partij dreigt oneenigheid te ontstaan, doordien eenige harer leden deel nemen aan de beweging tot het oprichten van een particulier monopolie voor drankhandel. Den heerSeydel wordt in het party-orgaan de les gelezen, omdat hy het manifest ten gunste .der onderneming mede heeft onderteekend. Aan de tut die party behoorende bankdirec teuren wordt met aandrang de wensch te kennen gegeven, dal zjj zich vaa alle aanra king met die monopoliezaak onthouden. Dr, Mackenzie heeft thans aan den kroon prins schriftelijk de verzekering gegeven, dat, voor zoover het menschelyk inzicht binnen eeo -zeker tijdsverloop reikt, de patiënt binnenkort weder volkomen hersteld zal wezen. (Jit de bewoordingen van Ruslands rond schrijven van 10 dezer aan de groote mogend heden valt op te makeo, dat prins Ferdinand te Petersburg het voorstel had gedaftn om daarheen te komen, teneinde er met de re geering van- den czaar omtrent het bewind In Bulgarije in overleg te treden. Dit vooistei moet door Rusland afgewezen zijn OOSTENRIJK. In strijd met de dépêche uit Varna van den i21en, zyn de mogendheden, naar het schijnt, het nog niet met elkander eens over haar ant woord aan de Porte en zullen da beraadslagin gen hierover nog niet spoedig afloopen, te oor- deelen naar hetgeen in de bestuurskriogen te Weenen gezegd wordt. Het denkbeeld om tusschen beide te komen moet geheel losge laten zijn. Eene betere oplossing is, de Bulgaren aan Europa te laten bewjjzen dat zy eenen regelmatigen staat van zaken kunnen tot stand brengen. FRANK R IJ K. Van do 85 generale raden hebben er 72 .repubhkeinsche bureaux gekozen. Tien kozen .reactionaire bureaux. lu drie, die van Oise, Orne en Belfort, zyn de reactionairen ver tegenwoordigd. B N 6 ELAND. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson, bij het debat over do uitgaven voor den diplo- «latieken dienst, dat er omtrent Egypte thans 'geen onderhandelingen plaats hebben en dat be„ wederopvatten daarvau vooreerst niet «naisch'ynlyk is. ITALIË. Er is tegen den 20sten September eene groote manifestatie te Rome aangekondigd, om verzet aan te teekenen tegen elk denkbeeld van verzoening met den Heiligen Stoel. Er is met dat doel een democratisch comité ge vormd, dat reeds uit alle oorden des lands betuigingen van instemming heeft ontvangen. De Siciliaansche dagbladen deelen bijzon derheden omtrent de onlusten te Leonforte mede. De boeren stonden op tegen de soldaten, die toen hunne wapens gebruikten>vele boeren wondden en er vyftig gevangennat.ien. Drie compagnieën werden naar Leonforte gezondenook naar Nicosia werden soldaten gestuurd. SPANJE. De Gaceta behelst een koninklijk besluit, waarby de benoeming van generaal Salamanca tot gouverneur vao Cuba woidt ingetrokken. De llerca zegt dat de reis vnn den minister' van buitenlandscha zaken Daar San Sebastiaan in verband staat met het verkrygen van eeniga terieinen langs de Roode Z»e voor Spanje. RUSLAND. Het keizerl'yk jacht Dersham is gister namiddag vaa CroDStadt naar Kopenhagen verlrokkeo, vergezeld van het jacht Zareiona. B U L G A R IJ E. Prins Alexander aotwoordde, by zijne intrede io Sofia, den burgemeester: sDe belofte mijner toewijding aan Bulgarije, welke ik te Ebenthal heb gedaan, ik heb ze gehouden; ik ben hier. Ik zal trachten van Bulgarye naar binnen een idealeu, kiachtigen staat te makeo, en wat de internationale betrekkingen betreft, is het de hoofdzaak in goede verstandhouding met de Porte te blijven. Ik hoop aan Bulgarije de vriendschappelijke gevoelens vau Turkije te kunnen verzekeren." SCHIEDAM, U Augustas 1887. Naar men verneemt, was ooze koning door Engeland en Duitschland voorgesteld als scheidsrechter in het geschil tusschen den sultan van Zanzibar eu de Porlugeesche regie ring, maar heeft Z. M. voor die eer bedankt. Gedurende de vyf drukste dagen van de Rotterdamsche kermis, waarop velen onzer stadgenooteo Rotterdam bezoeker:, is aao het station van den Hollandschen spoorweg alhier het volgend aantal plaatskaartjes afgegeven. 45 Augustus, enkele reis 305 retour 887. Het vorige jaar waren op de vyf drukste dagen 3811 biljetten afgegeven. Naar wij vernemen, heeft de minister van oorlog, in verband met de omstandigheid dat op 1 September aanstaande, zijnde de dag van de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, vele officieren ter wille van manoeuvies en oefeningen hunne gewone standplaats hebben of zullen verlaten, bevolendat de officieren die kiezers voor evengenoemde Kamer zyn, zooveel doenlyk in de gelegenheid moeten worden gesteld om van hun kiesrecht gebruik te maken. De betrokken militaire autoriteiten en korps chefs worden gemachtigd, om, voor zooveel de belangen van den dienst slechts eenigszins toelaten, aan de officieren, die van hun kies recht gtruik wenecheu te maken, vergunning te geven zich van treinen te bedienen, welke later vertrekken daa diewaarmede het onderdeel waartoe zy behooren,vervoerd wordt, of zich voor den tot uitoefening vau hun kiest echt strikt nocdigcn tyd naar- bunca gewone standplaats terug te begeven. De kiesvereenigmg Burgerplicht" te Gouda heeft tot candidalen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de beeren mr. A. J. Roest te Rotterdam, en mr. J. Fortuijn Droog- leever te Gouda. De R.-k. kiesvereenigmg ïRecht voor Allen" te Gouda, heeft iret algemeeoe stem men opnieuw candidaat gesteld behoudens de adhaesie van den prov.bond van katholieke kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holland de heeren jhr. mr. IC, A. Godin De Beaufort en mr. U. H. Huber. Iu de Maandagavond gehouden, druk be zochte vergadering der ïUtrechtsche ICiezers- vereemging is medegedeeld, dat de heeren jhr. mr. J. Roèli en jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen bepaald bezwaar maakten om, ah oud-leden van de thans ook ontbonden Eerste Kamer, eene candidatuur voor da Tweede Kamer te aanvaarden, vooral met het oog op de omstandigheid, dat de verkiezingen voor de Eerste Kamer binnen weinige dagen zullen volgen. Daarop werden, na beraadslaging over de overige voorgedragen persooen, de heeren Jb. Duyvis en mr. W. J. Rooyaards vau den Ham tot candidalen der vereeniging gekozen. 1290 3526 Zoodat op genoemde 5 dagrn te zameo 48IG plaatsbiljetten wedden afgegeven. Op de centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen in het district Sneek, te Heerenveen gehouden, ging men over tot het opmaken van een gros voor de drie vaca- tuies, met het resultaat, dat daarop geen andere personen voorkwamen dan de heeren Van DiggelenIleldt en Buma, die daarop bij acclamatie tot candidalen voor de Tweede Kamer in het district Sneek werden ge- proclameeid. In de Maandagavond gehouden vergadering van de »Vryzinnige Kiesvereenigmg" te Haar lem zyu tol candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer verkozen de vorige afge vaardigden, de heeren W. De Meijier met 35 en mr. A. J. W. Farncombe Sanders met 38 stemmen van de 40 opgekomen leden. Door de centrale liberale kiesveieemging io het hoofdkiesdistrict Zutfen zyn thans definitief tot caodidaten voor de Tweede Kamer geeteld de heeien J. Willink en mr. S. RL S, De Ranitz. De kiesvereeniging ïBurgerplicht" te Am sterdam heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren J. T. Cremer, mr. J, G. Gleichman, A. Gddemeester, mr. A. F. K. Haitogh, mr. II. 3. Kist, mr.W. 11 De Beau- foit, aftredende leden, en in plaats van het aftredend lid den heer jhr. mr. J.W. H. Rutgers Van Rozenburg, den heer mr. A. ICerdyk. De anti ievolutionaire kiesvereeniging »Ne- derland en Oianje'" te Amsterdam heeft voor de a. s. verkiezing van leden der Tweede Kamer candidaat gesteld de beeren J. C. Fabius, prof. mr, B. J. L. baron De Geer vao Jutphaas, mr. Th. Hepmskerk, W. Ilovy, prof. jhr. mr. A. F. De Savornin I.ohman, mr. /E. baron Mackay en kolonel H. W. Van Marle. In de Lantaarn komt de volgende schets voor van den lieer J. J, Van Kerkwyk ïOm de verzorging van zijn uiterlijk bekom mert hij zich in het geheel niet, en zoo men den heer "Van Kerkwijk in de Kamer aan liet werk ziet, kan men zich zulks zeer goed begrijpen. Hij spreekt weinig, en zoo hij bij uitzondering bet wooid voert, zijn zijne ledevoeringen kort, kern achtig on pittig. Zijn manier van voordragen is droog; zij verraadt den man, die zich weinig aan oratorische of grammatische sierlijkheid gelegen laat liggen, 't Is hem nooit te doen om door een schitterende voordracht, een knal effect van zinnen, een hoogdravendheid van par lementaire gemeenplaatsen, of door kwastjes en belletjes van lang vooraf bedachte woorden de aandacht op zijn speeches te vestigen. Zijn voordiaclit is eenvoudig, droog, rechtop liet dool afgaandehij spreekt bijlig, der regee ring zijn aigumonten toeduwend, af en toe met een valsclio nijdigheid. Niet zeiden ondervindt de spreker een tegenkanting van de regeeringstafel, die zich in 't midden zijner redevoering in een interruptie van oen der Ministers uit. Maar de heer Van Keikwyk houdt voet bij stuk; hij zwijgt even, kijkt den minister nan, on zegt dan op een toon, waar een voorgewende verbazing uitspreekt: »De minister had de goedheid mij in de rede te vallen (hilariteit). Z. E, schijnt mij niet te ge- looven. Welnu, hij neme slechts de mueite liet Staatsblad van 15 Juli 1885 (no. 121) op te slaan en daar zal hij op bldz. 2, tweede kolom, zesden regel van boven, de bevestiging mijner woorden vinden. Maar ik zie, dat Z. E. nog uneen" schudt 1 Welnu, laat bij dan, nis bij op zijn depar tement teiug is gekeerd, de Staatsbladen No. 128 en 187 van het jaar 1880 eens nakijken, en laat hij mij dan eens vertellen, of hij me nog niet ge looft!" Zijn bijtig, ingehouden, scherp sarcasme, mot een droge, fijne leukheid uitgesproken, wekt den.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1