i If I V I) r p. i,v> f V- 3^ v< V, f"' K, •r tf Ar; Waarschijnlijk zal eerst "worden gehouden. Maandag zitting Offlcleele Medcdeollngcu. Ter uitvoering van het koninklijk besluit van 0 April 1388 tot toekenning van korting voor het bewerken van gedistilleerd is bepaald, dat de distillateur, die de verhoogde korting wil genieten voor het bewerken van gedistil leerd volgens artikel la en de artikelen 2, 3 en 4 van bovengenoemd besluit, daartoe een aanvraag doet aan den minister van financiën, met overlegging vao een schetsteekening en beschrijving der te bezigen filters en bakken en van hunne onderlinge verbinding. De distillateurdie de verhoogde korting verlangt wegens de by artikel lb bedoelde bewei kingen, welke gewoonlijk worden toege past by het maken van fijnen brandewijn doet daartoe een aanvraag nan den controleur. Deze stelt dan nu overleg met den belangheb bende een doorioopeode regeling vast van de dagen* eu urenwaarop de voorgeschreven versnijding en vermenging van gedistilleerd zullen plaats hebbenen geeft tevens de jsoodige voorschriften omtrent de wyze waarop een en ander moet geschieden. Het versneden gedistilleerd wordt vermengd {net caramel, in verhouding van 15centiliter dezer stof per hectoliter ad 50 percent. De caramel wordt door den distillateur verstrekt eo moet overeenkomen met het Ktaodmonster, dat bij den controleur berust. Mocht een belanghebbende de voorkeur «jeven aan vermenging met een andere kleur stof, welke denzelfden waarborg geeft, dat het gedistilleerd moet worden gefiltreerd en over gehaald, dan kan hy voor het gebruik van zoodanige kleurstof vergunning vragen aan den minister. Telkens wanneer gedistilleerd versneden en vermengd is, maken de met het toezicht be laste ambtenaren de by art 6 van bet besluit bedoelde verklaring op, waarvoor gebruik wordt gemaakt van het materieel no. 48 (accijnzen). De conti oleur zorgt, dat van die verklaringen aanteekening wordt gehouden en dat zij gere geld by den ontvanger worden ingeleverd. jt De caramel geeft aan het gedistilleerd een gele' kleur, welke door het filtreeren wpder gedeeltelyk en door het daarna overhalen ge- hepl verdw'ynt. Ofschoon in het a'gemeen kan "orden aan genomen, dat, wanneer een distillateur gedis tilleerd op de voorgeschreven wyze laat ver snijden en vermengen, daarna filteering en over haling zullen plaats hebben, moeten de amb tenaren niettemin zooveel mogelyk er op letten, dat die bewerkingen ook werkelyk geschieden. Als aanwyzmgen kunnen daarby o. a. dienen de kleur van het gedistilleerd, dat van de filters komt, de kleur van het gedistilleerd aanwezig in den distilleerketel, en de globale verhouding tusschen het versoeden en ver mengde gedistilleerd en den vervaardigden hrandewyn in een gegeven tydvak. Standmonsters caramel worden door het hoofdbestuur verstrekt op aanvraag vao de provinciale inspecteurs. Het besluit is heden in werking getreden. DEN DAAG, 3 Mei 1888. Z. M. de koning heeft hedennamiddag te 5 uur ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het aanbieden der opgave van drie leden tot benoeming van den voorzitter. Z. M. verklaarde zoo spoedig mogelyk tot eeoe benoeming te zullen overgaan. SCU1EDAM, 3 Mei 1888. Onze stadgenoot de beer A. W. M. Odé Jzn. werd heden aan de »Academie voor Beel dende Kunsten" m Den Haag bekroond voor het boetseeren naar het antiek (Silenus met den jongen Bacchus) met den leo prys, zijnde de zilveren ryks-medaille. Bjj de heden door burgemeester en wet houders gehouden aanbesteding voor de leve ring van bouwmaterialen in acht perceelen waren de volgende mschryvingsbiijetten inge leverd: Voor perceel I, 10,000 vlakke waalstraat klinkers, G. B. Versteegh te Nieuwaalge meente Gameren, f 1173. J, Van Lange, firma Van Lange Burgers te Lobitb, f1184.J, De Haas te Rhenen, f 1200.— G. J. Myolieff te Renkum, 11234.— B. Deo Ouden te Opynen f1240.T. Van Holst te Arnhem, f1273.—, terwyl er een inschry vings- biljet, als ongezegeld, ter zyde werd gelegd. Perceel II, 50,000 straatklinkers (drielingen) uit Utrecht of de Maas. N. Brunt Wz. te Barwoutswaarder f9.70; A. Mynlielï Az, Jr. te IJselstem f 10.23; D. J. Van Fiaoken- huyzen te Mootloort f 10.45; Ganoy HeiIkens te Venlo f 10.74; N. Brunt Wz. te Barwouts waarder f 10.95 gebr. Koning te Leiderdorp fll; C. G. L. Koolemans Beynen te Utrecht f11.25; G. Van den Broeke op Rynhoven bij Utrecht f 12.30; alles per 1000. Perceel III, 2500 M'. scherp rivierzand, G. Snoey Az. te Krimpen a/d IJsel 4 62 cént per stère. Perceel IV, 350 Meter Escaussynsch steenen- troittoir-banden, H. J. Bosman te Rotterdam f 2,27 per strekkende meter of f 794 50 H. J. Severyn te 's-Gravenhage 4 f2.40 per meter of f 868. Perceel V, 80,000 keien van Ben-Ahin of porphierkeien van Quenast of Lessmes groot O.I by 0,16 M en 4000 idem groot 0.1 by 0.24 M, E. Janssen te Luik, Ben-Ahin keien voor f 65.per duizend, en 4000 197. per duizend, of te zamen f5588.T. J. Smits Jz. te Dordrecht f71.71 per duizend en 4000 4 f107 per duizend; Kloos en Van Limburgh te Rotterdam 80,000 Quenastkeien voor f5600 en dezelfden voor Quenast Les- sines de geheele party voor f 7568. Perceel VI, gerechtbante Rynsche eiken deelen en Wezelsch eiken ribhout, F. "W, Van der Eist Oo. alhier voor f 1064.en H. L. Giesen te Doesburg, f 1074. Perceel VII, iepen brugstrooken, G. Alberts Lambertsz. Co. te Middelburg f615.54; II. L. Giesen te Doesburg, f728.en F. W. Van der Eist Co. alhier voor f842.en Perceel VIII, gerechtkante koperw'yksche vuren deelen enz., K. Van der Torren Jz. te Waddinxveen f749.en F. W. Van der Eist Co. alhier, voor f861, De perceelen I, II en V werden nog niet toegewezen, daar zij eerst nader moesten onder zocht worden, de overige petceelen werden aan de laagste inschrijvers gegund, en wel perceel 111 aan G. Snoey Az., te Krimpen a/d IJsel, voor f"2 cent per stèreperceel VI aan F. W. Van der Eist Co., alhier, voor f 1064.—perceel VII aan G, Alberts Lam bertsz. Co., te Middelburg, voor f615.54; en perceel VIII aan K. Van der Torren Jz., te WaddinxveeD, voor f749. Te 's-Gravenhage is ovei leden de heer G, H. Uhlenbeck, oud-minister van koloniën (in het 2a mini8terie-Thorbecke), lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In eeoe te Ouderkerk a/d IJsel gehouden vergadering van de liberale kiesvereemging 'Burgerplicht" te Krimpen a/d Lek en om streken werden als vooiloopige candidaten voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda gesteld de heeren mr. J, Forluyn Droogleever te Gouda, J. N. Bastert te 's-Hage, prof. Cort Van der Linden te Groningen, en M, Boogaerdt Bernz. te Krimpen a/d Lek. Op Maandag 7 dezer vurdt eene vergade ring te Lekkerkerk gehouden, ten einde uit dit vieital eene definitieve keuze te doen. De heer J, E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, oud-afgevaardigde voor Utrecht, is door de aoti-revolutionnaire kiesvereemging 'Nederland en Oranje" de. R-k. kiesvereemging 'Recht voor Allen" tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Amersfoort. Van 22 tot eu met 28 April zyn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen81 stoom- en 15 zeilschepen; vertrokken: 84 stoom- en 16 zeilschepen. Met den onderbouw van de spoorbrug over den Boonervhet, te Maassluis, voor de lyn Rot terdamMaassluis is een aanvaog gemaakt. Na de weigering van den minister van binnenlandsche zaken, op het verzoek der Fnesche roaatschappy van landbouw en vee teelt, om de Pasteursche inentingen tegen de varkensziekte te subsidieeren, hebben de vee artsen in Friesland, op aansporing van den veearts K. Bergsma, te Irnsum, besloten het initiatief te nemen, indien hun een krediet door de afdeelingen wordt verleend ter be strijding der kosten, voor bet ontbieden van smetstof en instrumenten. De maatschappij tot bevordering der ge neeskunst zal op 2 en 3 Juli a. s. hare 39a algemeens vergadering houden te Nymegen. De eerste dag is uitsluitend bestemd voor wetenschappelijke voordrachten, o. a. van prof. Halbertsma en prof. Tilanus; op den tweeden dag komen verschillende voorstellen aan de orde, waaronder sommige van ingrypenden aard. De afdeeliog Dordrecht trek) zich eene on langs geuite klacht aan, namelyk dat hier te Jande geene voldoende gelegenheid bestaat om op een bepaald oogenbhk eene ruime hoeveelheid animale vaccine te verkrygeD. Zy stelt daarom voor, de regeermg te ver zoeken, dat deze eeue inrichting in hel leven roepe, waar ten allen tjjde versche animale entstof kosteloos verkrygbaar zal zyn, in hoe veelheid, voldoende voor de inenting van zooveel personen, als door den geneeskundige wordt opgegeven, daar de gebruikelijke toe zending van twee buisjes door de bestaande pares vaccinogèues niet aan de behoefte voldoet. Da afdeeliog Limburg stelt voor, zich te wendeo tut de hooge regeermg, om te verkr jjgenr dat by de wet de gemeenten worden verplicht het slachtvee vóoi en na liet slachten aan eene keuring te onderwerpen dat gemeenten van een bepaald getal inwoners worden ver plicht een gemeenschappelyk slachthuis op te richten, waarin uitsluitend alle soort vaa vee zal wordeu gekeurd en geslacht, en dat het van buiten ingevoerd vleesch, slechts na de keuring te hebben ondergaan, zal mogen worden verkocht of verbruikt. Daardoor, de onderviudiog heelt het in andere landen geleerd, zegt de toelichting van het voorstel, zal de prys van het vleesch met verhoogd, maar de hoedanigheid veel ver beterd worden, en zullen vele epidemiên van vergiftiging door slecht vleesch voorkomen worden. Zyn wy goed ingelicht zegt de Stoompoit, dan zullen Amsterdam en Rotterdam bin- uen weinig tijds door telephoonverbindiogen met elkaar in gemeenschap worden gesteld,. Foor een gespiek van 3 minuten tusschen geabocDeerden van de locale telephoonnetten of tusschenpersoneo, die van publieke spreek cellen gebruik maken, zou een bedrag van 50* cent woiden geheven. De Nederlandsche Bell-telephoonmaat- schapp'y zou, naar men ons verzekert, de tele— phoonlyn tusschen de heide groote koopsteden aanleggen, doch 'bjj de regeermg het voor nemen bestaan die l'yn over te nemen, zoodra de t&lephonie wettelyk geregeld is. Rustig ging de reiziger verder. Aangenaam was zijn weg niet. De sneeuw begon al dichter en dichter te vallen en de wind dreef hem de vlokken in 't gezicht. Geen weg of pad was meer te onderscheiden, te minder nu de avond begon te vallen. Na anderhalf of twee uren wandelens ontdekte da scherpe blik des reizigers nog niets, dat op menschelyke woningen geleek, en hij begon er aan te twijfelen, of hij wel op den rechten weg was. De jonkman behoorde niet tot het geslacht der klein- zieligen, die by eiken tegenspoed den moed laten zinken en hunne goede stemming verliezen, maar de opgedane ervaring was toch weinig geschikt om in een goed humeur te blijven. In den nacht misschien nog uren te mogen ronddwalen in deze sneeuwwoestyn, geplaagd door kou en honger tegelijk, en moe en afgemat, was een alles behalve prettig vooruitzicht. Hij nam eenige minuten rust in eenkreupel- boschje, waar hij ten minste etnige beschutting yond tegen den snijdenden wind, an liep toen weer verder, Na weer een kwartier loopens verbeeldde hij zicb in de verte een licht te zien. Hij stond stil, hield de hand boven de oogen en overtuigde zich, dat hij goed gezien had. Het licht bewoog ook. Hij liep er op toe en begon te roepen»HoIa! hola!" doch de wind dreef het geluid van zijne stem terug. Hij versnelde nu zijne schreden, riep nog eens, en nu scheen zijn geroep gehoord te worden. Het licht hield stand. Na nog een, paar minuten stond onze reiziger voor eene geheel met sneeuw bedekte gestalte, met een lantaarn in de hand. Van het gezicht van den man waren alleen de kleine spitse neus en twee donkere oogen te zien. Al het andere was in een groote, ruige muts gehuld. iHola! vriend,# riep de verdwaalde, 'ben ik hier op den *weg naar Westerkamp I" 'Naar Westerkamp 1" sprak een heesche stem. »Ha, haals gij zoo doorloopt, zult gij Wester kamp wel nooit te zien krijgen I" De jonkman stiet een verwenscbing uit en1 Troeg verder: ïHoe ver is het nest dan nog vanhier?" »Ik stap nogal goed door," was het antwoord, imaar ik stel mij voor, nog drie uren te zullen moeten loopen." »Weet ga ook een dorp of herberg in de nabij heid, waar ik van nacht een onderkomen kan vinden?" 'Zeker, de hcidekroegl" 'Hoe ver is die nog?" 'Een balf uur. Ik moet er voorbij." 'Goed, dan gaan wij samen." De man met de lantaarn schreed zonder te ant woorden verder. Een weinig voorovergebogen en de lantaarn dicht langs den grond houdende, trachtte hij de oneffenheden en sneeuwhoopon te vermijden. De verdwaalde begon weer: »lk heb een slechte reis gehad. Ik huurde bij het spoorwegstation een voertuig, dat mij naar Wes terkamp zou brengen. Het ding ligt een uur or drie van hier gebroken in een gat, het ollondig- paard er naast en de voerman misschien ook, rJs hij ten minste niet even verlegen als bij 't begin is blijven staan bij zijn ellendig gerij, 't Is hier een vervloekte wildernis. Ik dwaal nu al uren rond, zonder weg of steg te kunnen onderscheiden." 'Is dat de schuld van de streek, dat niet elk vreemdeling 'er dadelijk in terecht kan?" ant woordde de oude. Het oord is hter zoo slecLi niet. Als des zomers de heide bloeit en de bijen er hare schatten komen garen, dan vind ik de natuur hier heerlijk. In den winter is het in de bergen ook niet alles. Ik voor mij houd het dan nog met de vlakte." Heel vriendelijk klonk do stem van den nieuwen reisgenoot niet, maar onze jonge vriend liet er zich niet door uit het veld slaan. Hij trachtte het onderhoud voort te zetten, en vroeg nu: »Zijt gij te Westerkamp hekend?" 'Natuurlijk, ik behoor in deze streek thuis, 'Kent gij ook den heer van Westerkamp, mijn heer Van Stetten?" 'Haf hal of ik hem ken!" riep de oude met een schorren lach,1 en voegde er met een vluch- tigen blik op zijn kameraad bij; 'Gaat gij hem bezoeken?" J Wordt vervolgd cl* h. - t V 5- J k"*- ytx Hi 'fv l'f st Kl\ k A I w. -* i§> d. ijn v v l 1** 230»

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 4