v Keriiieiifs. 3 Gemengde Berichten!. Post en Telegraphic. inhoud van Tijdschriften. Viss cherij. ig«#f a 6e»,f(| 1 HÊ Land- en Tuinbouw. -iri 4 c j ***2^ .YS m- of bibliotheken aan dea dag komen, wier £t gewicht de schaal naar onze zijde deed over- <j ilaao, dan zouden wij het recht om van gevoelen te veranderen geeoezins hebben ver- „beurd door thans onbewimpeld te erkennen, dat de kans vooralsnog veel gunstiger staat voor Mainz dan voor Haarlem." De lust tot trouwen is in Nederland in vergelijking met andeie staten gering. Volgens bijdragen van hst statistisch instituut zijn in Nederland, op 1000 zielen der gemiddelde bevolking, in 1885 slechts 6,94 huwelijken gesloten. Ia datzelfde jaar bedroeg dat aantal op 1000 zielen in Saksen 9,26, in Piuiseo 8,18, in Itaüë 7,92, in Frankijjk 7,45, in Engeland 7,18. In Beiereo, Schotland en Ierland kwamen echter nog minder huwelijken voor; tn Ierland zelfs slechts 4,33 perlOüö. In alle rijken daalde de nuptiahteit belangrijk ginds 1873sinds 1879 echter is zij in ettelijke Jandeo weer min of meer gestegen. Ten onzent echter daalde zjj steeds van 8,57 in 1873 tot 7,77 in 1878, tot 7,14 in 1882 en tot 6,94 pet. in 1886. Breda. Met de ontworpen drinkwater leiding wil het hier nog maar met vlotten. De stand der zaak is op het oogenbhk deze: de iDgenieur Schotel te Rotterdam, die belast isme' de voorbereidende werkzaamheden, had op di Setersehe hoogten bij Oosterhout eene geschikte plaats gevonden voor eene prite d'eau. De gemeenteraad nam met die plaats genoegen, doch niet alzoo de militaire autori teiten, die in de aanwezigheid van dezen prise (Feait eene belemmering zagen voor den rich- tigen gang der schietoefeningen op het schiet- terrein. Vandaar de opdracht aan den heer Schotel om een ander terrein te zoeken, dat tot dusver nog niet gevonden is. De zaak der drinkwaterleiding verkeert dus op het oogeu- blik in statu quo. De eerste terechtstelling in Engeland in dit jaar heeft Dinsdag in de gevangenis van Cork plaats gehad. Dr. Cross, die zijn vrouw vergif tigd bad en die ter dood werd gebracht, hield zich heel kalm. Hij vermaakte zijn vermogen (circa 24,000 pd. st.) gedeeltelijk aan zijne gou vernante, gedeeltelijk aan zijne zuster en zijn neven. In het graafschap Georgië heeft een man zijn vrouw en zes kinderen gedood en zich daarna in een put geworpen. Hij werd er nog levend uit gehaald. Te Bolton heeft de predikant Lowther zich met een revolver doodgeschoten. Hij werd be schuldigd van een aanslag te hebben gepleegd op zijne dienstbode en moest voor den rechter van instructie verschijnen. Lowther was een neef van den markies van Lonsdale, den impressario van de bekende actrice Violet Cameron. Te Giesen, in den Elzas, heeft het op Nieuw jaarsdag zóo hard gevroren, dat men geen gas kon branden. Men bracht de melk bevroren bij de kalanten, terwijl de vogels bij duizenden dood vroren. ■V SvSÉ De dooi is den Sen dezer ook in Oostenrijk in gevallen, en wel zeer sterk. Toch ging dien dag te Weenen naar de Haarl. Ct. meldt nog de internationale wedstrijd op schaatsen door, die door de ijsclub aldaar was uitgeschreven. De prijs werd behaald door een jeugdigen Rus uit Petersburg, Alexander v. Panschin genaamd. Dat trekt te meer do aandacht, omdat de Russen bij dergelijke wedstrijden zelden of nooit mededingen en ook weinig werk van de noodige oefenfng schijnen te maken. De winner had te kampen tegen den prijswinner van het vorige jaar, Alfred Blatter. Maar deze legdo nu de Engelsche mijl af in 3 min. 52 sec., terwijl v. Panschin dien afstand in 3 min, aflegdedat is in 2 sec. kor tere» tijd dan Axel Paulsen in 1882, toen het ijs zacht was. Men houdt het er voor dat hij bij goed ijs zonder moeite de Engelsche mijl zal af leggen in minder dan 3 minuten, den kortsten totdusver bereikten tijd. Bij een oefenrit op den vorigen dag althans, toen het nog niet dooide, be- bereikte v. Panschin de Engelsche mijl zonder eenige blijkbare inspanning in 3 minuten. Op de Fransch-Belgische grenzen is geduelleerd tusschen twee officieren, een Duitscher en een Franschman. De Duitsche officier had kwaadge sproken van een achtenswaardig Fransch meisje en was daarom door den Franschman uitgedaagd. Het duel geschiedde met pistolen op 25 pas. De Duitscher mikte op het hoofd van zijn tegenstan der, doch trof alleen diens képi. De Fransch man legde vervolgens aan op de borst van den andere, die door het schot terstond gedood werd. Nooit hebben de Londensche postbeambten het zoo druk gehad als op verleden Kerstmis. Op den tweeden Kerstdag werden niet minder dan vijftien millioen brieven en couranten door de Londensche post bezorgd. Buiten het gewone, vaste personeel waren er nog 3000 hulpbeambten in dienst genomen. Er werden 65000 pakketten voor het binnenland en 5000 voor het buiten land bestemd afgegeven. Meer dan 800 karretjes waren er noodig om al deze pakjes naar de ver schillende spoorwegstations te brengen. Een Byron-feestviering. Het eerste eeuwfeest van Lord Byron's geboorte zal aan de keizerlijke opera te Weenen door een feestvoorstelling van zijn dManfred" met Schurmann's muziek plechtig worden gevierd op 22 dezer. Bij een groote repetitie van een zangvereni ging, Vrijdag II, in de «Raadhuis-zaal" te Munster gehouden, sprong plotseling een groote pijp van de waterleiding, juist terwijl mevr. Joachim uit Berlijn zong, en werd de geheele zaal door een stortvloed overstroomd. De zangers en zangeressen vluchtten, bij het onverwacht invallen van dit koor, ontsteld op stoelen en tafels, maar spoedig werd het lek gestopt en het water weggeruimd. Op den St. Bernard zijn dezer dagen weder vijf in de sneeuw bedolven leizigers achtereen volgens gered door den bestuurder van het «Gods huis", die, door zijn trouwen hond geholpen, de ongelukkige» ging opsporen en vier uren achter een in den sneeuwstorm bezig was met het reddingswerk. Een planter van Havannah heeft aan koning Alfonsus XIII van Spanje een partij van -10,000 sigaren gezonden. Koningin Chiistina moet eenigszins verwonderd zijn geweest over dit ge schenk aan een koning van 19 maanden. Maandag kwamen te Plymouth 2 Zweedsche matrozen aan, de eenig overgeblevenen van de bemanning van het Amerikaausche schip Alfred Watts, dat op de Bahama-edanden is gestrand en waarbij 26 personen verloren gingen. Deze overgeblevenen doorleefden vreeselijke dagen. Na de stranding sloeg het schip in stukken en met nog 4 hunner kameraden op een klein gedeelte van het wrak vertuevende, zagen zij dat van het nog vastzittende en grootste gedeelte bijna alle overige opvarenden over boord sloegen. Later werd getracht het vaste gedeelte weder te bereiken, echter met het gevolg dat diegenen die het on dernamen verdronken: een werd krankzinnig en liep in het watereen tweede trachtte te zwem men, maar verdronk; een derde sprong door wanhoop gedreven m het water en werd door een haai verslonden, en een vierde was door uitputting niet meer in staat zich \ast te houden, - viel te water en verdronk, zoodat slechts 2 Zweden overbleven en op het stuk drijvend wrak vertoefden, totdat zij door de Ziszte Perry wer den gered. Dit schip strandde later gedurende een storm op het eiland Barbados, doch de beman ning, alsook de 2 Zweden, werden gered. Een rijk mijnbezitter te Philadelphia, die een groot liefhebber van rooken is, moet zich, op last van de doctoren, dat genot ontzeggen. Hij neemt nu echter, om zich eenigszins schadeloos te stellen voor zijn gemis, waar hij gaat een jongen neger mee, die aanhoudend voor hem moet rooken en hem den geurigen damp der havannah's in het gezicht blazen. Drie millioen sinaasappelen zijn door de politie te Londen onbruikbaar gemaakt, omdat zij, tot de lading van het in de Theems gezonken stoom schip Agnes behoord hebbende, drie weken onder water hadden gelegen en nu schadolijk voorde gezondheid werden geoordeeld. De stad Wakefield, in Amerika (Wisconsin), is een 25n der vorige maand in brand gestoken door. een aap. Dit dier, dat in het Vaudeville thé&tre was opgesloten, waar het evenwel vrij rondliep, had zich, zonderling als deze diersoort pleegt te zijn, ingesmeeid met olie uit eene kruik, die men had laten slingeren. Door de kromme sprongen, die de aap maakte, kwam hij in aanraking met het vuur en weldra stond hij in vlam. De pijn maakte het arme dier razend. Het liep m wilde vaart van het eene naar het andere- einde der zaal en stak alles, waarmede het in aanraking kwam, in brand. Binnen eenige minuten stond de schouwburg in lichter laaie.Het duui de niet lang of de vlam men deelden zich mede aan de omliggende, meestal houten huizen, zoodat de brand weldta algemeen was. De stad is geheel verwoest. Tot overmaat van ramp overweldigden een groot aantal dieven de woningen, ten einde ze te berooven, terwijl op verscheidene jiunten der stad schoten werden gewisseld. Een der slachtoffers van den brand, die den eigenaar van het thé&tre, O'Brien, de ramp verweet, werd door dezen met een revolver doodgeschoten. Te Milaan dus meldt de Secoio is dezer dagen een timmerman gestorven, die zonderhn- gerwijze zich gedurende zijn leven de grootste ontberingen heeft getroost, ten einde zich de weelde van een schitterende begialents te kun nen veroorlooven. En deze wensch is verwezen lijkt in een kostbare lijkkist werd zijn stoffelijk overschot, m een lijkwagen 1ste klasse, naar het kerkhof vei voerd, gevolgd door verscheidene prachtige lijkkoetsen met lakeien, bijgezet in een graf met prachtige doerbloeiende gewassen be plant. De laatste overblijfselen van het kasteel Kiis- nach, eens het verblijf van den bekenden land voogd Gessier, die daar Wilhelm Teil wilde ge vangen setten, zijn nu verdwenen. De boer, wien zij tegenwoordig behoorden, vond het bezoek van de vreemdelingen, die op zijn grond den bouwval kw amen bezichtigen, veel te lastig, en heeft daarom dé ruïne voor afbraak verkocht. Het aantal landverhuizers, gedurende 1887 in Amerika aangekomen, is volgens het jongste nummer van de New-Yorksche Nation niet zoo groot als voorspeld werd. Men sprak verleden zomer van 800,000, zelfs van een millioenmaar van 1 Jan. tot 80 Nov. kwamen er, volgens de opgavenvan het «Nationaal Bureau van Statistiek" 486,660 landverhuizers aan, tegen 365,453 in die elf maanden van 1886. Dat is dus voor het ge heele jaar iets meer dan 500,000. Vooral uit Groot-Bnttannié is het aaatal land verhuizers zeer toegenomen. Er kwamen van daar 171,000, tegen 120,000 in 1886. Uit Enge land en Wales kwamen 79,000 en uit Ierland 71,000. Uit Duitschland kwamen 106,000, uit Zweden, Noorwegen en Denemarken 76,000, uit Italië 42,000. In al die landen nam het aantal emigranten toe. Het aantal landverhuizers uit Rusland is nagenoeg even groot als verleden jaar, nl. iets meer dan 24,000. Het tabaksmonopolie heeft in Frankrijk, sedert zijne invoering, in 1811, den staat een som van 12,800,000,000 francs opgebracht. Als alle Franschen nu eens ophielden met het rooken van tabak, zouden de staats-iukomsten 305 millioen francs minder bedragen. Onbestelbare beleven. Staat van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand December 1887 door het postkantoor te Schiedam verzonden geweest aao Beumtr Amsterdam. -'i i'Vi Mej. v, Harmelen Rotterdam. W. L. Lunderq Bakel. Briefkaart. D. Been Rotterdam. Verzonden geweest naar Amerika. J. Van Doogen Bij verzending van postpakketten naar België behooren de douaneverklaringon zorgvuldig te zijn ingevuld, en wel behalve den aard, de waarde en het gewicht der goederen eene omschrijving be helzen in bijzonderheden van den inhoud van elk pakket, t. w. eene opgave van de soort, het aantal en de waarde van iedere categorie van voorwerpen of koopwaren, welke het bevat. Verder voor gewe ven goederen de afmetingen in meters en van het aantal stukken, alsmede de vermelding of ze van wol, linnen, katoen, zijde enz. vervaardigd en ge bleekt, geverfd of gedrukt zijn. Voor vloeistoffen de opgave van den inhoud in liters. Tydsptegel. No. 1. Noorman, Geschiedenis van den dag, (Nieuw verschiet ook beter?) 11. G. Roodhuyzen, De gymnastiek voor het gemoedsleven. A. J. Domein Nieuwenhuis, Is armoede de voornaamste oorzaak der prostitutie? II. J. Bool, Oost-Indië na den val der Compagnie. Dr. A. J C. Snij ders, De physiscKe toestand der zon en de weer- verschijnselen op de aarde. Dr. L. R Beijnen, Het eerste boek van Neerfand's krijgsgeschiedenis. Dr. G. J. Dozy, Op 't veld dor wetenschap gesneuveld. P. J. Van Eldik Thieme, Naar St.-Helena en Schoenbrunn. P. Manager,Kulon en Mikka. Mevr. Van Wostrheene, Uit den Vreemde. maandblad tegen de vervalschlng Tan Levensmiddelen en Handelsarti kelen. No 6. Een gunstig verschijnsel. Loodhoudend gla zuur. Onderzoek van levensmiddelen en han delsartikelen gedurende de maand December. Uittreksel van het overzicht van de inspecteurs voor keuring van voedingsmiddelen te Aoisteidum (maand November). Verordeningen betreffende de Warenpolitie, te Assen. Korte berichten. Hygiëne en Industrie. De zorg voor da zui verheid en het gehalte onzer levensmiddelen. Feuilleton(Iets over het voorkomen van koper en arsenicum in ons organisme). Vraagbord. De kalveren-mesting, die sedert vele maanden op de Veluwe gedrukt werd door tragen handel en buitengewoon lage prijzen, vertoont zich nu in grooter levendigheid, daar reeds de zware soorten worden verkocht en verzonden voor 48 52 ct. per Kg. (ruw). Daarentegen blijven de prijzen der vette varkens zeer laag, thans wordt slechts besteed (ruw gewogen) 32 a 38 ct. per Kg. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier vaR de bengvisscherij binnengekomen2 schepen, te zamen aanbrengende 55 ton zoutevisch benevens 30 levende kabeljauwen en 30 lengen, welke ver kocht werden voor f3.55 per kop. PERNIS. Gisteren kwam een sloep van hier te Nieuwediep binnen met 1200 schelrisschen, die voor f 19 het honderd werden verkocht. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevrerd: 134 zalmen, die voor H.20 per Vs kilo v/n.-den verkocht. Ned. Herr. Kerk. Het kiescollege der hervormde gemeente te Schiedam heeft uit het vroeger vermelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaakt, nl. de heeren: N. M. De Ligt, te Rhenen, H. Metz, te Leerdam, en A. H. Roose, te Woudsend. Beroepen: te Loon-op-Zand ds. J. W. II. 'i K Gufmstef*. tv fót&ö 4 r l' Ac

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3