ta deelen. Deze geheime vereenigmg heefteen zuiver liefdadig karakter, en men berekent dat zij jaarlijks in overeenstemming daarmede een twaalf duizend gulden uitgeeft, terwyl op Sint-Nikulaas een feestmaaltijd wordt ge houden. Leden van de Broederschap zijn de heeren mr. J. U. Da Kempenaer, voorzitter; F. W. b. Van Eek, rnr. S, J. graaf Van Limburg Stirum, A. baron Schimmelpenninck Vao der Oyo va Nyenbeek, mr. W. G. Braotseu Van de Zijp, A. F. R. E. Van Hasselt, F. G. H. baron Van Tuyll vau Serooskerken, mr. L, J. Van Gelein Vitringa (de beide laatsten als raadsleden zitting hebbende) en A. F. G. Van Hasselt, rentmeester en secretaris. AOt.) De Neder!, vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal haar 52e alg. verg. houden te Arnhem op 27 en 28 Sept, De openbare verg, zal door een zangkoor opgeluisterd worden. Als sprekers zullen optreden de heeren K. T, baron Van Ljjuden te 's-llage, Jules Robyns van Par jjsmr. d'Engelbronner en ds, Herman De Ridder te 's-Hage. In de huishoudelijke vergadering zal een nieuw lid vau het hoofdbestuur vprkozen moeten worden in da plaats van dr. Kreencn (periodieke aftr.). Het hoofdbestuur heeft daarvoor het volgende drietal opgemaakt: prof. Buijs te Leiden, mr, Boer te Utrecht eu dr, Spaander te Abbekerk. Voor de plaats vau den heer Koch, als voorzitter opgetreden, Worden voorgedragen de heeren: ds. Schuller tot Peursum te Alkmaar, ds. Van der Meulen te Bolsward en dr. Van Gheel Gildemeester te 's-Hage. De Bred. Ot. schrijft over deo dezer dagen te Geertiuideuberg overleden gepensiooneer- den kolonel der cavalerie J, C. L. Coets Van Baggen De overledene was nog een der weinig overgeblevene oud-slrijders van 1815; hij ver diende de Militaire Willemsorde als cadet wachtmeester der dragonders bjj den gedenk- waardigen slag van Waterloo, Den 12 Januari 1814 als cadet in dienst getreden bij het le regiment dragonders, werd hy achtereenvolgens benoemd tot2en luitenant b\j de afdeelmg kurassiers no. 2 op 10 Mei 1826, lot ritmeester bij het regiment huzaren no. 6 op 5 October 1831, tot majoor by het le regiment lanciera op 12 April 1847. en vervol gens gepensiooneerd met den rang van luite nant-kolonel op 31 December 1852, Z M. de koning had zich in 1870, t'ydens HD. verblijf ia Oosteihout, meermalen met zjjn ouden virydurnkker, den overste Coets Van Baggen, onderhouden, en vergat hem dan ook uiet bij het uitreiken der gunstbewijzen bij gele genheid der Meifeesten van het jaar 1874; als toen werd hem bjj koninklyk besluit van 12 Mei de mng verleend van kolonel. De veldtochten, door den overledene mede- cemaakt, waren die van 1815 in de Neder- laoden en Frankrijk, en die vao 1830—1831 in België. Hij was versierd met de Mil, Willemsorde 4e klasse, den Ned, Leeuw en gerechtigd tot net dragen van het Metalen Kruis, het onder- scbeidiogsteeken voor langdurjgeu dienst en het Zilveren Kruis van 18131815. Uit een ons uit de Transvaal toegezonden brochure zou men moeten afleiden dat het daar met de onafhankelijkheid der rechterlijke macht maar treurig gesteld is. De ex-eerste- stralrechter O. J. Brand, zoon vao den president van den Oranje-Vrijstaat, behandelt daarin de reden, die hem genoopt heeft zijn ambt neer te leggen. Hjj was rechter in de zaak «an NeUinapius, die de hooge befeherming genoot van Joubeil, generaal Smit, en zelfs van president Kruger, zoodat eerst, tot groote er gei nis van den staatsprocureur, de terecht stelling 18 maanden lang werd tegengehouden. Dan eindel'yk stond hy terecht. Dejury ver klaarde hem schuldig aan diefstal door ver duistering, en rechter Brand, met het oordeel volkomen instemmende, veroordeelde hem.Hij verhaalt nu hoe gedurende den loop van 't ge ding Smit en Joubert herhaaldelijk poogden in te grypen, gsnsten voor NeUinapius tracht ten te bedingen en de jury en den rechter van hun plicht af te brengen. Na veroordeeling werd hooger beroep ingesteld en inmiddels een verzoek tot den rechter gericht, den ver oordeelde onder borgtocht op vrije voeten te laten. Dit werd geweigerd. Toen mengden de president en de uitvoerende raad zich iu de zaak, met het doel, NeUinapius te gratiëeren. Vau dag tot dag zonden zij missives aan deo rechter, telkens met den eisch om onmiddellijk advies te geven op een verzoek om gratie. De rechter weigerde en begaf zich op audiëntie bij den president, wien hij aantoonde, dat, hangende een appèl, krachtens de wet geen vrijlating onder borgtocht vergund was. Een paar dagen later giatiëerde de uitvoerende raad NeUinapius, niettegenstaande zijn zaak nog iu appèl moe«t behandeld worden. De heer Brand begreep dat hem niets anders overbleef dan ontslag te nemen. De heer Brand noemt deze geschiedenis een szeer te hetreureu zauk, die immer ais een onuitwischbare vlek op den tot hiertoe onbenspelijken naam van deze jeugdige eo veelbelovende republiek zal rus ten." Inderdaad, hebben de feiten zich dus toegedragen, dan is dit oordeel met te kras, Yad Be Globe, nfleveiing vau September, bevat o. a. hel volgende over een geschenk aan den paus: üUe naam van het wilde opperhoofd der Dakotas, Sitting Bull, was langen tijd een schrik voor de blanken in 't westen van de Vereenigde Staten. Dapper en tevons barbaar-"!) streed hij tegen do troepen der Vereenigde «ten, doch word ten laatste bedwongen, en thans komt de tijding, dat Sitting Bult zich hooft laten doopen. Hij is katho liek gewoiden en heeft zijn bijzonderen eet bied jegens don Heiligen Vader door een hoogst eigenaardig, echt Indiaansch geschenk bewezen, dat kort geleden door monseigneur Martin Merry, den apostolischon vicaris voor Dakota, aan Leo XIII te Rome is overgebracht. Het bestaat uit een Indiaanschen rok van buflelvel, die tevens als getuigenis zijner bekeeiing tot het katholicisme moet geldon. Dezo rok is namelijk met teekenin- gen naar Indiaansclm wijze bedekt, die concen trisch een middelbeeld omgeven. In den uitersten kring ziet men Sitting Bull nog als opperhoofd der Indianen, voouien van lans en krijgstooi, terwijl hij een vijand scalpeertdo tweede kring vei toont zijn verschillende, in groepen zittende vrouwen, en de derde een oorlogsberaad- slaging zijner voornaamste bondgenooten Einde lijk vertoont het middelstuk de bekeering. Sit ting Butt buigt zich neer voor den apostolischon vicaris en reikt hem do vredespijp, terwijl de oude heidenschn geneesmeesters vei schrikt weg kopen. Wij hebben hier dus een soort van beelden- schrilt, dat licht begrijpelijk de geschiedenis van het bekeeide opperhoofd der Indianen verhaalt." Met den gnedkoopeu 3de klas-e-irein vao den Ryospoorweg van Emmerik, Ellen, Zevenaar, Arnhem, Veenendaai, Z.-Drmbergeu eu Utrecht naar Rotterdam, werdeD gisterochtend 742 rei zigers vervoerd, In de weesinrichtiog te Neerbosch is een jongen van 13 jaar komen kopen, byna zonder kleeren en alleeu met het adresAan de Weesinrichtiog. De jongen zegt dat hy wees is en vau Hattem komt. De flaagsche correspondent van het TJtrecMtch Boyblad verhaalt het volgende: Ia het gruote sKur"- of Badhuis bestelt een heer eea glas bier, en geeft een gul den. De knecht, volleerd iu zijn vak, gr'ypt uit zyue tasch een handvol zilverlingen, doch meteeue handigheid, deo Bambergea waardig, weet hy daaiuit niets anders dau kwartjes te vinden, zoodat de traditioaeele stuiver blijft ontbreken. Naïef of niet, gaat de heer niet op dien stillen wenk in en wacht tot de heer kellner zich verplicht ziet, de belofte af te leggen dat hy straks wet een stuiver zal brenger. Een kwartier verstrykt, maar de heer kellaer is bl'ykbaar de nietigheid ver geten. De heer bezoeker echter niet, want terwijl Jan hem passeert, zegt hy eensklaps: »Aannemenik krijg nog een stuiver!" Met een blik van diepe verachting waar schijnlijk voor de 8 duiten staat de be diende een oogenblik stil; dan steekt hij met een majestueuzen greep ds hand in zyne tasch, neemt er een dubbeltje uit, legt dat voor den kleinzieligen heer neder en verwjjdert zich. sAannemem 1" roept de heer hem na; saannemeo! je krijgt uog vijfcenten terug ïDie schenk ik u, meneer I" antwoordt de heer kellner van het groote nKurhaus" met de majesteit van ean gewroken vorst. Op de Heerengracht te Leiden kregen twee vrouwen het te kwaad. Juist toen het gekyf 't hoogst was gestegen en ze elkaar te lyf wilden, werd dit belet dooreen schoor steen, die door andere stormen van bet dak geworpen werd en juist tusscheo de twee dames vieb En op eens was de lust Om te kijven gebiuscht. In eene Noordbmbautsche gemeente werd onlangs een huwelijk voltrokken, waarby eene groote informaliteit is gepleegd. De bruidegom nl. kon wegens het niet voorkomen in de ge- boorte-registers, geen geboorte extract krijgen en eeue acte van bekendheid, bedoeld bjj art. 127 B. W., werd niet overgelegd. Ily had een broeder, ouder dan bjj eo reeds lang gehuwd, die denzelfden voornaam droeg, en de ambtenaar van deu burgerlijken stand achtte het voldoende op het extract van dien ouderen broeder het huwei'yk te voltrekken, terwjjl deze laatste tevens als getuige bij de huwelijksvoltrekking optrad. Die geboorte-acte heeft dus bij twee huwelijken van verschillende personen dienst gedaan. Aan het grensstation Hament, bij Weerd, is de wachteres Barbare Cremers door de lo comotief van den personentrein aangegrepen, 17 meter ver medegesieurd, en het hoofd af gereden. Te Roermond ontplofte in de goederenloods der Staatsspoorwegen een vat gist met zulk eene hevigheid, dat belangrijke materieels schade veroorzaakt werd. Daar toevallig geen personeel aanwezig was, zyn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Uit Vlijmen wordt aan de N. It. Cl. gemeld: "Woensdagavond heerschte hier tot ir, den nacht groote opgewondenheid, tengevolge van willekeuuge handelingen door eeneo erfge naam, wi»ns zuster was overleden. Naar men beweerde, had de overledene iemand anders tot erfgenaam benoemd, en om nu vast alles iu in zijn bezit te hebb-n, gaf de broeder aan zekeren V. S. last, de goederen uit het sterf huis te halen en naar zyn huis over te brengen. V. S. ontbood eeneo voerman en de goederen werden opgeladen, doch niet zonder protest van de zjjde der beweerde testamentaire erf genamen. V. S. werd ongemakkelijk toegetakeld, doch het transport ging door, en onder gezang en gejuich werden de goederen uit de woning der overledene, wier lyk io een ledig vertrek bleef staan, overgebracht naar de woning van den broeder. Dat dit schandaaltje welesoige gevolgen zal hebben, is niet twijfelachtig, eo het is te hopen, dat eens flink het ongeoor loofde vao dergelijke willekeurige handelingen uitkome; want het gaat niet aan, dat, zoodra iemand dood is, iedereen, die eenig rechtop de nalatenschap meent te kunnen uitoefenen, den baas speelt, zonder zich te sloren aan wettelijke bepalingen of voorschrilten. Te Zwyndrecht is Dinsdag by het uitstorten van zand aan een aldaar ondernomen werk een werkman daaronder geraakt. Ofschoon spoedig er onder vaodaan gehaald, was de man reeds overleden. In den avond van den Sisten Augustus 11, werd zekere L. v. d. P, te Alkmaar door den- directeur van het telegraafkantoor aldaar belast met het bezorgen van een telegram naar Langedijk. Dit telegram is niet aan zyn adres bezorgd. Eenige dagen daaina is het lijk van den bode nabjj den Broekermolen uit het water opgehaald. Den 3den September ontlastte zich boven- Terschelliog een hevig ouweder, vergezeld van wolkbreuken en hagelslag. Er vieleo stukken- ijs, welke eene zwaarte hadden van 15 gram, Hier en daar zjja pannen en glasruiten ge broken. 'Eene der meest bekende Bataviasche per soonlijkheden zoo schryft men aan de AT, Jï. Ct. is overleden. Mevrouw Zembsch werd hedenmorgen (29 Juli) begraven. Velen van 'hen, die hier nog wonen en hier gewoond hebbeD, heeft zy het eerst van hun leven ge zien, veien hebben aan haar reden tot dank baarheid voor hare bekwame hulp. Meer dau 35 jaren was zij stadsvroedmeesterc3. En niet alleen was zij isage-femme"zij was ook femme sage". Als weduwe van eeo officier van gezondheid met kinderen achterblijvend, om te leven van eeu klein pensioen, heeft zy een middel gekozen om zich onafhankelijk te maken, eo eindigt zy, naar men zegt, met drie ton na te laten. Ik wed dat hierop menig een van hare mannelyke en vrouwelijke col lega's in patria de opmerking zal maken, dat Indië toch nog voor ieder niet zulk een kwaad land is wat waar is. In JSigtn B-aard zal binnenkort eeu opstel- verschijnen van den heer Hendrik P. N Muller, te Rotterdam, waarin hij zjjn bezoek beschrijft aan de Deiagoa-baai en de Transvaalsche goud velden. Het verhaal zal geïllustreerd worden met teekeningen van Schipperus, vervaardigd naar phutographieëo van den schrijver. (AT. o. d. D.) Botterdam. Ook gisteravond was het uitermate woelig iu de stad. Reeds in den viuegeo avond had zich veel volk verzameld aan de Gedempte Binnen rotte in den omtrek van het lokaal der socialistendat Woensdagavond het tooneel was der wanordelijkheden. Daar echter werd de menigte io bedwang gehouden door der politie. Inmiddels trokken evenwel troepen opge schoten knapen, vadeilandsche en anti-socia listische liederen zmgeode, door de stad, die zij in alle richtingen dooikruistenmet het- doel om woningen of verzamelplaatsen van socialisten op te zoeken, waar dan de ruiten werden ingesmeten en allerlei baldadigheid gepleegd werd. Van lieverlede merkte men op dat ettelijke volwassenen zich bij die troepjes aansloten en van dat oogenblik af moesten ook vele huizen het ontgelden, dia met het socialisme niets gemeen hadden. Aan menig huis en menigen winkel is zoodoende schade aangericht. Naar het oordeel van zaak» kundigen waren die volwassenenal zongen zy voor de leus de vaderlandsclie liederen mede, socialisten, die vaa de duisternis en da verwarring gebruik maakten om op hunne beurt de glazen bij goedgezinde burgers in te smyten. De politie deed wat mogelijk was om de ongeregeldheden te keer te gaan, doch kon natuurlijk nïet alomtegenwoordig zyn. Hat- garnizoen werd niet opgeroepen om haar de behulpzame hand te bieden. Te 11 ure zonden al de politiebureau* extra-patrouilles, om de rustverstoorders op te- zoeken en uiteen te drijven. De patrouilles van de politie stuitten op- verschillende punten op de rondzwervende troepte ~-n dreven die uiteen, zonder dat van stok of wapen gebruik behoefde gemaakt te ■worden. Te 1 uur na middernacht kon de rust ge acht worden hersteld le zynofschoon nog: allerwege eenig volk tp de been was.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2