SCHIEDAM, S? September 1887. By de heden plaats gehad hebbende inle- vering van stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad ia de piaats van den heer J. H. Houtman, die als zoodanig heeft Bedankt, zijn van de 804 kiezers ingeleverd 638 stembriefjes. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het amoveeren van den watermolen in den Nieuwlandschen polder en het traosporteeren en opstellen van den opstal van een watermolen, thans staande in den Nessepolder, met de daarby komende wer ken, zyn de volgende inschryvingsbiljetten ingekomen van de heeren: E. Blok te Ylaardingen, voor f 45560; A. Drinkwaard te Ketel c. a., voor f 42859; F. Zijdhof te Deventer, voor f 43619; M. Visser te Papendrecht, voor f 43239; A. öroenewegen te Nootdorp, voor f 14985A. v, d. Loo te Ketel c. a., voor f15545; A. V, d. Klejj te Schiedam, voor f45386; 3. P. v. Kempen te Overschie voor f15300; G. Schermers te Dussen voor 13265; C. W. Dessiog te Gouda voor f43700; J. v. d. Klugt te Dordrecht voor 42800A. Rjjneveld te Vlaardingen voor f11543. In den nacht van 21 op 22 September jl. werden uit een weiland onder Ketel vier biggen ontvreemdtoebehooreode aan den aldaar wenenden veehouder B. Van der Eijk. De burgemeester van Ketel gaf hiervan ken nis aan den brigadier-majoor der ryksveldwacht Bax te Schiedam, die na ingewonnen in formatie hierover correspondeerde met zyn collega te Delftdie er op zjjne beurt den brigadier der ryksveldwacht Betram te Naaldwijk, mede in kenuis stelde, aan welken laatste het met behulp van den aldaar wo nenden jachtopziener mocht gelukken ten huize van J, De K.een schipper, de vier ontvreemde biggen in beslag te nemen. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland hield gisteren in het Café Central te 's-Hage hare jaailjjksche algemeene vergadering, die door ruim 60 leden werd bijgewoond. Voorgestelde veranderingen in het regle ment lokten langdurige discussion eo welspre kende betoogen uit, die er toe leidden, dat de meest ingrijpende voorsteilen werden ver worpen. In plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur mr, O. Achterberg te 's-Hage, die zich niet herkiesbaar stelde, eo den tot notaris benoemden heer W. Krabbendam te Amsterdam, die niet herkiesbaar was, werden hij herstemming gekozen da heeren H. W. J. San nes te Hoorn en J. J. Smith te Amster dam, die hunne benoeming aannamen, terwjjl de heer Sannes werd benoemd tot vooizitter van het hoofdbestuur. Namens de vergadering wüdde de heer 3. P. Vemer te Schiedam een hartelijk woord van dank aan de aftredende en van welkom san da nieuwe hoofdbestuurders, dat met applaus werd begroet. Naar wjj vernemen, zjju tegen de begrooting van marine, gelijk die voor den dienst 1888 bjj den Raad van State ingediend werd, in dat college ernstige bezwaren gerezen wegens da vermeerdering van het eiodcjjfer. (IV. d. D.) De commissie tot het examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëe- digd landmeter verlangeD, is voor het jaar 1887 samengesteld uit de volgende heeren Voorzitter, dr. C. H. M. Schols, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, en leden de hb. H. Van Goudoever, msp. der reg. en domeinen te 's-GravenhageA.W. E. Kwist- hout, ingenieur-verificateur van het kadaster te Roermond; dr. C. A, Scheltema, boog!. aan de Poiyt. school te Delft, en A. Ie Comte, Ieeraar aan genoemde school, In de Vrijdagavond te Veeadam gehouden vergadering der ver. »Eendracht maakt Macht," is, in plaats van prof. Drucker, die bedankt heeft voor lid der Tweede Kamer, als candidaat ge steld de heer A. Winkler Prins, te Amsterdam. De kiesvereeniging »Sapperaeer" heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Winschoten gesteld mr. H. J. Smidt, met op 2 na algemeene stemmen. De kiesvereeniging iDe Grondwet" te Mun tendam en de afdeeliug Nieuwe Pekeia van nDe Grondwet" hebben candidaat gesteld den heer mr. H. J. Smidt; da kiezersvereeniging j> Vooruitgang" te Wildervaok den heer A. Winkler Prins. De kiesvereeniging Winschoten" te Win schoten heeft hot voorstel van het centraal bestuur der kiesvereeniging »De Grondwet", om bij de aanstaande verkiezing samen te werken, verworpen, en daarop-candidaat ge steld den heer dr. J, M. Smit te Apeldoorn. De kiesvereeniging sDe Grondwet" te Meeden heeft tot candidaat gesteld den heer J. Ëbels te Stadspoider, nadat de heer R. Dojes voor de candidatuur had bedankt. De Werkmansbode bevat de volgende ware en verstandige beschouwing: >Ik heb niet genoeg gehaat, omdat ik geen kind ben uit de arbeidende klasseik heb geen honger geleden; had ik dat gedaan, ik zou niet naar de pen, maar naar den dolk gegrepen hebben." Aldus de heer Croll in de socialisten-ver gadering van Zoodag, 4 September. Wij weten niet van welke hooge ïkomaf" de heer Croll de eer heeft te zynmaar dit weten we wèl, dar, zoo hjj ooit getuigenis heeft gegeven van het volk en zyn toestand iet* te begrijpen,-doietvolzla^bewijaf-dat*bij- er niets van beg-ypt. Maar dit strekke hem niet tot verwyb Hy is de eenige niet, wiea het een raadsel is, dat men, in armoede verkeerend, soms honger Ijjdend en zelfs zyn kinderen zieode Ijjden, dikwijls tevredeoer is dan anderen, die over gebrek aao het noodige niet te klagen hebben, die dat zelfs overvloedig bezittend, alleen het hegeerlijke niet verkrijgen kunnen. By zal de eenige ook met zyn, die zich er v. 'er verwon dert, dat men, in armoede veikeerend, nog vroolijk wezen, zelfs nogziogen kan, en er eer in stelt êerl'yk te zijn. En zeer waarschijnlijk zou de heer Croll, indieo hem het ongeluk trof tot armoede te vervallen, evenals zoovelen vóór hem, der waohoop ten prooi worden en dan misschien naar den dolk grijpen. Maar hierin ligt dan ook het geheim. Het volk is in dien toestand geboren, grootgebracht, het kent niet anders. Bet beseft niet wat het te kort komt. Zy, die in^beter doen verkeeren, kunnen beter begrijpen aan hoeveel het volk gebrek lijdt, dan het volk zelf. Vandaar ook de dure verplichting, die op hen rust. te zorgen dat het volk aan dien armoedigen, ellendigen toestand ontkome, en er een toekomst voorbereid worde, waarin niet de maatschappelijke inrichting, maar alleen eigen moedwil of schuld, of oorzaken, die niet voorzien konden worden, redenen kuunen zyn, dat het iemand ontbreekt aan het noodige om gezond te leven. En niet slechts plicht, maar wijs beleid en voorzichtigheid wijzen er heen, dat in die richting meer en beter gedaan moet worden, dan thans nog het geval is. Want sde dolk" kan aantrekkelijk worden. Al behooren wjj tot hen, die beweren dat na een sociale revolutie de armoede even groot, wellicht grooter zal zyn dan thans, daarmede is de mogelijkheid niet ontkend, dat het lij dende deel der menschheid nog meermalen afleiding zoekt in dolken en andere vernielende voorwerpen. En nu ontkennen wy er volstrekt het nut niet van, dat men het volk zyn toestand onder het oog brengt, het dien leert kennen en be grijpen. Maar ook hier is voorzichtigheid ge raden in anderen zin. Een kennismaking, die tot wanhoop voert, zoodat het volk gaat doen, waarover de heer Croll zich sehjjnt te ver wonderen dat het nog niet heeft gedaaD, maakt het niet gelukkiger, veeleer ongelukkiger. Zulk een kennismaking echter, die deels de middelen aanwijst, welke, wel is waar gaandeweg, maar daarom ook duurzaam, naar verbetering heen- wjjzen, die opwekt tot gemeenschappelijk optreden en handelen, die den belanghebbenden het heil daarvan leert inzien en waardeeren, en die daarby vooral niet verzuimt reeds dadelyk de helpende hand aan te bieden, hetzy door particuliere of wetteljjke midde len zulk eeu kennismaking is o. i. de eenig afdoende en voorzichtige; die moet er komen, en wel spoedig, opdat er geen plaats overbljjve voor de andere, dis tot wanhoop voert. Op verzoek van de vereeniging tot bevor dering van het marktwezen te Wageningen heeft de Ned. Rijnspoorweg voor het vee- vervoer naar en van Wageningen, ia verkeer met de stations harer lijnen Amsterdam Rotterdam, Den Haag en Leiden, de toepassing van een verminderd tarief toegezegd. Men schrijft uit 's-IIertogenbosch aan de N. B. CL Zooals reeds is medegedeeld, had de sociaal democratische sigarenmakersvereenigiDg »Ne- mesis" te 's-Hage bet voornemen te kennen gegeven om een bezoek te bieogen aan de oude Hertogstad. Al kon men ook geeo lokaal verkrygen voor het houden van vergaderingen, geen noodmen zou dan optochten houden door de stad en redevoeringen in de open lucht. Dat mep met dit laatste in striid.kwam met de wet, acheen geen bezwaar te zyn. Een uur voor den bepaalden tjjd (het uur van aankomst was 12.57) bewoog zich eene groote menigte in de richting van het spoor wegstation, en uit hetgeen men zag en hoorde was duidelijk op te maken, dat de ontvangst niet vriendelijk zou zyn. Het perron van den spoorweg werd tjjdig afgezet; ryks- en gemeentepolitie was in groot getal aanwezig, en een gedeelte der troepen was in de kazerne geconsigneerd. De trein bracht' echter'geen enkelen sociaal-democraat aan. Slecht3 eenige dood- kalroe-reizigers stapten uit, die vreemd opkeken van al het lawaai, dat by hunne aankomst gemaakt werd. Een groot gedeelte van het publiek was blijkbaar teleurgesteld en trok ontevreden af. De rustlievende burgery echter verheugt zich, dat onze stad voor een opstootje gespaard bleef. Er wordt in 1888, evenals voor 1887, ge rekend op de uitzending van 2000 militairen uit Nederland naai Indië en op een bezetting in Atjeh van 203 officieren en 4764 onder officieren en manschappen. Na afloop van het thans voor de openbare zitting aao de orde gestelde, zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden in de afdeelingen aanvangen. Aan het hoofd daarvan is geplaatst het sectie-onderzoek van de ontwerpen tot vaststelling der grondwetsveranderingen en dan volgen de Indischebegrooting en destaats- begrooting, dienst 1888. Uit Nijkerk wordt van 25 September ge meld Alhoewel de ongeregeldheden van 11. Maandag zich niet hebben herhaald, bl'yft de toestand alhier nog gespannen. Gedurende den loop der week werden op enkele plaatsen in de achterbuurten nog ruiten ingeworpen; Het detachement huzaren zai dan ook ver moedelijk gedurende de maand October alhier nog in kwartier blyven. Omtrent den diefstal bjj den predikant te Ochten meldt men nader :,,Na op eeu paar plaatsen vruchtelooza pogingen te hebben aangewend, om het huis binnen te dringen, wisten de inbrekers zich door middel van het verbrijzeleneener glasruit toegang te ver schaffen tot de -beneden-voorkamer. ,Dat z|j zich by deze poging verwond hebbeo, bewijzen de bloeddruppels, bier en daar gevonden. Na binnengekomen te zijn, hebben de dievan bjj het licht eener kaars het vertrek doorzocht, eene kast met geweld opengebroken en zich van eenig zilverwerk en linnengoed meester gemaakt., Met betrekking tot de inbraak in de pastorie te R'yen wordt nog medegedeeld dat de pastoor, de heer I. Doggen, met den kapelaan, Maandag 49 dezer een familiefeest by zyn zwager, den heer Raaijmakeis te Wouw bijwoonde, waar ook' de" dienstbode van 'den pastoor ia de keuken behulpzaam was. De dief sehjjnt met de .bijzonderheden goed bekend te zjja geweest eu gemeend te hebben dat de heeraa des'nachts niet thuis zouden 'komen. "Beide heeren keerden echter met den trein van 8 uur uit Roiandaal naar Rjjen terug., Zondagavond ontstond te Wye, ten huize van den heer V. E., op eene der bovenkamers, waar zich een ziek kind bevond, een begin van brand, die gelukkig door de tegenwoor digheid van geest van de vrouw des huizes in den aanvang gestuit werd. „Terwijl zy even c naar beneden gegaan was, om iets voor haar dochtertje te halen, viel de hanglamp door het breken van een ketting Daar beneden, waardoor de kamer dadelijk in lichte laaie stond. Op het hulpgeschreeuw der kleine kwam de moeder toesnellen en zij mocht er ia slagen, door de brandende tafel met eene natgemaakte dekeu te bedekkeD, de vlammen meester'te"worden. Alles was het werk van een paar minuten. Door het omslaan van een bootje verdronken Zondag jl. op het IJ te Amsterdam drie knapen. Een merkwaardige proeve van schrijfkunst geeft het volgend briefjede vorige week door den burgemeester Rjjsbergen van Bergen- op-Zoom ontvangen. Waar Du heer ik ver zoek Viern Du luk of u Mjjn Doop Aktu Wil hoo vur zen Den 1 Want ik haan staan Zaatur Dag ga iu du hon Dur trouW Doen Wees zoo goet sturr het Mjj zieto hoo Ver Den Haag. Wel een paar duizend be langstellenden verdrongen zich Zondagmiddag in den tuin van het gebouw voor kunsten eu wetenschappen alhier, om de opstijging b'y te wonen van den aeronaut L'Hoste met zjjnen grooten ballon Etoile du Nord" en de drie kleinere, den sVoltigenr", den sEclaireur" en Jupiter". Tea half ze3 ure eerst was de vulling ge ëindigd, waarna de heer L'Hoste om kwart voor zessen opsteeg. De ballons waren gedurende eene geruime- poos goed zichtbaar, terwijl da luchtreiziger zich op den rand van de mand in verschillende houdingen vertoonde. Daar er geen wind was, stonden de ballons bykans onbeweeglijkdoch langzamerhand spreidde zich een nevel over het viertal uit en verdween het in eene wolk. Een oogenblik later kon de ontzaglijke menigte, die overal had post gevat, de ballons wederom- duidelyk zien. Eindelijk verdwenen zjj in oos telijke richting. Ten 6 u. 30 min. ankerde de heer L'Hoste te Zoetermeer. Hy had eene hoogte van 1800 meter bereikt en verklaarde zelden piachtiger panorama boven de wolkefli te hebben genoten, dan bjj deze luchtvaart.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 4