Kerknieuws. Laatste Berichten. Post en Telegraghie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. lei soort, die alle, door hunne inwendige uithol lingen, tot smokkelen dienden en nu in het smokkelmuscura bewaard worden. Het nieuwste voorwerp is ecne doodkist. Onlangs deserteerde te Augsburg een tamboer van een infanterie-regiment. Eenigen tijd daarna kwam op oen landbouwfeest te Friedberg een koorddanserstroepwaarbij zich eene knappe deern als trommelslager bevond, die in haar tricot-pakje en korte rokjes niet weinig de be wondering der boerenjongens opwekte. Een ser geant van bet Augsburgsche regiment, die te Friedberg met verlof was, meende echter in de betooverendo ïtamboerse" den .'rtvluchtigen tamboer zijnor compagnie te herkennen en waarschuwde de politie. Na veel blozen en stot teren kwam de trommelaarster er voor uit dat zij tot het storkere geslacht behoorde en werd zij, tot groote verontwaardiging barer aanbidders, altijd in tricot en neteldoek, te Augsburg in do provoost gestopt. In de steden van Marokko wordt steeds druk handol gedreven in slaven. De handelaars bieden hun menschelijke koopwaar voornamelijk kin deren en jonge negerinnen openlijk in de straton te koop. De Spaanschc bladen dringen aan op de tus- schenkomst van Spanje en de andere Europaesche mogendheden, tot onderdrukking van dit schan delijk bedrijf. Als een bewijs van de snelle ontwikkeling der fabricatie van velocipedes in Duitscliland wordt uit Berlijn gemeld dat er drie jaar geleden in het Duitscho rijk slechts 6 velocipède-fabrikanten waren, te zamen met nog geen 100 werklieden, en dat er thans 64 zijn, te zamen met 1150 werklieden. Het schijnt, volgens do jongste onderzoekingen van Dr. Klein, onlangs aan do Royal institution te Londen medegedeeld, nu onmiskenbaar be wezen te zijn dat eene besmetting der. melk met het roodvonk-gif door eono ziekte der koe kan worden veroorzaakt. Ongeveer een jaar ge leden had eene dergelijke besmetting door het gebruik van melk der koeien van eene boerberij te Hendon plaats. Een tweede roodvonk-epidemie, het gebruik van melk te Wimbledon uitge broken, gaf dr. Klein gelegenheid de zaak nog maals te onderzoeken, en het bleek uit door hem gedane onderzoekingen en prooven dat de ziekte kiemen, die in bet bloed van roodvonklijders werden gevonden, geheel overeenkwamen met die dor Hendon-koeien. Daar het door de genomen proeven als stellig bewezen mag worden be schouwd dat eene ziekte van de koe op den jnensch roodvonk kon overbrengen, is het in de eerste plaats van belang eene volledige kennis •te verkrijgen van die ziekte, die zich tot dusverre alleen door een huid-uitslag aan den uier en de tepels schijnt te openbaren. Reeds heeft men zich de zaak aangetrokken en verdere onder zoekingen naar aanleiding der mededeoling van dr. Klein bevolen. Menig verhaal betreffende de levenswijzen der dieren, voorkomendo in vroegere reisbeschrijvin gen, is later gebleken tot het rijk der fabelen te behooren. Daarom werd ook in den Inatsten tijd geen geloof meer geslagen aan het bekende ver haal dat de slingerapen in Zuid-Amerika, wan neer deze een rivier willen oversteken of van den oenen boom op den anderen overgaan, zonder op den grond te komen, elkander een voor een met de handen aan don staart vasthouden en alzoo een soort van keten vormen, welke in de lucht schommelt on zoolang heen en weer slingert, totdat de onderste aap een tak kan grijpen, waaraan h!j zich dan vasthoudt en de anderen naar zich toetrekt. Dit het pas verschenen werk van dr. Sievers ïReise in der Sierra Nevada de Santa Marta" blijkt echter dat dit verhaal wel degelijk op waar heid is gegrond. Genoemde schrijver bevond zich 'in de Andes van Perijii en wel in de beate, lage streken, waarheen hij, uit het koele hooggebergte komende, was afgedaald. Hij schrijft o. a. hot Tölgendosliet krachtig gehuil der brulapen deed zicir in den vroegen morgen hooren. De stemmen dezer dieren weorklinken steeds bij zons- op- en ondergang. Dit geluid kan, uit de verte gehoord, met het geraas van een stormwind worden vergeleken. IndobosschonvanhetCesar- dal wemelde het van brulapen zij zaten op de boomtakken en hielden op mot schreeuwen, zoo dra zij ons zagen aankomen. Dos to harder schreeuwden zij, wanneer wij ons verwijdordon. Met bewonderenswaardige bohendigheid springen deze dieren van boom tot boom staan do boomen te vor van elkander, dan gaan zij aan elkander hangen en slingeren zoolang, (ot bot den onderste gelukt een tak van den boom, dien zij willen be- reikon, te grijpendo verbinding is dan tot stand gebracht. Men beweert zelfs dat zij zich op deze wijze over stroomen slingeren. Een lange keten slingert dan zoolang, zeer vlug been en weer, tot de onderste aap de boomen aan den overkant bereikt. Op hetzelfde oogenblik laat do bovenste zijn tak los en de geheele koten vliegt over den stroom, waarbij het dikwijls gebeurt dat het laatste dier in 'twator valt en verdrinkt; van daar het zonderlinge spreekwoord: sEl ultimo mono se ahoga," de laatste aap verdrinkt." Het gebruik van syphons met spuitwater ge schiedt meestal op zeer onpvactische wijze, niet alleen omdat dikwijls goheel vergoten wordt de syphon zoo koel mogelijk te houden, maar ook omdat de straal van het uitgedreven spuitwater tegen den hardon wand van het glas breekt, zoodat een verkwistend ontwijken van het kool zuur moet plaats vinden. Van daar ook dat liet uit de syphon verkregen water bijna oogenblik- kelijk ophoudt met op to borrelen. In een bui- tenlandsch blad wordt nu de raad gegeven, ten einde koolzuur te sparen en tegelijk meer kool zuurhoudend water te verkrijgen, het zoo koud mogelijke drinkglas voor ongeveer de helft met gewoon, maar zeer koud water te vullen en daar op het spuitwater uit de syphon te laten stroo men tot het glas geheel gevuld is. Op deze wij ze ontwijkt er op verre na zoo groote hoeveel heid koolzuur niet en het koolzuur blijft voor liet grootste gedeelte in het water gebonden, zoo dat men eene veel grootere hoeveelheid en nau welijks moer verdund water bekomt, dan op de gebruikelijke wijze. Huisvrouw Den Haag. HH. MM. de koning en koningiu hebben zich hedenochtend met H. IC. H. prinses Wilhelmiua naar Het Loo be geven, tea einde tot het laatst van December aldaar verblyf te houden." Bij aaukomst op het station, aan de buiten en biDnenzjjde waarvan eeue lalryke schare zich verzameld had, werd het koninklijk gezin ontvangen door deu grootmeester van het Huis Hunner Majesteiten, giaaf Schimmel- penninck van Nijenhuis, eu den presideut- direcleur der Nederlandsehe Rijnspoorweg maatschappij, den heer Ameshoffj begeleider van deu boniukljjkec trein. Ie de hofwachtkamer bevonden zich, be halve de leden vau het gevolgde burge meester der resideotiede heer Roestde adjudant-generaal jhr. Verspijck, de gepeo3. vice-admiraal jhr. De Gasembroot, de waait, gouverneur-generaal maj. jhr. Klerck, alsmede de procureur-geoeraat jhr. Van den Bergh alle welke autoriteiten HH, MM. en H. K, H. uitgeleide deden tot aan den koninklijken trein, die te 9 ure 19 mm. van het station wegreed onder de hoera's der op het plankier geschaarde belangstellenden. De heer Roest, het nieuwe hoofd van het gemeentebestuur, werd kort voor 'skonings vertrek aao Z. M. voorgesteld. Tot het koninklijk gevolg naar Het Loo behooren de hofdames baronesse Van Itter- sum en jkv. Van de Poll; de chef van het militaire huis vice-admiraal jhr. Van Capelleo, de adjudant des koniogs, kapitein ter zee baron Van Hogendorp; de particuliere secr. van Z. M., kapitein De Ranilz; de kamerheer II. W. J. E, baron Taets van Amerongen de ordonnance-officier ritmeester jhr. Van de Poll. Als ambtenaar van het kabinet des konings is toegevoegd de commies mr. R baron van Zuylen van Njjevelt. t. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika, via Amster dam, bestaat door middel van het stoomschip Leerdam, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den len October a. s., des morgens ten 5.40 ure. De handel in stroo was in delloekschcwaard in de afgeloopen week levendig. Voor tarwestroo werd besteed f9.50 en voor haverstroo fG a 0.50. De liooiprijzen te Wageningon blijven stijgende. Voor uilerwaardsch hooi besteedt men thans reeds f25 per 500 KG., voor binnonveldsch f'18 a 20, voor roggestroo f 10.50 all, voor tarwe stroo f10 per 500 KG. Puike aardappelen f2 per HL. De 16e lijst van de 9de jaarcollecte voor do scholen met den bijbel geeft als totaal van 400 loc. comités f70,000.92i/2. Maandag herdacht do Hoogleeraar Dr. W. Koster, te Utrecht, zijn 25-jarig hoogleeraars- ambt aan de Universiteit aldaar. Namens leerlin gen. en oud-leerlingen word hem door eene com missie zijn welgelijkend portret in olieverf aangeboden, geschilderd door Mej. Piuijs van der Hoeven, benevens de keuze van een geschenk in zilver. Van zijn vroegeren adjunct, Dr. Max Weber, tlmns lloogleeraar te Amsterdam, werd hem een terracottaboeld vereerd, omgeven door bloemen. Ook van vele particulieren werden hem bewij zen van bolangstelling aangebodon, waaronder vele van stoffelijken aard. Den 13den October zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de Leidsche hooglecranr, mr, J. T. Buijs, te Amsterdam, het professoraat aan- -vaat'ddc. Namens een groot aantal oud-lectlingen zal den jubilaris op dien dag een tweetal stads gezichten van de hand van den schilder J. O. Greive 'Jr. aangeboden worden. Het eene stelt het Oude Athenaeum te Amsterdam, het andere het Leidsche academiegebouw voor. Een album .inet namen der deelnemers zal er bijgevoegd zijn. In de provincie Zuid-Ilollnnd hebben zich aan gemeld 136^ mannelijke en 96 vrouwelijke can- didaten voor liet najaarsexamen voor onderwijzer. Aan de sdolcerenden" te Amsterdam is toege staan om eene kerk en school te bouwen op een terrein achter de Kadijk, bij den molen de Gooier. Door wijlen den lieer E. Grosz te Amsterdam is vermaakt aan de verteeniging van don II. Yin- centius a. Paulo aldaarten behoeve van de afdeeling «onderwijs van jongens", do som van f2500, vrij van rechten; alsmede door den heer F. J. A. Ploner te Amsterdam, aan de parochie kerk van den H.Nicolaas, binnen de veste aldaar, eene som van f1000, vrij van rechten, Uit het derde jaarverslag dor vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en ze nuwlijders over liet jaar 1886/1887 blijkt dat het kapitaal f 10144,11 Vs bedraagt Do leden en begunstigers brachten f 10850 bijeen, terwijl hun aantal klom van 2156 tot 2897 en het bedrag der contribuliën van 5500 tot f6861.35. Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam stonden gisteren in eene zitting, die ongeveer drie uren duurde, 231 personen ter zake van openbare dronkenschap terecht Slechts twee beklaagden beweerden, tegenover de verklaringen der politiebeambten, dat zij niet dronken waren geweest op de straat. De ergste dronkaards van Rotterdam bevinden zich thans in da rijkswerkinrichting te Hoorn of in het krankzinnigengesticht. Op last van de llaagschc rechtbank is Maan dagmiddag een getuige, de heer W., in hechtenis genomen en naar do gevangenis gebracht, daar hij verdacht wordt van het afleggen van een valschc getuigenis. Tegen het socialistische weekblad Rcchl voor Allen wordt eene vervolging ingesteld wogens de in nos. 56 en 86 voorkomende stukken, getiteld: #De willekeur ton top" en «DomclaNieuwenhuis en Joanne Lorette in den kerker". Maandag heeft de arrondissements-rechlbank te Breda uitspraak gedaanlo, in de zaak van mr. J. VV. A.te Ginnokpnbeschuldigd van beleediging van den heer J. F. De B. in een openbaar geschrift. De rechtbank veroordeelde liera overeenkomstig den cisch van liet O. M. tot eene geldbooto van f 10 of 5 dagen subsi diaire gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Van de beugvisscherij kwam gisteren 1 schip alliior binnen met 120 ton zouteviscb. Van de haringvisscherij kwam sedert de laatste opgaaf niots binnen. Tot heden zijn aangebracht 217,291 ton haring, tegenover A°. P°. denzelfdon tijd 231,G3C ton, alzoo nu minder 14.345 ton. In 1885 bedroeg de aunbrengst op dien tijd 200,G63 on in 1884 198,081. PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 3 sloepen, gezamenlijk aanbrengende 240 ton zoutevisch, KRAL1NGSC11E VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 59 zalmen, die voor f 1.55 per Vs kilo werden verkocht. Nog worden aangevoerd 2 winterzalmen. WOUDRICHEM. De vorige week zijn in het vischwpter dezer gemeente gevangen en aan den afslag alhier verkocht: 18 zalmen tegon f 1.15 a fl.25, kleine dito tegen f0.95 a f1.15 per i/z kilo. GOR1NCHEM. De vorige week zijn ter vischmarkt alhier aangevoerd en afgeslagen 18 zalmen, wegende te zamen 171 halve kg. Prijs f0.99 a fl.34 per Vs kilogr. AMMERSTOL. Da vorige week zijn alhier aan den afslag geweest: 64 zalmen, wegende van 9 tot 28 lialvo kilo's; prijs fl.toti'1.25 per Vs kilo22 St.-Jacobszalmon, van 3 tot 7 halve kilo's; prijs fl.tot fl.10 per i/s kilo. KRIMPEN n/d LEK. De vorige week zijn alhier aan den afslag gebracht 21 zoracrzalmon, die voor fl.10 tot fl.60 per half kilogram ver kocht zijn. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Stellendam ds. J. F. De Klerk, te Dirksland te Ilaulerwijk ds. N. II. Kuijper, te TinallingentoBuursedoheorC. Plug, cand. te Amsterdam; te Akersloot C. J. A. Bosch, eand. to Leiden; te Eist Ph. J. llattink Jr., cand. te Harderwijk te Gnrderen ds. J. W. II. Kalkman, te Monster;te Enge- lum ds. K. J. Mulder, to Eexst; teVrooms- hoop de lieer C. Plug, cand. te Amsterdam te Nijehaske en Haskerdijke ds. B. J. Van Ileij- ningen, te Ileerjansdnm. Toezegging: van beroep naar Puttershook aan ds. A. Metz Jr., to Giessen-Nieuwkerk. Aangenomen: bet beroep naar Vollenhoven door ds. II. Zeidner, te Hemmen naar Bovcn- Pekela door ds. W. Meijering, to Hoogrr-Smilde, Bedankt: voor het beroep naar Noordwijk a/Zee door ds. A. Voogol, te Zalk naar Nijega door ds. Tap, te Halnaar Hogebeintum door ds. J. Van Berkuns, te Odoornnaar Berg ambacht door ds. IJnzonides, te Waspik naar Schoonhoven door ds. A. J. Van Wijngaarden, te Ter Aa. Bij den kerkeraad der hervormde gemeente to Charlois is opnieuw een adres van eenige leden dier gemeente ingekomen, met verzoek om de «reformatie" der kerk ter band te nemen. Uit Oud-Beierland wordt geschreven dat op a. s. Zondag da bevestiging aldaar zal plaats hebben van den beroepen predikant, ds. Bout hoorn. Do doleerlust schijnt er geweken te zijn met liet vertrek van ds. Van Coevorden Adriani, zoodat van verdeeldheid in de gemeente thans geen sproke meer kan zijn. Nadat het kiescollege der Ned. herv. gcm.te Amsterdam gisteren 3 predikanten beroepen had, werden wederom 3 drietallen opgemaakt in do vacaturenontstaan door ontzetting uit het predikambt van do lieeren H. W. Van Loon, B. Van Schelven, en N. A. De Gaay Fortman. Gekozen werden in de vaeaturo-Van Loon ds. E. A. G. Iloogcnhuijze te Dordrechtds. P. S, Bartstra te Wassenaar on ds. A. II. Roose te Woudsondin dc vacature-Van Schelven ds. A. Loeff te Dordrecht, ds. J, J. Van Noort te Werkendam, ds. W. C. Welter Jr. te Zwolle

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3