Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Reob.tzaken. 0 n d e p w ij s. leden en het is te betwijfelen, of de socialis ten steiker zijn. »De vraag, welke van beide agitaties meer nadeel teweegbrengen kan, is voor velen niet gemakkelijk op te lossen." De sstal" van het sieger des'heils" heeft besloten kleine vorkenningsafdeelingen naar de verschillende provinciën van ons land te zenden. Deze hebben in last alleen daar op te treden, waar de overheid den publieke» verkoop der geschriften van hut leger toelaat. Hoewel deze éclaireurs votkomeu vtjj zjjuin hunne «bewegingen" eu het terrein voor hunne operatiën zelf kunnen kiezen, zijn zij verplicht den staf voortdurend op de hoogte te houden van hetgeen zü sop rnarsch" ondervinden. Zekere A. Ladtu, afkomstig uit de koloniën der Maatschappij van weldadigheid, zal als gids in de noordelijke provinciën dienst doert. De regeeriog heeft afwijzend beschikt op het vetznek tot aanvaarding van een legaat, groot f 3000, door wijlen JL. K. Elaud aan de Ned. ger. keik te Klundert besproken, ea zulks op grond dat die kerk geen rechtsper- soonlykheid bezit. Over de ongeregeldheden te Nykeik o/d. Veluwe wordt aan het U. D, gemeld: Men beweert dat tijdens de begrafenis van den predikant Blüggel eenige doleerenden aan den ingang hunner woningen hebben staan lachen, hetgeen de ergernis van de niet-dolse- renden in zoo hooge mate zou hebben opge wekt, dat meu in den avond begon met de ruiten in de woningen van de hh. Schussler, Van Brummelen en andere doleeienden te verbiyzelen. Vooral het huis van Jaatstgemel- de werd erg toegetakeld. De politie had de handen vol. En Dinsdag, toen er gegronde vrees voor eene herhaling bestond, z'yn uit Amersfoorl, ter assistentie, een detachement ter sterkte van 10 ordonnansen ontboden, om da orde te helpen handhaven, Alleen de aan wezigheid van militairen blijkt eenen welda dige n invloed op de opgewonden gemoederen te hebben uitgeoefend, want, hoezeer in Ny- kerk's straten tegen 8 uur 's avonds eeue ongewone drukte heerschip, kwam het tot geen treffen, waartoe zeker de houding der dolee renden, die zich volstrekt niet verzetten, veel heeft bijgedragen. Aan het verbod van den burgemeester om met meer dan vier persquen bjjeen op de pu blieke straat te.staan of te gaan stoorde menU zich blykbaar niet.,*) u(. Hier en daarvondr men groepjes van 10 a 20 personen pratende; ^de militairen zaten' rustig in het logement,van den heer .Schimmel Onder gezellige kout,.byean. r f Met het onderzoek der bekende vleeseh-., historie te Middelburg is nu ook van de zijde der justitie een aanhang gema zt.. Naar men ons meldt, is het verhoor van verschillende personen door den rechter van instructie aan gevangen. (N, B. Cf.) Fan den heer A. J.. Lamme, wonende op den huize Dalhof, by,Nijmegen, is voor's rijks prentenkabinet ten geschenke" ontvangen het portret van Jansenius, bisschop van' Yperen, geëist door Mathias Van den Bergh eu eigen handig door hem 'met O.-I. inkt opgeteekend sa voorzien van zjjne handteekèning en het jaartal 1G62, Voor zoover bekend, is dit het ee»ig bestaande exemplaar. 1 - - f j "a Tbansris een jongmensoh, in Sittard woon- achtig-het slachtoffer geworden van Engelsche oplichters, over wier beslaan vsy reeds het een en ander mededeelden. Ios sommige Ne- deriandsche dagbladen was,1 zooals men weet,! onlange dour eene Londenschè firma een cor- 1 respondent gevraagd 'op een salhrie viiu f200 smaand». Het jonge mens'ch', zekére D., solli- eerde, en spoedig was men het omtrent f de voorwaarden eens, H'y moest eene'som van flOCQ storten en correspondentie voeren 6 t uren daags, daarvoor zou hjj genieten 5 pCt. van die f 1000 en het vastgestelde salaris per maand, met vooruitzicht op veihoogiog. D. begaf zich in het begin dezer maand naar Londen en werd bij de aankomst opgewacht door twee heeren, die hem naar een hotel brachten, alwaar zy na eene korte kennis making de f 1000 in ontvangst namen. Nauwe lijks in het bezit van het geld hadden zy een voorweudsel om zich even te vei wyderen. Zy kwamen echter niet terug en D. was van z'yn geld beroofd. Onmiddellijk wendde hy zich tot den Nederlaudschen consul, doch het mocht tot heden met gelukken de oplichters te achterhalen. De gemeenteraad van Nijmegen heelt be sloten aan het Kronenburgerpal k nog eenige uitbreiding te geven, waartoe men thans in Slaat is gesteld door aankoop van den bekenden molen sSans-Souci." Het lyk, dat op de baan van het Nederl. Iüjnspoor te Kraliugen II. Zaterdag is gevon den is herkend te zijn dat van A. D.oud 68 jareu laatst gewoond hebbende te Am sterdam, waar hy reeds sedert eenige weken werd vermist. In den Nieuwen Waterweg is opgehaald het tijk van den zeeloods C. Steehouwer, die den 25 December van het voi ige jaar, bij de stranding van het stoomschip Egretbij eene poging der bemanning om met hunne booten het schip te vei laten, met 6 der opvarenden verdronk. De man, verleden week te Zevenaar ge arresteerd die zich aidaar jarenlang als Jacob Schneider had uitgegevendoch wer- kelyk Job. Jansen heette, is thans weder op vrije voeten gesteld, doch zal spoedig moeten terechtstaan wegens het aangaan van een huwelijk en het verrichten van allerlei han delingen onder eeDS anders naam. Een brutale diefstal had Maandagavond onder Voorburg plaats. Een boer reed met zijn vrouw in een tilbury te ongeveer halfelf op een der buitenwegen; hy bemerkte dat iemand zich aan de tilbury vasthield, maar liet hem ongehinderd nieeloopen. Eensklaps uit het licht eener straatlantaarn in 't duister gekomen, bemerkte hy dat z'yn licht uit is. Hy doet zyn paard stil houden, kykt naar zyn lantaarns en deze z'yn met de rneeloopers verdwenen. Door de politie ie Haarlem is aangehouden eene 25-jarige vrouw, die verdacht wordt te Amsterdam eene valsche coupon te hebben uitgegeven, waarom hare opsporing was ver zocht. Tot groot genoegen van de boeren in de om streken van E-mnes, is dezer dagen op de hazen, konynenen patrijzen wdebosschea deskooings yeel jacht gemaakt. Door eenige heeren uit 's konings gevolg werd gedurig gejaagd en de vangst was telkens zeer aanzienlyk, daar in deze streken wild iu overvloed is. Dinsdagmorgen was een schoorsteenveger werkzaam aan de nok vod een schoorsteen op een achterhuis aan de Kleersloot te Am sterdam, Door het breken van de nok viel de man op het zeer slecht onderhouden dak en kreeg daar van den schrik een zenuwtoe- va). By de minste beweging zou hy van het dak afgiyden, Voorb'ygangers zagen den toe stand. Een hunner, Cornelis Bosdam, bedacht zich niet lang. Door het huts heen vond hij spoe dig den weg naar het dak en klauterde tegen de pannen op naar de plaats, waar de schoor- steenveger lag. Maar nu was goede raad nog duurder. Hoe den man er af tc krygen. Ei-n collega-schooioteenveger trachtte er bij te komen, maar was genoodzaakt wegens het breken der panneD terug te gaan. Bosdam, daardoor bemerkende hoe de toestand van het dak was, veibrijzelde dit op de plaats, waar hy zich met den nagenoeg bewnsteloozen schoorsteenveger bevond, en bracht hem be houden op den zolder van het huis. Te De .enter is Zondagavond aan dr. L. A, J. Burgersdykby zyno aankomst uit Amster dam, door de liedertafel sDeventer's Mannen koor" aan het station van den staatsspoorweg een ovatie gebracht. Te Venlo is aangehouden de heer A. V. en naar Roermond in gijzeling gebracht. Zooals bekend is, was hy onlangs veroordeeld tot eene boete van f 29,000, wegens fiauduleuzen invoer van suiker. Een der uit de provoost te Maastricht ont vluchte militairen, de milicien J., is door de politie aldaar aangehouden en aan de mihtaiie overheid o vei gele vei d, Bij zyne opsluiting in het lokaal vaa arrest van de kazerne in den Maagdendries geraakte de gearresteerde in zulk eene hevige woede, dat hij een yzer uit het mam rukte en daarmee alles verbrijzelde, wat onder z'yn bereik viel. Toen men er einde lijk iu slaagde hem de handboeien aan te leggen, wprden ook deze door hem verbroken, evenals de touwen waarmede men hem later bond. Emdelyk mocht het den coinniaridant van de wacht, bijgestaan door eenen bi igadier der mai échaussée, gelukken den woesteling, die ieder dreigde te vet pletteren, stevig te kuevelen ea onschadelijk te maken. Hij is thans naar eene veiliger bewaarplaats overgebiacht. Dinsdagnamiddag wilde de bakker Boerhout, uit Huizen, die niet de stoomtram naar Laren reed, by eene woning aan den ingang van het dorp uitstappen om aldaar eenige kippen te koope». Ply verzocht den conducteur den trein even te doen stilhouden, doch had degroote onvoorzichtigheid om reeds voordat de tiam geheel stilstond, er uit te spriogen, met het treurige gevolg dat hy tegen een boom terecht kwam met zulk een schok, dat by na weiuige minuten overleed. Blelswijk. Zundagavoud half tien brak by den landbouwer J. Utteubogert alhier iu eenen korenberg een hevige brand uit, die een dreigend aanzien had, daar er drie grqote hofsteden naast elkaar gelegen zijn. Door de flii.ke werk'ng der spuiten bleef de brand by eenen berg bepaald. Een jongmensch van ruirn 20 jaar uit Bergscheuhoek, np eene der hof steden aanwezig, bleef van den schrik dood. Charlois Een jongeling, in d>eust en in huis by eenen inwoner dezer gemeente, bleef Dinsdagavond zoo laat buiten, dat z'yn meester ongeiust weid. Men ging zoeken en voud hem vei dronken in dea vijver van eenen tuin in de nabyheid, w#ar de jongens in den laatslen tijd dik wyls gingen sappelen stioopen." Dordrecht. Gistei voormiddag viel dv scheepsjongen van het io de Buiteo-Kalkhaven alhier liggende Engelsche schoonerschip En- trejorise, een jongeling van ruim 17 jaren, over boord en zonk onmiddellyk in de diepte weg, terwyl alle pogingen ora den drenkeling op te visschen tot dusverie vruchteloos z'yn gebleven, Zyn signalement luidt als volgt: lengte 1.70 M., grof uiterlijk, lichtbloud haar, laag voor hoofd, een zeer laag lilteeken op een der wangenrood met witj geruite boezeroen donkere broek en bottines. By vinding van dezen drenkeling wordt verzucht dit ter kennis te brengen van den commissaris van politie. De geschiedenis van den moord in de Rue Montaigne te Parijs is, na Pranzini's terechtstel ling, nog niet uit. Bij de politie te Cahors is een man zich komen aangeven nis Geissler, de langgezochte medeplich tige van Franzini. Er wordt een onderzoek inge steld orairent de waarheid van zijn verklaringen. Men kan echter niet altijd aan op die zelfbe schuldigingen. Verscheidene menschen toch heb ben in de biecht, waarvan hot geheim toch niet geschonden mag worden, bnkend, medeplichtig te zijn aan dien moord, alleen met het aoel van den geestelijke geld te krijgen om zich uit da voeten te maken. Do koning van Italië heeft 50,000 lire geschon ken voor da behoeftige cholern-lijders op Sicilii of hunne nagelaten betrekkingen. Het onderzoek in zake den brand van den schouwburg te Exeter ie afgcloopon. De com missie verklaart dat do dooden het slachtoffer zijn van een ongelukkig toeval, maar de overheid en do architect worden sterk gegispt, daar zij, gelijk do vei klaring luidt, in gebreke zijn geble ven hunnen plicht te doen. In zeven wijngaarden bij Freiburgin het Pruisische regooringsdist.'ict Merseburgis de phylloxera ontdekt. De wijnbergen zijn er ter stond op hoog bovol afgesloten. Uit San Francisco woidt een graot faillisse ment berichtnl. van den heer Dresbnch die door een mislukte grnnn-speculatie ten onderging. Zijn passief bedraagt niet minder don 12,000,000 dollars (dertig millioen gulden). Do helft van dit bedrag is gedekt door een schuldvordering op oen rijken grondeigenaar, den lieer Reed, die echter, naar men verwacht, die som niet geheel zal kunnen voldoen. 'l'e Villebrichot bij Beauno (Frankrijk) is woJer een geheel gezin, bestaande uit 3 personen, hot slachtoffer geworden van giftige paddestoelen. Volgens kennisgeving van de Nederlaodseha Amerikaanscha stoomvaartmaatschappij zal de vaart op 24 September a. s. van het stoomschip Zaandam van Amsterdam naai New-York niet uitgevoerd wordeoterwyl liet stoomschip Leerdam den 1 October e. k, met van Rot terdam, maar van Amsterdam naar New-York zal vertrekken. DEN HAAG, 22 September. Twpeile Kamer. De heer Cremers aanvaardde het voor zitterschap met een politieke lede, waaiin hy wees op de veroordeeling van het oude kies stelsel, erkende dat de gioiidwetsheiziening niet ieder volkomen voldeed, maar aandrong op opoffering van eigen inzicht en na te gaan of de verbeteringen in de grondwet niet o vei troffen het minder gewen«chte. B-sloten is du troouiede te beantwoorden. Du ingekomen grondwetsvoorstellen rijn, Indi sche begroeting, verlenging van het batik octrooi, de veiiengii'g van de overeenkomst met de Nedeil. handelninatiehappy, de nieuwe Zon dagswet en de notanswet. Mot gen 2 uur aanbieding wan destaalsbe- grooüng. - Bij bevelschrift der Haagsche rechtbank, gis teren in de raadkamer vergaderd, is de invrijheid stelling bevolen van den heer J. A. d. B., die se dert verleden week in voorloopige bewaring was. Hij is gisteren uit de gevangenis ontslagen. De Utreclitscha hoogleeraar Mr. Dr. B. J. Lin- teloo baton de Geer van Jutfaas, die wegens het bereiken van den 70-jarigenouderdom zijne werk zaamheid als zoodanig beeft moeten eindigen, ontving Dinsdag in de kleine gehoorzal der uni versiteit een zichtbaar blijk van de huido zijner leerlingen, oudleerlingen en verdere vrienden. Het is Rarbëdiënne 's reproductie van het beeld Elude ct meditation van Paul Dubois, benevens een album roet de portretten der schenkers. De Heer Mr. A. P. Th. Eyssol, lid van den iloogen Raad, voerde daarbij op geestige wijze het woord. Na hem sprak de lieer II. N. J. van Eelde, als woerdvoerder van hot juristen dispunt-gezei- schap Anthonius Mallhaeus, waarvan Prof. De Geer eere-voorz. is. Namens do 38 oud-léden en

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3