Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, v Inhoud van Tijdschriften. 'gdieniet aan de werkstaking wilden deelnemen,' Veerden daartoe gedwongen,1 enkelen'wisten,' door te vluchten,:',uit hunne benarde positie te geraken. Met vlaggen V9orop, harmonica's en blaasinstrumenten in t bet midden, trok de bende, onder het zingen van oproerige liede ren, naar het logement .van H. Garming, alwaar de verveners vergaderdenom by deze laatsteo te komen, moesten ze over eene brug of een daarnevens liggend draaivooder. Op dit oogenblik' was de troep werkstakers wel 500 man sterk., De woestelingen wilden de brug over om ter plaatse der vergadering te I kunnen komen. Gelukkig werd hun dit belet door een inderhaast aangekomen peloton hu zaren en een dertigtal infanteristen. Men draaide de brug en het vonder af, waarvoor door de infanteristen post gevat werd, die, onder aanvoering van hunnen luitenant Lefèvre, 'de woestelingen aan de andere zyde van het kanaal wisten te houdeD. Wel probeerden de werkstakers enkele malen dé brug over te draaieD, doch telkens werd hun dit door de heldhaftige houding der militairen belet. Met een schuitje werden zoo nu en dan enkele hoofden der werkstakers overgehaald, die io overleg met de bazen konden treden. Ofschoon meest alle werkloooen verhoogd zyn, weet men op dit oogenblik nog niet of de werklie den er genoegen in nemen; Da ongeveer vyf uren vóór de brug gestaan te hebben, trokken ze langzaam af, waarom men denkt, dat de arbeiders wel genoegeu zullen nemen in het door de bazen gestelde tarief. Van den Weer- dingermoud weet meu op dit oogenblik nog .niets af. Hedenmorgen vertrokken ongeveer 40 infanteristen, eenige politie-agenten en de burgemeester dezer gemeente er heen. Vol gens de geruchteo komen in deze gemeente hedenavond nog een groot getal militairen aan. Verder scliryft meu aao laatstgenoemd blad uit Schooooord, d.d. 23 April: «Hedenmorgen kwam hier de tijding, dat de veenarbeiders 'in het naburige Odoornerveen het werk hadden gestaakt, eo in optocht oaar deze, pjanls trókken,, ten einde meer loon voor hun werk te eischén, na op alle veenplaatsen het volk te hebben gedwongen het werk te Staken genoodzaakt in den optocht zich aan te sluiten. Zelfs werd er nog iemand van onder zyn bed, waar hy zich verscholen had, weggehaald en genoodzaakt mede te gaan, Te pl, in. twee uren in den namiddag arriveerde hier de stoet by de brug, in goede orde. Met twee., vaderlandsche vlaggen en onder het geroep vao «Oranje boven I" kwamen ongeveer driehonderd manoen hier aan, die uit hun mid den een zestal benoemd hadden om met de veenbazen te accordeeren over het loon. Dezen waren de hoofdleiders van den troep en had- den goede orde onder het volk, daar zy eerst met elkander waren overeengekomen, dat niemand drank mocht drinken, waarom aan de kasteleins werd aangezegd geen drank te tappeo, hetgeeó tot de goede orde veel bijdroeg. Nadat de veenbazen hunne op schrift gestelde eischen hadden ontvangen, belegden dezen eene vergadering en werd gedeeltelijk aan den eisch der arbeiders voldaan, wat na eenig beraad door hen is aaogenornen. «Hierop keerde ieder weder huiswaarts, opder het ziDgen van vaderlandsche liederen. Dank zy het kalme optreden èn van werk gevers èo van arbeiders is alles in de beste orde afgeloopen, en ofschoon de toestand zich zeer ernstig liet aanzien, is er gëen enkele wanklaok gehoord. Omstreeks zeven uur hedenavond was alles weder tot de gewone rust terug> --wil." Te Maassluis worden 'naar aan Met Fad. gemeld wordt eiken dag, nu bier, dan daar, rollades, biefstuk en runderlappen op fitrpiteD,. grachten,in stegen of drijvende in het water gevonden. Het vleesch is beboorlyk opgemaakt ziet; er uitstekend uit en is'aan enkele armen, .die hel waagden het maozia te eten, goed bekomen. Ook'zegt men, dat er een pak roet boter- hanameo, waaitusschen een gulden! lag,'ge- -vondenris, en een loggerschipper moet'ia de afgesloten kajuit op de tafel tien gulden hebben gevonden, toen hy 's mórgens aan boord kwam. Verschillende stukken vleesch zyn reeds op het bureau van politie gébracht. Dat er y verige oasporingen naar den zonder lingen' philanthroop worden ingesteld, behoeft geen betoog, doch tot. nu toe bleven deze vruchteloos. Dezer dagen vervoegde zich zeer laat in den avond, iemand by pastoor De;Kruiff .aan den Bergschenhoelt,; met verzoek hem te spreken. De pastoor herkende in den bezoeker zyu broeder, die. na een stormachtig verleden, koloniaal was geworden, en sedert eenigen lyd uit Indië teruggekeerd was. Hy liet hem bin nenkomen^ en in de kamer begoo de ex-kolo niaal opallesbehalve vredelievendeu toon zyn broeder aao te sprekeo, en zoo te bejegenen, dat het alleen aan de tegenwoordigheid van een aanwezigen kapelaan uit Oude-Tonge, die daar gelogeerd was, moet worden toegeschreven, dat er geen ernstiger tooneelen plaatsgrepen. De meid, die inmiddels ter adsistentie da deur was uitgeloopen, kwam met den veldwachter terug, die op verzoek van den pastoor, den indringenden broer verwijderde. In de provoost gebracht werd een pistool met dubbelen loop en een geladea revolver by hem gevonden, alsmede een dolkmes, dat hy, vólgens zyn zeggen, voor zyn broer had mee gebracht. Geen termen schyut meD aanwezig te achten om den man in arrest te hnudeDj daar hy weer op vrye voeten is gesteld, (iü. Nbl.) De groote voorjaarswe'dren'nen te Bieda, op 29 dezer belooven veel goeds, het aantal ingeschreven paarden is buitengewooa -groot en daaronder bevinden er zich, die in de sport wereld een beroemden naam hebben verwor ven. Daar.de «Bredasche Harddraverij- eu Ren- vereeniging" dit jaar 5 jaren bestaat, komt er op het programma een extra groote militaire wedren voor het jubiléprjjs. Men heeft zeker heid dat 34 der ingeschreven paarden, behou dens onvoorziene omstandigheden, allen zullen deelnemen. Uit Eindhoven wordt gemeld: De ruiten- brekers hebben zich'Dinsdagnacht hier en in de omstreken weer duchtig geweerd. Den burgemeester van Gestel, die'persoonlijk op surveillance was uitgegaan, is het gelukt drie baldadigen op heeterdaad te betrappen. Bij den heer J. v, 0. alhier werd een groote spiegelruit verbrijzeld. De jongeling te Vianen, die "Vrijdag zyn broeder zoodanig met een mes in het lichaam stak, dat dé dood volgde, is in hechtenis genomen. Te Leiden heeft een man zich zoodanig aan jenever te buiten gegaan, dat hy gestikt is. Een Amsterdammer heeft aan een der. politiebureaux aldaar een door hem gevonden portefeuille, inhoudende 1 bankbiljet van f300, 3 van f 200 en 1 f 25 afgegeven,. Te Alfen (Gouwsluis) is Maandag wederom brand ontstaan. In een oogenblik waren vijf h uizen tot den grond toe afgebrand. Persoon lijke ongelukken zyn daarby niet voorgevallen. Den Haag. H. M. de koningin heeft, volgens het Dagblad, Dinsdagmiddag de leden van het nieuwe Kabinet in audieutie ont vangen. Graaf Schimmelpénniuck van Njjen- huis was by deze receptie tegenwoordig. Iloerenveen. De heer F. DomelaNieuwen- huis heeft in het district Scboterlaod éeo schrjjven doeii verspreiden, waarin hy zjjne vrienden aanmaant hunne, verwachtingen niet te boog te spannen, daar hy, in de Kamér alleen staande, natuurlijk niet veel zal kunnen uitrichten. Verder deelt hy mede dat er te fcynen -. huize' een bureau' van informatie ge vestigd zal zyt); euïtoodigt hjj' allen uit, die grieven, bezwaren of wenschen hebben, bem deze kenbaar te. maken. Ten slotte deelt hij mede dat hy jaailyks in het district ver schijnen zal om verantwoording te doen om trent de wyze, waarop hy zyn mandaat vervuld heeft. Hoogeveen. Maandag jl. liepen alhier .zeven socialisten rond, met het doel de ar beiders op te i uien. De politie maakte daaróan spoedig een einde. Naar wjj vernemen, zulleo, ten gevolge der rustverstoringen dié in de vorige week in de Dremsche venen plaats hadden, eh van dè onbillijke eischen die men beeft moeten inwil ligen, biundhkort de werkzaamheden in de venen atfóiPide werkgevers gestaakt worden. Op byna alle veenplaatsen io Dreoteheerscht onder de arbeiders gisting. f Goriucliem. Tor lid der Provinciale Staten -vau Zuid-Hólland (vacatuie-Bentz v. d, Berg) is gekozen de lieer W. N. J. Van Slype met 1099 van de 2105 stemmeo. Op den heer A, W. De Leeuw Johz. waren 968 stemmen uitgebracht. Gisteren had te Brussel het kerkelijk huwelijk plaats van prinses Aremberg met prins Croy, Eene ontzaglijke menigte verdrong zich om het hotel van den hertog en om de kerk, zoodat de politie machteloos was haar in bodwang te hou den. Er hadden toen schandelijke wanordelijk heden plaats. Bij het verlaten van de kork wer den de gehuwden onthaald op oen geweldig fluiten, uitjouwen en zingen van deunen, o. a. van de Marseillaise. De rijtuigen werden door het schreeuwende grauw achtervolgd, en de ge- noodigden maakten zich te midden van het tu mult uit de voeten. liet volk heeft in dezen trant zijn misnoegen willen uiten over de wijze, waarop zekere loden der familie zich .gisteren, ten raadhuis hebben hebben aangemeld, bij'gelegenheid van het vol trekken van het burgerlijk huwelijk. Er werden verscheidene belhamers gevat. Er wéren1 oogonblikken, dat het tumult werkelijk naar een oproer geleek.' Een Belgisch pelgrim, die deelnam aan een bedevaart naar Rome, is, wegens oneerbiedige uitdrukkingen ten opzichte van koning Humbert, over de Italiaansche grenzen gezet. In een kolenmijn te Workington (Eng. graaf schap Cumberland) heeft een noodlottige ontplof fing plaats gehad. Er was in die mijn, waar 400 inenschen werken, brand ontstaan, en 35 mannen waren er bezig met pogingen om het vuur te stuiten, toen een hevige knal, een ge weldige schok en dikke rookwolken, welke uit de mijn opstegen, den bovenzijnden een geweldige ontploffing verkondigden. Men stelde onverwijld pogingen in het werk om.de mannen te redden, maar van do 35 man nen waren 28 dood en vier zwaar gewond. Van de laatstgenoemden stierven twee, kort nadat men hen boven had gebracht. Drie anderen wa ren licht gekwetst. Negentien paarden kwamen er om het leven. Carmen Sylva (koningin Elizabeth van Rumenib) is door de Fransche «Académie" met een prijs bekroond Voor haar werk: «Gedachten eener Koningin." In 'een menagerie te Wclwarn (Bohemen) brak onlangs een leeuw uit zijn hok los. Het aanwezige publiek drong verschrikt naar den uitgang, muar de dierentemmer Schanda trad het wilde "dier in den weg, om het naar zijn kooi terug te drijven. De leeuw viel woedend op den man aan. Met groote moeite gelukte het eindelijk den bedienden, den' dierentemmer te bevrijden en den leeuw weder op to sluiten. Schanda is zeer ernstig gewond aan beide armen. In Hanover bestaan verscheidene fabrieken dio' rogge-koffio maken. De rogge wordt een nacht in. koud water geweekt, alsdan vervangeh door versch water dat.tot bet kookpunt toe ver hit wordt. Is het graan gebarsten, dan giet men het.af en wnscht hot driemalen in kokend wa ter, en droogt het dan op warme -ijzeren pla ten daarnabrandt en maalt men.de rogge als gewone koflieboomen. Hot pooder moet om het aroma te bewaren in goed sluitende vaton bewaard worden. Met gewone koffie vermengd kan het eenen smakelijken drank geven. Men heeft in Rusland ook beproefd kofiïe- surrogaten van tarwe, gerst en spelt temaken. Do bekende Ameiikoansclio electricus Elisha Gray heeft-eenen toestel uitgevondon, die naar zijne mecning spoedig de tclcphoon zal verdringen. Het door hem «telautograaph" genoemde instru ment brengt nl. op grooton afstand al het ge schrevene en goteekende over. Terwijl iemand óp het eindpunt der leiding b. v. eenen brief schrijft, beweegt zich aan het andere einde oone stift van don borstel en brengtnauwkeurig dezelfde schriftlijnon op hot papier, zoodat de nieuwe uitvinding minder tot vergissingen aan leiding geeft dan do telephoon. Hot is bekond, dat een varken vrij vergiften kan gebruiken zonder er nadeel van te onder vinden, en zelfs vergiftige slungen kanoten. Nu bevat de gal van een varkon een bijzonder organisch zuur, dat andere-dieren missen. Dit heeft zekeron heer Ilenrichson op liet denkbeeld gebracht dit zuur uit de galblaas der varkens af te zonderon. Indien dit mogelijk is en dat zuur werd voor het behandelen dor slangebeten en zelfs inwendig aangewend, dan zoude dit wel licht het beste middel tegen die govrecsde ver giftiging zijn. De genocskundige rand van Mel bourne is bezig de zaak te onderzoeken. Volgens de Aled. Sport bedraagt in Amerika de waarde aan levend paardcnraatcrinul op dit oogenblik 1.279,500,100 dollars, eene som groeier dan die van alle andere landen te zamen genomen. Onbestelbare brieven. Staat van brieven, geadresseerd uun onbe kenden, gedureude de le belli.der maand April 1888 door hel postkantoor te Schie dam verzondeu geweest aau C. De Groot, Beigeu-op-Zoom. H. Schutsiaao, Haarlem. Theuoiseo, Weeit. O. D. Koning* Briefkaarten. Mi-j. Vao Dongen, Rollerdum. C. De Guus, Schiedam. Blieven verzoudeo geweest naar Amerika. O C. M. L. Bastmeyer, New-York. naar Engeland. J, "Wilkes Co., Manchester. De gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel .van het stoomschip Zaandam. De laatste buslichting aau .het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 28eo April a; 8., des morgens ten 5.40 ure. De wyze van verzending behoort op het adres vermeld te warden. tëchool cn Studie. Xo. 4. D. Dekker, De voorwaardelijke wijs. A.Th. Krienen, Herinnering aan hot staatkundig leven van Thorbecke. (Slot.) A, D. Van der Harst, Eenvoudig bewijs van twee bekende stellingen uit de rekenkunde. Beantwoording van vragen. Tragen van den Dag. Afl. 4. D. Stigter, Onze belastingen. Dr. H. Blink, Socialistische partijen-van onzen tijd. (Slot). Het huwelijksleven der Robben en de jacht op deze dieren. Vraagbus. Wilhelm I, Koning van Pruisen en Keizer vanDuitschland. Prof. dr. Jan Ten Brink, Alphonse Daudct-

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3