Vrijdag 8 Juni. N°. 7003. Feuilleton. OUDE VRIENDEN. A", 1888. Twee-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag UITGEVER: J. ODÉ. BVBBAVt MARKT, B124. Buitenlandsche Berichten.'. Binnenlandsche Berichten. GDURA iEONNEMKNTSPRiispar kwartaal franco per post, door het goheele Rijk Afzonderlijke «emmers 1.85 - 2.50. - 0.10. Advertbutikpriis: san 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantHOt Iedere gewone regel meer.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜITSCHLAND. Da keiter heeft gisteren een vrij goeden nacht gehad. Hij gevoelt zich frisch en is ten dO nra opgstaan. Het bulletin van gisteren luidt: »Na zyn overtocht naar Potsdam heeft da keizer zich ioniga dagen eeoigszins aangedaan gevoeld, maar is thans vrij wel. Toestand en krachten zyn bevredigend." De ministerieele crisis in Pruisen schynt verdaagd. In elk geval zal vooreerst noch de wet betreffende de verlenging van het man daat der Kamer afgekondigd, noch een schrij ven des konings aan den minister v. Puttkamer openbaar gemaakt worden. Een lezing volgens welke op dien grondslag tusschen den koning en den rijkskanselier eene schikking heeft plaats gevonden, waarbij verder vastgesteld is dat v, Puttkamer binnen eenigen tyd zal aftreden, klinkt op zich zelf niet onwaar- schyolyk, doch aan de juistheid daarvan wordt nog veel getwyfeld. De uitvoering van Tiümpelooann's «Luther- Festspiel" had gisteravond in het Victoria- theater plaats, nadat het eerste bedrijf, waarin het tooneel tusschen Luther en Tetzel ge schrapt was, door Wildenbruch geheel om gewerkt was. De schouwburg was vol. De voorstelling werd bijgewoond door vele leiders der orthodoxe partijen. Het stuk werd met stormachtigen by val begroet. By de plaats in de proloog waar gezinspeeld wordt op het verbod der politie, barstten toejuichingen uit die eene miuuut aanhielden. Na Luther's rede te Worms en na zjjne woorden in het laatste bedrijf, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de Hohenzollernsche vorst zich afwende van den paus, volgde een langdurig uitbundig gejubel. Triimpelmanu betuigde uit da loge waarin bij zat zjjn dank. Toen de voorstelling geëindigd was, zoog het geheels publiek het koraal«Eea vaste burcht", enz. De studenten speelden zeer goed. ENGELAND. Naar de Tmet verneemt, dreigt Rusland in zyn jongste nota aan de Porte met eene bezetting van Trebizonde of van eenige andere plaats, in geval Turkije nog verder met de betaling der nog aan Rusland verschuldigde oorlogsschatting ten achter blyit. F R A N K R IJ K. De keizer en keizerin van Brazilië zyn te Aix-les-Bains (Savoye) aangekomen. De toe stand des keizers is in den laatsteo tijd ver beterd. ITALIË. De consul van Italië te Zanzibar heeft de Itaiiaansche vlag doen nederhalen en de" vriendschapsbetrekkingen met den sultan af gebroken. Er wordt een Italiaansch oorlogs schip verwacht. De aanleiding tot deze breuk is niet bekend. Ce bladen maken eene depêche uit Zanzibar bekend, waarin het volgende gemeld wordt: Men verzekert dat de tegenwoordige sultan weigert de overeenkomst goed te keuren, die door zyn voorganger met Italië gesloten is betreffende den afstand van eenige gedeelten van zyn grondgebied. Men gelooft dat deze zaak in der minne geschikt zal kunnen worden, daar ook Engeland en Duitschlaod door hunne positie aldaar belang hebben by het behoud van den vrede. AMERIKA. De democratische Conventie te St. Louis heeft bij acclamatie den heer Cleveland, den tegenwoordigen president der Unie, tot can- didaat der party voor het presidentschap ge proclameerd. ZUID-AFRIK 1. Met groote plechtigheid heeft de herkozen president der Traosvaalsche republiek, de heer Paul Krüger, in Pretoria zyn ambt weer aanvaard. De Volksraad hield zyn vergadering in de open lucht. Vóór het gebouw was een tribune opgeslagen, van waar de sprekers het woord voprden. De president, door een eere- wacht en het militaire muziekkorps afgehaald, reed onderden voor hem opgerichten eereboog Daar de tribune, waar hy door de talryke menigte belangstellenden met luid gejuich werd ontvangen. President Kiüger legde toen den eed af en hield een toespraak, waarna verschillende ambtenaren adressen van geluk- wenschÏDg voorlazen, 'a Avonds was er een scherp^chuttersfeeat, vuurwerk en dergelyke feestelijkheden. Een telegram uit Durban meldt dat Dini- zul a Ustbepu heeft aangevallen en verslagen en later met de Britsche ruiters heeft ge vochten, waarvan er twee gedood werden. Uit Pieter-Maritzburg worden versterkingen gezonden. SCHIEDAM, 7 Jnni 1888. De koning heeft de geloofsbrieven ontvangen van sir Horace Rumbold als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de koningin van Groot-Brittanniè en Ierland, by Hoogstdeszelfs bof. Voor de betrekking van gouverneur van Suriname moeten het meest in aanmerking komen jhr. mr, T. A. J. Van Asch van Wyck, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman en df. T. C. L. Wynmalen. (Pad.) Hedennamiddag te halfeen hebben eenige baldadige jongens eene hoeveelheid stroo in brand gestoken, die tegen de houten loods van den touwslager Mak, in de Kleine Baan alhier, lag, waardoor het vuur zich aan die loods eo vervolgens aan den daarin geborgen hennep heeft medegedeeld, waaraan aanmerkelijke schade is toegebracht. Het vuur is onder da leidiog van de oDderbrandmeesters Bouwer en Pistoor met emmers water gebluscht. Dat de heer Beelaerts van Blokland (voor zitter der Tweede Kamer en referendaris van ustitie) het minister-residentschap van den Transvaal niet loslaat, moet alleen daaraan worden toegeschreven, dat de Transvaal hem zelf Diet loslaat; terwyl hg met hart en ziel verknocht aan het Traosvaalsche volk, per» sooniyk bevriend met de voornaamste personen in den Transvaal, met liefde zyn tyd, zyn groote werkkracht eo zyn daaraao evenredigs bekwaamheden belangeloos veil heeft voor da bevordering van de belangen van den Transvaal en het versterken van den baad tusschen Nederland en Zuid-Afrika. (AT, v. 2?,) Men schry ft uit Amsterdam aan de W. B 01. i Het evenement in den uitslag der verkie zing van drie leden voor den gemeenteraad is niet, dat de heer Gerritsen met 4027 stem men gekozen is, manr dat ón de party vatf dr. Kuyper èo de katholieken achter het net visschen. Een schamper loon voor eeoe zoo groote abnegatie van eigen beginsel als deze partijen hebben aan den dag gelegd I Dat da li. «Ban zult ge uwen schoonvader hier ook wel niet meer zien," merkte Grill lachend op. »Hij heeft hier ook niets te maken," viel Sletten uit. «Wat heb ik te maken met de dwaas heden van een oud man. Die hebben hem ten gronde gericht. Altijd door heeft hij geklaagd Alver mislukte oogsten. De verkwistingen van zijn zoon lieten niet toe, dat het goed naar hehooren bearbeid werd." «En gingen u die klachten ter harte vroeg Grill. Stelten keek zijnen vriend van tor zijde aan. «Wat bedoelt gij mot die vraag?" riep hij. «Maar Kurt, wilt gij mij dan nooit begrijpen Of meent gij dat ik u nog niet begrijp hernam Grill. «Juist de slechto behandeling van dit schoone landgoed is de oorzaak geweest, dat gij er nu meester van zijt. Geheel Westerkamp heeft zulk land niet, als het maar eerst in goe den staat gebracht is, en gij zijt thans een ko ning te rijk. Gij schijnt te meenen, dat ik u uwen rijkdom misgun. Goddank, daar ben ik overheen. Dat heb ik in Amerika wel afge leerd. Elk voor zich, is daar de leus. Daar is het leven een groote strijd, een wedstrijd om snel tot het doel te geraken, en dat doel is: bezit, rijkdom, macht, eer. Treedt er ons iemand in den weg, dan staan ons twee wogen open heeft men de kracht daartoe, dan springt men hem over het hoofd, en anders schuift men hem door list op zij. Men moet zijne baan naar het doel toch vrijhouden. Komt de stumper daarbij te vallen, geen nood, men gaat door. Die zich om hem ophoudt, verliest den prijs, en waarom loopt hij niet meel Neen, geen medelijden,geen genade voor de dwaasheden van anderen Stelten had gezwegen en met een tevreden lach toegeluisterd, 't Scheen of Grill in woorden gebracht had, wat er in hem omging. «Vertel dat ook eens aan mijue vrouw, met wie gij u toch zoo gaarne onderhoudt," sprak hij. »Zeg het haar, al is het op wat minder straffen toon. Recht gaat boven al. Dat schijnt niemand hier in te zien. Ilier haten de inenschen mij, omdat ik verstandiger ben dan zij. Toch wagen zij het niet, mij in den weg te treden, want zij weten wie de sterkste is. Ik veracht hen, die tegen mij zijn. Ik sta boven alien 1" Hij brak haastig het gesprek af en ijlde weg. Grill staarde hem na. Had, dacht hij, Sletten verdenking opgevat? Hij sprak van herhaalde gesprekken met zijne vrouw. Doch dat zou wel niet zoo zijn, want Sletten gaf niets om zijne vrouw. Hij kende slechts éene liefde, die voor zijne bezittingen en de uitbreiding er van. Eon bittore glimlach kwam op zijn gelaat. Sletten scheen in de woorden van zijn vriend eene bevestiging te zien van zijr.e eigene levens beschouwing. Ook hij verschoonde niets en nie mand, dje hem in den weg trad. Op het nieuwe landgoed scheen hij elke herinnering aan de vroegere eigenaars te willen uitwissclien. Ar beiders, die door den heer Van Graberg jaren lang aan het werk waren gehouden, werden door hem zonder moderatie ontslagen. Juist hun vroegere manier van werken maakte hen onge schikt om aan de door den nieuwen landhoef gestelde eischen te voldoen. De ontslagenefl versterkten het aantal van hen, die reeds vroegef door Van Stetten aan den dijk waren gezet» zoowel boeren als werklieden. Stetten wist dat zij het leger zijner vijanderi vergrootten. Hij lachte er om. «Dom volk," zei hij "tot zijn vriend. «Waar om praten ze achter mijn rug over onrecht» dat ik hun zou aangedaan hebben? Waarom klagen ze mij niet aan Zij weten, dat zij onge lijk hebben en niemand te beschuldigen bobben dan zich zelf. De nalntigen en onbekwamen be hoef ik niet te onderhouden. Laten die op een andeie manier aan den kost zien te komen.Dom volk en slecht ook. Ik haat dat volk «Zoudt gij soms niet eens te geringe gedachten van het werkvolk kunnen hebben?" bracht Grill in. Enkelen onder hen mogen dom of slecht zijn, veroenigd zijn ze daarom misschien te gevaarlijker voor den bezitter. «Ha, ha, een leger, dat ik met een stok uit een zou drijven," riep Stetten honend uit. «Ef

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1