De feiten toch dwingen al spoedig om daarvan af te wijkon, zooals in Frankrijk in do laatste tien jaren reeds tot drie malen toe is gebleken. In hoofdzaak echtor zullen achtereenvolgens dienen te worden gebouwd 4 schepen als het voorgestelde, met dien ver stande, dat bij elk volgend schip tekening zal worden gehouden mot hetgeen do ervaring en nieuwe vindingen voor dergelijke types hebben geleerd 16 zoegaande torpedobootcn. De kosten der 4 grooto schepen kunnen op f10,400.000 en die der 16 torpodobooten op f2,400.000 worden geraamd, terwijl voor den duur van aanbouw van een en ander acht jaren Wordt gerekend. "Wat do lUjkswcrvcn betreft is de verre toekomst, naar do meening van den minister, éen enkele werf te Amsterdam als werf van herstelling en maritiem arsenaal, waarbij ook personen worden opgenomen uit de actieve zeemacht, die nog ge schikt en niet te oud zijn om van hunne praetische kennis en ondervinding partij te blijven trekken. Wat de werven te Willemsoord en te Helle- voetsluis aangaat, zoolang de vaarwegen naar Amsterdam niet geschikt zijn voor snel vervoer bij onmiddellijke mobilisatie van do vaartuigen bestemd voor de verdediging^ zal er gelegenheid tot conservatie en onderhoud in het Noorder- en in he1 Zuiderfrontier moeten blijvon. De minister is niet van voornemen groote schepen op 'c rijks werf te Amsterdam te doen bouwen. Hij acht het echter bepaald raadzaam, de gelegenheid te behouden tot het doen van her stellingen met eigen krachten. Dit neemt niet weg dat in die gevallen, waar de aard van het werk dit toelaat en men vrij zeker kan ramen, men zich tot particulieren kan wenden. Van bovenomschreven denkbeelden uitgaande, is de begrooting van het dienstjaar 1888 ont- - worpen on daarbij zorgvuldig overwogen wat ba- hoorde te worden gevraagd, wat voorloopig achter wege kon blijvon, waar met lagere ramingen kon worden volstaan, welke bodragen daaren tegen moesten worden verhoogd, om overschrij ding der fondsen te voorkomen. Het hoofdstuk Financiën is f703,967 hooger dan verleden jaar, voornamelijk ten gevolge van de hooge raming van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen ad f704,000. Het eindcijfer voor de ontwerp-begrooting voor Oorlogad f20,269,791, bedraagt f117,448 min der dan het eindcijfer van het VlIIsto hoofdstuk der staatsbogrootiog voor liet dienstjaar 4887. Voor de gewone uitgaven is f406,580 meer, voor de raarechaussée f4219 meer, voor de buiten gewone uitgaven f26,827 tneer, voor het vesting stelsel f551,780 minder geraamd. Hoogere uitgaven zijn opgenomen voor de vol gende onderwerpen van lijdclijken aardtoene ming van het aantal officieren f26,900, toene ming van het kader en vrijwilligers f96,645, aanvulling aan reeds bestaande instelling f30,188, verhooging van traktement en soldijen wegens dienstjaren enz. f25,204, schrikkeljaar f21,000, pensioenen enz. f54,000, totaal f253,937. ten woelden haar door 't hoofd. En dan niet alleen de wetenschap van 't gevaar, dat haar man bedreigde en dat hij zoo onverhoeds tegemoet gesneld was, maar zij had nog eene andere reden die haar griefde: Mevrouw Demoissec 1 Dienaam klonk haarakeligin deooren. Mevrouw Demoissec toch was allesbehalve eene onbekende; integendeol, 'twas hare schoonzusier, de zuster van haren man, maar een hart vol wrok «n nijd, jaloersch en sedert zijn huwelijk in onmin met hem levende. Zij had geweigerd bij de voltrek king van zijn huwelijk tegenwoordig te zijnzij had geweigerd met zijn verloofde, zijn bruid, ken nis te maken en nooit eon voet over den drem pel van zijn huis willen zetten. Zij droeg de nieuweling in de familie, veel jonger, veel bevalliger dan zij, een kwaad hart toe, en had hare vijandige gezindheid voor nie mand votbloemd. Jeanne had haar ééns gezien, maar mijnheer Demoissec, liaar echtgenoot, een stoutmoedig financier, kende zij zelfs niet van aanzien. Indien do minister de vermelde verhoogingen achterwege had kunnen laten, zou het eindcijfer alzoo bijna vier ton lager zijn dan over 1887. Het voornemen bestaat de intendance dit te breiden met één hoofdofficier (majoor-intendant). Het personeel bij de artillerie-inrichtingen te Delft is uitgebreid met een majoor en een kapitein- adjudant. Zulks is geschied in verband met eene voor gedragen reorganisatie, waarbij de leiding van de vorschillonde artillerie-inrichtingen aan éen hoofdofficier is opgedragen en, in verband daar mede, tot eene splitsing der artillerie-, stapel en constructie-magazijnen is overgegaan. Het voornemen bestaat om het getal van de conducteurs der artillerie te vermeerdaren met 12 en hunne klassen-indeeling te wijzigen, waardoor eene meerdere uitgaaf gevorderd wordt van f11,400 en, in verband daarmede, bij den staf der genie de militaire wachters gaandeweg te verminderen. De oprichting wordt voorgesteld van een per manent technisch comité voor artillerie- en genie zaken. De uitgaven, aan de instelling van dit comité verbonden, zijn tot een minimum beperkt, daar alleen aan den secretaris een toelage van f300 is toegekend. Ook wordt voorgesteld de oprichting van eene vierde vesting-compagnie bij het korps genie-troe pen. De zeer vele werkzaamheden, die bij het uitbre ken van een oorlog, bij het in behoorlijken staat - van verdediging brengen der permanente verdedi- gingslinien en stellingen van het rijk, thans reeds van de drie vesting-compagnién van bet korps genie troepen worden gevorderd, laten in het geheel niet too, van die compagnitin roods dadelijk voldoend per soneel af te zondeien om de stelling van Amster dam waar zeer veel moet worden vorricht in staat van verdediging te brengen. Aange zien verder, naar de overtuiging van den minister, met het versterken dier voor de verdediging zoo hoogst gewichtige stelling niet mag worden ge wacht totdat personeel van genoemd korps van elders beschikbaar zal komen, komt bet hem zeer noodig voor eene vierde vesting-compagnie aan het korps genie-troepen toe te voegen. Op deze begrooting is een grooter bedrag ge-, vraagd voor bet blijvend gedeelte bij de cavalerie dan tot dit doel in 1887 toegestaan. Van dit verschil is de oorzaak gelegen in het bestaande voornemen, om bij dit wapen bet blijvend gedeelte gedurende de wintermaanden sterker te toen zijn. Er is voor dit blijvend gedeelte geraamd op 75 miliciens meer dan ten vongen jare geschied de. In 1888 zuilen de miliciens-verlofgangers van de treincompagnién der regimenten veld artillerie, die daarbij niet zijn overgeplaatst van de cavalerie, niet worden opgeroepen voor her halingsoefeningen, vermits bij die korpsen voor deze oefening geen gelegenheid kan worden ge vonden. Voorgesteld is het ration fourage voor de ca- valeiie-paarden te vermeerderen: 4. Gedurende En ondanks dat alles had die boosaardige zus ter, vol vertrouwen op de edelmoedigheid en de loyale inborst van haren broeder, iu de ure des gevaars niet geaarzeld hem, ten behoeve van haar kind, aan zijn vrouw on kind te ontrukken, om hem wellicht, zooals men voeial ziet, ais 't meisje gered was, met te meer ondank te beloonen, naarmate zij hem meer dank schuldig wasl Meviouw Demoissec! Geen naam kon de arme Jeanne gnevender, onheilspellender in de ooren klinken, en zij kon dien indruk maar niet van zich afzetten, niet begrijpen dat een broeder verplicht kon zijn aan de eigenbatige roepstem van zulk eene zuster gehoor te geven. Bekommerde mevrouw Demoissec zich dan ooit over haren broeder? Dacht zij in 'tminst aan hem te midden van hare weelde en ver maken Waarom moest zij nu op twee en oen balve mijl afstands een dokier laten halen, terwijl zij te Parijs do keus uit een overvloed van be kwame geneesheeren had De angst, die Jeanne bezielde, werd nog vergroot door de wetenschap, dat haar man bij die vrouw was, welke haar het geheele jaar met een half kilogram hooi 2. Van 4 April tot 31 October met een half kilogram stroo 3. Van 1 Juni tot 16 September met een half kilogram haver. In overeenstem ming met dat voorstel is op liet artikel eene som van f30,000 meer geraamd. De minister acht het hoogst wenscheüjk tijdelijk over eenigszins ruimere middelen te kun nen beschikken voor vestinggeschut, teneinde er althans togen te kunnen waken dat waar aan de zeezijde de Amsterdamsclie stolling, mede op aandrang der Tweede Kamer der Staten-Generaal, eerlang door krachtige vuurmonden van het nieuwste model zal kunnen verdedigd worden do landzijde, ook zoolang de daarvoor te maken permanente werken nog niet voltooid zijn, niet door het gemis van deugdelijke vuurmonden met toebehooren, geheel onvoldoende beschermd zal wezen. Hij vraagt f560,000 voor dat doel aan. Voor materieel voor de pantserforten is f80,000 aangevraagd; voor kustgesclmt een tweede ter mijn, ad f 100,000, aangevraagd voor de 2 kanon nen van 24 cM. lang 35 kalibers, waarvoor de eerste termijn op de begrooting van 1887 is toe gestaan. Tevens wordt daarbij een eerste termijn ad f62,000 aangevraagd voor de 2 volgende kanonnen, bestemd voor de kustbalterijen aan de Zuiderzee nabij Amsterdam en de helft eener uit rusting, ad f 70,000 voor de 2 kanonnen, welke in het midden van het volgende jaar zullen op geleverd wordeu. Na de schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling, welke ten vorigen jare omtrent da electro-schoktorpedovei sperring van den Nieuwen Maasmond tusschen de Tweede Kamer der Staten- Generaal en den minister heeft plaats gehad, vermeent hij te kunnen volstaan met de mede- deeling, dat de voor de torpedo-versperring aange vraagde geiden van f 50,000 moeten beschouwd worden als een eerste termijn van de som, die ter volledige inrichting eener zoodanige versperring voor dat vaarwater zal noodig wezen. Verder is voorgesteldtot garnizoens-kleeding- magazijn te Naarden een gebouw der voormalige mSpinnerij" in te richten; verbetering van een der open rijbanen bij de kazerne der veldartillerie te Utrechtde bouw eener kazerne voot de genie-troepen te Utrecht; vergrooting van het nachtleger- en kledingmagazijn te den Helder;'* het beplanten van het terrein achter de kazerne Cranje-Nassau te Amsterdamverplaatsing van het militair hospitaal te Arnhem. SCHIEDAM, 1 October 1887. Naar ons wordt medegedeeld, zyo de resul taten vao het sectie-onderzoek vau de wetsont werpen tot veraudenng der gioodwet van zoodanigen aard, dat éen algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen Worden ge bracht, zonoer dat op een antwoord van de regeeiiug ware te wachten. Ouwaarschjjulyk is het niet, dat de openbaie behandeling nog m de eeiste helft vau October /al plaats hebben. (N. H. Oi.) De 30 percent vergoeding door het rjjk nooit dan de meest beieedigende minachting, ja zelfs imat getoond had, Ciaudine bleef inmiddels met de tafel bezig on zorgde voor Gaston, dia er nu dapper op toe at, weer onophoudelijk keuvelde, telkens aan Ciau dine zei dat zij toch vooral wat zvoor vader be waren moest", en nu en dan zijne moeder met verbaasde oogen aanzag. De jonge vrouw bemerkte van dat olies niets en verkeerde in een zonderlinge overspanning. Zij antwoordde werktuiglijk, als Gaston of Ciaudine iets tot haar zeide. Haar ziel was elders: hare gedachten waren uitsluitend bij lmren man. Nooit bad zij zulk eene hevige ongerustheid ge voeld. Claudme werd eindelijk angstig, toen zij mevrouw Lambelle voortdurend in dien toestand zag. Zij deed haar best om hare meesteres gerust te stellen en ging zelis zoo ver, baar vriendelijk te beknoiren, Toen Ciaudine dien avond Gastoh naar bed gebracht had, keerde zij in dc huiskamer terug om, naar gewoonte, 't huishoudboekje met me- aan de gemeenten voor de bosten van het- 1 lager onderwijs worden voor 4888 geraamd f 3,000,000. Door de kiesvereenigmg Een dracht maakt* macht" te Veendam is nu ook candidaat voor da Tweede Kamer gesteld het oud-iid baroa De Vos van Steen wijk. Te 's-Graveuhage zijn voor de verkiezingen van twee leden van den gemeenteraad 2142- geldige stemmen uitgebracht. De uitslag is - dat herstemd moet worden tusschen de heereo mr. Göbel niet 1055, mr. Feith met 893, Pabst met 797 en W. Scheitus met 755 stemmen. De heer Wijnmalen had 470 en de heer Schill 193 stemmen. Over verschillende industrieele en financieels zaken schrijvende, die in den Transvaal han gende zijn, en waarover ten kantore van den Wereldburger inlichtingen kunosn wor- den ingewonnen, meldt men van daar: Er is hier toch nog zooveei te doen, bjjv. een waterleiding te Bat barton en een te Pretoria, Voor Barbrrton zijn reeds van 4- verschiliende personen applicatiën ingekomen. Voor Johannesburg heeft zich reeds een maat schappij gevormd, Eveneens is er aanvragd tot het oprichten van eene gasfabriek te Johannesburg. Verder zou een electri- sche-veriichting-raaatschappjj te Pre toria en te Barberton goede zaken kunnen maken, terwijl eene groote stoommeel- fabriek (desnoodsmet broodfabrieb)- te Johannesburg en Barberton zeker winst gevend zullen bljjken te zijn. Een bouw» maatschappij jou eveneens goede divi denden kunnen verdienen, vooral te Pretor!» en Johannesburg. Wat er met tabak kan gedaan worden, behoeft geen betoog meer, Afgescheiden van g o u dspeculaties, valt er dus nog enorm veei te doen. Willen da Hollanders het verdieneu van schatten aau gQUdmjjnandernermugen liever aan de vreem delingen laten, die wat durven, welnu, ze kunnen hier nog terecht met industrieele ondernemingen. De leerlooierij gaat uitstekend, Fleb klimaat on de looistoffen teenen er zich bjj uitstek toe. In 17 dagen is er overleer door en door gelooid, terwijl dik zoolleer niet meer dan twee maanden zal nemen, met 60 pd, looistof per huid. Wanneer men nu weet dat in Holland gewoonlijk 120 tot 450 pd. looistof gebruikt wordt per huid en dat het looien minstens 9 h 42 maanden duurt, dan zult ge kunoen berekenen welke winsten hier ge maakt worden. Prima huiden uit het bloed kosten 9 h 10 shilling en de looistof komt op niet meer dan 6 7 shilling per 100 pd. Een fabriek van wollen goederen zal eveneens goed rendeeren. Beste wol ko9t hier niet meer dan hoogstens 5 6 pence. Dat is prima. Als men dus iets in den Transvaal wil doen, dan bestaat er ruimschoots gelegenheid. vrouw af te rekenen. Maar Jeanne had er 't- hoofd niet bij. Zij telde gedurig verkeerd; dan weer kon zij een of ander woord niet lezan, en de Savoyarde, allesbehalve eene schoonschrijf- ster, wist dikwijls uit haar eigen gekrabbel niet meer wijs te worden. Jeanne wilde de afrekening dan ook maar tot den volgenden morgen uitstellen. Nu meende Ciaudine dat zij eens een hartig woordje in 't mid den moest brengen Ach, wat helpt het u toch, mevrouw, u zelve nu zoo bitter te kwellen? Wat is er ,f dan toch bijzonders? Nu ja, mijnheer is naar Parijs, maar dat is toch immers in uw huwelijk al zoo dikwijls gebeurd 1 Hij is dokter, en daar valt niets tegen te doen, dat brengt zijn vak mee! Mevrouw moet zich toch zoo ongerust niet maken i Mevrouw zal waarlijk ziek worden. Jeanne, door die welmeenende toespraak eenigï- zins uit hare droevige afgetrokkenheid opge wekt, antwoordde vriendelijk dat zij zich waarlijk zoo bezorgd niet maakte, enz. 1 Wordt vervolgd.) t

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6