vervoerd, doch toen men deze had bereikt, was hy reeds overleden. De Haagsche correspondent vao de N~. Gr. Ot. geeft het volgende verhaal in zyn jongster» brief Een oud-Indisch «ambtenaar" kwam dezer dagen bij een lid van de ontbonden Kamer (en tevens van de nieuwe) om naar een zeer onder geschikt baantje te soHiciteeren; de man moest er zoo iets by aan de hand hebben, onver schillig wat. Er was echter geen kans hem ta plaatsen. «Nu", zei hij, «dan ga ik zien of ik lid vao de Kamer kan worden". De tijd vooreen liberale candidatuur, vroeger te Dokkum geambieerd, was voorbij. Geen nood een paar dagen later was hy de universeel conservatief-Roomsche candi- daat in Den Haag. Als men dus niemand meer weet te vindeo, dan is de heer J. Canter Visser nog wel bereid. Op de vraag, wanneer de invoering zal plaats vinden der groodbelastiogswet, gegrond op de thans in werking zyode herziening der waarde van belastbare eigendommenant woordt mr, H. P. De Kanter te Brieile het volgende: «Dat dit niet eerlang te wachten is, zullen xy het best weten, die in de herziening wer ken. Het is en blijft een mooi werk, doch een reuzenwerk. Doordien de wetgever en vol komen terecht de conti óle vaa het publiek zoo ruim mogelyk heeft wüien makenzoo kost het werk eene collectie papier, die verbazend is. En daar al dat papier moet worden bewerkt in den vorm vaa staten met kolommen en cijfers, die a!Ie weer moeten worden gecontroleerd, en op ieder waarvan reclame kan vallen, zoo komt het my twijfel achtig voor, of ook met den besten wil tan de schattitigscommissiën het plan van de hoofdcommissie zal kunneo worden uitge voerd, om in 1888 gereed te komen en de belasting op de herziening gegrond in 1889 te heffen. Men weet dat, door een gedeelte Hagenaars vooraleen haven te Scheveningen wordt begeerd. Door Z.'M. is indertijd een commissie benoemd, om naar de vereischten van een zee haven te Scheveningen een onderzoek in te stelten. Deze commissie heeft thans haar rapport aan den minister van waterstaat uitgebracht. Volgens een uit New-York gedateerd par ticulier schrijven, dd. 13 Augustus jl., was aldaar eeo paar dagen te voren het Nederl, oorlogsschip Koningin JSmma ten anker geval len. Het is ruim 20 jaren geleden, dat deze haven het laatst bezocht werd door een Ne- darlandsnh marine-schip. De consul-generaal Planten, daartoe door het gouvernement uitgeneodigd, leidde de officieren rond. Van 28 Augustus tot en met 3 September zyn langs den Nieuwen Waterweg binneoge- Een week later aanvaardde ik, beladen met lekkernijen en duizenden groeten van Mirza aan haren man, mijne reis naar de stad. Op mijn ver/.oek kreeg ik verlof den gevangene op te zoeken. Zijne zaak stond er slecht genoeg bij, want niettegenstaande hij hardnekkig zijne schuld bleaf ontkennen, hadden verscheidene medeplichtigen gezworen dat Mihaly, en niemand anders, hun aanvoerder was geweest. Dit was voldoende om hem to veroordeelen. Tengevolge zijner ziekte was Mibaly in het hospitaal van de gevangonis ge bracht, en derwaarts richtte ik mijne rclire- deo. Het stnursche gelaat van den gevangenbewaar der veranderde spoedig in een vriendelijk gezicht, toen ik hem een goed drinkgeld gaf, onder belofte dat hij mij in eon afzonderlijk vertrek eenigen tijd mot Mihaly alleen zou laten. Ik wachtte niet lang, want,na eenigeminuten werd Mihaly door den bewaarder bij mij ge komen 67 stoom- en 34 zeilschepen; vertrokken 80 stoom- en 5 zeilschepen. Tot voorzitter der «Provinciale Friesche Werk lieden vareen iging" is gekozen de heer Th. Poslma, de bekende voorstander van de afschaffing van sterken drank. Jhr. B. C. De Jonge te 's-Gravenhage heeft ontslag genomen als lid van den gemeente raad aldaar. Zijn wy wel onderricht, zegt de Sloomposi, dan zyn de bezwaren, weike aan de electrische verlichting van het middelgedeelte van Den Haag in den weg stonden, opgeruimd en zal de aldaar gevestigde Nedeilaadsche maat schappij voor electriciteit en metallurigie met de oprichting van haar centraalstation weldra een begin maken. Naar de H. O. verneemt, is door de be trekkingen van den onlangs op «de Vink" bij Leiden zoo ongelukkig omgekomen persoon eene civiele actie ingesteld tot betaling van f30,000. Uit 's-Giavenhage wordt aan dejY. Ji, Ot. gemeld Het is geen afiedaagseh voorval dat de politie eeuer gemeente zich verplicht ziet de hulp der openbare macht in eene aangrenzende gemeente in te roepen. Dinsdagavond was dit het geval. Halfweg Loosduinen had tusschen 8 en 9 uren eene botsing plaats tusschen twee rjjtui- geo, tengevolge waarvan aan een der voertui gen belangryke schade werd toegebracht. Eene hevige weoi den wisseling en daarna een gevecht volgde tusschen de koetsiers en de passagiers der beide rytuigen. De Loosduinsche veldwachter Smits, toeval lig het terrein van den twist in burgerkle ding passeerende, maakte zyne qualiteit be kend en maande de twistenden tot rust aan. Dit werd hem zóo kwalijk genomen, dat hy ernstig mishandeld werd, ouder anderen met den boom van een der rytuigen. Hy kreeg het ten slotte zoodanig te kwaad, dat politie- hutp uit Den Haag ontboden werd, waarop 2 Haagsche agenten zoo spoedig doenlijk per stoomtram naar Halfweg vertrokken en krach tige hulp verleenden. Twee personen werden gearresteerd. Een der aangehoudenen moest zyn verzet ook tegen de Haagsche politie duur betalen, daai hem met den wapenstok een arm verbrijzeld werd. Ernesto Rossi, da beroemde tooneelspeler, spreekt in zjjn onlangs verschenen gedenk schriften met veel hartelyke ingenomenheid over zyn verblijf in België en Nederland. Ily roemt de rechtvaardigheid en oopai tij digheid van de beoordeelaars hier te lande. De iof, den kuostenaar toegebracht, was niet zoo uitbundig als elders, Bjj alle waardeeriDg van Rossi's talent, maakte de critiek eenige aanmerkingen. En iu plaats van zich daardoor gekrenkt te gevoeleo, onderzocht de kunste naar of die aanmerkiDgeD juist waren en nam ze, in dat geval, ter harte. gebracht. Hoe verheugde het den armen man, dat hij mij zag. «O, zijt gij het, mijnbeer Hoe zal ik u voor doze goedheid danken," riep hij, alle krachten inspan nende om mij te naderen. «Laat dien dank achterwege, en versterk u mot Mirza's gaven," zeido ik, en bood hem mijn reistascii aan, waarin de zorgvuldige vrouw, be halve versterkende spijzen en een flesch ouden wijn, bovendien een pakje geurige tabak had geborgen. «Ga zitten, en zoo ge mij een bewijs uwer dank baarheid wilt geven, vertel mij dan eens iets van uw verleden, en hoe gij, de broeder van een welge steld landeigenaar, totzulkodadenkondt vervallen." Mihaly knikte toestemmend, doch scheen al zijn aandacht aan de talrijke versnaperingen te wijden. De geheele inhoud werd nauwkeurig be keken, rn toen hij het pakje tabak gewaar werd, was hij uitgelaten van blijdschap. Zorgvuldig werd dit weggeborgen.1'1 •- - Van onzen koning, voor wien hy eenige keereD op Het Loo speelde, wordt in de gedenkschriften melding gemaakt als van een vriend der schoons kunsten, die in zyn ge sprekken met Rossi als een bevoegd deskun dige sprak over het vertolken van Shakespeare en alles, wat het toooeel betreft. Na een van die gesprekken nam Z. M. zijn ordeteeken der Eikekroon en hechtte het den kunstenaar op de borst. «Koningen," zetde Z. M., «kunnen ridders maken, God alleen schept den kunstenaar. Neem echter dit ordeteeken als eenblykvan myn bewondering voor u en rnyn sympathie voor het schoone land, van waar gy komt." Ook wijlen koningin Sophie wordt met eer bied herdacht. Het bericht dat de heer A. Sassen, directeur van de rijkspostspaarbank, eerlat g naar Indië zou vertrekken, om aldaar den dienst voor eene postspaarbank te rpgelen, blijkt niet ge heel juist te zyn. De heer Sassen zelfschrjjft daarover: Wei ben ik, ten aanzien van bedoeld onder werp, dat mij warme belangstelling inboezemt, reeds lang in briefwisseling met vereenigingen en particulieren, ginds gevestigd; wel is uit Jndië vao hoog*t geachte zydeo, tot my het verzoek gericht, om ter verdere behande ling dezer zaak voor eeuigen tijd over te koineo, maar van eene dienstreis te dien einde is op dit oogenbhk geen sprake. De vereeniging tegen de kwakzalvery zal den 24en dezer hare algemeene vergadering te Am sterdam houden. Zjj telt than91043 ledeo, zijnde d07 meer dan op 1 Januari 1884. Door visschers is benoorden Noordwyk dry- vende gevonden de verongelukte bomschuit B. G. 13. Deze is visschende verongelukt et» waarschijnlijk zyn ai de opvarenden verdron ken. Daar de schuit nog aao de netten ligt, is er minder kans dat zjj spoedig aan het strand gedreven wordt. Gisteren werd uit Nuuen (N.-B.) melding gemaakt van het vinden van het lijk van zekeren v. V. onder een hooiberg. Later is echter gebleken dat de man slechts bewuste loos was tengevolge vao zwaar bloedverlies; de autoriteiten waren verkeerd ingelicht. Het onderzoek der justitie duurt intusscben voort. De nieuwe aflevering vao Mannen van Be- teekenis is gewijd aan «Vorst Bismarck na de vestiging van het Duitsche Keizerryk", door dr. E. D, Pjjzel. Ovorsclrie. In de Dinsdag jl. gehouden gemeenteraadszitting werden de wethouders herbenoemd de heeren M. Rodenburg en C. Van den Berg. Laatstgenoemde bedankte echter voor het hem opnieuw verstrekte mandaat, waarna de heer J, De Kroes met 8 van de 11 uitgebrachte stemmen werd gekozen. Ook werd de heer De Kroes met 9 stemmen tot ambtenaar van den burgeil, stand gekozen. De voorzitter deelde mede dat de gemeente- Ik had intusschen een sigaar opgestoken on keok wat naar buiten, geduldig wachtende, totMihaly's nieuwsgierigheid eenigszins zou bevredigd zijn. Na een paar krachtige teugen wijn genomen to hebben, zeide hij eindelijk met een overmoedig lachje Ik wit u gaarne alles vertellen, doch zult go «den roovor» kunnen gelooven «Gij hebt cr geen belang bij mij leugens te vertellen, en dan ge weet zeer goed hoe de zaken met u staan." «Ja, ik weet dat mij de galg wacht," zoide hij nu ernstig, «en 't zal me goed zijn, vóormijndoods uur slaat, u alles to hebben verteld." Bij deze woorden bracht Mihaly de hand aan het voorhoofd, streek toon, in gedachten verdiept, langs zijn zwaren board, en begon; «Op vieren tuintigjnrigen leeftijd was ik een jongeling, zoc, vroohjk en onschuldig nis een kind, Dofie streken haalde ik genoeg uit, doch ze liinder- begrooting over 1888 in ontvangst en uitgaaf is vastgesteld op f21.671, welke mededeeling -f* voor kennisgeving werd aangenomen, De rekening van het armbestuur over 1886, in ontvangst f4830 61'en in uitgaaf f418535* bedragende, wordt goedgekeurd. De begrooting van 1888 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f3195.22', waarby het subsidie der gemeente wordt gesteld op f1500, in plaats vanzooali- vroeger op f1750. Een voorstel van burgem. en weth. lot af- en overschrijving van eene som van f472 vaa den post van onvoorziene uitgaven, om met- dit bedrag de hoog noodige reparation ea het vei ven der openbare school en van dë' bewaarschool te bestrijden, wordt, ofschoon de burgemeester en de heeren Poot en 0» Kroes deze verbetering dringend noodig achten en op het gevaar wijzen dat uitstel de kosten- slechts zullen vermeei deren, verworpen, In dete vergadering kwam o. a. aan dr orde de concessie aanvrage van de heeren Zembsch De Jongh, van Vlaardingeu ea Schiedam, voor den aanleg eener drinkwater leiding, tegen een jaarljjkschen waarborg vatt* waterveibruik tot een bedaag van f3000, doof da gemeente te gatandeeren eu bovendien nog" f 700 voor het plaatsen van brandkranen. De Voorzitter acht de door genoemde heeren gestelde voorwaarden niet aannemelijk ea meent de voorkeur te moeten geven aaa exploitatie door de gemeente of aansluiting aan de Schiedamsche drinkwaterleiding. De wethouder Rodenburg acht brandkranen over bodig, daar brandspuiten toch noodig zuilen zjjn,- De voorzitter, overtuigd dat de toestand van het drinkwater, welke vooral by epide mieën gevaarljjk geacht mag worden, dringend voorziening vereischt, spreekt de hoop uit, dat- deze bespreking er toe leiden »al dat de tegen woordige slechte toestand vao het drinkwater door den gemeenteraad in ernstige overweging zal worden genomen. De concessie-aanvrage van de heeren Zembsch De Jongh wordt daarna met alge meene stemmen verworpen. YInardingen. Do gemeenteraad heeft alf wethouder herkozen dr. F. C, R. Bentfort, Botterdam. Da ontwerp-begrootiog van inkomsten eo uitgaven dezer gemeente, dienst 1888, sluit in ontvangst en uitgaaf met f5,082,741.68Vs. De gemeenteraad heeft besloten het museum voor land- en volkenkunde, alsmede het maritiem museum voortaan op Woensdagen Zaterdag tegen een geringe entrde open te stellen. Rotterdam. Dinsdagavond school eene talrjjke menigte samen voor de vergaderzaal der socialistea aan de Gedempte Binnen-Hoite alhier. Bet gerucht namelijk had zich ver spreid, dat Doraeia Nieuwenhuis dien avond in dat lokaal zou verschijnen. Hij kwam echte» niet. De menigte scheen niet zeer vriendschap* peljjk voor fie sociaal- democraten gestemd te zyn; althans men hoorde herh&aldeSjjk en den niemand, en zoo leefde ik zorgeloos voort, zon der roe om iets te bekommeren totdat het uuf sloeg, waarin ik Kotesy's Mirza leerde kennen, en wij samen den eersten dans dansten." «Ja, mijnheer," ging hij voort, na eene wijle in liermneriji'gen verdiept te zijn geweest, «dikwijls heb ik er later over nagedacht, hoeveel geluk, en ook hoeveel ellende, zulk een oogenblik over een roonscli kan brengen oogenbükken van geluk en- jaren van ellendeNooit echter heb ik mij dat uur beklaagd; ik had liever mijn leven gegeven, dan dat te moeten missen, Hoe jong Mirza ook was, toch had reeds- een ander vóór mij het oog op hacr geslagen, 't Was een lafhartige knaap, maar valscli en listig in de hoogste mate. Nog denzelfden nacht wierp ik Janko, zoo heette hij, uit het venster, tot groot vermaak van het gansche dorp, want ieJciee®- haatie hem." {Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2