Gemengde Berichten. Alsmede de algeraeene raden van al de depar tementen, welke betrokken zijn in den aanleg tan den verbindingsepoorweg, hebben zjch VÓar het plan van Thdty verklaard en de uit voering daarvan aanbevolen. De voorstelling te Keulen op 17 November 8.S. van Vonders ïJephta", in het Duitsch Vertaald door mevrouw Linn Schneider, belooft vee) goeds. De vertaling is zeer gelukkig ge slaagd. De vertaalster heeft met den directeur en regisseur van den Keulschen stadsschouw burg zeer doelmatige verkortingen aangebracht en zich voor het dramatisch effect een enkele wijziging veroorloofd. Kostumes en décors worden met zorg gekozen. De rollen worden in bekwame handen ge- Bteld en aan de instudeering wordt groote jsorg besteed. De begeleidende muziek voor de koren is door een bekend musicus gecomponeerd. De reien zullen antieke dansen uitvoeren. Het ge heel wordt met groote toewijding behandeld. Alien, die belang stellen in kunsten letteren, worden door mevrouw Lina Schneider tot bijwoning van deze voorstelling in Vondel's geboortestad uitgenoodigd. De kunstschilder 3, W. Gerstenhauer Zim merman is te Rottere im in 74-jarigen ouder dom overleden. Aan prof. dr. Adolf Mayer, directeur van het rijksproefstation te Wageningen, is wegens ongesteldheid een onbepaald verlof verleend; hij is tot herstel zijner gezondheid naar het buitenland vertrokken. Men meldt uit Tilburg aan da P. IF5. Ot. Gepasseerden Zaterdagavond keerde de knecht van mej. de wed. "Wytens-Nuyens, ge naamd Dart Naaykens, van zyn werk huis waarts. 's Avonds te ongeveer elf uren, op het punt zijne legerstede op te zoeken, werd aan de deur geklopt. Het was de vorige knecht van bovengenoemde juffrouw. Hy deelde Naay kens mede dat hy nog om eene bestelling te bezorgen by zyne meesteres moest gaan. Argeloos gehoorzaamde hy. Bij het begin van het Korvet aangekomen, op eene plaats waar het stikdonker was, werd hy onverhoeds aan gegrepen door drie verdacht uitziende mannen, die uit een gangetje te voorschijn kwamen. ZÜ wierpeD hem ter aarde en sloegen hem hevig met een ijzeren stok of met eene gasbuis, zooals het slachtoffer meende, met kracht op Zyn hoofd, schouders en rug, lieten hem bijna voor dood liggen en kozen toen het b&2epad. Naaykens, die hevig bloedde, had nog zooveel kracht zich te begeven naar zyne meesteres, waar hy vernam dat het slechts eene iooze boodschap was. Vao daar sleepte hy zich voort naar het politie-bureau. De wonden waren zeer ernstig en de chirurgijn, de heer Kiec- kens, die zijne wonden verbond, constateerde dat het een forroeele moordaanslag was. Indien de slag een weinig meer bezydeo geweest was, had Naaykens er het hachje by inge schoten. Thans verkeert hij builen gevaar, hoewel de wondkoorts zeer hevig is. Het slachtoffer, die getrouwd is en vier kinderen beeft, kent zyne aanvallers niet, hoewel hy meent eenen buurman van hem opgemerkt te hebben. Hij is niet beroofd, slechts mishandeld, zoodat men aan eene wraakoefening denkt. De zaak is natuurlijk in volle onderzoek. Omtrent de vermoedelijke vergiftiging van kinderen te Arnhem deelt de Arnh. Gt. mede: Maandag voormiddag verzamelde zich eene groote volksmenigte voor eeoe woning in Klarendal alhier. Aanleiding daartoe gaf het feit, dat politie en justitie zich in die woning hadden begeven om, volgens gerucht, een onderzoek in te stetlen naar eene dubbele vergiftiging, welke zou hebben plaatsgehad. Twee kinderen uit hetzelfde gezin zyn een paar weken na elkander overleden; het lijk van het dezer dagen gestorven kind, dat nog boven aarde stond, is naar het ziekenhuis over gebracht om geschouwd te worden. "Wy vernemen dat er gelukkig geen reden bestaat, om iemand van eene misdaad te ver denken, daar het scheikundig onderzoek geen eokel spoor van vergiftiging heeft aangetoond. De koopmad'G.'''Schroofferman te Munten dam is door eeg.drietal bekende personen uit Veendam, brqeders, aangerand. Nadat men geld vao hem geëischt had, werd hy by de keel gegrepen, mishandeld en verwond. Er is proces-verbaal opgemaakt. Deze drie gebroeders zoo schrijft meo ons verder maken tegenwoordig Veendam en omstreken in bedenkelijke mate onveilig, zoodat velen niet durven uitgaan dan onder sterk geleide of per tram. De winkeliers zyn niet veilig voor bezoeken vaa dit drietalby een namen zy een lang mes, by een ander een krentebrood, daar een flesch jenever, enz. Bovendien mishandelden zy Woensdag een bejaarden ouden man en vrouw. Hoewel de burgemeester steeds aandringt op hunne opzending naar de cel ze hebben nog zeven maanden te goed schyuea daar toe tot dusver geen termeo te beslaan. Althans, zy blijven in vrijheid rondioopeo, tot schrik van velen. Tengevolge van de lage veepryzen is ook te Dieren de prijs van het vteesch aan met kelyk verminderd. Vroeger betaalde men daar voor biefstuk 60 ets. per half kg., thaus 45 cents. Rundvleesch zonder been kost daar voortaan 35 cents per half kg. Dordrecht, Vyf minderjarige Dordtsche meisjes, die Maandag voor hun pleizier naar Rotterdam waren vertrokken, werden gisteren, onder geleide van een agent van politie, naar hier teruggebracht eD, gevolgd door eeu troep jongens, naar het bureau van politie geleid. Naar een harer was de politie athier juist zoekende, als verdacht zich aan diefstal in haar dienst te hebben schuldig gemaakt. (D. Ot.) Amsterdam. Op de visscherytentoon- Stelling te dezer stede is eene inzending ingekomen vao den heer Saur alhier. Deze uitgelezens verzameling verwierf eene gouden medaille. Soes. Men kan alhier enkele personen opmerken die, wanneer zy tot de heeren der schepping beboeren, zich met een met blauwe stof overtrokken knoop tooien en zoo zij tot het zwakkere geslacht behooren een blauwen strik dragen dat zyn leden van de «geheel onthoudersvereemging". Vele knapen hebben ook zoo'n knoop ia het knoopsgat gestoken en trachten zich voor ridders van de matigheidsorde te doeo door gaan. Het Journal do Bruxclles meldt dat de be roemde schilder Louis Gallait sedert Zaterdag 11. aan eene bronchitis lijdende is, welke aanleiding tot bezorgdheid geeft. Gallait is 78 jaar oud. De beminnelijke dichter en novellist Theodor Storm vierde den 44n dezer op zijn landgoed «Hademarschcn" in Holstein zijn 70sten ver jaardag. Te Chateau-Thierry (Fransche ged, Aisne) is een spoortrein aangekomen, waarvan een waggon in volle vlam stond. Twee dragonders en 7 paar den, die zich daarin bevonden, waren natuurlijk om het leven gekomen. De reizigers in den trein hadden wel den brand bemerktmaar zij konden niet waarschuwen omdat de alarm-schel niet werkte. Voorts was de trein niot van eenWeslinghouse-rem voorzien. Er is een onderzook ingesteld. Te Saint-Palais, in do Beneden Pyreneën is een Baskier, zekers Oyot gabal, die op zesjarigen leef tijd, in 4836, door zijn vader, een metselaar naar Amerika werd medogenomen, met eon ver mogen naar men verzekert, 30 milliocn terugge keerd. Twintig jaar bracht hij met zijn vader in nrmoedo doorhij werd toen knecht bij een rijk grondeigenaar in den omtrek van Buenos-Ayres. Zijne scherpzinnigheid en onkreukbaarheid won nen hom do gunst zijns meesters, die, ongehuwd stervende, al wat hij bezat aan hem vermaakte. Nu kocht Oyoryabal voor weinig geld eene groote uitgestrektheid «pampas" tusschen de Paraguay en de Salade, die hij sedert voor zeslienmaal do som heeft verkocht. Ilij wenscht nu zijne overige levensdagen in zijne geboorteplaats door te bren gen. •Toen koning Victor Emanuel stierf, liet hij zijn zoon Humbert een zeer aanzienlijk beding na aan schulden. Deze besloot die voor zijne rekening te nemenhij hooft nu reeds jarenlang zoo zuinig mogelijk geleefd en is thans bijna aan het doel van zijn streven. Dit beeft hem erhter niet belet om uit zijn niet zeer aanzienlijk inkomen groote sommen te geven tot leniging van nationale ram pen. In het loopende jaar besteedde hij daartoe ruim 36,000 gulden en nu schonk hij weder 24,000 gulden voor do cholera-paticnten in hel zuiden van zijn rijk. Men is in Japan druk in do weer met zorgen voor de marine. Te Kioto wordt voor het minis terie van marine een groote ijzergieterij gebouwd, en te llolboido wordt een admiraliteitsgebouw gevestigd. Voorts heeft eei. zeeofficier, Ilaha- kryatna Sckitschiri, eene nieuwe machine tot bet voortbewegen van schcpon uitgevonden. Dr. Holub, de Oostenrijksche reiziger, die nu teruggekeerd is van zijne reis door Zuid-Afrika, heeft daar met zijne jonge vrouw vier jaren door gebracht. Hij is, van Kaapstad uit, 316 Engelsche mijlen naar het noorden doorgedrongen, door onbekend land, dwars door het gobied van stammen, die nooit een blanken man hadden gezien. Die ruwe natuurmenschen toonden grooten eerbied voor mevr. Ilolub. Nooit kwata haar iemand te na. Zij voerde de onderhandelingen met de stamhoof den, terwijl haar man en de zijnen in hinderlaag haar bewaakten. Eens wilde men de blanke vrouw zelfs tot koningin verheffen. Zij had toen groote moeite om zich aan de onstuimige eerbewijzen te onttrekken. Dat Holub zoover doordrong hij kwam tot op 42 mijlen afstands van bet meer Benguela, waar hij in veiligheid was geweest had hij te danken aan zyne geneeskundige konnis. Do wilden hielden hem om deze kennis, waarbij die hunner genees kundigen natuurlijk niet kon halen, voor een too- vennar en waren bang voor hem. Hij had echter op zijn tocht mot allerlei bezwa ren te kampen en eindelijk werd zijn kamp te Ga- lutagn door de inboorlingen geplunderd, terwijl hij mot zijne vrouw op eene expeditie uit was. Bij zijne terugkomst vond hij zijne mannen verjaagd en al les gestolen. Van zijne dagboeken kreeg hij later 44 terug; maar 48 bleven in handen van de wilden. Na die ramp aanvaardde Holub den terugtocht naar het zuiden, waarop hij en zijne vrouw de grootste ellende uitstonden, totdat zij eindelijk op Transvanlsch gebied aankwamen, vanwaar zij na een -verblijf van 3 maanden de reis voortzetten naar Kaapstad, om daar scheep te gaan naar Europa. Ondanks de plundering, waarvan hij het slacht offer werd, brengt dr. Holub 454 kisten met aller lei merkwaardige voorwerpen uit hetdieren-, plan ten- en dolfstoflenrijk mede. Alsliij rceidebeschrij- ving van zijne reiseen werk van 3 doelen ge reed is, zal lnj die voorwerpen te Wcenen tentoon stellen. Doelden wij dezer dagen een en ander mede be treffende het smokkelmuscum te Londen, door veeljarige opzameling is ook op de zoldets van het kantoor der in-en uitgaande rechten te Parijs een museum van meikwaardigheden ontstaan, dat misschien nog eenmaal in een geschikt lokaal voor het publiek opengesteld zal worden. Men vindt or o. a. de borsten eener vrouw en den daarbij behoorenden zuigeling. De vrouw, oogonscbijnlijk eene min, zag men met haar «wurm" dagelijks de poort uit- en ingaan. De commiezen schertsten met haar als een oude be kende,* totdat een zondaar, in de gedaante van een dronken soldaat, het kind zoo lief vond, dat hij het aan zijn hart drukte en het ging kussen. Hy kneep het in de wangen, en daar spoot een straal alcohol uit, en evenzoo uit de borsten der min. Een en ander, van fijn caoutchouc vervaardigd, bevatte te zamon ongeveer dertig liter alcohol. Elke terug keer naar de stad bracht der vrouw dertig francs smokkelvvinst op. Hier is een blok van het fraaiste Carrarische marmer. Zoo kwamen er eens zes uit Italic aan de grenzen. Een wantrouwend commies meende eene kleine holte te bespeuren. Hij klopte er meteen' ijzeren stang op, het klonk hol als een trommel, Do blokken bestonden uit groote metalen kisten, die zeer kunstig met marmeren platen overdekt waren. In elke kist was voor 25,000 francs Vene- tiaansche kant verborgen. Daar ligt een stapol vair die blokken, zooals men 's winters zoo gaarne in denhaard ziet. Zij zijn van bltk, kunstig met boom schors overtrokkenaan beide uiteinden is eene doorsnede van het liout aangebracht. Zij kwamen roet horlogiën gevuld over de Zwittsersche grenzen. Die rollen laken an andere stoffen zijn weder niete andersdan blikken kokers, waarin alcohol in Parijs binnengesmokkeld werd. Deze prachtige stukken- steenkool zijn uit Belgie ingevoerd, en verborgen iu hun hol binnenste tabak en sigaren. "Verscheidene bustos van Napoleon III en andere Bonapartistische grooten werden door handelaars in pleisterbeelden over do Belgische grenzen inge voerd. Zij waren met exemplaren der onder het- keizerrijk streng verboden lanterne van Rochefort" gevuld. Blikken bussen voor sardines en andere ingelegde eetwaren dienden tot het binnensmok kelen van da geschriften der «Internationalen" Men zegt dat tegenwoordig op dezelfde manier sociaal-democratische geschriften uit Zwitserland- in Duitscbland komen. Daar hangt het met caoutchouc gevoerde vest van een spoorweg-machinist, die bij eene treinbot sing hetleven leeft verloren. Er zijn nog sporen van bloed op. De eigenaar van dit vest bracht er dage lijks zes liters alcohol mee over de grenzen. Daar nevens zijn twee krukken en twee blazen. Eene lamme vrouw hinkte dagelijks op die krukken met moeite Parijs binnen. De commiezen hadden medelijden met het arme schepsel en gaven haar dikwijls zelfs eene aalmoes. Op zekeren dag breekt deor onhandig uitwijken een harer krukken in- tweeën: er spoot een straal alcohol uit. De lamme- vrouw wilde hard wegloopen maar de volle blazen, die onder haren rok hingen, maakten haar dit- onmogelijk. Do «arme ziel" bad door haar smok kelen reeds een aardig vermogen gespaard. Een tuinier bracht weken lang onder andere groenten ook ecige groote pompoenen naar Parijs, die dikwijl0 bijna twee voet in doorsnede hadden. Het aantal pompoenen verminderde van lieverlede- en eindelijk was er nog maar éen op den wagen te zien. Maar een der commiezen meende ook. te weten, dat de tijd van pompoenen reeds lang" voorbij was. Hij klopte op den roadselachtigen dagelijkschen pompoen en die klonk metaalachtig. De inhoud wasomstreeks vijftig liter alcohol. De mode werkt het smokkelen uitstekend in de hand, De crinoline heeft veel op haar geweten. Hier liggen echter ook tournures van caoutchouc, die met alcohol gevuld zijn. De hooge hoe den der dames zijn dikwijls ook maar de buiten zijde van eene bergplaats voor alcohol, dia op het hoofd van eene opgeschikte dame zijn- intocht ia Parijs houdt. Ik heb zelf meermalen eene rijzige dame met hare dienstmaagd gezien, wier hooge hoed mijne opmerkzaamheid trok. Den commiezen ging eindelijk ook een licht op De dame bad maar twee liter alcohol op haar schoon hoofd, doch iets meer in haar sachter-- zadel". Verscheidene grooto Latijnscbo err Grieksche woordenboeken getuigden van da vlijtder studeerende jeugd. Een commies, die ook iets aan het Grioksch gedaan had, liet er eens een open slaan. Bij het diclitkloppen klonk hot verdacht; het dikke woordenboek bestond uit twos doof een haak bijeengehouden blikken bussen. Daar staan verscheidene borden op elkander gestapeld. Maar die zijn toch van porselein 7 «Jawel," zegt de beambte, die u hot museum laat zich, «neem er nog maar een paar meer af." Juist; het overige van den stapel is eene hooge zuil, die van buiten met bordenranden omringd is. Ontol-- baar zijn de wagens en gereedschappen van aller---

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2