ïSïïïïïm F er Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Een ander portret is dat van ror. G. M. Van der Linden met eene korte levensschets, W. J. geeft weder eene vertelling uit het Indische oorlogsleven, elke zeldzaam edele en moedige daad in aaogiijpeoden vorm verhaald. De aflevering vaogt aan met het slot van »Deim- pressionist en zyn uitverkorene", door G. C. Vlaardlngen. Schipper J. Van der Velde, gisteren alhier aangekomen, rapporteert dat bjj op den 25eu April jl. op 56.30 NB. 4.20 OL. verlaten gevonden heeft het barkschip Eermes of Bresig, geladen met steenkolen, dat, volgens aan boord gevonden papieren, de naam van deo gezagvoerder vermoedelijk E. J. Habrahamsen zgn zal, en, van herkomst of bestemmiog niets te ontdekken was, en dat hjj den 27en April jl. op 53 50 NB, 4.30 OL, bet schip heeft moeten verlaten met 6 voet water en onklare pompen. Amsterdam. Aan alle leden van Artis" is, ter big vende herinnering aan het gouden jubilé, een bronzen medaille toegezonden. Aan den voorkant ziet men, in een krans van ioover, een leeuw en een tjjger liggen, terwyl eeo olifant aan de linkerzijde te voor schijn treedt. Tusschen leeuw en tijger staan de wapens vao land en stad. Aan de achterzijde wordt »1838, en 4 Mei 4888" vermeld, boven een lauwertak, waarom heen de naam van het feestvierend genoot schap te lezen is. Bovendien ontvingen de leden een feest- diploma met hun naam. Wngeningen. Zaterdag jl, had alhier een treurig ongeval plaats, In een schuur ge raakte het 5-jarig kind vao J. P. zoouanig tnssciien de kar en een muur bekneld, dat de dood byua onmiddellijk volgde, Nijmegen. Buiten verwachting is in den toestand van vrouw Ferrari, te dezer stede, op wie Dondetdageeu moordaanslag gepleegd werd door haren man, eene gunstige verande ring gekomen. Een der kogels is reeds door den geneesheer uit de wond verwijderd, en, waaneer de toestand het toelaat, zal ook de anders kogel bmoen weinige dagen uit het lichaam kunnen genomen worden. Zjj zal echter aan het linkeroog blind zjjn, en men vreest, dat ook het rechteroog groot gevaar loopt. Uit Ottcrsum (Limburg) bericht men hetvol- gend ticurig geval. In do nabijheid van dot dorp, aan do «Roep aan", is oen klooster gelegen, dat door R.-k, Duitsche zusters bestuurd wordt en tot kostschool is ingericht. Zondagmiddag waren eenige dar kinderen aan het wandelen on pluk ten of vondon een vergiftigde plant, waterschee- rens genaamd. Zij gebruikten er -van, met het noodlottig gevolg, dat 14 kinderen ongesteld werden en oen hunner, een 8-jarig aanvallig meis je, stierf. Men hoopt door spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp do andoren in hot leven tq be houden, Bij Parijs hoeft een tweegevecht plaats gehad, dat een noodlottigen afloop had. Een schilder, Fólix Dupuis, achtte zich beleedigd door een ai tikel, dat een criticus, Habert, in een der bladen had geschre ven. ilij zond hem twee getuigen, die in last hadden iutrekking te vragen van hetgeen deze geschreven had, en hij weigering hem uit te dagen tot een duel, ten einde op die wijze «herstel van eer" to krijgen. Habert weigerde iets terug te nemen van wat hij openbaar had gemaakt, en beiden gingen nu met de pistool op 25 pos tegen over elkander staan, met dat gevolg dat de kogel van Ilabeit opslag Dupuis doodde. Een commissaris van politie, dadelijk onderricht van hetgeen er vooi gevallen was, begaf zich naar de plaats van het duel, waar hij de vier getuigen en Habert nog bij het lijk vond. Zij volgden hem naar het politiebureau, waar hij lien ondervroeg. De vier getuigen werden daarna in vrijheid ge steld, doch Habert is in verzekerde bewaring gebleven. Een jonkman te Parijs, zoo verhaalt de Gazelle det Tribunauxwoonde onlangs met een paar vrienden hypnotische proeven bij, en was et op gesteld, dat men ook zulk een proef iqet hem zou nemen. Men maakte hem in slaap, zette een ledepop bij hem, als een man dien hij vermoorden moest, en hij bracht die pop ver scheidene steken toe. Na dion avond woi dt de jonkman voortdurend gedrukt door de gedachte aan dien gewaanden moord. Hij heeft telkens vlagen van verstands verbijstering, waarin hij berouwvol de door hem gepleegde misdaad betreuit. In zulk een toestand werd hij onlangs op straat aangehouden door polilie-agenten, wien hij schreiend verhaalde dat hij zijne moeder vermoord had. Bij onderzoek vond men de moeder gezond en wel in hare woning, waarheen na hare ophelderingen nu ook de ongelukkige jonkman gebracht werd. Zoodra hij zijne moeder zag, kwam hij tot be zinning, en hij was zeer verbaasd toen men hem verhaalde van zijn mededeeling aan de politie, waarvan hij zich niets herinnerde. De/er dagen lmd vóór de Zionskerk to Berlijn een vreeselijk voorval plaats. Een werkman kwam zijn huwelijk doen inzegenenzeer bekond in do buurt, was een groote menigte verzameld om 't bruidspaar te begroeten. Toen de bruidegom uit 't rijtuig stapte, om zijne bruid behulpzaam te zijn, drong eene jonge vrouw met con kind op den arm tot hem met de woorden: «Josephine is gekomen om zich op je te wreken" een mes in de borst. De man wankelde, viel en moest naar zijne woning worden gebracht; de bruid werd ook in onmacht vervoord. Wat de ongeluk kige Josephine aangaat, zij w inderdaad, na een liefdesavontuur met den bruidegom, door hem verlaten en, moeder geworden, had zij een aan val van waanzin gekregen. Na hare verpleging in 't gesticht te Dalldorf, was zij onlangs nis ge nezen in de maatschappij teruggekeerd, doch bij 't vernemen, door een toeval, dat haar vroegere minnaar ging trouwen, was zij opnieuw krank zinnig geworden en de moordaanslag wordt daar aan toegeschreven. Zij is dan ook opnieuw naar een krankzinnigengesticht vervoerd. De heer Walker, een der vrijgevigste ingeze tenen van Liverpool, heeft een nieuw bewijs ge geven van zijn mildheid, door geheel alleen de onkosten voor zijne rekening te nemen, welke noodig zijn voor het bouwen cener nieuwe kathe draal. De onkosten worden geiaamd op 2,400,000 gulden. Het plan is ontworpen door een der eerste bouwmeesters uit Londen en behoort nog slechts door de kerkelijko commissie te worden goedge keurd. Bij het eiland Wight had Zaterdag eeno aan varing plaats tusschen de Engolsche schepen Smyrna en Moto. Eerstgenoemd schip zonk, en 43 der opvarenden verdronken. In een menagerie te Praag, waar 1500 raen- schen bijeen waren, is door zakkenrollers een valscli gerucht van brand verspreid, waardoor een paniek ontstond. In het gedrang werd een kind doodgedrukt en werden verscheidene men- schen zwaar gewond, terwijl een gioot aantal andere lichte kwetsuren bekwamen. Tc Valfroicourt, bij "Vittel (Frankrijk), heeft een jongen van twaalf jaar, met een geladen revolver spelende, een ander knaapje vnn gelijken leeftijd door het hoofd geschoten. De moeder van het ongelukkige kind had enkele dagen te voren haar man verloren. In Montana is eon mijnstadje, Central City, een duizendtal zielen tellende, geheel verbrand. lil een lokaal te Rusch-Syivauia, Ohio (Ver, St.), waar een schoohentoonstelling gehouden word, is Zaterdag plotseling de vloer ingezakt, waardoor alle aanwezigen in het vei trek daar onder vielen. Twee personen werden gedood, en vijftig anderen gewond. Te Catania (Sicilié) werd dezer dagen op klaar lichten dag in een diukko straat een meisje ge schaakt. De jonge dame, Agatina Picstinicola, kwam met hare moeder uit de kerk, toen zij op eens door een troep mannen omringd werd, die haar, vóór hare ontstelde moeder nog recht wist wat er gebeurde, in een rijtuig tilden en met haar wegreden. Denolitio ontdekte spoedig den schaker, zekeren Clienti, een afgewezen minnaar van het meisje. Ilij werd na twee dagen gevonden in het buiten verblijf van een zijner vriendon, waarheen hij zich met Agatina begeven had, en daar in hech tenis genomen. Vóór de rechtbank verklaarde hij dat bet meisje hem verzocht had haar te schaken, en zich slechts voor de leus daartegen had verzet. Agatina verhaalde, hoe hij haar in de twee dagen welke zij bij hem moest doorbrengen mis handeld had, en riep hem, bevend van veront waardiging, toe; «Moordenaar! Als het gerecht je niet straft, zal ik je eigenhandig worgen!" Een man, die Chenti's voorstelling van de schaking bevestigde, zal wegens vaische getuige nis vervolgd worden. Het bleek, dat Clienti reeds een paar malen een dei gelijke schaking had ge pleegd en dat zijn beweegreden niet liefde voor Agatina, maar zucht naar geld was geweest (want het meisje is van welgestelde familie). Uit Anatolie meldt men standjes van de toe nemende driestheid der rooveis. Een vermogend Grieksch koopman, Amico en zijn neef, die een paar brandbrieven onbeantwoord hadden gelaten, werden op klaui lichten dag in een der drukste straten van Smyrna gedood. De bevolking ver keert in hevige opgewondenheidde politie heeft reeds 180 personen in hechtenis genomen. Dat het metselwerk, hetwelk volgens de vroe ger door ons medegedeelde methode in Noorwe gen bij vriezend weder gemaakt wordt, niet onderdoet voor gewoon metselweik, bewijst wat de Bntsche consul te Christiania schrijft. Een muur, die den 4 Oen Maart bij eene koude van 48Ao Fahrenheit gebouwd was, moest wegens een fout in den bouw twee dagen later weder afgebroken worden. De mortel was harder dan de steenen geworden, zoodat de bieuk in vele gevallen dwars door da steenen in plaats van in den mortel kwam. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naai Noord-Amenka, via Amster dam, bestaat door middel vau het stoomschip Schiedam. De laatste bushchling aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op deu 5en Mei a. s., des morgens te 5.40 uur. De wyze vao verzending behoort op hetadres vermeld te wordeo. DEN IL1AGS2 Mei. Eerste Kamer. Alle nieuwbem emde leden zij u toegelaten en behalve het afwezige Kamerlid, de heerVemng- Memeszbeéedigd. De voorzitter verklaarde in korte woorden dat hjj de opdracht van het presidium had aanvaard. De Kamer is daarna op tecès gescheiden. Tweede Kamer. Alle nieuwbenoemde leden Zyn toegelaten. De bezwaten legen de ver kiezing ie Amsterdam zyn niet overwegend bevonden. Allen legden den eed of (zooals de heer Domela Nieuwenhuis) belofte af. Tot candidateo voor het vooizitterschap zyn geko- zeo de heereu: Beelaei tsVan Blokland, Reuther en de oud-vooizitter Ciemeis. De zilttug is daarna gesloten. u i i ■e-'fiwaa De bekende firma Groenewegen, voorheen A. C. Van Eeden, bloemkweeker te Haailetn, zond dezer dagen aan den heer J. Bosboom, te 's-Ifage, eenige vaiidteiten van den nu pas ontloken amaryllus. Twee, de fiaaisto, had men de namen van het beroemde echtpaar gegevenBosboom en Bos- boom-Toussaint. Twee andere zijn majoor Frans en grnnf Pepcli godoopt. Men zal wellicht spoedig in do gelegenheid gesteld worden, alle deze merk waardige exemplaren op oen tentoonstelling te bezichtigen. In de algemeens voorjaarsvergadering der Zuid-Hollandsche gymnastiek-onderwijzers-ver-'' eeniging, te houden op Donderdag 40 Meia. s.,' 's morgens ten 14 ure, in het lokaal van den heer J. Tuinenburg, to Dordrecht, zulllon o. ra. be handeld en uitgevoerd worden Vrije oefeningen, mannen- en jongensgymnas- tiek, voorafgegaan door practische oefeningen, door den heer Jac. Koopman. De Hand voetsteun als vrije oefening, door den heer Reijs Jr. Opleiding van gymnastiek-onderwijzers, (ver volg van de vorige te 's-Gravenliage gehouden vergadering), door den heer Woensdrecht. Voonvorketsklasse, door den heer A. B. Meilink. Schotsche Wapendans, door de leden der Bor- drechtsche Turnclub «Oefening kweekt kracht", onder leiding van den heer Sonne. Meisjesoefoningon, door den heer Tuinenburg. Met het oog op de vele werken in vroemde landen en wcrelddeelen, waarbij arbeiders uit Sliedrccht worden gebruikt, heeft de plaatse lijke schoolcommissie do hoofden der scholen aldaar aangeschreven, dat op hunne scholen ook de vreemde munten moeten behandeld worden. In de gistel en gehouden zitting van de anond.- rochtbank te Rotterdam stond terecht; G, J. R., oud 14 jaar, gistjongen, wonende te Schiedam, beklaagd van op Woensdag 14 Maart een ruit in een gaslantaarn te Schiedam ingeworpen lo hebben. Eisch 3 dagen gevange nisstraf. Chr. K,, brandersknecht, wonende te Schiedam, beklaagd van op Woensdag 21 Maart in beschon ken toestand den agent van politie M. Struik beleedigd te hebben en zich verzet te hebben toen de beambte, die hem wegens zijnegedragingen arresteerde. Do boklangde, welke in beschonken toestand ter zitting verscheen, moest uit do recht zaal verwijderd worden. Do eisch luidde vier maanden gevangenisstiaf. D. K., brandersknecht, wonende te Schiedam, welke op Zaterdag 7 April, ten nadeele van den winkelier J. v. Engers, een wollen boezeroen weg genomen had. De beklaagde bekende hot feit in dronkenschap gepleegd te hebben. Het Openbaar Ministerie cischte een maand gevangenisstraf. II. J., oud 10 jaar, wonende te Vlaardingen, beklaagd van op Woensdag 21 Maart een glas in een stadslantaain te hebben ingeworpen. De beklaagde was niet ter terechtzitting tegenwoor dig. liet Openbaar Ministerie eischto zeven dagen gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. VLAARDINGEN. Gisteren kwam nlhier van de beugvisscherij binnen: 1 schip aanbrengende 41 ton zoutevisch. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan do markt alhier aangevoerd 272 zalmen, die voor 85 ct. per Vs kilo werden vei kocht. Nog weiden aangevoerd: 7045 elften, die fl per stuk ojibrachten. IIARDINXVELB. Aan de vischmarkt alhier zijn de vonge week aangebracht en veikockt: 132 wintel-zalmen, prijs f0.70 a f0.97; 5 hengst zaimen, f 0.33 af 0.52 per half kilo; 13407 elften, prijs f 0.78 a f 0.93 per stuk. Ned. Iierv. Kerk. Beroepen: te Werkendam ds. A. F. Adriani, te Renswoude; te Morra ds. D. L. E. Blank- stein, te Eernewoude c. a. Bedankt: voor bet beroep naar Vroomshoop door ds. W. Iloekzema, te Wagenborgen;

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3