Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën. pae Groote..Markt.jiiet:.doot;:Jaatonda^diUL,v klaarde het* weder op, en werd er niet alleen S'.aao alle openbare maar ook aan vele parti- W culiere gebouwen geïllumineerd. Sv'ï'"'In' het algemeen heerschte er grooteopge- wektheid en was het duidelijk merkbaar, dat ook hot Luxemburgsche volk liefde en eerbied heeft voor zijnen koning-groothertog. Zaterdagavond vierde de Nederlandsche vereenigiog «Nederland", te Leipzig, den geboortedag van Z. M. deo koniug. De volks- liedeieo werden by den aanvang van den 19a Februari met groole geestdrift gezongen, en jn den loop van den avond werden talrijke heildronken aan Z. M. en zyn doorlucntig huis gew'yd. De vereenigiog besloot io harte lijke bewoordingen hare gelukweoscheu aan Z, M. te zeuden, waarvoor Z. M. binnen enkele ureo telegrafisch «zijnen byzonderen dank" betuigde. Van 12 tot en met 18 Februari z'yn laoga deo Nieuwen Waterweg binnengekomen64 stoom- en 8 zeilschepen; vertrokken: 58 stoom- en 12 zeilschepen. Door de 2e remonte-commissie z'yn in de omstreken van Wualwyk in drie dagen 14 paarden aangekocht. De hoogste prijs was f650. Naar het Hbld. verneemt, zal uit de zegel- quaestie over liet duinwater een rechtsgeding voortvloeien. Een der geabonoeerden heeft namelijk de diiiiiwatermaatsciiapp'y gedag vaard tot terugbetaling van de som van 5 ceot, wegens onveiscbuldigd betaald zegelgeld voor eene quitanlic niet hooger dao f10. De viaag zal dus io rechten worden uitge maakt of in dergelijke gevallen niet elke termijn van betaling eene afzondeilijke schuld is, zoodat van geene betaling op rekening sprake kan zyu eu dus geen zegelrecht ver schuldigd is, wat bekwume rechtsgeleerden inderdaad beweren. 0.»k by huurovereen komsten die voor langen lijd zyn gesloten, maar waar by kleine termynen betaling is bedongen, en by andere abonnementen van dien* aard komt het vraagstuk te pas. Het proces loopt dus over miilioenen malen 5 cent. Men schi yft aan de 2V. B. Ot. uit Almelo dd. 21 Februari Het voorstel om lot een vergelijk te komen Strekt om twee personen door de werkgevers eo twee door de werkstakers te doen aanvragen, welke laatsleo tevens deo voorzitter zullen kieien. De werkstakers benoemden reeds de heeren Van Marken, te Del ft, en Post, fabrieks arbeider te Almelo. Vau de werkgevers is oog geen antwoord ootvangen. Het grootste be- zwaar ligt hierin, dat deze heeren moeten weten of werkelyk bij de firma Schollen minder verdiend wordt dan by de andeie fabrikanten in Almelo, en nu weigeren de heeren Schollen de daarvoor gevraagde inlichtingen te geven, tenzy onder zulke diepe geheimhoudiug, dat de kans op het treffen van een vergelijk weder ïj/i; minder wordt. Of verlies de loonsverminde- ring noodmkelyk heeft gemaakt is al even xJ* moeilyk uil te mukcu, daar de heereo Scholteo, vutten spijt van hel goede doch minder practische vadviea van 'deo heer Vao Marken geen lust 5S& hebben inzage iu hunne zaken en boeken te Beveo- Het-leven der familie Scholteo is hier thans ;S;s'i;vérre van aangenaam. De ram#"; der wooing.» f&fgeven, daar alle met planken vobrzien zyn, Sfe'geen uitzicht, eu het is duirr binnen uit den aard der zaak steeds somber.. De-chel der. firma kan niet dab in gezel-.- schap van eene politie—xgeut zich op deu open- p,sfebareo weg ve'rtoouen. ÉtewEeigistëravond werd bij dén uitgever van fgfShét Twentsche Zondagsblad alhier eene ruit feiiogéworpenj omdat dit blaadje, dat steeds de bf^jaak dér werkstakers .had voorgestaan, Zater- pfrdag opkwanr tegen een stuk van den hoofd-. aan voerder <ier' socialisten. s «BprDobr dei gelyke geweldplegingen neemt de .sympathlo.-vooc.de,.werkstaknra echter., niet toe,. wat ook door sommige correspondenten moge worden beweerd. Want ofschoon nog met lysten wordt rond gegaan, veel wordt daarop nietingeschreven, wat roede oorzaak vindt in den langen duur vao den onhoudbareu toestand. Volgens ge ruchten is er nog geld voor twee weken ge wone uitkeering en iets langer voor toegezegd brood, maar op geruchten kan men niet ver trouwen wauneer men die alle wilde opteeke- nen, zouden kolommen te vullen zyn. Uit Amsterdam meldt men aan de AT. B.Ct.: Io tegenwoordigheid vau generaal Booth werd gistermiddag fret onlangs door het red- dingsleger aangekochte lokaal «De Vrede" ingewijd. De byeeukomst had dus in dubbel opzicht een eeoigszius feestelijk kaïakier. Zy werd bjjgewopnd door een zeer net publiek, klaarblijkelijk de keur van het Amsterdainsche legerkorps. Verscheidene. Amsterdammers met hunne dames uit de aanzienlijke standen waren hier tegenwoordig, en uaar het scheen ouder dezen slechts weinigen, die eukel uit nieuws gierigheid wareu gekomen. Kortom, het was wat men zou kunnen noemen een deftige vergadering. By het uitgaan stonden onder scheidene vau de mooiste équipages van Amsterdam aan het gebouw, de bezoekers te wachten, In de zaal trokkeu lal van leden van het leger de aandacht door linten op den hoed of op de borst, waarop welkom aau deu gene raal" stond. Toea deze biuneuti ail, gevolgd door den Amsterdamscheu staf, gingen er levendige toejuichingen op. Nadat hy op de estrade had plaats gei omen, en men. verschillende liederen gezoi geu had en er ook gebeden was, .spiak de heer Booth, eene krachtige en zeer sympatieke figuur, geruiroen tyd over het doet vau het leger en de methode volgeus welke .het te weik ging. De opgeruimdetooo en de vuorbeetdelooze getnoedelykheid die in zyne rede doorschemer den gaven gereedeljjk een sleutel -ter ver klaring van de vorderingen die zyne deuk- beeldeu eo li-eriugeu maken, eü biet minder daarvan hoe het komt, dat tal vau lieden met dezelfde kostelijke hoedanigheid worden aau- gestekeu. Aanstekelyk 'toch in de hoogste mute is Booth's onverstoorbaar gued humeur. De bijeenkomst, die duor eene stampvolle zaal werd bijgewoond, duurde tot laat iu den namiddag en zou 's avonds duor een «minder beperkt" gebeur worden vooi tg-zat. Ook dau ZOU door den generaal worden gesproken. De stoombuotuia&lschappy «Maassluis" zal over het algeloopeu jaar een dividend van 10 pCu uilkeereu. Door deu laad vau Eist (Betuwe) werd een ouderwijzer beuuemd buiteu de vooruiaclit om. De burgemeester riep over dat besluit de lusscheukomBl vau Gedep. Staten in, eu het gevolg was, dot üe gedane benoeming .werd tegenokkeu eu uit de vourdiacht werd be noemd de heer H. G. Uerckseu. Door 4 raads leden is daaiop ern voorstel ingediend, om ook die benoeming weer in te trekken, ais z'yn de geschied by verrassing eu iu st: yd met de wet (de benoeming was niet. op lietcou- vocatiebiijet vermeld). liet voorstel is aau- geuomen, zoodat nu weer de benoeming van Derckseu is ingetrokken. De voorzitter heeft echter verkluard dit laatste besluit, als in stiyd met de wet,-niet te-zullen uitvoeren. 'i Dinsdagnacht vonden te Amsterdam twee agenten op de Nassaukade by. het Stee»pad, op een teireio waar petroleumvaten geborgen wei deo, een teut van twee beddelakens ver- Vaardigu. By nader onderzoek vonden zy in die'teut gehuisd een inau met vrouwen vier kinderen, waarvan liet oudste 8 jaar en liet -.. jongste 8 weken is, die allen bittere armoede en koude léden'. Ophun- vraag of het aan het politiebureau ook nuchlyei blijf wilde heb ben,' weigerde de man dit, 'daar,, hy,,.dan zyu. 1 gereedschap onbeheerd moest achter laten. Ten gevolge van den aanhoudenden onsten- wind is de .stand van het water der Zuiderzee zóo byizouder laag, dat de toegang van Am sterdam tot Eokhuizen voor schepen van slechts weinig diepgang gesleten is. De stnorn- boot Baron Van Heemstra, komende van ...Amsterdam, alsmede eene goelerenboot en eene sleepboot zyn, niet ver vau de stad, aan den grond geraaktniettegenstaande het vloed getij komen opzetten, ia het haar nog niet gelukt vlot te komen. De zoozeer gevreesde keelziekte, de groep, breidt zich op eene onrustoareode wyze uit. Üe geheele westzijde der Veluwe is er door aangetast, Hoevelaki-n Harriet wyk en Nun- speet zyn er reeds door bezocht, terwjjl vele. .gevalleu met doodelykeu afliop voorkomen. Op de grens tusscheu Erpen Veghel is een Onbekend koopman in papier door de tram overredeo en gedood, Iu liet kleine doi p Rokkai je, dat gedurende de laatste jat en op tieurige wyze vermaard werd door vele brandenzijn gedurende de laatste tien ilagen achtereenvolgens weer drie perceeleu afgeorami. De politie dort ernstig onderzoek, Naby Uudel, op iie lyn RoermondAnt werpen, is de wacnieres M, .1. euor den trein overreden, Zy was- teistond doud, Ouder de gemeente Ar een (Limb.) werd (lezer dagen eene boe binnengebracht. Hel dier wist rich schier vau zijn geleider los te lukkeu eu koos het iiuzenpad. Toen men daarua, met een lui.taaru vuorzien, hei dwa lende beest wilde opspui eu eu üe koe het licnt in deu uaebt beu.ei kie, viel liet woedende dier op de wed. Kruuenbeig aan en vei wondde haar zoodanig, dat men voer hel behoud vau haar leven vieest. .Seist by het krieken vau deu morgen weid dé koe neergeschoten en algemaaki. Dat overigens met ul|eeu eei.e kue, maar Zelfs een ezel wel eens een gevaurlyk dier kau zyn, bleek onlangs te Giesen-Nmuwkei k. Een ezel, die zyu meester ontsnapt was, lietliaidaar 'eeue vrouw aangevallen eu hevig gebeten. Eerst na veel moeite muchi het zijn meester gelukken hem Wedeium te bemachtigen waai na het wuest geworden dier ook op hem - aanvloog eu hem oe kleuren iuu het lyt SCheuide, Ylanrdlngen. Iu de Dms.iag gehouden raadsveigaoeiing weid uiedrgudeeld dat voor het jsar 1888, by wyze vau vuoiscliot. aan deze gemeente zal Wuroeu uitgekeerd 1 7177.50 als l'ijksvergueiilng iu de kusteu van hel lager ouderwys. Vooits weid onder zekeie voor waaiden gunstig beschikt op het verzoek van hel uitvoeiend comité van de i ationale teu- toocstelliiig van oude en nieuwe kuustuyver- heid, in 18S8 te 's-Giavenhage te houden, oin ter opluistenug dier teutuouKielling te mogen bekomen de schilden der oude rede- lykeiekameis, op tiet raadhuis voorban den. Haarlem, Diusdag is door de politie alhier de hand gelegd op eeue 19-jarige vakkeu- rolster, die den vurigéft avond by de verga dering van het heilleger aan eene vrouw eene zilveren kuip niet geld had oiitvieemd. Zy heeft reeds: vroeger voor gëlyk nusdiyf ge- vangeoisstraf ondergaan. Do jonge koning van Spanje heeft last van de tanden, die op de komst zijn. Zijn toestand is niet gevaarlijk zeggen de Spaansche bladen. Jozef Ilefmann zal weldra van Amerika naar Europa terugkeeren en vijf of zes jaren niet optre den: Zijn ouders geven nu zelf toe dat de jongen zich to veel moest inspannen en dat dit gevaarlijk voor. hein kon worden. Het gebeurdo dikwijls dat bij na een concert een elapeloozen nacht had, en ook in physieke kracht was hij achteruitgegaan. Ilij zelf zegt dat hij niet meer wil spelen, omdat hij er ziek van wordt, en dat hij nu wat pret wil maken. De ondernemer Abbey is boos ovor het besluit der ouders en beweert dat er geen sprake was van overwerken. Men zegt dat de ouders 100.000 dollars kregen voor de verdere opleiding van het wonderkind en schrijft het daaraan toe, dat zij thans geheel van gedachten veranderd zijn. DEN HAAG, 23 Februari. Tweede Kamer. Ofschoon de minister vau koloniën afwezig was door ziekte, is bet ontwerp, machtigende, tot sluiting vau de overeenkomst met deo heer Boissevaio over de Indische pakketvaart, na verwerpiog vao een 'motie tot uitstel van den heer Keuchenius, aan gevangen. Aangenomen is het ameodemeut- Vao der Loeff, eisehende storting van een reutegevend waarborgkapitaal. Morgen vooitzetting. Batavia, 17 Januari. Naar aanleiding van het dd. '23n November 1887 in de zitting der Tweede Kamer door de regeering overgenomen amendement van den heer Van Delden, waarbij was bepaald dut uitgaven in het belang vun de inlandsche bevolking van Java en Madura zouden bestreden worden uit liet excedent van het hoofdgeld van beerendienstpli.cb- tigen over vroegere jaren, welk bedrag daarna in de Indische begrooling werd voorgesteld op twee millioen, heelt do Gouverneur-Generaal den 13n Dec. II. eene circulaire gezonden uun. de hoofden van liet gewestelijk bestuur, waarin hij dezen verzoekt vóór 15 Fubr. e. k. hem een rapport te zenden, verzegeld van zoodanige voor stellen, waardoor in den nood der bevolking op de meest zekere en doeltreffende wijze zal kunnen worden voorzien. De circulaire wijst er op üut zulks, waar het noodig mocht blijken, het best zal kunnen geschieden dooi' aanwijzing van werken vau algemeen of locaal nut, welke tot leniging van het gebrek voor uitvoering in vrijen arbeid in aanmerking zouden kunnen komen.. Van de 206 mindere militairen, op II Januari van -Aljeh geëvacueerd, waren 81 i'iiiropaniien, U Amboineezen en 108 inlanders, uilen lijdende aan beri-beri. Aan boord overleed een injnndsch fuselier. Uit Kota Radja schrijft men van 7 Januari: In de laatste dagen werden onze posten alhier, nu eens meer dan weer minder beschoten; ook de treinen en transporten hebben van de Atjehers weer te lijden gehad. - —.f-w Don 26sten December beproefden de Atjehers hun schietvaardigheid op den trein voor Lampene- roet. De locomotief werd geraakt gelukkig niet de ketel, anders zou er zeker heel wat ge beurd zijn, als de trein onhandelbaar ware ge worden. Toekoe Oemar heeft in KroengSabe enKeta- pang Pasir een inval gedaav, de vorst van die staatjes is naar Tenom gevlucht, en thans regeert Tockoe Oemar in zijne plaats. Zr.. Ms. ss. Bandjcrmasin on Bali zijn naar do Westkust gedirigeerd, en hebben de door Toekoe Oemar opgeworpen benting te Ketapang Pasir gebombardeerd; daarbij moet er oen (zeggeeen) Atjeher zijn gedood. Den 5n Januari werd Lampeneroet beschoten; een soldaat, die in bed lag te slapen, kreeg bij die gelegenheid een kogel door de borst; op weg naar Kota Radja, waarheen hij vervoerd wérd, gaf hij den geest. Den 6n Januari vverd Lmnbaroe beschoten, waarbij drie mindere militairen licht verwond werden. Den 5n Januari werd hier ten 12 ure een hevige sehok van aardbeving waargenomen, welke zich. den 7n weder herhaalde' ten 8 én ten 10 ure, ditmaal echter in mindere jnr'e.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3