KAMER, TE HUUR HAAGSCHE SCHETSEN. AD VER TENT I nT met Kost ©11 IrvwoxiAng* olifant, die in een naburig huis de deur open- brok en zich daar eens recht te goed ging doen. Hij at uit do provisiekast twaalf potjes gelei, een goede hoeveelheid ingemaakte uitjes, oen aantal pruimen, een pond vleesch, een brood, een pond boter, confituren enz. en brak nagenoeg al het porselein en glaswerk in de kast, Daarna ver slond hij de planten, die voor het venstorston- den, en vermaakte zich ongeveer twee uren in het vertrek, vóór men hem eindelijk naar buiten kreeg. Eonige ornamenten van den schoorsteen mantel onderzocht hij aan alio kanten en legde ze toen zorgvuldig op de sofa. .Een geneesheer, directeur van een Parijsch hospitaal, wilde eene poging wagen om aan eenigo lijders, dia door drankmisbruik onder zijne ver pleging gekomen warenoen afcchiik in te boezemen van onmatigheid. Hij liet bon op zekeren dag in zijn laboratorium komen. Daar had hij twoo kommen geplaatst, do eene gevuld met alcohol, de andere met absinth. Op elke kom stond een glazon stolp en daaronder oen mar motje. Hot beestje, dat boven den alcohol was geplaatst, scheen zich eerst op zijn gemak te ge voelen, maar woldra gaf het tcekenen van ongc- rnstheid en wilde ontvluchten. Gaandeweg door liep het al de pliasen van dronkenschap. Eindelijk begon het op zonderlinge wijze te schreeuwen, ffa onkelo minuten verzonk hot in een vasten, diepen slaap. Mot het andere marmotje liep het minder gunstig af. Eerst begon het allerlei spron gen en buitelingen te maken. Na enkele minuten viel het onbewegelijk neer. Maar dood was liet jniet. Het armo beest werd door krampachtige schokken bewogende bek was bedekt met schuim. Deze toestand hield eenige seconden aantoen werd het dier door een laatsten aanval van nb- sintheisme gedood. Dezo ernstige les maakte op de patiënten een diepen indruk. Een groote oplichterij met oen levensverzeke ring is door iemand te Asnièros gepleegd. Die man liet zijn leven verzekeren ten voordstele van zijne minnares. Eenigon tijd daarna ging hij naar Sèvres, nam daar een teringlijder bij zich in huis, en toen die ongelukkige gestorven was, liet hij den doode voor hem doorgaan. Het bedrag der levensverzekering 400,000 francs werd aan do minnaros uitgekeerd. Thans is dat bedrog uitgekomen en zes per sonen, die or aan medeplichtig waren, zijn in hechtenis genomen. Onder hen i? ook Dr. Castel- nau, modewerker van den lnlransigeant. De voornaamste schuldige, Scherer genaamd, is met zijne minnares en het geld naar Amerika gevlucht. Een dame meesterzwemster van Zweden. De wedstrijd om hot meesterschap in 't zwemmen van Zweden vond 14 Augustus op het Nackatiha- meer bij Stockholm plaats op een baan van een Ëngelscho mijl. Zes mannelijke concurrenten en twee dames namen aan den strijd deel, waarin do zege werd behaald door mejuffrouw Johnson, meester-zwemster van Engeland. 1,1 De tweede deelneemster was de 13-jarige jongejuffrouw Anderson, die evenwel 100 meter voorsprong bekwam, welke vergoeding ook aan mej. Johnson was aangeboden, doch door deze geweigerd werd. De berichtgever verklaart onmogelijk de teleur stelling van de aanwezige Zweden te kunnen schetsen, daar men in Zweden algemoen gelooft dat gcone andere natie sneller zwemmers voort brengt. (Sport.) Baron Ilirsch van Weenen schonk 1 tnillioon gd. voor do stichting van «en Joodscb weeshuis te Krnkau. 1200 Fransche polgrims van do katholieke tverkliedenvoreenigingen worden half Oct. te Rome verwacht, onder leiding van den aartsbisschop vau Rheims. Bij de opgravingen te Pompei" werd eene kist met chirurgische instrumenten gevonden; vele daarvan hebben veel overeenkomst met de thans gebruikte. Later vond men 4 fraaie zilveren vazen en ander zilver vaatwerk, een fraai beeld van Juppitor, op zijn troon gezeten, gouden sieraden enz. De uitbreiding van Londen neemt nog steeds toe. Terwijl de bevolking dier stad in hot jaar 1800 eerst 958,500 menschen bedroeg, was die in 1850 tot 2,360,000 gestegen. Na do telling in het jaar 1871 bedroeg zij 3,254,260 zielen; in 1886 echter, volgens de berekening van het bevolkingsregister, 4,766,000. Zij heeft zich dus in den loop van 36 jaren met 2,406,0(10 inwo ners vermeerderd. De oorzaak van deze groote vermeerdering is hoofdzakelijk de buitengewoon groote toevloed van buiten en do nïtbreiding van hot stadsgebied naar alle zijdenwaardoor naburige dorpen en plaatsjes bij de stad worden ingelijfd. Het aantn) woonhuizen is met de be volking van het jaar 1S50 tot het eind van 1885 van 307,702 op 468,422 gestegen' en evenzoo heeft het stratennet eene uitbreiding van 1681 Engelsche mijl gekregen. --i Een sixpence (30 cents)-editic jan Shakespe are's werken tooneelstukken en gedichten, met aanteekeninger. is nu bij deLondensche uitgevers Ward Lock verschenen. Ilet book bevat 800 bladzijden en is op vrij goed papier gedrukt, in twee koiommeu. Do uitgaaf is goed voor lezers, die een schrale beurs maar sterke oogen hebben. Mijnheer Chretienni heeft ons verlaten. Dat is erg jammer, en wij hebben hem, ten teeken van onzen spijt, eon «enveloppe" of iets anders daar wil ik af wezen meegegeven, Mijnheer Chretiennimoet ge wetenis een van onze beroemdheden geweest. Praat er me niet vanhij was machtig populair. Dat staat of stond in De Avondpost en dus zal het wel zoo wezenwant die weet het. Zoo'n populair man niet gezien to hebben, ware het slechts óen keer, zou een onvergeeflijk verzuim moeten heeton en dus ben ik mijnheer Chretienni - wezen zien en hooren. Wij verheugen ons hier namelijk in een in richting, Seinpost geheeten een ding, dat zich in zeer korten tijd ,een reputatie, ook buiten de residentie, heeft weten te verschaffen. Danlc 'er voorai niet te laag over. 't Is een «onrustig" gebouw; dit is een kunstterm, die tegenwoordig nogal eens gehoord wordt en die bpteekenen moet dat do indruk, door de lijnen en de ornementatie van een gebouw teweeggebracht, het oog ver moeit gelijk met onzen Seinpost inderdaad het geval is. Nu, daarbinnen wil het soms ook wel eens onrustig toegaan enfin, dat behoort er zoo bij en wij doen maar, of we het niet weten. Wat wilt ge? Men moot kunnen meepratenen ik zou me immers wel moeten schamen, als ik op de vraag, hoe ik monsieur Chretienni vond, met den mond vol tanden moest staan. Derhalve. Mijnheer Chretienni is me bittor tegengevallen. De versjes van mijnheer Van Dieren Bijvoet ook eon llaagsche beroemdheid, watblief? zijn niet beter of slechter dan zooveel, wat avond aan avond uit schorre kelen opgedreund wordt. Meer wilicn we er maar niet van zeggen wij moeten onzeD "Van Dieren Bijvoet in een goede luim houden, want, als hij ons zijn beroem den advocatenborrel niot meer verkoopeii wou, dan waren we er leelijk aan too.... Maar Chretienni heeft nog andero noten op zijn zang. Hij heeft Fransche en ook Hollandsche liedjes in zijn tasch, die niet bij 't kantje af, maar over 't kantje heen zijn, on deze voornamelijk hebben we hartelijk toegejuicht, zoodat de gevierdo man op zijne schreden terugkeerde om nog een mopje ten beste te geven, dat enfin, dat de deur dichtdeed. Ik zou deze regelen niet in een llaagsche courant durven schrijven, want liet is verboden aan onzen Seinpost te raken't Badhuis zouden we eerder kunnen missen. Is Chretienni niet een geestig man? Amuseert men zich niet kostelijk met hem en drijven de Haagsche bladen ons niet met vrouwen en dochters naar Seinpost heen de zoons zullen den weg wel vinden met do verzekering, dat we een genoeglijken avond zullen hebben Allons, ik zal u met de versjes van mijnheer Chretionni laten kennis maken; ze liggen hier naast mij. Maar bij nader inzien zit ik er toch wel een bootje mee inOn peut ócrire teut dat schijnt to zeggenMen kan alles zingen en er een plastische voorstelling bij geven, zoo hebben de doovor, er ook wat aan, vooral wanneer men in dit laatste een weinigje meer gevorderd is. Mijn heer Chretienni bijvoorbeeld met zijn berekende manieren doet schudden van lachenwel aar dig, die gavo zoo te bezitten. Men amuseert zich waarlijk mot hom. Men gaat hem morgen weer hooron. Ilij wordt bij de week pikanter. Waar achtig, hij maakt den dornmelcnden Hnagschon ooievaar goed wakker. Maar mijn lezers wachten op hun versje.Weinu dan, zij zuiien het niet liebbon. Ik wil niet. Al het handgeklap op Seinpost doen mij van zulko citaten het nut niet inzien. Bekoeld van den dwarrel eener heete café-cliantant-atmosfeer, kan ik me schamon op Seinpost te zijn geweest. den weg, die alleen tot de schepping van een waar kunstwerk voert, elk onderwerp zich tot behan deling leent, zelfs al heette het Koosja Bosser, Dit is, hoewol op een geheel andere wijze, wat ik nog had willen zeggen eenigen tijd go- loden, toen een mijner schetsen onvriendelijk ontvangen werd. Misschien hebben zij gelijk, die beweren dat eene courant niet het juiste voer tuig voor eene schels als de bedoelde is. "Van mijn kant geen tegenspraak. Indien sommigen mijner lezers t'eenigcr tijd do veroordeolde schets in haar geheel elders ontmoeten, zuiien zij be merken wat ik nooit heb verbloemd dat ik niet heb geciteerd ton blijke van instemming, Plox. fej Heden overleed na eene koitstoudige ongesteldheid tot diepe droefheid vau mij en onze wederzijdsche betrekkingen, myn geliefde Echtgenoot, de Heer Allons, neemt het onderwerp op de punt uwer pen, gij bekwame realisten Dicht 'n schets, 'n novelle, 'n romanzoekt een titel, die uw werk samengeperst weergeeft. Aan den arbeidhier is een euvel onzer eeuwEer gij begintbe zoek onze overige grootere stedenga er in de inrichtingen, die van binnen als twee druppelen waters op Seinpost gelijken, al zijn ze misschien van buiten wat nederiger en al worden ze wellicht uitsluitend door mannen bezocht. Ga op onze nog overgebleven kermissenverzamel bouwstof fen 'tkan u niet moeilijk vallen, neeinacte van de aanmaningen van groote on kleine bladen, die u naar kaerels als Chretienni toedrijven; raadpleog statistiekeneen heel aardige bezigheid, lang zoo dor niet, als ze er uitzietraadpleeg alles, wat ge bij mogelijkheid raadplegen kunt roep uw kennis op of verschaf u de kennis van zoovele andere wetenschappen, en dan aan 't werk 1 't Zal gaan als van een leien dakje. Stel kalm en bedaard da oorzaken en beschrijf voet voor voet onverbiddelijk de gevolgen. Waarachtig, hier is een euvel, dat op u wachtUw schoone kunst van opmerken en weergeven heeft u immers al voor lang geleerd dat sommige vraagstukken, die de wereld in beroering en de hemel weet hoeveel geleerde pennen in beweging brengen, niets anders zijn dan lang voortgezette verme nigvuldigingen van oorspronkelijk kleine getallen, en dat de hartstochten, in massa genomen, slechts een intensiteits-verschil toonen .et den enkelvou- digen hartstocht. Gij kunt deboomen zien ondanks het bosch en kiest u typenhet uwe toe brengende niet tot «oplossing", maar tot op heldering van dit of dat «sociale vraagstuk" luidt nu eenmaal de term. v Maar weet dat ge u op een gladden weg waagt, 't Zou kunnen gebeuren dat uw geest drift om kwalijk riekende wonden bloot te leggen u over 't paard tilde. Indien gij zonder omwegen spreekt, brutaal, gelijk de on deugd zelve brutaal is, omdat gij niet wachten kondt of men over jaren, misschien na uw dood, in uw werk vingerwijzingen naai' «sociale" ondeugden 'mocht ontdekken, zijt gij veroordeeld. Zoo ge er succes mee hebt, zal het een succès de scandale zijn, dat u klinkende munt aanbrengt, die gij niet begeerdet en die brandt in uw hand. Maar overigens zult gij aan alle zijdon onrecht en uw naam als artist verspeeld hebben. Gij zult het zelfs anderen bezwaarlijk gemaakt hebben u te citeeren, ook met het iolfelijkste dool. Er worden soms hoogst lastige eischen gedaan. Zoo werd korten tijd geleden/aan E. Vaa.don Bossche te Amsterdam het ontwerpen opgedra- gen van een fries voor den gevel van het Haag sche postkantoor. "Wat ter wereld nu is pro zaïscher dan «da post?" Hoe valt van dit onderwerp bij mogelijkheid iets te maken, dat niet beneden de eischen der kunst blijft, laat staan een weinigje poëzie vortoont Ziet nu hoe de ontwerper glansrijk heeft overwonnen 1 De fries is al lang in den gevel geplaatst en dagelijks voelen veler oogen zich tot de in levendige be weging zijnde kinderfiguurtjes aangetrokken. Het is bewezen dat, mits de kunstenaar niet afwijko, noch Ier rechter-, noch ter linkerzijde van ALBERT "VERBOON, mij nalatende drie kinderen, te jong om hun onher stelbaar verlies te beseffen. Wed. A. VERBOON, Frudigcr, Schiedam, 29 September 1887. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overijjden van ons ge liefd Kind, brengen wij onzen harteljjken dank, FJtANS VAN DIJ CIC CATII. VAN DIJCK—Kenis. f 5^ ®cnSe«lcn> die iets te vor- lir""®* deren hebben van, verschut* dlgd zijn aan of goederen, hoeken of papteren onder hunne berustiug hebben, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den Heer CASPARÜS JOHANNES KRA MERS, in leven fabrikant, gewoond hebbende te Rotterdam, aldaar overleden den 21 September 1887 en te dier-xtede handel gedreven hebbeude onder de firma van: Rotterdamsche Wet- en Smeer* fabriek „Kil ,1 M 12 11 S if« CW', wordt verzocht daaraan vóór Id October 188? opgaaf, "betaling of afgifte te doen ten Kantore van den Notaris H. W. M. ROELANTS, te S c h i e d a 'ra, of ten Kantore van den Notaris Mr. T, M. T. RIETSTAP, te Rotterdam. Allen, die iets te vorderen m* hebben van of verschuldigd zyn aan de onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalatenschap vau JAN KRABBEN DAM, in leven pomp- en blokmaker, gewoond hebbende te Schiedam en aldaar/ overleden den 28 Augustus 1887, wordt ver zocht daarvan vóór den 20 October c. k« opgave of betaling te doen teu kantore van den Notaris W. J.'A. ROLD AN US aldaar. Een ONDIER WIJZER (met akte al» hoofdonderwijzer)heeft enkele uren beschikbaar tol het geven van mmim. Conditiën billijk. Adres met franco brieven onder letter SC aan het Bureau der Schiedamschè. Courant. op een goeden stand: een netgemcubi«" leerde r Adres met franco brieven onder letter A aan het Bureau der 8ch i eda ins ch0 Courant.'

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2