Kertnism. Per Telegraaf. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Re eh.tzaken. Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. •iticbten" te Zetten f500, aan de sHopelaraëls" te Amsterdam f 500, aan bet seminarie Depok te idem f500, aan de Utrechtsche zendings- vereeniging f2500. Alle vry van rechten der successie. In het noorden van Schotland is bet in de nfgeloopen week buitengewoon koud geweest. Zaterdag en Zondag jl. heeftdaar een sneeuwstorm gswoed zooais in de maand Juni nog bijna nooit is waargenomen. Te Strathspey sneeuwde het vier en twintig uren aaneen zonder ophouden. In Deeside, Banffshire, Iverness-shire en Ross-shire zijn hooge heuvels geheel met sneeuw bedekt, sBen Lomond en de naburige bergen", zegt een telegram, sziin geheel in sneeuw gehuld." Do Engelsche bladen doelen mede dat volgens het rapport van den zendeling Brick, te Peace- Rive, in het noord-westelijk deel van Canada, hongersnood hoerscht. Wanneer de Canadeesche regeering geen hulp verleent, zal weldra het Indiaansche ras aldaar geheel uitgestorven zijn. De hongersnood is zóo ernstig, dat in den winter de tooncclen van kannibalisme niet zeld'.aam zijn. De zendeling verhaalt bet voorval van een vrouw, dio den hongerdood gestorven is en wier lijk door de Indianen is verslonden. Te Orchies, in Frankrijk, is een meisje van 19 jaar, Angelie Vincent genaamd, ter aarde besteld. Zij had haar embonpoint willen verminderen en voortdurend azijn gedronken. Toon zij stierf, was zij zoo mager als een ge raamte. De ouders waren volkomen onbekend met den langzaucn dood, dien het meisje zich voorbereidde. Volgens een Duilsch philoloog winnen het de Walen in Belgie langzamerhand van de Vlamin» gen. In 1846 was het aantal dezer 59Vs pCt., thans is het slechts 57 V,0 pCt. Sedert 1846 ver loren de Vlamingen 5 gemeenten, en wonnen zij er 3. Aan de Allg.'Brauer- und Uopfenseilung is het volgende ontleend: De gebruikte kurken van flesschen worden, zooals bekend is, slechts voor een deel nog eens gebruikt en voor het meorendee! eenvoudig weg geworpen. Men moet ze echter zorgvuldig bijeen zamelen, ook al zijn ze nog zoo beschadigd, daar ze gemalen on als kurkafval voor de fabricage tan linoleum dienen. Wanneer allo oude kurken bijeengegaard an voor genoemd doel bestemd werden, zouden velo ai men geholpen kunnen worden. Een nieuw veld voorvveldadigheids-verce- nigingen, die daaardoor zeker veel meer geld bijeen zouden kunnen brengen, dan door het verzamelen van sigarenpuntjes en dergelijken. Huisvrouw De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika, via Amster dam, bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op den 9en Juni a. s„ des morgens te 5.40 uur. De wijze van verzending behoort op hetadres vermeid te worden. DEN HAAG, 6 Juni. Benoemd tot burgemeester van 's-Gravenzande de heer P. R. Dingemans Van de Easteelen. i In Engeland werden in 1887 uit het buiten land aangevoerd2043 ladingen vee, bestaande uit 296,079 rundeien, 978,834 schapen en 21,976 varkens. Uit Nederland kwamon 902 la dingen met 39,685 runderen, 507,073 schapen en 20,958 varkens, totaal 567.746 beesten, tegen 517,442 in 1886. Bij hot vervoer van vee uit Canada en do Vereenigdc Staten naar Engeland moesten in 1887 in het geheel 4105 beesten over boord geworpen worden, 325 beesten waaren bij aankomst dood en 117 zóo gewond, dat zij on middellijk moesten worden afgemaakt. Naar aanleiding cenor missive van den minis ter van binnenlandsche zaken, afdeeling onder wijs, verschillende opgaven verzoekende betrekke lijk het lager onderwijs over 1887, hebben Ged, Staten van Zuid-Holland burgemeester en wet houders der gemeenten in deze provincie uitge- noodigd om, uiterlijk vóór den 9en Juni a. s., de volgende opgaven to verstrekken lo. of eene regeling bestaat omtrent de toe lating van kinderen uit eene auderc gemeente op de scholen der hunne en, zoo ja, met welke gemeente of gemeenten, met duidelijke vermel ding of die regeling in 1887 is ingevoerd dan wel reeds vroeger bestond, cn of daarvan in 1887 is gebruik gemaakt; 2o. of op 31 Dec. 18S7 in het geheel geen schoolgeld voor do openbaro lagere school werd geheven 3o. of ter opleiding van onderwijzers voor zieningen zijn getroffen, met vermelding der wijze waarop dit is geschied 4o. of er in den loop van 1887 schoollokalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in n godsdienst en, zoo ja, hoevele; 5o. van het getal gevallen, waarin artikel 29, le, 2e en 3e lid, en artikel 30, le lid zijn toe gepast 6o. of, ter nadere verzekering van het plaat selijke schooltoezicht, eene commissie in 1887 is ingesteld, dan wel reeds vóórdat jaar bestond lo. of artikel 79, alinea 2 der wet is toegepast; 8o. of gevolg is gegeven aan liet bepaalds bij artikel 82, alinea 1, der wet, met opgave of zulks is geschied bij afzonderlijke verordening, dan wel of de verbods-bepalingen een onderdeel ecner verordening, bij voorbeeld politie-verordening, uitmaken 9o, of govolg is gegeven aan het bepaalde bij artikel 82, alinea 2 en 3, der wet en, zoo ja, wat ten deze is verricht lOo. van het getal der openbare onderwijzers, andere ambten of bedieningen bekieedende hieronder wordt bet geven van onderwijs bij rijksnormaallessen niet begrepen lio. of onderwijzors een aandeelen, zoo ja, hoeveel in de schoolgelden hebben genoten boven de in artikel 26 der wet bedoelde vaste jaarwedde. In de helft dezer maand zal, gelijk wij reeds mededeelden, de hoogeschoo! van Bologna haar achthonderdjarig bestaan vieren. Bij die gelegen heid zullen 81 universiteiten uit alle ooiden der wereld daar worden vertegenwoordigd door 160 geleerden, meerendeels hoogleeraren. Uit Neder land zullen vier professoren, namens de vier hoogescholen worden afgevaardigd. De feesten duren van 10 tot '14 Juni. Aan het R.-k. parochiaal kerkbestuur te Huissen is door wijlen den heer U, R. J. Cremer oen legaat besproken onder den last van vruchtgebruik, groot f30.000, tot oprichting van eon gesticht tot verpleging van onbemiddelde on ongehuwde mannen en weduwnaars van den R.-k. godsdienst. Blijkens het jaarverslag der weesinrichting te Neerbosch is deze stichting over het jaar 1887 weder belangrijk uitgebreid, en door aankoop ran twee hectaren grond. Om echter een geschikt terrein te vinden voor het bouwen van een nieuw weeshuis, waarvan liet plan reeds bet voorgaande jaar was ontworpen, was het noodig dot de in richting eigenares werd vnn een bosch,voor zoover dit aan de noordzijde van de inrichting was gelegen. Door do hulp van een weezonYiiend, die hier voor f10,000 schonk, werd men in staat gesteld, 2 hectaren boschgrond aan te koopen, en daaren boven nog 4 hectaren puik bouwland, dat aan de zuidzijde het terw-in der inrichting begrensde. Toen men in het bezit was van dit bosch, werd het hout er uitgekapt en het geheele bosch uit geroeid. In de maand Februari van dat jaar is men begonnen op die plaats met het bouwen van het nieuwe weeshuis, welke inrichting thans na genoeg geheel is voltooid. Dit gebouw is het grootste van alle weeshuizen die tot heden al daar zijn gebouwd, en bevat o. a. zes schoollo kalen en vier slaapzalen, en biedt ruimte aan om 200 weozen ter verpleging op te nemen. Bovendien is een nieuw rioolstelsel aangelegd voor de afvoering van bot water bij de weeshuizen dat nu op 200 meter afstand in eene sloot stroomt en verder kan wegvloeien. Alle slooten bij de weeshuizen zijn thans gedempt, hetgeen van groot belang is voor de gezondheid dor bowoners. De inkomsten aan giften en legaten bedroegen dit jaar f 123,332.71. Hot saldo der drukkerij en binderij was 17,360,75Vsi door aankoop van materialen is van dat bedrag besteed f7900.81, zoodat in de kas der inrichting nog de aanzien lijke som van f9459 92l/s is gestort geworden. In de gisteren gehouden zitting van de arrond.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht: Twee jongons van 14 en '13 jaar, wonende te Schiedam, dio op 29 April van een hun niet toe- behoorend weiland graszoden wegnamen, ten einde hun tuintje mooi te maken. Deze zaak zou niet vervolgd zijn, ware het niet dat de huurder van het weiland verklaarde zoo'n kolossalen last van een aantal jongens te hebben, dio zich aan stellen of het hun eigendom is. Ook werd nog ter zitting verklaard dat deze knapen moer kleine diefstallen gepleegd hadden. Eisch voor den ln bekl. P. W. H. f3 boete en voor den 2n bekl, F. G. II. i 1 boote. J. C. M., oud 16 jaar, wonende te Overschie, welke nog nimmer het ouderlijk huis verlaten had, werd in de maand April door hare moeder als dienstbode verhuurd aan koopman v. Dam. Nauwelijks echter was moedor weg, of liet meisje bleef, niettegenstaande de goedo behandeling van de menschen, ontioostbaar en, daar men met een huilende dienstbode niet gebaat is, wen! haar de raad gegeven dan maar liever naar huis te gaan. Zoo gezegd, zoo gedaan, liet meisje keert huis waarts en discht bij haar moeder een geheel ander verhaal op, dat zij weggezonden is, omdat men een andere welke reeds aangenomen was, liever had. De moeder wordt hierover boos en stelt nu met de dochter en eene vriendin een smaadbrief op aan de echtelieden v. Dam, waarin zeer leelijke uitdrukkingen voorkwamen. Zij stond thans met hare dochter biervoor terecht. De eisch luidde voor iedere beklaagde f 10 boete. Twee agenten van politic, welke in den nacht van 2 Mei te Vlaardingen surveilleerden, namen waar dat zekere A. J. v. G. in beschonken toe stand zijn vrouw mishandelde, stompte en sloeg, daarbij tevens zijn schoonmoeder met den dood bedreigende. Het gevolg van dit nachtelijk tafe reeltje was dat de vrouwen uit het huis liepen, gevolgd door den man, die toen door de politie in het belang der goedo orde in arrest genomen on onder veel verzot naar de wacht overgebracht werd. De beklaagde, welke niet ter zitting tegen woordig was, had zich dienvolgens heden te ver antwoorden. Het Openbaar Ministerie eischto voor de drie bovenstaande feiten zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak over acht dagen. Door de rechtbank te Dordrecht is rechtsingang verleend wegens verduistering van gelden tegen een persoon te Oud-Beierland, die belast was mot het incassecren van wissels in de Hoekschewanrd en verdacht wordt, van de ontvangen geldon een aanzienlijk bedrag verduisterd te hebben. Al de visschers te Pernis, die op de sloepen geen vaart konden krijgen, hebben zich te Vlaar- dingen voor de baring', issclierij aangemonsterd. Dezen zomer zal dus niemand zonder vaait zijn. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd248. zalmen, die de groote voor i 1.en de kleine voor 95 ct. per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 5 steuren. GORINCIIEM. De vorige week zijn ter vischmarkt aangevoerd en afgeslagen53 zalmen, wegende te zamen 954 halve kilo, f0.85-—1.25 196 stuks elften, f0.75 1,25; 5830 stuks vinten, f 0.04 Vs 0.O7, WOUDRICllEM. In het visehwater dozer gemeente zijn de vorige week gevangen en aan den afslag alhier verkocht21 zalmen tegen f 0.92 a 1,27 per i/s kg,, 46 elften togen f 0.60 a 1.17, 1024 vinten tegen 6i/3 a 11 ct. per stuk. AMMERSTOL. Do vorige weck werden aan de markt alhier aangevoerd en verkocht: 164 zalmen, wegende van 7 tot 33 halve kilo; prijs f 0.90 tot f 1,25 por Va kilo 359 elften, prijs f0.40 tot f 1.10 per stuk. m-j-mu-ji" i— Ned. Herv. Kerk. Beroepen; te Oostorzee en Echten ds. II. Meulenbelt, te Houten te Diever ds. J. Van Giffen, te Blankenhamte Weosp ds. N. "YVarmolts Jr., te Setbierumte Heemskerk ds. E. J. Van do Roemer Nz., te Schellinkhout; te Dreischor ds. D. Th. Uden Masmnn Hzn., te Bakkcveen. Aangenomen: het beroep naar Bnrneveld door ds. J. Doorenbos, te Oosterbiorum. Aangenomen: de toezegging van beroep naar Linschoten door don heer P. Snoep, eand. te Goes. Bedankt: voor het beroep naar Giesen- Nieuwkerk door ds. J. M. S. Baljon, te Neder- hemertnaar Klevenskeiko door den cand. C. W. A. Nonhebeinaar Rilland door den heer A. Van der Hoeven, cand. te Rotterdam naar llaskerdijkon door ds. R. Jaarsma, te Balk naar Elspeot door ds. J. W. II. Kalkman, te Monster; naar Oudelando door den heer P. Snoep, cand. te Goes: naar Overschio door ds. S. Dijkstra, te Hilversum; naarllellouw door ds. J. A. P. Ris Lambers, te Barneveld. De heer K. F. Ternooy Apèl, predikant bij de herv. gemeente te Amsterdam, is door een longontsteking aangetast cn verkeert dienten gevolge in .een zeer zot-gelijken toestand. liet Nedcrlandsch Zenddelinggenootschap zal' zijne 95o jaarvergadering aanvangen op 17 Juli e. k., in het keikgebouw der Doopsgezinde ge- gemeente te Rotterdam, onder presidium van ds. W. F. K. Klinkenberg, van Leeuwarden. De algemeenc vergadering wordt gehouden op Woens dag 18 Juli, des avonds ten 7 ure, in do Groote kerk der hervormde gemeente aldaar. In deze vergadering zullen de kweekelingen J. Wijngaar den en A. Hulstra tot den evangeliedienst wor den afgevaardigd, en zal als redenaar optreden ds. R. H. Drijbor, van Brielle. Behalve de gewone werkzaamheden stelt het hoofdbestuur do volgende punten ter bespreking voor: a. Öp welke gronden wordt bet noodig geacht, dat het Nederlaiidsch Zend.-.Genootschap bepaal delijk zijne aandacht wijde aan de uitbreiding der zending in Oost-Java? Inleider de zendeling J. Kreemer. b. Wat moet de gedragslijn zijn der protes- tantsche zending tegen tegenover de Roomsch- katboiieke in Nederlandsch Oost-Indie? Inleider dr. W, Francken, van Rotterdam. c. Overzicht van het buitenlandsch zendings werk. Inleider ds. W. F, K. Klinkenberg, van Leeuwarden. Chr. Ger, Kerk. Op bijna 77-jarigon leeftijd is Zaterdagavond te Kampen, na een ongesteldheid van eenigo weken, de lieer professor A. Brummclkamp over leden, in 1835 te liattem afgezet als predikant bij de hervoimde gemeente. Yan de oprichting

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3