Gemengde Berichten, ïVoor de mededeelingen betreffende onder scheidene andere belangrijke aangelegenheden betuigt zy Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. sMogen de werkzaamheden van Uwe Ma jesteit en van de Staten-Geaeraal onder Gods onrnisbaren zegen tot welzijn van het Vaderland strekken." Officieel® Mededeelingen. Zr. Ms. heeft den generaal-majoor A.. J. W. Van der Schrieck, comm. der 3a div. iof„ op zyne aanvrage op pensioen gesteld, het be drag van het pensioen bepaald op f2700 'sjaars en aan genoemden opperofficier 's ko- nings dank betuigd voor de goede diensten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan bewezen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 27 September a, s. niet plaats hebben. DEN HAAG, 24 Soptember 1867. Z. M, de koning heeft aan de commissie, die het adres van antwoord der Eerste Kamer kwam aanbieden, het volgende geantwoord sMyne heeren I Met genoegen verneem ik de instemming van de Eerste Kamer der Staten- Generaai met den wensch dat de werkzaam heden, die haar wachten, mogen strekken tot welzijn van het vaderland. >lk verzoek u, myne heeren, aan de Eerste Kamer mynen dank over te brengen voor haar adres van antwoord". Het tijdstip van het vertrek der konink lijke familie naar »Het Loo" is weder gewyzigd en zal, naar het Dgbl. verneemt, plaats hebben als het adres van antwoord op de troonrede door de Tweede Kamer zal zijn aangeboden. SCHIEDAM, 24 September 1887. Voor Nederlandsche kooplieden, die handel dry ven op Afrika, is het wellicht aiet onaan genaam te vernemen dat het officieele Por- tugeesche blad Diario do Gaverno, van deu 27en Augustus jJ., eene wet bevat ter goed keuring van een den 4an Juni tusschen de Portugeesche regeering en de firma Souza Seal en Souza Corneiro Lara gesloten contract, betreffende eene stoomvaartlijn tusschen Por tugal eu zijne koloniën in West- en Oost- Afrika. (AT. v. d. B.) De Wereldb. verneemt dat de concessie tot het oplichten van een bank en munt in den Tiansvaal, die sedert het begin van dit jaar andermaal in handen eener Amsterdam- sche bankiersfirma is geweest, is ingetrokken en thans daarvoor te Pretoria concessie aan gevraagd is door een Duitsche firma. Op het internationaal congres tegen het misbruik van alcoholische dranken, onlangste Zurich in Zwitserland gehouden, waar Neder- llij kon van dat terras de vallei van deBièvre, de dorpen op de omliggende hoogten, en in de verte Parijs zien, aangeduid door da hooge mo numenten Er was zeker in den omtrek geen schooner punt te vinden, geen uitgestrekter en afwisselen der panorama. Dokter Lambelle kocht het dan ook dadelijk, en nam de noodige werklieden aan, om het geheel naar zijn genoegen in orde te laten bren gen. Dat maakte al dadelijk de tongen in het dorp los. Er zon zich een geneesheer te Ilay komen vestigenwelk groot nieuws Een gebeurtenis van belang, nooit beleefd, ja ongehoordWant er was dan ook waarlijk wel iets zonderlings, ja iets onnoozels in, dat een dokter het brood wilde komen verdienen op zulk eene kleine plaats. Dat konden de dorpelingen zich maar niet begrij pen, tenzij de man voornemens was in de na burige gemeenten, Chevilly, Thiais en andera te gaan praktizeeren. Maar hoe zou hij het in den winter maken 7 De een beklaagde den armen land vertegenwoordigd werd door de heeren baron K. T. Van Lynden en mr, Snijders van Wissekerke, secretaris van den volksbond, werden voordrachten gehouden over het mono poliestelsel, over de voedingskracht der alcoholi sche dranken, over de uitkomsten der dronk- aards-asylen en over de verhouding van het gebruik van niet-alcohohsche draoken enz. Meerdere voorgenomen onderwerpen, waar voor geen lijd was gevonden om ze te be handelen, werden op het bureel in schrift nedergelegd, om later in het olficieele verslag te worden opgenomen. Daaronder bevond zich ook een manuscript van den heer K. T. v. Lijnden met eenige beschouwingen over de Nederlandsche drankwet en hare werkiDg. De heer W. Snijders vond nog gelegenheid over hetzelfde onderp eeoige mededeelingen te doen. De talrijke vergadering was een zeer be moedigend gezicht voor de stryders, die met groote overtuiging opkomen tegen het gebruik van alcohol. Onder de dames, ter vergadering tegenwoor dig, waren mevrouw Audersen uit Stokholm, miss Gray en Emma Marwedel van St. Fran cisco, als afgevaardigde van een vrouwenbond van 100,000 onderwijzeressen. De vereemging tegen de kwakzalverij zal hare algemeene vergadering houden op Za terdag 24 September. O. a. zal behandeld worden de vraag: Is er kans dat de aanhangige wetsoulwerpeu tot herziening der geneeskundige wetten, zoo zy tot wet vei heven worden, iets zullen bij- diageu tot beslrijdiog der kwakzalverij? Yuoils een voorstel van het bestuur: dat de vereemging zich wende tot da staats commissie, aan wie is opgedragen het herzien van de Pharmacopoea Neerlandica, Editio altera, met verzoek daarin ook op te nemen enkele samengestelde geneesmiddelen (pillen enz.j, die op advies van geneeskundigen, doch zonder recept van dezen, kunnen afgeleverd worden. Van het officieel orgaan der tentoonstelling van voedingsmiddelen is, nu da tentoonstelling ook welhaast gesloten wordt, de uitgifte ge staakt. Hunderd nommers zyn verschenen, met een afwisselenden, meerendeels goed geslaagden inhoud. De ondet officier-geleider van het transport, door wiens voldoende voorzorgen dezer dagen een auestantoulkwam, die naar Hoorn moest worden ovei gebracht, zal voor deo krijgsraad terecht staan. Dinsdagavond werd aan den heer Leonce, ïthe greatest bicyclist of the world," ouder fanfares een krans overhandigd, na afloop van zijn inderdaad bewonderenswaardigen rit per tweewieler op een 60 voet hooge spiraal. Avond aan avond weet deze kunstenaar door man, de ander vond dat hij een zeer dwazen streek beging. Tegen het einde van Maart 1852 was 'thuis geheel gereed, en op een vroofijken, zonnigen achtermiddag kwam dokter Charles Lambelle, van vrouw en zoon vergezeld, er zijn intrek nemen. Toen scheen alles in dat vergeten hoekje sedert vele jaren zoo doodsch en verlatenin de sombere nabijheid van het kerkhof, eensklaps op te leven. Dat witte, naargeestige huis had op eens een vriendelijk aanzien gekregen. In den grooten tuin speelde en joelde een lief kind. Goudvisschen dartelden in den vijver. Bloemen geuren overal. Cfaudine prees zich eiken dag gelukkig, dat zij uit den dienst der ouders in dien van 't jonge paar was overgegaan. Voor haar geen heerlijker verblijf dan de nieuwe woningniemand beter dan de dokter, niemand vriendelijker dan zijne vrouw, en geen mooier, aardiger jongske dan de kleine Gaston. Niels zou haar dan ook hebben kunnen bewegen om 't huis van den dokter te verlaten, haar leven was aan 't gezin verbonden. zijne stoute toeren op zyn bicycle het Am- sterdamsche publiek naar bet Paleis van Volksvlijt te trekken. In de Pall Mall Gazette geeft een Engelsch- mau op zondeiliuge wjjze verslag van eeu be zoek, door hem gebracht aan onze Tweede Kamer. De reden, waarom h'y' over de Nederlaudsche politiek maar zwijgt, is tweeledig: vooreerst, dat deze noch voor vreemdehugen, noch voor deHullaodeis zeiven een voorwerp is van by- zonder levendige belangstelling, en ten tweede, dat de schrijver niemand heeft kunnen aan treffen, die hem omtrent de politiek en de poli tici der Nederlanden iets verataanbaais aan het verstand brengen kon. Zyn Nederlaudsche kennissen (en er moet nogal een journalist onder geweest zijn) wisten niet eens hoe onze tegenwoordige minister van oorlog heette I 5Wie dat is, zeide hij, doet er niet veel toe. Maar we! wie het in Frankrijk is, en dat weten we dan ook." De Holiandsche mannen zoeken, volgens den schrijver, in hunne courant het eerst naar de rijzingen en dalingen in de kolfie en in andere koloniale waren, en vervolgens naar het nieuws uit hel buitenland naar hetgeen er in Duitschland en Franki ijk en Rusland op politiek gebied aan de orde is. De Holiandsche vrouwen bepalen hare aandacht uitsluitend tot de rubriek allerlei, tot de buwelyks-, geboorte- en doodsadvertenties, en tot het onvermijdelijke feuilleton. Van de Nederlandsche volksvertegenwoor digers kreeg de Engelsche gast den indruk, dat verreweg de meeste dier heeren de vjjf kruisjes achter den lug moeten hebben; nau welijks een twintigtal zag hij er onder hen, wier haar niet grys was. Hy vond hen, op weinige uitzonderingen na, slecht gekleed. Hoewel het weder tijdens des schrijvers be zoek ontzettend heet was, droegen er geen halt dozy u der Kamerleden lichte broeken of iets wat naar een zomeikostuum zweemde. Wat voorts den schrijver opviel, was het volslagen ontbreken van gelach en toejuichin gen met alieeu, maar ook van eenig equivalent voor de in Westminster gebruikelijke kreten van sHear, heai", »No, no", oOn, oh", enz. Phenomenaal daarentegen vond hij het water verbruik in hel Nedertandsche Lagerhuis. De wjjze van stemmen door middel van aflezen der namen trof den bezoeker als zeer vlug en piactisch. Bij eeaen brand in het nAmstelhotel" te Amsteidam is dezer dagen, volgens de Amsi, Ot,, gebleken dat daar op dezelfde onverant woordelijke wijze is gebouwd als vroeger in het »Kurhaus" te Scheveniagen, De muren, die opengebroken moesten worden, omdat er vuur smeulde, blekeo, evenals dia van het >Kur- haus", te bestaan uit eene houten betengehog, Zij had Gaston zien geboren worden, zij had zijn eerste schreden helpen leiden zijne eerste woorden gehoord, en zij was zijn speelkameraad, als mevrouw Lambelle om een of andere reden die zoete taak voor een oogenblik uit de nanden moest gevon. Als 't een warme zomeravond was en Gaston moegespeeld te bed lagwandelden Jeanne en haar echtgenoot, arm in arm, den tuin rond, of zaten op het terras, hand in hand, verzonken in de beschouwing van het heerlijke panorama, dat de vallei van de Bièvre, de hoogten van Chfltil- lon en Fontenay-aux-Roseswaar zich hier en daar reeds lichtjes vertoondenhet zware ge boomte van 't park van Sceaux, en verder de bosschen- van Vcrrièresdie don horizon ten westen begrensden, opleverden. v Soms wendde dokter Lambelle in zulke oogen- blikken den blik wel eens naar 't noorden, waar zich in de verte over eene groote uitgestrektheid een heider, roodachtig licht boven een donkere massa vertoonde. Daar lag Parijsvrijwillig door bem verlaten, geling, gevuld met krullen, terwyl over de oe-- tengeling eene dunne laag pleister gestreken is, Op eeo contróle-station in ons land stapte Zondag de stationschef, ter controleering van de kaartjes, eeo dames-coupé binnen, waarin drie Duitsche dames bleken te zitten. Tot zyn groote verwondering begonnen zy hevig tegen, zyn binnentreden te protesteereo, zeggende dat het eeo dames-coupé was, dat hy het lecht- niethad binoeo te komen, dat ze zouden roepen enz. eu dat alles in een vloed van woorden en blijkbaar in groote ontsteltenis. Toen da chef haar in hetDuitsch vroeg of zy zyn rooda pet niet gezien hadden, zeiden zy dien zeer goed te kennen, doch bleven tegen zyn bin nenkomen protesteeren. Eerst nadat hjj verteld had dat hij de sStations-Vorstehei" was en de coupons kwam controleereo, bedaarde de zenuwachtigheid der dames en vertelde eene barer, die zich nog het kordaatst had gehou den, dat ze hem juist door zyne pet vooreen Buitsch student hadden aangezien; daarop verontschuldigden zjj zich voor haar vei zet en vielen met een zucht van verlichting op hare zitplaatsen neer. Zoodoende zou het controfeeren van dames compartimenten, in plaats van een aangenaam werk, haast levensgevaarlijk kunnen worden, vooral als men bedenkt dat de revolver tegen woordig in de hand van een driftige vrouw geen zeldzaamheid meer is. In deo t'yd van twee dagen zyn door eenige Fi ansche heereo, uitsluitend in de polders Oud en Nieuw Nooid-Bevelaod, den eersten dag met 9 en den tweeden dag met 8 geweren, 155 hazen en 90 patrijzen geschoten. E-n Leidsche peurder werd door den veld wachter te Leiderdorp op heeterdaad betrapt wegens diefstal van peren en deswege in arrest gesteld. Aangezien de aangehoudene tweëerlei naam had opgegeven, werd vóór zijn ontslag een onderzoek naar zyne identiteit en woonplaats ingesteld. Toen dit onderzoek was afgeloopen en de aangehoudene zou ontslagen worden, bleek hy inmiddels door ophanging een einde aaa zyn leven te hebben gemaakt. Te Sneek heeft een jongen, die steeds de gewoonte had op de tram te springen, thans het ongeluk gehad mis te stappen, waardoor hij onder de wielen geraakte en op de plaats dood bleef. t» Voor bet klassieke land van den windmolen zijn de proeven, die thans bij Kaap la Hève, aan de monding der Seine, worden genomen, van groot belang. Men wil nl. windmolens gebruiken voor het leveren van clectrisch licht. Dat zij daartoe bij teneinde zich in de afzondering te beter voor te bereiden om er eens met een gevestigden, weten- schappelijken naara terug te keeren, en wel toe gerust om het heirleger van kwalen te bestrijden, dat aan dat grooto lichaam knaagt. Jeanne, die zich te Ilay met man en kind zoo* innig gelukkig gevoelde, maakte zich wel .eens ongerust, als hij zich wat lang, met de armen- op de borstwering van het terras geleund, in' die beschouwing verdiepte. Dan naderde zij hem zachtkens, en wekte hem met een kus uit zijne mijmeringhij streek zich dan met de lnind over de oogen, als om de droomgezichten te verdrijven, die voor hem oprezen, en hij fluisterde, terwijl hij hare liefkoozingen beantwoordde:Jeanne, •wat.zijn wij toch gelukkig! Dan keerde het paar eindelijk naar de gezellige woning terug, en hijzette zich bij zijne vrouw en "zijn "slapend kind neder,-terwijl zij een ofander- handwerk -opnam,'en!hij ;do pen,-,of-een boek. Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2