Gemengde Berichten, Koloniën. lo vroegeren tijd was het de gewoonte te Amsterdam om aan aanzienlijke en verdienste- Igke burgers eerebaantjes op te dragen. Onder die baantjes behoorde ook de betrekking van afslager van de vischmarkt. Deze kreeg 2Vs pet. van de opbrengst, waarvan hg een derde aan zijn substituut afstond, die de functie in werkelijkheid verrichtte. Ook deze had daaraan een goed bestaan. De percentage toch kon in eene enkele maand wel twintig duizend gulden en meer beloopen. In het Orgaan der Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen leest men met betrekking hierop bet volgende: Mijnheer Jakob Bicker Hu ye achtte 't dan ook volstrekt niet beneden zijn waarde, zich met dat ambt te laten begunstigen, als eene kleine vergoeding voor al zye zorgen en waken als kapitein der compagnie no. 50; en de troebelen van 'tjaar '48 kouden hem wel doen bedanken voor den laatsten post, maar niet voor den eersten. Zyn compagnie zei hg vaarwel, maar zyn markt was hem te lief; want zy gaf goed. Op den 20en Februari 1736 deed hij met groote plechtigheid zijn intrede op de Groote Vischmarkt. Ja wel, men deed toen alle dingen met vreugd en zwier; de menschen waren toen zoo droog eo stijf niet, als tegenwoordig. De afslager vierde zjjne joyeuse entree zoo goed als een vorst. In de notulen van burge- meesleren mocht hij, als alle andere ambte naren, slechts een persoon heeten, op de mai kt was hg een heer, waarvoor hg dan ook als een heer trakteeren moest. De Groote Vischmarkt was te zgner eere azeer cierlijk met groenen palm en andere cieraden opge schikt." Hij werd ingehaald door 5de jonge vischvrouwen", die hier de rol van BAmsler- damsche Maagden" vervulden. Een haicr heeft daarop een aanspraak gedaan, en mijn heer uitgenoodigd op dezen plechtigen dag szelf een schuit visch af te slaan"; wat hjj dan ook gaarne deed, en daarna snoet een stuiver gelds, om op zyn gezondheid eens vroolijk te zyo, vriendelijk bedankte", en 't afslaan van alle volgende schuiten visch aan zyn substituut Hein Verschuur overliet. Deze kreeg twee dagen later zgne aanstelling. »Op den 22sten Februari 1736 hebben de heeren burgemeesteren de persoon van Hendrik Verschuur aangesteld tot substituut van Jacob Bicker Raye, afslager aan de Oude Vismarct". Mgnheer Bicker Raye moest echter, wilde hij goede vrienden met zijn volkje blijven, nu en dan de vischvrouwen en de knechts van de markt eens een avetjb" gevenmaar daar entegen noodigde» de vischvrouwen weder- keerig mijnheer den afslager te ga«t, wanneer zij eens aeeu vetje onder mekaat" hadden. Van ieder den voorbeeld. Op den 13a September 1738 heeft mgnheer alle vischvrouwen en krechts in den Doelen op 't Cingel 5*3 middags en 's avonds enden volgenden nacht heel deftig getrakteert." Er waren i wel 130 vrouwen en 20 mannen, sdewelke alleu zeer voldaan waren," en de partij is 's morgens te zes uren azeer zoet en zonder de mirste disorder gescheiden." Op den 13 Juli 1753 hadden 5omtient25 van de voornaamste vischvrouwen een vrolijk heid in het Varkensluiutje bij de Weesper- pourt", en Jakob Bicker Raye was er by, en heeft zich met gezegde voornaamste visch vrouwen szeer zoet en vriendelijk, maar met alle oidentelgkheid, gediveiteeid tot twee uren in den nacht." Amsterdam. Morgen (Dondeidag), zal men in den stadsschouwburg alhier voorliet eerst weder den heer Touiniaire mogen zien optreden. Gelijk onlangs reeds gemeld werd, is deze kunstenaar thans volkomen hersteld. Hg vervult op dezen eersten avond de rol van George Richter in Moser's »Ultimo", alzoo een zijner best geslaagde typen. Alkmaar, Door de politie alhier is ge arresteerd de loods J., die in beschonken toestand in den spoortrein tusschen Heilo en Gastrikum de reizigers met een mes bedreigde. Door de noodrem deed men den trein stil houden. Baarn. Maandagochtend is de hertogin van Albany van Soestdijk vertrokken. II. M. de koningin deed haar uitgeleide tot aan het station. Te Chamonix is met groote feestelijkheden een monument onthuld voor den geleerde Do Saussure, den eersten, die, vergezeld van den gids Balmat, don Mont-Blanc besteeg. De ministor van openbaar onderwijs, Spullei', was bij de plechtig heid tegenwoordig en hield een rede. liet monu ment stelt Benedict De Saussure voor, terwijl hij op aanwijzing van den gids den bergtop bestijgt, met een verrekijker in de hand; zijn overige natuurkundige instrumenten liggen voor hem. liet monument is door toeristen-clubs en vereenigingen, wetenschappelijke genootschappen en andere corporation van onderscheidene lan den opgericht. Jules Salmson is do maker. Te Lendelede, in België, heeft een jonkman zijne moeder en een knaap, die bij haar het touwmaken leerde, met mossteken vermoord, hun daarna met eene bijl het hoofd afgehouwen en die op twee borden naast elkander op de tafel gezet.. De buren, die de kreten der slachtoffers geboord hadden, maakten zich met groote moeite van den woesteling meester. Men vermoedt dat hij krankzinnig is. Burggraaf üonoraile is dezer dagen op zijn landgoed in het Icrsche graafschap Cork overle den aan watervrees, tengevolge van den beet van een vos. Do burggraaf, een 69-jarig man, werd in Januari 11. gebeten en daarna door Pasteur behandeld. Toen Zaterdag het jacht «Monarch" met 28 pas sagiers Ilfracombe verliet, om een ploiziertorhtje te doen in het kanaal, strandde het schip door een onhandige beweging van den stuurman, waardoor allen te water geraakten. Veertien der passagiers verdronken. Bij Cotrone, in Calabriii, is Donderdag oeno dame in een spoortrein door twee misdadigers aange vallen, en daar zij zich moedig verweerde, daarna door hen uit het geopende portier geworpen. Zij bleef echter als door een wonder ongedeerd, zoo dat zij den trein bij het naburige station Cairo inhalen en daar een der beide moordenaars, een assistent-spoorwegbeambte, aan de politie kon aanwijzen. Het nieuwe panterschip Ouhe-Khanvoor eenigen tijd te Toulon gekocht door de Jopansche regcering, is spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat het schip, aan boord waarvan ontplofbare stoffen geladen waren, onderweg in de lucht go- sprongen is, en dat de geheele bemanning om het leven kwam. Een heibergicr vnn Brczina (Bohemen), Jclli- nek genaamd, stond in 1881 terecht wegens een poging om zijn vrouw met rottenkruid te ver giftigen. llij werd tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, welk vonnis later veranderd werd in een tuchthuisstraf van 10 jaren. De vrouw, die na de veroordeeling van haar man naar Amerika ging, heeft onlangs bekend, dat zijzclvo uit nijd liet vergif onder haar eten mengde, om haar man van poging tot moord te kunnen beschuldigen, en de arme Jellinek, die zes jaren onschuldig gevangen zat, is nu, na een nieuw rechtsgeding, in vrijheid gesteld. Ook in Frankrijk is aan de lange hitte en droogte oen oimlo gemaakt door geweldige buien, die voora! in hot westen cn het noordweston dos lands zijn gevallen. Vooral in Normandiê, waarin bijna drie maan- don geen regen gevallen is, was deze regon geval len, was deze regen zeer wolkom. Godurendo ver scheidene wekon werd in dat gewest water ver kocht en mor. hoorde daar van boeren, die ge durende veertien dagen tongevolgo van waterge brek geen soep gegeten hadden, wat voor een Fransclmian al een heel erg ding is. Ook had men de grootste moeielijkbeid in het verkrijgen van drinkwater voor hot vee. De weêrsverandering ging ook in Frankrijk ge paard mot eene snelle daling hi do temperatuur. Van 90 il 95 graden, welke op het observatorium in liet eerste gedeolte der maand werd waarge nomen, daalde de thermomoter in den loop der vorige week tot 75 en 73 graden. Een tentoonstelling van nuttigo en schadelijke insecten is Zaterdag te Parijs geopend, in do Oranjerie der Tuiloriöcn. Zij duurt tot 25 Sept. a. s. en congressen voorinsectenkundo en zijwor menteelt zijn er aan veibonden. Op die tentoonstelling is vooral merkwaardig een inzonding van Mtno do Bompar, betrefl'ende haar methode, ontwikkeld in hare brochure over de verdelging van de druifluis door aanlbozión- planten. Genoemde dame hoeft den doodsvijand v?.n de druilluis ontdekt in een soort van aardmijt urachnidc Imnbidiondie op aardbezienplanten leeft. De druilluis, zegt Mme. Bompar, geeft aan de bladen .van die plant nog de voorkeur boven do schors van den wijnstok. Als men dus in do wijngaarden aardbezidnplanten zet, zal do druifluis daarop gaan, en verslonden worden door liet ge- noomd insect, dat 55 druifluizen in een minuut verdelgt. liet bestuur van het South-Kensington-museum heeft, tor complcteering vnn de verzameling van Charies Dickens' handschriften aldaar, 1200 (f 14,400) gobodon voor het oorspronkelijke band schrift van «Onzo wederzijdsclio Vriend," aan den eigenaar daarvan, den lieer Cliilds, te Philadel phia. Deze heeft echter dit bod van do hand go- wezen, omdat hij voornemens is, het handschrift te vermaken aan het museum van liet Geschied kundig genootschap te Philadelphia. In liet »Avenuo-Tlientre" te Londen vertoont zekere prof. Crocker een vijftiental paaiden, welke zonder zweep, alleen door ovorredingb- kracht, gedresseerd zijn en allerlei kunsten ver richten. Om te toonen, hoo onbekend do dieren met de zweep zi;n, Iaat Crocker hun die zien en hooien, zonder dut hen dit in liet minst ver schrikt. Da dieren voeren schooljongensstrcken uit, »\\ippen" op balken, buigen, lachen op hun manier, houden een terechtzitting, militaire oefe ningen enz, alles met blijkbaar genoegen, en bij do mocielijkste toeren met bijna plechtigen ernst. In Beieren hebben de strenge wettelijke bepa lingen, betreffende liet houden van honden, welke daar sedert 1870 van kracht zijn, zoo gunstige gevolgen geluid, dat het aantal aan hondsdolheid overleden personen, dat in '1875 niet minder dan 23 bedroeg, in de laatste zeven jaren niet meer dan 3 is geweest. Er bestaat daar niet slechts een liondenbelas- mot penningen, welke als bij ons door de honden gedragen moeten worden, maaralle honden moeten eonmaal per maand door gemeentelijke veeartsen worden gekeurd. Onder de rijke petroleumlandon zal naast Noord-Ameiika en Trans Caucasus weldra Vene zuela een eervolle plaats gaan innemen, in liet noordelijk gedeolte des lands, 't welk bespook! wordt door de golf van Maracaibo en bedekt is met eindelooze wouden, wellen allerwegen petro- lcumbronnen op, getuigende van den onbeickon- barei. voorraad, dien de bodem in zijn diepen schoot verbergt. Het verslag, door den Ameii- Uaanscbe» consul, den lieer Plumachor, betredende dit niouwe petroleumdistrict aan zijn regcering gezonden, luidt buitengewoon gunstig. De regce ring van Venezuela heeft onverwijld een maat regel genomen rnn uit dien schat voordeel voor den slaat te truliken. liet eerste smokkelmuseiiin is te Londen opge richt door do douanen en taliijkc, zeer veinuftiggc vonden verkleodingen en vermommingen, zijn daarin tentoongesteld, waarmede accijnsplichtigo voorwerpen in het land worden binnengesmokkeld. Dit museum heeft natuurlijk niet ten doel smok kelaars in dop tot voorbeeld en onderricht te dionon, maar dient integendeel om de douanen op de verschillende loopjes opmerkzaam te maken. Ook te Parijs heeft mon plan zulk een museum op to richten en do eerste nummers geven reeds zeer belangrijke voorwerpen te aanschouwen. Zoo ziet men daar een kolossaal blok marmer, dat tegelijk met andere dergelijke stukken de grenzen passeerde, maar volstrekt niet uit de Carrarische groeven stamde. Het kwam uit een zinkfabriok cn was gevuld mot Yenotiaansche luxe artikelen. Tot don invoer van spiritus dienen groote balken, uit blikken kokers met boombast overtrokken bestaande, zoowel als de hooggeach te tournure van gutta percha. Bij den lioogen accijns, dien de stad Parijs van spiritus heft, wordt dit artikel zeer sterk binnen gesmokkeld en de uitvindingsgnvo van do smokke laars zeer gescherpt. Wie zou con min lastig vallen, die met een schreeuwendon zuigeling aan de borst voorbij het tolkantoor gaat 7 En toch is de kleine schreeuwer niets dan bedriegerijbij is nu in de Parijscho verzameling opgenomen nlsgutta-percha- pop met oen inhoud van i 8 liter. Hot mooiste is echter eon fijn geklnedc bediende, waaraan do vol gende geschiedenis is verbonden. Dagelijks pas seerde een zelfmennende heer in een olegantrijtuig met een op do achterbank zittenden bediende hot tolkantoor tusschen Parijs en het Bois de Boulog ne. Zooals hij uit Parijs rood, kwam hij ook weder terugdo douanen kenden liem spoedig en lieten den wagen dus voortaan bedaard voorbijgaan, terwijl do bezitter met een welwillend knikje in draf voorbijreed. Op zekeren dag had hij het onge luk juist voor iict tolkantoor in aanraking te komen met een vrachtwagen en wel zoo krachtig dat de knecht van zijn zitplaats stortte en met het hoofd op de straat terecht kwam. Hulpvaardig snolden de tolbeambten toe, maar wie beschrijft hun verbazing, toen uit do schedel van den onge lukkige een geelachtige, naar cognac riekende massa vloeide. De bedionde was namelijk een van onder tot boven met cognac gevulde elastieken pop. met wassen gezicht en wassen handen. Hierbij geven wij ook nog een kleine koddige geschiedenis ten beste, die geheel op waarheid is gegrond. Een lieer woonde met eenige vrien- don in éen huis en voornemens zijnde con reisje te maken, wilde hij een voorraad sigaren tolvrij medenemen, en liet daarvoor in zijn koffer oen dubbelen bodem maken, welke tusschonruimte hij geheel roet sigaren vulde. Zijn vrienden wilden een grap met hem hebben, namen de sigaren er uit en deden er hooi voor in de plaats, waarna zij den douanen een briofjo schreven, dat met dien cn dien trein een reiziger zou aan komen, die in zijn keiler een dubbelen bodem had, met sigaren gevuld Onze smokkelaar kwam aan en wist geen raad, toen de douanen onder in den koffer een onderzoek instelden. O schrik, daar ontdekten zij don bodem, openen hem en wie beschrijft des smokkelaars verbazing en ont zetting in plaats van sigaren ziet hij een hoop hooi liggen! In do borgen bij Pislojn (Italië) is nu een berucht roover, Marini, gevangen genomen, naar wien zeven jaren lang te vergeefs werd gezocht. Hot gewone behangselpapier alsmede bot verven dor muren hebben eenen gedachten mededinger gekregen in de oliedrnkpapioien, volgens liet octrooi van Voss. Diens behangselpapier wordt op de manier van den boekdruk vervaardigd, oji eene snelpers, die in slaat is papier zonder einde vnn de plaat zonder onderbreking op te nemen en te bedrukken. Papier van 50 on CO cm. breedte en 50 cm. lengte wordt zoo bedrukt on de rol 8 m., in vier kleuren gedrukt, komt niet hoogcr dan 00 tot 70 penning. Patronen in 1 of 2 kleuren komen nog billijker, liet papier ziet er fijnor en fraaier uit dan het gewone. Men schrijft uit Curacao Ook hier is do jaardag van II. M. do koningin niet ongevierd voorbijgegaan. Aan boord vnn Zr. Ms. schroofstoomscliip le kl. «Koningin Emma der Nederlanden" gaf 't élat-imijor van dien bodom oen luisterrijk feest, dat, dank zij de bui tengewone medewerking van alle loer op 't eiland wonende fumiiién, uitmuntend slaagde. liet portret van 11. M., door haar zelvo vóór 't vertrek van de «Emma'' naar West-Indie, aan 't ótat-major geschonken, was door bloemen om kranst. De commandant, jtaj.it. ter zen J. II. Commijs bracht op II. M. oen dronk uit, die door een driewerf hocrah uit volle borst gevolgd werd.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3