'4É *ïfr -w - - -& Gemengde Berichten. Armenzorg. r ge. e 39a gen. voor prof. sedea m da inden t - - -- De directeur-generaal heeft by dienstorder het personeel der maatschappij tot exploitatie vso staatsspoorwegen er aan herinnerd, dat het aan de pachters der buffetten op de stations verboden is, aan hen sterhen drank te verkoo- penen dat het zich mitsdien behoort te onthouden, van de restaurateurs de levering van eterken drank te verlangen of in de restau ratie sterken drank te gebruiken, ook al wordt die door derden aangeboüen. (17. D, ïAlhier heeft zich" (zoo wordt uit Weenen aan de Toss, Ztg. geseind) neen syndicaat gevormd, met de lAngio Bank" aan het hoofd, voor het overnemen der Hollandsche Witte Kruis loten," Uit Leeuwarden zyn gisteravond 40 mau, onder geleide van een officier, naar Beetster- zwaag vertrokken, daar er geen schikking met de werkstakeis in de veenderyen getrof fen is, In het Weerdioger- en Gompascumerveen is de rust hersteldIeder is aan het werk. Ook teValtermond eu Ekloérveeiywaar Maandag jl. veel volk te hoop hep, is men voor vijfzesden tot den verlaten arbeid teruggekeerd. De burge meesters handelen in dezen vry algemeen io zooverre in het voordeei der hooger-loon vragers, dat zij de werkgevers aanmanen om geheel of gedeeltelijk toe te gaven. By eene charge der huzaren te Valtermond is een man de neus gekloofd. Overigens hadden, tot verwondering der aaoschouwers, geen ongelukken plaats. Met dat al zyn de weikzaamheden, ook door den langen winter, vier weken ten achter. Ook te Boornbeigum en Kortehemmen heeft de werkstaking een aanvang genomen.Dinsdag- tnorgen zyn een groot aantal arbeiders getrokken naar Beetsterzwaag eo Gorredyk. Uit Leeuwar den en andere plaatsen is versteiking van politiemacht toegezonden, In het logement xSwart", te Beetsterzwaag, zal eene benoeming plaats hebben van een commissie uit de arbei ders met de werkgevers, om eene overeenkomst te treffen .Ongeregeldheden hadden tot dusverre niet plaats. Te Ooststellingwerf wordt thans druk pro paganda gemaakt door de socialisten. Zaterdag trad een spreker op te Appelscha, terwyl een ander Zondag eene rede hield te Haulerwyk. Men schryft aan het N, v, d. D. uit Londen: >0n7e landgenoot, de heer Theodor Werner, behaalde Maandag io de »St. James' Hall" te Londen een groot succes met zyn concert. Hy is een uitstekend solo-violist 'én doet zyn leermeester (Joachim) alle eer aan, Hy speelde drie concerten van Beethoven, Vieuxtemps en PaganiDi, en zyn spel wordt door de Londen- scbe bladen als om strijd geprezeo. Onder meer wordt van zyn uitvoering van Vieuxtemps' stuk gezegd dat het phenomenal was en her innerde aan Wieniawski in zyn beste dagen." Gelyk men weet, is de heer Werner een Amsterdammer, die zyne muzikale opleiding grootendeels ontving van onzen stadgenoot Frans Coeneo. Te Numansdorp zal ook dit jaar op den 2den Pinksterdag een harddraverij gehouden worden met paardeo, die nog nooit eenen prjjs gewonnen hebben. De Nederlandsche vereeniging van post zegelverzamelaars, te Amsterdam, zal ter ge legenheid van haar 4-jarig bestaan eene tentoonstelling houden va» postzegels, brief kaarten, couverten enz., op Zondag 6 Mei a. 8., van 12—4 uur, in een der lokalen van het jCafé Suisse", aldaar. De vereeniging voor volksvermaken te Groningen beeft besloten in Juni een groot kinderfeest te organiseerenop 2 Augustus, den verjaardag der koningin, volksspelen te doen houden; en 28 Augustus met meer dan gewonen luister te vieren, niet enkel met eene harddraverij en vuurwerk, maar ook met een grooten reclame-optocht, In September een vlieger- of roeiwedstrijd. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan den 14 jarigen Anthonius Theunissen, die op 17 April II. een meisje van 9 jaren met levensgevaar uit de Zuid-Willemsvaart redde, een gratificatie van f 25 toegekend, met be paling, dat die som by de stedelijke spaar- bauk zal worden belegd en met de verschenen interest aan Theunissen zal worden uitbetaald, wanneer hy den ouderdom van 23 jarpn zal hebben bereikt. Dat misbiuik van sterken diank de naaste oorzaak zou zyn van den moordaanslag, door Ferrari op zijne vrouw te Nyroegen gepleegd, blijkt onjuist. Sedert geruimen tijd aan zwaar moedigheid lijdende en voortdurend order geneeskundige behandeling, bedreef hy zijoe daad, volgens deskundige verklaring, in eene vlaag van verstandsverbijstering. In de Gnsselterayteensche-mond is een moordaanslag gepleegd door zekeren Schreuder, kleermaker van beroep. De gewonde, Dopke, wilde een huis, dat lijj van Schreuder io ge bruik had, niet verlaten, ofschoon deze het aan anderen met 1 Mei had verhuurd. Hier uit is twist ontstaan, die zóo hoog liep, dat Schreuder, waarschijnlijk in drift, een geladen pistool nam en daarmede Dopke in den schou der trof. De toestand van den gewonde is rorgelyk.Een geneesheer van Stadskanaal gaf weinig hoop op levensbehoud. De dader is door de gemeente-politie gearresteerd en naar Assen overgebracht. Haskerdykeu, een boerendorp gelegen tus- schen Heerenveen en Akkrum, had verleden week het twijfelachtige genoegen, vereerd te worden met het bezoek van een obekend persoon, die voorgaf in het Heerenlogement te Heerenveen te logeeren en zich fatsoenlijk voordeed. Deze persoon kocht links en rechts koeien en stieren op tegen goede prjjzen, met bepaling dat het gekochte vee op zekeren dag moest worden geleverd by den herbergier Van Diggelenonder Terbaod. Toen de dag der leverantie kwam, was de kooper spoorloos verdwenen, en bleek het dat al zijne bewerin gen van logies enz. leugens waren geweest. Baarde het teleurstelling dat de landbouwers het vee dat ze verkocht rekenden moesten houdenerger was het dat sommigen ook geldelijke schade leden.Zoo had de zoogenaamde kooper onder andere by een landbouwer een stier gekocht en wilde dien dadelijk betalen, als de boer hem van een wissel groot fGOö geld kon teruggeven. Deze nam den wissel in ontvangst, betaalde den koopman den wissel na aftrek van den koopprijs van den stier groot f 240 enstraks bleek dat de wissel waar deloos was en de man voor f360 was opge licht. Men spreekt van nog meer oplichteryen. Naar de Hoogezandsier Courant mededeelt, heeft op de kermis, onlangs te Hoogezand gehouden, de mallemolen den eersten avond f 1000 en den tweeden avond f900 opgebracht. Het blad verwondert zich daarover, na eeD zoo nijpenden winter als we gebad hebben, en m'et het oog op de algemeene klacht over de slechte tydeo. Zekere, Lambrichts, te Meers, gem. Stein (Limburg), Maandag jl. bezig zjjnde in eeo vaartuig korven te laden, had het ongeluk van de loopplank in de Maas te vallen en te verdrinken. Zyn !j]k werd een uur later opgeviseht, De ongelukkige laat vrouw en drie kinderen na. Op 1 Januari 1888 telde Friesland's bevol king 167,736 'mannen, 169,855 vrouweo, totaal 337.591 personen, tegen 166,580 m. en 169,017 vr., totaal 335,597 personen op 1 Januari 1887. Dat een aangeteekende brief op een Neder- landsch postkantoor in het ongereeda geraakt is een hooge zeldzaamheid. Een zoodanig geval schynt zich te Terneuzeu te hebben voorge daan. Althans in de plaatselijke bladen ver zoekt de officier van justitie te Middelburg bericht omtrent den inhoud (2 bankb. ad f 25), van eeu aangeteekenden brief, die op het postkantoor aldaar wordt vermat. Als eerste deel der ïVerzamelirg van Imod- boeken der oude geschiedenis", door de firma Perthes, j Gothn, uit te geven, is dezer dagen verschenen: aBabylomsch-AvyrischeGeschichte 1 Tneil von O. P. Tiele Het werk van don Nederlauüschen geteerde wordt door de Duitsche bladeu met veel woar- deering besproken. Den Haag. De Ilooge Raad heeft gekozen tot deken van den raad van toezicht der orde van advocaten mr. A. M. Van Stipnaan Luïsjius, en tot lid van den raad van toezicht jhr. mr. Y. F. Schuurbeque Boeye Jr. Amsterdam. liet vyfugjarig beslaan van ïNaturn Artis Mngistra" is Dinsdag feestelijk te dezer stede gevierd. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen wappeide de vlag, vooral in de Plantoge zag men vele blijken van deelneming in de gebeurtenis. De leden van de vereeniging endegeooo- digden waren te twaalf uien in de groots zaal van het gebouw vereenigd, waar prof. B. J. Stokvis ais feestredenaar optrad. Zijne welsprekende rede, waarin hij het doel, de werkzaamheden'en de gescbiedeuis van de instelling schetste, werd zeer toegejuicht. Eene feestcantate, waarvan de woorden door prof. Alberdingk Thijm zyn gedicht en waarvoor Daoiel De Lange de muziek schreef, werd zeer verdienstelijk uitgevoerdmet mede werking der dames Holm eD Ribbe en de heeren Messchaert en Stachelhau«eD. De koren bestonden uit de leden der Maatschappij van Toonkunst". Te een uur werd het ethnographisch mu seum plechtig geopend en te zes uren was er een feestmaal aangericht in de groote res tauratie-zaal. Aan het diner werden eene menigte toosten uitgebracht, een ook door den minister van binneolandsche zaken. De directeuren der zoölogische inrichtingen te Parys en Londen brachten mede hulde aan de instelling. Des avonds was de tuin van nArtis" vellicht en werd een concert gegeven door de kapel van het 7e regimed. Ook in den omtrek werd geïllumineerd. Aan den ingang der Kerklaao was een decoratie aangebracht met 1500 normaalkaarsen «net reflectors. Nijmegen Dinsdag is by vrouw Ferrari alhier io het R -k, ziekenhuis door den genees heer dr. Berends de kogel uit den schedel verwjjderd. Daartoe moest een gedeelte van het voorhoofdsbeen worden weggenomen, zoo dat nu de beide kogels uit haar lichaam zyn verwijderd. Haar toestand is bevredigend, doch het gevaar voor haar leven blyft nog groot. Maastricht. De katholieke kiesvereni ging alhier is ontbonden. Door den pastoor deken van St. Servaas, den beer Rutten, werd gisternamiddag, na de godsdienstoefening, eene vergadering van notabelen belegd, ten einde tot de oprichting van eene nieuwe kiesver- eeniging over te gaan. t Te Berlijn baart veel opzien het proces tegen den bankier Raiff, wegens verduistering van hem toe vertrouwde gelden. Voorloopig zijn niet mindor don 160 personen, die benadeeld zijn geworden, als getuigen geroepen, terwijl bovendien nog 46 aanklachten wegens bedrog togen hem aanhan gig zijn. Het bedrag zijner oplichterijen beloopt ongeveer een miliioen mark. Ton huizo van een workman te Beilijn is door de politic beslag gelegd op 40,000 exemplaren van een vlugsclnift tegen koizer Froderik. De werkman en nog drio anderon zijn in hechtenis genomen. Door een noodlottige vergissing eener huisvrouw te llattingen, in Westfalen, the bij bot boeiden van hot middagmaal, in plaats von tarwemeel, rattenkruid, dat in dezelfde kast stond, in liet maal deed, zijn de vrouw zelf, haio vior kinderen en eene oude gieotmoeder vergiftigd. Do groot moeder is reeds overleden. Do ovengon liggen doodziek on zullen waarschijnlijk nictin het leven gehouden kunnen worden. Een Engalsch pachter, Ballor, wonende 40 mijl van Charlestown, vond bij zyn terugkeer til zijn woning (hij was 's nachts van huis geweest) zijn vrouw en 3 kindoren vermoord en 4 mannen bezig zijn huis te plundeien, Ilailer, bijgestaan door zyn vriend Tweed, oveniei de boosdoeners, schoot twee dood en wondde beido andeien. Conaggia, een klein dorpje in Italië, tegen een der bergen gelegen welke zich langs de livieren de Missiaga on Bordirm verheffen, isdenÜGstcn Apiil bijna gelicel verwoest door een vreoselijko lawine en daarop gevolgde neerstorting van stee- nen en zand. Den 3den April boorden du bewo ners dier streken een verscbrikkelijkcn knal, on uit een daarop ingesteld onderzoek bleek, dat zich een lawine had gevormd, welke lang/aam naar omlaag daalde. Den 23sten en 26sten daalde da lawine in de velden van het dot p nf, hen geheel vei woest achter latende, waarop een ontzettende stroom van steenen en zand moor bepaald op het dorp neerkwam en dat grootendeels gohecl ver woestte, Ruim 400 menschcn zyn daardoor van alios beroofd. De Provinciale Stalen hebben aan stonds voor den eersten nood 500 lires tor be schikking der ongelukkigen gesteld. Conaggia behoort onder Lavallo, een landstreek welke uit 10 dorpjes bestaat. Te Kopenhagen ligt do sneeuw twee voet hoog in de straten. Blokken ijs versporren deieede. De Suez-kananl-maatschappij, die roods in 1885 besloten had, bet kanaal te vorbieedon en dieper te doen maken, en tevens dezen waterweg bij nacht te verlichten, zal nu een aanvang maken met het laatste, omdat dit van beido verboterings- middelen de minste kosten na zich sleept en tevens het kanaal duhbel zoo bruikbaar voor de scheep vaart maakt, daar liet dan liet geheele, in plaats van het halve etmaal bevaarbaar is. Daarvoor zal het kanaal voorzien worden van witte stuur- lichten in de rechtlijnige gedeelten en van zooge naamde kanaallichton, rood annderiAfiikaanschen en groen aan den Aziatweben oever, in do boch ten en daar, waar de vaarweg door meren gaat. Deze lichten zullen vvoi den aangebracht op stan daards of op drijvende boeien, in beide gevallen voorzien van een reservoir met samengeperst olie- gas, voldoende voor twee maanden. De schepen, die 's nachts het kanaahviilen doorvaren, moeten van voldoende electrische verlichting zijn voor zien zoo ook de stations. Ook is een stelsel van seinen tusschen de schepen en de stations en tusscben de schepen onderling door de maatschap pij voorgeschreven. In Noorwegen zijn proeven genomen met red dingsgordels van rondierenvel, waaruit gebleken is, dat een met het haar naar buiten opgerold rendiervel van 1.7 Kg. gewicht gedurende 10 dagen denzelfden last in 't water kan dragen als een reddingsgordel van kurk. Het rendiervel heeft echter hierbij het groote voordeel van het lichaam tevens te verwarmen. Te Gothenburg worden eveneens reddingsbooten en sleden van het' materiaal vervaardigd. Een van rendierenhaar geweven hemd van 0,5 F.g. geeft voldoende drijfvermogen om tegen verdrin ken te vrijwaren. H. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimar heeft aan den heer Polis, voorzitter der sociëteit »Momus" te Maastricht, een geschenk doen toe komen voor den feest-bazaar, die ter gelegenheid .1 S1 SM 1U.T-J a «3 v

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 5