1888. Vrijd ij dag 1 yüni. 6998 KENNISGEVING. OUDE VRIENDENT Feuilleton. Twee-en-veert: g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteniandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. V*"7* i* g o u iii Abonnementsprijs per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85 - 2.50. - 0.10. BDBRA.U: 9I1BKÏ, Ei, 18 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eena Courant.f 1 t(b Iedere gewone regel meer- .10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat de Kohieren voor de Belasting op het Per soneel Nis. 12 en 13 en van het Patentrcgt No. 10 dezer Gemeente, over het Dienstjaar 1887/8, door den Heor Provincialen Inspecteur der Directe Belastin gen te Rotterdam, op den 29 Mei 1888 executoir verklaard on op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt ss zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, xvaar hot behoort, don 31 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. Volgens Daily Ohronicle moet het kamp van Osman-Digua (de bevelhebber der aanhangers van den avalschen profeet" in Soudan) vernield ■y\a door een opzettelijk aangestoken brand, en -.ouden 2000 zyoer manschappen daarbij om het leven gekomen zyn. Aan de Daily News wordt uit Rome ge meld dat ook de Iersche geestelijken eerst daags orders van het Vaticaan zullen krijgen, die bestemd zijn om den slechten indruk zooveel mogelijk weg te nemen, dien 's pau sen aanschrijving ten opzichte hunner houding tegenover Engeland gemaakt heeft. Het nadere schreven van het Vaticaan zou dienen om ta kennen te geven dat 's pausen cit ulaire niet atrekt om zich te mengen in de politiek der Ieren. Aan hetzelfde blad wordt uit Athene geseind dat de hartelijke ontvangst, die de sultan te Konstantioopel bereid heeft aan de koningin van Griekenland op hare reis naar Odessa, in de diplomatieke kringen beschouwd wordt als een bewys dat de betrekkingen tusschen de beide landen weder vriendschappelijk zjjo. De Grieksche regeering gelooft dat haar consul te Monastic er goed zal ontvangen worden. Volgens dépêches van Jersey tracht Frank rijk de rotsgreep van Minquier, tusschen Jersey en Vretagne, in te )jj ven, ofschoon deze groep, waar de visschers van Jersey hutten hebben, altijd beschouwd werd als te behooren tot Britsch Jersey. Vanwege Frankrijk is de drie kleur op het voornaamste eiland dier groep ge- heschen. DUITSCHLAND. Het resultaat van prof, Virchow's onderzoek naar "s keizers keel most tamelijk gunstig zjjn geweest, De keelklieren werden volkomen ge zond bevonden en de monding van den slok darm is onaangetast. Keizer Friedrich beeft het protectoraat over de Pruisische Gustaaf-Adolf-Vereemging aan vaard. Thans wordt uit Wiesbaden geschreven, dat de scheiding tusschen vorst Milan van Servië en koningin Nathalie een besliste zaak is. De vorstin zal zich voor eenige jaren althans in een prachtige villa aldaar vestigen en er een kleine hofhouding inrichten. De 12-jarige kioonprins blijft voorloopig by haar. F R A N K R IJ K. De anarchist Luca3, die Zondag jl. eenige revolverschoten gelost heeft op de mani- festeerenden op Père Lachaise, is Dinsdag gevat ten huize van een socialist. Aan het ministerie van marine worden maatregelen genomen tot bet doen van mo bilisatie-proeven met de vloot. Zij zullen voor al betreffen de reserve-schepen, die in de opleg-havens aanwezig zijn en daardoor slechts weinig bemanning hebben. ITALIË. Da paus zal 5 Juni een consistorie houden, maar er zullen geen nieuwe kardinalen worden benoemd. In de Kamer heeft Nicotera eene motie voorSesteld, luidende: »de Kamer, overtuigd van de noodzakelijkheid van het versterken der kusteD, noodigt de regeering uit, de daar voor vereischte maatregelen voor testellen." Deze motie is met byna algemeene stem men aangenomen. Te Palermo zal de gedenkdag van Garibal di's intocht met veel luister gevierd worden. ZUID-AFRIK A. Naar aanleiding der herkiezing van den heer S. J. P. ICruger tot staatspresident der Trans- vaalsche republiek zegt de Volksstem: "De heer Kruger is herkozen met vier vijfden der stemmen. Er is iets hartsverhefferids io. Wat was de republiek acht jaren geleden Een wingewest van Engeland 1 Tot dien lagen rang waren wy afgedaald. "Voor allen die van 1876 tot 1881 hier werkzaam waren, moet de herinnering van die moeilyke dagen, toen tot zelfs de hoop van herstel uu*,ebiuscht was, onvergetelijk blyven. Met wat angstige zorgen trokken wy, bijna ten einde raad, naar Paar- denkraal op: In eene soort van koortsachtige spanning leefden wy door overstelpende ge beurtenissen van 8 December 1880 tot 23 Maart 1881. Het lyden was geleden. De heer Kruger genoot en verdiende de eer om, onder meerderen, de eerate te zijn. Toen nu na den vrede men weder denken kon aan de herstelling van den geregelden staat van zaken, was een der voornaamste maatregelen de opheffing van het tydelijk aangestelde driemanschap. De regeeringsvorm was in strjjd met het verleden der republiek, en gaf zeef vele bezwaren. Een der voornaamste was wel de verdeelde verantwoordelijkheid. De heer P. Joubert maakte zich zei ven tot zegsman van dit gevoelen, en het zal zekerlyk altyd eene der beste herinneringen voor hem blyven, dat hij den Volksraad schriftelijk aanspoorde tot het grondwettig voorschrift wat den staats president betreft terug te keeren. Hy zelf weeS in dien brief den heer Kruger als den wen- schelyken president aan. In Mei 1883 aan vaardde deze den hem toevertrouwden zetel, en hy staat nu gereed om voor de tweede maal een loopbaan van vyf jaren, het hoofd van den slaat te wezen, te beginnen. Ontwij felbaar geniet hy van de zjjde des volks een zeer groot vertrouwen. Byna onbegrensd ie zjjne populariteit. Groot daarom ook zijne macht tea goede. Wat anderen niet vermogen kan by. De afgeloopen vyf jaar hebben zich door veel goeds gekon merk t<(iVooreerst zagen wy de blyvende verbetering van het rechtswezen door de handhaving en uitbreiding van het hoog gerechtshof. Wy spreken niet te sterk als w|j zeggen dat het hof nu ieders vertrouwen ver dient en een steun is van het land. Ook is het personeel van ambtenaren aanmerkelijk uitgebreid, een waarborg voor de toekomst van bene behoorlijke administratie. De grond slagen van een degelyk artillerie-korps en be reden politie-macht zyn gelegd. Ook is de groote quaestie van de naturellen-locaties aangepakt, en althans aanvankelijk niet al te slecht gere geld. Het postverkeer is verbeterd, de nieuwste 9. ■•Omstreeks den middag keerde Stelten terug. Aan tafel was hij opgewekter, dan hij sedert lang geweest was, want hij had het goed gekocht ,en wel tegen aanmerkelijk lager prijs, dan hij er -voor had willen bieden. Hij sprak er echter met rgeen enkel woord over en Frida wachtte zich wei j,hera er naar te vragen. "Waartoe zou het ook noo- «dig geweest zijn 1 Zijne oogen zeiden haar genoeg. i Na het eten verliet zij het vertrek om zich on- -gestoord in gedachten met haren vader te kunnen tezighouden. Stetten bleef roet zijn vriend achter. Hij had .deu bediende last gegeven nog een flesch wijn te brengen. 1. »Gij hebt het goed gekocht V' vroeg Grill. t" ïNatuurlijk," antwoordde Stetten. »Ik zou het tegen eiken prijs gekocht hebben» Was niet noodig hoog te gaan. Niemand bad den moed om te bieden. Ha ha 1 Nu is mijne bezitting de uitgebreidste in den gehaeien omtrek. Doch nu moeten de handen uit de mouwen. Het adellijk goed is geheel verwaarloosd. De velden zijn schraal en uitgemergeid. Het geld, dat er in had behooren te worden gestoken, is door mijnheer den officier in de residentie verteerd. Ik denk geene kosten te sparen en hoop binnen enkele jaren ook hier hetere oogsten binnen te halen, dan het goed ooit opgeleverd heeft." »Eti de oude heer, uw schoonvader t Stetten wierp een schuwen, wantrouwenden blik op zijn vriend. »Waarom vraagt gij dit Y' »Wel, die vraag ligt zoo voor de hand," her nam Grill, met het onverschilligste gelaat. »Moet hij op het goed blijven?" - Dat weet ik niet," antwoorddeStetten.'tWas duidelijk, dat hij over dit onderwerp liefst niet sprak, rik zou hem niet willen verjagen, maar de oude beer meent, datjbet niet met zijne eer strookt om er te blijven, 'tls een soort bede- laarstro ts. 'tZal hem, die zijn geheele leven ge woon is te rijden, niet bevallen, nu te voet te moeten gaan. Hij mag zich mijnenthalve een hou ten paard aanschaffen, daarop gaan zitten en zich dan verbeelden dat hij rijdt. De man is half kindsch. Ila ha I" Hij stond op cm hst gesprek af te breken. Op het goed van den heer Van Graberg werd niet gelachen. Allen hadden lang voorzien, dat het zoo ver moest komen, en toch, nu de slag gevallen was, hadden allen hunne bezinning ver loren. De werklieden begrepen „natuurlijk zeer goed dat zij hunne beste dagen onder den ouden, zwakken en nalatigen landheer gehad hadden. Stet ten wist van geen nalatigheid. Hij eischtevan ieder een inspanning en plichtsbetrachting met onverbid delijke gestrengheid. Allen vreesden hem; doch deze vrees was overdreven. Men kon toch weten, dat al wie zijn plicht deed, van hem niets kwaads te wachten had. Lore zat alleen in de groote woonkamer. Haar hart was vol bekommering, want haar blik reik te verder dan die van haar vader, en zij zag voor dezen treurige lagen tegemoet. Zijn eigenzin nigheid zou alle goede verstandhouding met Stetten, van wiens genade men thans afhing, onmogelijk maken. Buiten in het park zag zij hier en daar een groepje bedienden staan praten. Niemand dacht aan zijn werk; ieder hield zich bezig met zijne toekomst. Daar zag zij den heer Boden dan hof op komen. Een gevool van blijde verrassing drong zich aan hnar op, toen zij zijne liooge, slanke gestalte gewaar werd. 't Was haar, of zij thans minder verlaten was. Zij wist toch, welk eena eerlijke, oprechte vriendschap deze man hare familie toedroeg. Kon hij ook al geen hulp schaf fen, hij zou toch raad kunnen geven en troos ten. Boden trad binnen. Hij stak het meisje vertrouwelijk de hand toe en sprak: sik heb reeds vernomen, mejuffrouw, dat uw vader niet thuis iB. Dat spijt mij. Ik zou reedf gisteren gekomen zijn, maar ben daarin ver hinderd." sik verwacht mijn vader spoedig terug," gaf Lore ten antwoord. »Hij is al vroeg vertrolcf llr

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1