De Weduwe Lambelle. "tl A". 1887. Maandag 3 October N°. 6827, Timede Blad. Feuilleton. B e n-e n-v rti gste Jaargang. u IT gëvkr7"7TO D Verschijn* dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnen!andsche Berichten. - Abonnementsprijs, pci kwartaal Franco per post, door het geheeie liijk Afzondcilijke nummers I 1.85. - 2,50. - 0.10. BOItËAIl: M A-Bt-KT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone tegels met inbegrip van eene Couiantf HÓ.' Iedere gewone tegel meero.lt). Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal betekend, gar—-gagas -isea---r— STATEN-GENERAAL SfaaGbcgroollng voor 18§S. Bij de toelichting zijnor begrooling heoft de minister van murine zijne meening uiteengezet omtient de oiselten, die ann do Ncdeilandsclie zeemacht kunnen on behooren te worden gesteld. "De maiitimc middelen ter verdediging, dat is in hoofdzaak het drijvend materieel voor 's lands defensie, moet dienen om, in samenwerking mot de landmacht, dun vadoi landschon bodem te verdedigen en in sommige gevallen beschouwd wos den als aanvulling der vei dedigingsmiddelen te land. Hoewel het bestaand materieelbehalve de riviervaartuigen en torpedobootenhotzij door lichto pantseering en mindere zeewaardigheid hetzij door onvoldoende vaart, gemis aan torpedo- bewapening en/., min of meer als verouderd wordt beschouwdkan het toch nog vele jaren dienst doen voor de defensie, wordt hot geiegeld voor Oefoningen gebruikt en is het zijne plaats aan gewezen in het natuurlijk geheime plan van vordodiging en waar mogelijk van aanval door zee- en landmacht, in gemeenschappelijk overleg opgemaakt tot verdediging onzer toegangen en zeegaten. De minister eikent de wenschelijkheid, het be staand matei ieel goloidehjk ann te vullen door materieel, dut aan de eischen van liet oogenblik voldoet. Daartoo komen in aanmerking de groote of zeegaande torpedobooten, die voor een land als Nederland oone groote vorvvoerkiacht daar- stelion, tot verdediging der zeegaten en toegangen ophouden, verontrusten er, vernielen van den vij and. De minister rekent dat er van deze booten nog 16 zullen noodig zijn, tot meer afdoende be zetting van do toegangen tot de Zuiderzee, liet Nieuvvcdiop, don Nieuwen Waterweg, de Goo- roescho zeegaten en IJmuiden, Met het oog evenwel op de zich elkander snol opvolgende wijzigingen en nieuwe vindingen op dat gebied, en tevons rekening houdende mot do geldelijke eischen, wonscht hij don aanbouw over 8 jaren te verdoelen. liet andere deel der maiine mag ook niet ver geten worden voor do opleiding en oefening dor opvaienden, het aankvveekon en ontwikkelen van militairen geest, onversaagdheid en onderlinge snmenvvoi king, hot vei toonen on/er vlag, ook in verre gewesten, waar die vlag nog altijd blijft ge liefd en in ocre wordt gehouden, en welk vlag vertoon tevens den belangen dient van den handel, onlusten vooikomt en het gezag bevestigt, dik wijls zonder gowold te moeten uitoefenen. Voor versterking der vloot acht de minister ton zeerste noodig vier giooto schepen, gebouwd en gowapend volgens de togenvvooidige eischen, zoo dat zij met vertrouwen voor do bescherming en belmiliging der algenieene belangen van het rijk in en buiten Europa kunnen worden bestemd. Het type, dat, de minister zich in dezen voorstelt, is een oorlogsschip van pl, m. 4000 ton waterver- plaatsing met een minimum eisch van snelheid van 18 mijl en een maximum diepgang van 63 d.M., beschermend dek, zeer handige beweging, bescher ming voor du bemanning, torpedo-inlichtingen en ciectiisch licht en passende in een cijfer van onge veer 2i/o millioen gulden. fiehulvo beschermende opstelling van het go- schut on do telegiafen, munitie-aanvoer en com mando-toren, is de minister van oordeel dat zooda nige schepen geen eigenlijk gezegde pantsei schepen behoeven te zijn. Liever dan daarvoor gioote som men aan te vragen, wil hij de kracht van aanval en verdediging vermeerderd zien door snelheid en vlugge manoeuvre van het schip, waardoor men des noods zelf den afstand kan bepalen en naar om standigheden eventueel het geveciit kan aannemen of ontwijken. Do kosten van dergelijko groote pantsei schepen klimmen reeds tot ongeveer !3 Millioen gulden voor een enkel schip, dat ondnnks zijn groote kost- bnaiheid en alle voorzorgen door enkele torpedo's in weinige oogenblikken kan worden vernield. De minister wenscht hot voorgestelde schip te laten bouwen en in zijn geheel gei eed te doen afle veren binnen een bepaalden tijd on tegen een be paalden pi ijs, dooreen (her buitcnlandscho firma's van naam, die reeds hebben getoond schepen als de bedoelde te kunnen maken. Ilij lud zeer gewenscht reeds dadelijk dien aan bouw hier to lande te kunnen opdragen aan oen der groote pal ticuliore inrichtingen, doch meende, met het oog op de vele eischen, dio de nieuwe tegen- wooidige groote schepen in hunne constiuctio stellen en waaromtiont hier de noodige ervaiing nog wordt gemist, dit niet te mogen wagen. "Van /es groote firma's in Engeland en eene in Frankrijk zijn reeds voorloopigc plannen en prijs opgaven vei kregen. "Voor Oost IndiiS meent de minister dat een auxi- liair eskader van minstens 4 gioote schepen voor alsnog gewenscht is, om tevvoiden gebiuiktbij de vordediging tegen een buitcnlnndschen vijand en ter behai tiging der algemecne belangen. Voor West-Imlie kan worden volstaan met een stoomschip to kl. to Curajao en een stoomschip 4o kl. teSuiiname, die jaarlijks moeten vvoiden afge lost, inmiddels voortdurend oefeningslochtcn bo booien te maken en op been-of terugreis de vlag op de oost- en westkust van Afrika en elders kun nen vei toonen. De minister is van oordeel datda meest mogelijke gelegenheid tot oefening in uitgebieiden zin moet worden gegeven aan allo opvai enden. Do schepen en het personeel behooi en bij voor keur Occaan-ieizen te maken en niet dan bij groote en gemotiveerde uitzoudcung doorliet kanaal van Suez naar Indié te gaan. Doordat hot getal nieuwolingcn jaarlijks kloinor kan worden, nu bet aantal bevaren matro zen (gasten) steeds toenemend" r ijn wat ook tot strengere kom ing en hoogore .ochenbij de aan neming aanleiding geeft /al men het daarheen ti achten te leiden, dat in 1889 met een opleidings schip kan worden volstaan. Tot geregelde aflossing der 2 stoomschepen der le kl. in Oost-Indie en van dat te Curasao zijn diie schepen van gelijk charter, die, zooals reeds gezegd is, ook voor ooleningstochten enz. gebezigd kunnen wordenaanwezig on dio bij voldoend onderhoud nog vole jaren kunnen dienst doen. Vooi Suriname zijn boschikbaar 3 stoomsche pen 4o kl„ vvaaivan 2 elkander jam lijks aflossen en intiissclion op de oost-of westkust van Afuka en oldors de vlag vertoonon en de handelsbelan gen bevordoren, terwijl het derde voor reserve als anderszins beschikbaar blijlt. De stoomschepen 3e en 4e kl. Alkmaar ert Aruba blijven bestemd voor verschillende dien sten en tevens nis reserve voor de politie bij de visschenj, teivvijl voordat laatste bovendien wordt vooigcsteld een daarvoor uitsluitend ingelicht en bestemd stalen schip te doen bouwen, dut niet pl. m. 42 opvat enden zal kunnon volstaan, met 4 lichte stukkon zal zijn gewapend en 9 a 10 mijl zal moeten loopen. Da minister zal er naar blijven streven, waai* mogelijkverdete vereenvoudiging in te voeren en bezuiniging te betrachten en te doen betrach- ton. Hij is echter bepaald oveituigd djt zonder vei wijl on gedurende eonige jaren onafgebroken zal moeten woidcn voortgegaan met vervanging en aanvulling van hot matei ieel, en wet, zooals te voren gezegd, in de eerste plaats met een type van ons passende ooi logsschepen en van zeegaande toipedobooten. Eon bepaald pogramma op to geven nebt hij, wat do détails betreft, niet wel doenlijk door da vooitdurende wijzingen, welke liet drijvend mate rieel, de werktuigen en de bewapening ondergaan/ Vrij naar GUSTAVE TOUDOUZE. (Bekroond door de Fransclic 'Academic.) III. „Tussclicn lip, en bekerrand." '5. Weer knarste het bek op zijne hengsels, terwijl Olaudino bet dichtwierp. Jeanne hoorde don sleutel in 't slot omdraaien en dat geluid deed haar pijnlijk aan, nu zij, zoo "geheel onverwachts, alleen bleef. I Zij nam mistroostig èn zenuwachtig hare plaats weder in en luistei do roerloos tot liet laatste oogen- blik naar 'iwcgtollen van 't rijtuig overde hob belige keien van den dorpsweg dokterLambolle was op weg naar Parijs. Eerst toen zij niets meer hoorde, ontwaakte zij uit de verdooving, waarin zij eenige oogen blikken verkeerd had; doch nu begonnon haar allerlei droevige gedachten te bekruipen. Maar wat .was er dan toch bijzonders gebeurd Ge- necsheeren en het ovei kwam dokter Lambelle ook meermalen worden immers dikwijls open gelegen tijden aan een ziekbed geroepen cn moeten altijd klaarstaan. Dat brengen hun vak en hun plicht zoo mee. Maar 't scheen wel of ditmaal het verstand moest onderdoen voor het gevoel. Zij was cn bleef beklemdkeel en lippen waren zoo droog, dat zij haast niet spreken kon. Zij staroogde op de tafel, dio daar nog gehoel aangerecht voor haar stondop het verfrommelde servet, dat lmar man haastig naast zijn bord had neergelegdop den weggeschoven stoelal dio kenteekenen van een plotseling vei trek deden haar aan. Moedertje, moedorlief! zei Gaston, waarom sjireokt go niot? En eten wij niet 'moer Ik heb nog honger. Maar waarom weent moedor? Zonder dat ze het wist, vloeiden haar de tranen langs de wangen. 'tWas of haar een loodon last op liet hart drukte, en zij kon den lieven knaap niet anders antwoorden dan Moeder heeft geen eetlust meer, beste jongen. Onophoudelijk klonken haar de onheilspellende wooiden van den knecht in de ooren sMovrouw gelooft dat het croup is", en tegelijk bad zij weder het gelaat van haren man voor oogen, dat toen eensklaps zoo ernstig werd. Zij hoorde opnieuw lioe hij niet nadruk herhaaldenle croup", maar zoo badaard als da beproefde sol daat, die, terwijl hij bij 't eeiste appèl 't geweer op neemt, zegt»de vijand De cioup, die ontzettende schrik der moeders de croupdo sluipmoordenaar, die 't kind ver raderlijk de keel toenijpt 1 Joanne beefde van 't hoofd tot de voeten z:j kon zich niet beheeischen. Zij, de vrouw van den geneesheer, wist aan hoeveel gevaar dat beroep hem blootstelt; zij kende bij namo velen van ben, die hun leven voor dat der lijders hadden opgcofleid, en togen wie de kwaal, was zij door hen bij eon kind o* envonnen, zich, als uit wraak, met doodcl ijken afloop gekoerd had. Maar haar vorstand zei opnieuwïdie geval len zijn tocli zeer zeldzaam, en dan nog, hoo dikwijls is onvoorzichtige ijver er niet do oorzaak van, etl Lambelle zou immets, zelfs aan 't ziekbed, niet vergeten dat hij een zielsgeliefde vrouw cn kind had, dat zijn loven hem niet alleon toebehoor de cn dat hij er niet roekeloos over mocht be schikken. Al dia verstandige bedenkingen kwamen wol bij haar op, maar stelden haar toch niot gerust. Zij wcnsclite vurig dat Charles maar weer terug was, verwijderd van hot gevaar, ver van do croup cn da onverbiddelijke angina. Gaston bleef stil voor zijn bord zittenhij begreep er niets van. Eindelijk nam liij "t met zijn beide handjes op, reikte 't moeder toe en zei Krijg ik nog wat eten, moe? Och, kindlief, moeder kan 'twainlijk niot helpen.... en zij nam zijn lief kopje tusschen ha re handen, kuste hem hartelijk, tcrwi.llmro tra nen op zijn gelaat drupten, en maakte hem haastig een bordje klaar. Zij zelve kon echter niets door de keel krijgen. De pijnlijkste gedash-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5