De commissie meent derhalve na het medege deelde te moeten voorstellen: nemen hebben te kennen gegeven om aan de stem ming geen deel te nemen. Opmerking verdient daarbij dat de adressant zelf, na eerst te hebben gezegd to zullen medestemmen, ten slotte ver- blaanido dat hij, door zich van medestemmen te onhouden, de verkiezing mogelijk wilde maken. Pit besluit kon alleen daarop gegrond zijn dat adressant zelf de meening was toegedaan dat de verkiezing, wanneer hij er aan had deelge nomen, wellicht nietig zou worden verklaard. Hoe dit zij, het bleet bij eene uiting van ge voelens door verschillende leden, doch een be sluit der vergadering is niet gevallen. Ieder lid werd in de gelegenheid gesteld te stemmen of lïiet te stemmen, al naar dat zijne opvatting van art. 73 der provinciale wet zulks medebracht. Niemand is in zijne vrijheid belemmerd. IIoc de vergadering der Staten van Gelderland over de beteekenis van het woord zaken" in art. 73 dacht, is echter in het onzekere gebleven. 1°. het ingekomen bezwaarschrift voor kennis geving aan te nemen; 2°. jhr. IL A. D. Cocnen toe te laten als lid der Kamer. Offlcieele Mededeelingen. Bjj kon. besluit is, met iogang van 19 Febr. 1S88, aan den gepensioneerden generaal- mnjoor titulair van het leger in Nederl. Indië J. C. J.Smits, op verzoek, eervol ontslag ver leend als commaodant van het koloniaal mili tair invalidenhuis op Bronbeek, onder dank betuiging voor de diensten in die betrekking bewezen. PEN HAAG, 21 September 1887. H. M. de koningin bezocht gisteren het kinderziekenhuis op het Prins-Hendrikplein. Z. K. H. de groothertog van Saksen- Weimnr heeft aan dr. Van der Mandele te Scheveningen eene gift doen toekomen van f50, als bewijs van zyne hooge belangstelling in de Sopbia- stichting aldaar. De prins Von Wied, die Zaterdag jl. naar Buitschland vertiok, is Maandagavond terug gekeerd. SCHIEDAM, 22 September 1887. De koltbond heeft; op voorstel van den heer S. J. Zoetmulder, een extraprjjs toegekend san een boertje, H. Koorn genaamd, uit Zwaap, die, ofschoon tot geen vereemging behoorende, zich voor deelneming aan den personeelen wedstrijd aanmeldde, waarvoor hij, na zich als lid van den kolfbond te hebben laten inschrij ven, weid toegelaten. Hjj had niettegenstaande zyn 73-jaiigen leeftijd oog zooveel liefhebberij in het kolven, dat hij niet tegen de reis had opgezien, om aan den wedstrjjd alhier te knmen deelnemen. Hel bleek dan ook dat hy in dit spel zeer bedieveu was, daar bij nog met vaste hand prachtige slagen deed, waardoor hem bijna een der vijf uitgeloofde pryzen ten deel viel. Op grond van een en ander werd hem de extraprys toegewezen, beslaande in een iokt- stel, met zilver gemonteerd. dokter zoo lang uitbleef, en pruttelde aanhoudend 't Is wat moois 1 Er komt niets van terecht 1 Mijnheer houdt van 't ossenvleesch rood, en nu is 't zoo door en door gaar!" enz., terwijl zij gedurig de mouwen driftig opstroopto en eindelijk uitriep dat »zij er nu toch waarlijk geen raad meer op wist; dat de dokter het dan nu ook maar voor lief moest nemen, als 't niet naar zijn smaak was, want dat zij't, zoowaar, niet helpen kon." Opeens klonk de bel aan 'thek. Daar is mijnheer dan toch eindelijk. 'tWerd ook hoog tijd, zou 'k denken De booze bui was nu voor een groot deel over en zij repte zich om hem open te doen. Toch kon zij niet nalaten in 't voorbijgaan een blik op de pendule in de huiskamer te werpen Acht uur geslagen 1 Wie komt nu ooit zoo Iaat eten 't Zal mijnheer nog eens berouwen, dat hij zoo weinig om zich zeiven geeft 1 Ofschoon zij zich op 'teerste geklingel naar voren gespoed had, kwam zij toch nog te laat, Mevrouw Lambelle, die verlangend naar haar man jjad uitgezien, was reeds in afwachting naar den Tot afwisseliog van den kolfwedstryd werd nok een biljartwedstrijd gehouden, waarbij door den heer C. Backets van Gouda de eerste prys, zynde een salontafelfje, behaald werd, en door den heer A. J. Bertels alhier de tweede prijs, zijnde een bronzen pièce de milieu met kannen. Da minister van hinneolandsche zaken, over wegende dat de heer mr. H. L. Drucker, verkozen lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoten, heeft verklaard syne benoeming niet aan te nemen en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat hoofdkies district moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal geschieden Maandag 3 Octo ber 1887, en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 17 October daaraanvolgende. De Stct. van gisteren (no. 222) bevat eene opgaaf der nummers van de sedert den Istea April jf. na uitlotiog aflosbaar gestelde stukken der 3l/s pcts.-Ieening vau Nederland van 1886, welke op ulto. Augustus jl. nog niet ter af lossing waren aangeboden. Den houders van die stukken wordt herinnerd dat die obliga tion met 1 April 1887 hebben opgehouden rente te dragen en zjj worden uitgenoodigd hunne stukken ten spoedigste ter aflossing aan te bieden ten kantore van de Nederland se!» baok, ais agent vau 'srijk3 schatkist, vergezeld van de daarbjj behoorende ouver- sclienen coupons en van het bewys tot het bekomen van nieuwe coupons. Het Centrum verneemt dat de van staats wege ingestelde landbouw-comrnissie, welke van 13 tot 16 dezer is vergaderd geweest, der regeeriog geadviseerd heeft dat legen de goedkeuring der reglementen tot bevordering der paardenfokkerij en op het houden van springstieren in Noord-Brabant uit een land bouwkundig oogpunt geen bezwaren bestaan. De commissie heeft o. m. zich bezig ge houden met de behandeling vao verslagen omtrent de oprichting van eeoige ryksproef- stations, het landbouw-krediet, den vrijen uitvoer en den doorvoer van rundvee, schapen en varkens en heeft de vraag overwogen, wat van rijkswege kan worden gedaan tot krachtige bevordering der paardenfokkerij. De werving van manschappen voor het West- Indisch leger voor het jaar 1887 is gesloten, alhoewel aan het contingent voor Curapao 18 en aan dat tan Suriname 30 rnan ontbreken. Deze maatregel is, naar men wil, genomen om het contingent voor O.-Indië vol te kijjgen. Uit Keuleu wordt aao de N, JR. Ct. ge- sehieven Toen de zeventigste verjaardag van Z. M. onzen koning in het verschiet was en in het vaderland alle toebereidselen werden gemaakt ojn dien dog zoo feestelijk mogelijk te vieren, rijpte ook bij eenige Nederlanders alhier het plan om, in ver tuin gegaan en kwam met haar echtgenoot Claudinè reeds tegemoet, terwij) een helder kinderstemmetje jubeldesVader, lieve vader 1" t I II. Hay. Ais men uit het kleine station te Bourg-Ja-Reine komt, ziet men recht tegenover zich, wanneer men den rug naar den spoorweg "keert, eene hoogte, met houtgewas begroeid, en waarlangs zich een witte muur uitstrekt, die naar een groep huizen leidteen spitse toren steekt er bovenuit. - - - Dat is hot dorp Hay, aanJ de overzijde van de vallei der Bièvre het maakt' een deel uit van de heuvelketen, die den rechteroever der rivier insluit. Die bevallige groep kleine huizen, omringd door fraaie buitenverblijven, telt ongeveer zes- hondeid inwoners, en ligt in do nabijheid van Chevilly, Villejuif, Arceuil en Caciian. Van Bourg-la-Reme ioopen twee wegen naar Hay. In 1852 was er nog geen geneesheer in het eeniging met de te Keulen wonende landgenooten, dien dag vroolijk te gedenken en ter herinnering aan dien verjaardag eene Nedcrlandsche vereeni- ging op te richten, die sten doel heelt het ge zellig verkeer en de kennis der Nedeiiandsche letterkunde onder de aldaar aanwezige Neder landers te bevorderen" (zooals een artikel van het later in druk verschonen en van wego do politie goedgekeurde reglement luidt). Te dien einde werd eene vergadering op den avond van den i Oden Februari II. uitgeschreven en gehouden in oen der lokalen var, liet voor deze gelegenheid feestelijk versioide gebousv van den kon. Ned. circus Oscar Carré. Dit gebouw was dien avond van builen versierd roet de Nederlandsche en Duitsche driekleur en met gaslicht geïllumineerd. Ook in de vergaderzaal was het noodige decoratief aangebracht het portret van Zijne Majesteit, omgeven door oranjelint, mocht natuurlijk niet ontbreken. De openingsrede werd gehouden door den heer W. Moijers, die de benoeming tot, pre sident had aangenomen, en bestond in eene voor dracht over ïdo regeering onder Willem III." Verder werden nationale liederen gezongen, voor drachten gehouden, toosten uitgebracht, enz. Sedert da oprichting, die dus van dien dag dagteekei.theoft de voreeniging de meeste sympathie van de te Keulen aanwezige Neder landers mogen wegdragentengevolge waar van zij steeds in bloei toeneemt. Do bijeenkom sten hebben thans plaats in het hotel vRUcinischer hof'. Het ledental bedraagt 24, waaronder één eerelid, en wel mevrouw Prof. Lina Schneider, als zoodanig benoemd ter gelegenheid van eene door haar op 18 Mei 11. gehouden voordracht over »Die Geschichte der Niederlandisclien Littera tor". Verder telt de vereeniging nog één buiten gewoon lid. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. onze Koningin, op 2 Augustus jl., maakten de leded een uitstapje naar Drachenfels en Roland- seck, waar zij door het zingen van nationale liedeien zeer de aandacht der aldaar aanwezige Nederlanders trokken, die als echte patriotten dikwijls met hen instemden. Nog steeds doet de vereeniging moeite om het ledental te vergrooten en het doel, dat zij zich stelde, to verwezenlijken. Dat zij daarmede suc- ses heeft, bewijst, de voortdurende toetreding van nieuwe leden, en dat dit zoo moge voortgaan is de innigste wensch van allen, die er zich tot nog toe bij aansloten. Zondag is te Antwerpen het Vondelsfeest geopend met een optocht van alle Vlaaourche letterkundige vereetngingen. Nadat deze hier toe ten raadhuize waren byeenRekomeo, ging de stoet op weg naar het paleis van kunst en oyverheid. Op de Place Verte werd by het standbeeld van Rubens een kians opgehangen en aan den Vlaarnschen schouwburg, waar hel gedenkteeken der Fransche Fuue staat, op het welk de naam is vernield van ïJan Van den Vondel", werd insgelyks een kraus aange hecht. Vei volgens gii g m»n naar het boven genoemde paleis, aan welks hek de Hollandsche club den stoet stond op te wachten met een krans, die niet linten in de Nederlandsche nationale kleuren was versierd. Nadat de club zich aidar bij den stoet had aangesloten, schaarden allen zich in den tuin van hel paleis voor en om het bor-tbeeld van Vondel, Daa.r ter plaatse verscheen tevens de gouverneur de.- provincie Antwerpen en werd er verwelkomd dour den schepen Gittens, (he vervolgens, na dorpje gevnstigd en moesten de inwoners genees kundige hulp uit Bourg-la-Reine krijgen. Was de dokter, daar gevestigd, afwezig, dan moesten zij naar Sceaux of Arceuil gaan. Toen Charles Lambelle reeds eers jaar of vier ge trouwd was, vernam hij deze bijzondeiheïd. Hij verliet Parijs, waar hij toch niet mocht hopen zich spoedig een drukke praktijk te verwerven, en 1 hij ging zich vestigen in het kleine, bijna 'onbe- i kende dorpje Hay. Niet alleen de zucht om hulp te verschaffen daar, waar zij ten eenenroale ontbrak, maar nog andere beweegredenen hadden hem tot dit besluit gebracht. Uij zocht rust, kalmte, om ongestoord te kunnen studeeren, meer en beter dan het woolige leven te Parijs hem veroorloofde, en de gezondheid van zijn vrouw en kind, een knaapje van drie jaren, zou door een verblijf op 't laml zeker zeer bevorderd worden. Charles Lambelle was allesbehalve een alle- daagsch man t hij was een diepdenkend navorscher en zeer ondernemend. Eunigen zijner collega's be schouwden hém als een eerzuchtige, zonder te willen begrijpen of erkennen wat er grootsch en eeue korte toespraak, den schedel van het beeld met een krans versierde, waarna de Holland- sche club en andere vereenigiegeu kransea bjj het beeld rraderlegdso. Des avonds werd in de groots zaal van het paleis van kunst en nyveiheideene feestelijke bijeenkomst gehouden. Maandagavond was er in deu Vlaamschet? schouwburg eenegala-voorstelling, waarin ?De Leeuwendalers" opgevoerd eu eene caetats gezongen werd. In den Opmerker wordt de aandacht ge vestigd op de kortste spoorwegverbinding tusschen Amsterdam en de Belgische grens, die tut stand zou te brengen zjjn door het maken eener lijn Oudewater—Dordrecht Het verschil in afstand tusschen Amsterdam en Dordrecht over deze lijn en over de Hollandsch* spoor bedraagt, globaal gemeten, 30 kilometer. Met ingang van 1 October a. s. worden in het locaal verkeec'op den Ned. Rynspoor weg (sta tions der IjjnAmsterdam—Emmerik) gewyiigd» vrachten voor personenverkeer ingevoerd. Yan 11 tot en met 17 September zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 90 stoom- en 38 zeilschepen; vertrokken zjjo 79 stoom- en 22 zeilschepen. Het werk van den onderbouw der brug over de Oude Maas te Barendrecht kan als voltooid beschouwd worden. Wat den boven houw be-^ treft, zjjn twee overspanningen nagenoeg ge reed, terwjjl met de derde een aanvang is gemaakt, waarmede men waarschijnlijk nog dit jaar gereed komt, zoodat dao voor het volgend jaar nog eene spanning in het beweeg baar middenstuk overbl'yft. In de Haarl. Oi. komt een zeer bezadigd opstel voor over bet Leger des Heils. Het geeft eene zeer lezenswaardige beschouwing over deze zaak en hen, die er bij betrokken zijn. Wy ontleenen er de volgende opmerking" aan. De schrjjver L. S. zegt: >Het bleek me dat ondanks de gemeen schappelijkheid van hun vaandelkleurreed, en de gelijkheid van het reddingsmiddel r bloed en vuur, de socialisten met die verschij ning van het Heilsleger lang niet ingenomen zijn. Te verwonderen is dat trouwens nietf beide partjjeo treden op als redders des volks, maar de socialisten zoeken die redding in het bezit vsd stoffelyken rykdom en geluk ook voor de armen; de Heil-soldalen prediken verzaking, van het aardsche en verheffen de waarde van den zielevrede. De 'eersten zien bun Heiland in, .Dometa 'Nieuwenhuis,"de tweeden'steunen op Jezus Christus.' En het is de vraag, wie het in de kunst van a'giteeren van de anderen winnen zoudenzoodat da socialisten begrijpelijkerwijze niet gesteld zjjn op de soldaten', 'die* op hunne weide komen wtedeu. 'Gelyk 'een der bioeders mij mede deelde, telt. hel Nede'i laridsche koi ps reeds 7 00 ttn r ~i T *7 edels in de eerzucht van dien dertigjarigen go- neesheer gelegen was. Ja, It is jwaar, zijn vurigst streven was lijden te verzachten, mot den doodite,strijden om hem oen prooi to ontrukken, ]de, ooraken der ziekten op te sporen,, do-gevolgen te koeren, en hij be zat in hooge mate den-.zedelijken moed om het kwaad tin de hartader aan to tasten,.vastberaden en volhardend, als hij zich eens,eene overtuiging gevormd had. - Hij had het dikwijls bij epidemicén getoond, »dat hij durfde*', reeds toen hij nog student was, en meer dan eene "'eervolle vermelding of onderscheiding was hem .te beurt gevallen. Maar welke medaillos kunnen naar waardo den ver heven mood, dp zelfverloochening en belangeloos heid beloonen .van dea man, die. zich vrijwillig in een bedorven atmosfeer begeeft, ieder oogenbütc in aanraking komt, met besmettelijke wonden, en niet aarzelt uit liefde voor, domenschen en voor de wetenschap beide een lucht in to ademen, die den dood veroorzaken kan. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2