heet Gerritsen het vereischte getal halen zou, waa te voorzien, Men wist dat vele liberalen, die vertrouwen stellen in zjjne kennis van financieels aangelegenheden, en zyne oppositie tegen de staatsschool niet zoo erg autirieum nemen, hunne stem op hem zouden uitbren gen. Niet lang geleden, even vóór de afschei ding in «Burgerplicht", stond hy trouweos reeds op het candidateolystje der liberalen, maar hy trok zich toen terug, voorgevende, naar wy mee oen, nog niet genoeg «ingebur- gerd" te zyn om met succes als raadslid op te treden. Laat ons hopen, dat dit nu wel het geval zy! De candidaat der liberalen, J. P. Korthals Altes, verwierf de meeste stemmen (4254). De 2e candidaat, Armaod Sassen, die 36G8 stemmen verkreeg, komt in herstemming met den volgeling van Kuyper: J. A. Wormser, die 3507 stemmen op zich vereenigde. Deze herstammiog is het laslig resultaat der ver- deeldiieid onder de liberale kiesvereenigingen, waarvan «De Grondwet" P, J. Hooft Graaf land tegenover Sassen stelde. Slechts de helft der slemmei op dezen laatste uitgebracht (652), ware voldoende geweest om, gevoegd by die door Sassen (3668) verkregen, dezen de zege te verzekeren. In elk geval legt het stemmencyfer door de verschillende canilidaten verkregen, een onwedeisprekelijk getuigenis af van de kracht der liberale party in de hoofdstad. Zelfs een coalitie als die van Roomscheu, anti-revoluli- onnairen en radicalen kan zy met glans weer staan. Van de 18,77-4 kiezers zyn slechts 8032 opgekomen (ook een verschijnselden eei-Uen keer onder de nieuwe kieswet I) Het ligt voor de hand, dat het met rie radicalen zyn ge weest, zoomin als de katholieken en anti- revolutionnsiren, die thuisbleven. Het lydt geen twijfel, dat ook maar by eene eeoigszins ruimer opkomst der liberale kiezers alle can- didaten hunner party met vlag en wimpel in den raad zouden gebracht zyn. Dat dit be wustzijn van eigen kracht toch niet tot ver slapping ieide 1 In het Juni-nommer van de Vragen des Tijds levert mr. S. Van Houten een opstel onder den titel van: De clericalen aan het werk, waarvan de strekking is aantetoonen hoe boveumatig bescheiden de meerderheid is. In den aanvang wjjst hy er op, dat na de opzweepmg tegen het veertigjarig wanbestuur der liberaiistea, thans, nu eeu anti-liberaal kabinet aan het bewind is, ieder tevreden is, zoodat men omgekeeid haast moet vragen of alles wel zoo rooskleurig is, dat onze wet gevende macht feitelijk alvast het jaar 1888 vacantia nemen en zich tot het verlengen van fiet bankoctrooi bepaien mag. Er heeischt inderdaad onder onze tegen standers een zorgwekkende epidemie van bescheidenheid. Al dadelyk by de nieuwe rolverdeelmg met kt men ze op. Dr. Schaepman js geen eenheid en dus geen kracht bij dien troep, Laten zij eens tegen mij opstaan. Ik zal u het bewijs leveren, dat ik ze niet vrees." Stetten had een rijpaard ter beschikking van Grill gesteld en deze maakte daar dikwijls ge bruik van om zich in den omtrek te orienteeren. Zoo rood hij op zekeren middag naar het dorp, waar do oude Lents woonde, die hem eens tot gids geweest was. Een oud vervallen gebouwtje werd hem als diens woning aangeduid. Hij bond het paard aan den deurpost vast en trad binnen. De oude kwam hem tegemoet. ïGij hebt mij uitgenoodigd u eens te bezoe ken," sprak Grill. rDaar ben ik nu; ik was al vj'oeger gekomen, maar kon geen tijd vinden." Lents geleidde hem zijne hut binnen, nik heb gehoord dat gij den beer Van Stetten ju zijne zaken bijstaat," zei hij, en bij deze woorden gleed een spottend lachje over het rim pelig gelaat van den ouden man. «Ja, ik ben bij hem gebleven. De streek be valt mij," hernam Grili." Ik haakte naar rust na eenige jaren van onrust en wederwaardigheden, weoscht noch minister, uoch president der Kamer te zyn mr. Lohman is de eerste oen te erkennen dat hy geen plaats in het ministerie behoort in te nemen. De gauche der aDti-revoJutioonairen, met dr. A. Kuyper aan het hoofd, trekt zich terug, om aan de uiterste droite het roer in hauden te geven; zy vergenoegt zich, althans voorloopig, met de portefeuille van koloniën, het terrein, waarop mr, Keuchenius steeds het meest bescheiden in zyn eischeu was geweest. Een uitnemende geschiktheid om voorzitter der Kamer te zyn, wordt mede door dr. Kuyper ontdekt by den heer Beelaerts, omtrent wien na het veldwinnen der doleerende beweging, van welke hy een openlyk tegenstander is ge- gioade twyfel bestond, of hy nog we! tot de anti-revolutionnaire party gerekend mocht worden, Eo het program van het nieuwe Kabinet ook dat is eerst recht bescheiden. De zaken worden gaande gehouden en op geen enkel punt spreekt een besliste overtuiging. Is het wonder, dat de vryztunige party ook bescheiden wordt en er zich mee verkneukelt, dat de openbare school het wel houden zal en er van invoering van beschermende rechten geen sprake is? Zelf3 de beer Doaiela Nieuwen- huis ie door de bescheidenheidsziekte aange tast, zooals by zyne interpellatie bleek. De conservatieve partij alleen was niet bescheiden. Er is volstrekt geen conservatieve strooiniDg in het landen toch neemt de uiterste droite van de anti-liberale party voor zich de voornaamste ministerieele portefeuilles en het praesidium der beide Kamers! Of die «sehrokkigheid" echter niet opeen indigestie zal uitloopen, en het laatste restje van conservatieve kracht zal opteren, is een vraag waarop een schryver over ooze staat kunde niet mag nalaten de aandacht te ves tigen. De twee doctors, Kuyper en Schaepman, hebben oos met verwend ten opzichte huooer bescheidenheid. By de verdeeling van den buit krygen zy voorshands nict«, maar een politiek man let minder op titels en waardig heden, dan op de werkelyke macht, die hy uitoefenen kan. Nu verdient het wel de aan dacht, dat deze beide staatslieden een staat van zaken in het leven geroepen hebben, waarin zy hun invloed tot zyn maximum opvoeren. De heer Van Houten komt tot deze overtuiging op grond van 't verbod aan de ministers, om zich voor 't Kamerlidmaatschap herkiesbaar te stelien, waardoor elke organi satie der droite onmogelyk is en zy leven moet van de genade der gauche, en m de tweede plaats op grond van het voorstel tot herziening van het reglement van orde, waatbij in de vaste begrootingscommissie een lichaam is gevonden, dat de zaken binnenskamers met de regeeiing zal afdoen en de politieke macht zal bezitten zonder de veiantwoordelykheid. en die vind ik hier. Hoe lang ik mij hier zal ophouden, weet ik nog niet. Ik reed de heide- kroeg voorbij en herinnerde mij de heerlijke grog, die wij er samen dronken. Ik heb bij den waard weer een flesch rum gekocht om nog eens een grogje met u te drinken." Hij haalde een flesch uit den zak en zette die op tafel. De oogen van den ouden man blonken bij het gezicht daarvanhij haalde gauw een paar glazen en stookte het vuur onder den ketel wat op. Spoedig zaten beiden met een dampend glas voor zich en klonken op eikaars gezondlieid. In den loop van het gesprek gewaagde de oude ook van de ontevredenheid onder de voormalige werklieden van den heer Van Graberg. »Ja," zeide Grill schouderophalend, «wat zal men daarvan zeggen? Stetten zegt, dat hij er niets om geeft. Hij vreest ze nier, Misschien verkeert hij in den waan, dat hij doen kan •wat hij wil, zoolang niemand hem durft weer staan, Misschien zou een opstootje wel goed zijn om hem van dien waan te genezen. Ik mag Namens de Nedertandsche regeering, is door de JBoard of trade een gouden horloge en een telescoop uitgereikt aan kapitein W, O. Hill, gezagvoerder, en stuurman H. Rosser van de bark Souihesk, van Dundee, als be looning hunner diensten bij da redding van de bemanning van het Nederlandsche schip Sophia, dat in Mei 1887 in zee verbrandde. Het sluiten van openbare scholen voor kinderen, die den 12-jarigen leeftyd bereikt hebben, wordt voortgezet. Te Westmaas was uitbreiding van het onderwijzend personeel volgens de wet noodzakelijk. Fluks werd het kunstje van Wijmbritseradeel en andere ge meenten toegepast. Gedep, Staten van Zuid- llolland protesteerden, maar het hielp hun niet. De minister Mackay heeft beslist, dat er geen termen zyn voor de hooge regeering om tusscbenbeide te komen, want dat de s gemeenten vrjj zyn aidus te handelen. Vod Aan den heer M. Dykman is op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 8 Juni a. s„ eervol ontslag verleend als notaris te Rot terdam. De heer dr. B. Carsteu, te 's-Gravenhage, is benoemd tot eerelid der «Epidemiological Society" te Loodeo. In da gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der «Nieuwe Afrikaaosche Handels vennootschap" werd medegedeeld dat de zuivere winst over 1887 bedroeg f 301,998.16, Na verschillende afschrijvingen en byvoeging van het onverdeeld saldo van het vorig jaar, bedraagt het te verdeelen winstcijfer f206.202.41 Vs> Het totaal dividend der aan deelhouders bedraagt 9 pCt. Den 25n Mei jl. vergaderde te Arnhem de voorloopige commissie der in Januari van dit jaar opgerichte Nederl, heidemaatschappij ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden ter definitieve constitueer ing der nieuwe vereemging. Gelijk meo zich zal herinnerenzal deze op het voetspoor harer bloeiende en met uit nemend gevolg wei kende zustermaatschappijen in Neord-Duitschland en Denemarken, zonder zelve ontginningen te ondernemenop ver schillende in de statuten aangegeven wjjzen het in cultuur brengen van heiden en duinen bevorderen. Er werd besloten om Donderdag 24 Juni, des namiddags te 1 uur, in de groote sociëteit te Arnhem een algemeene vergadering der leden te iiouden, tot het vaststellen der statuten en het beooemen van een bestuur. De leden der vooiloopige commissie namen op zich, om, ieder m zijoe piovincie, zooveel mogelyk belangstellenden op te wekken om lid te worden. De contributie bedraagt f 2. Wie zich als lid wil opgeven, kan zich, behalve by de leden der voorloopige commissie, daartoe aan praten wat ik wil, ik zie geen kans om hom tot andere gedachten te brengen." Lents keok in bet voor hem staande glas hij scheen na te denken. «Is het u ernst met dien wenk vroeg hij. tegelijk een scherpen, onderzoekenden blik op Griit werpende. «Jn, als het middel strekken mag om Stetten tot andero gedachten te brengen, Ik ben zijn oprechte vriend, ofschoon veel, van wat hij doet, mij niet bevalt, Zijno zucht naar altijd ineer ontaardt in een ziekte. Daar moet een schotje voor geschoven worden. Hij moet ophouden, al wie hem omgeeft voor een wei ktuig aan te zien, good genoeg om gebruikt en dan weggeworpen te worden. Die zelfgenoegzaamheid moet door een of ander middel beteugeld, gekortwiekt worden die ziekte dient genezen." „Er zijn tal van boeren en werklieden, die den heer Van Stetten een doodelijken haat toedragen," merkte de oude op. «Bezoek ook hen on geef hun het middel aan de hand om zich te wreken. Mis schien zult gij zoodoende den heef Van Stetten nog den grootsten dienst bewijzen." melden by mr. C. J. Sickesz, huize de Cloese' by Lochem, welke zich gaarne bereid verklaart om aan ben, die nadere inlichtingen verlangen voor zoover de voorraad strektde concept statuten toe te zenden. Een groot aantal leden alleen kan de jeug dige maatschappij in staat stellen om direct krachtig op te treden. Ieder die derhalve belang stelt in de ontwikkeling van onze» bodem, wordt opgewekt om als lid der Ned. heidemaatschappij toe te treden. Sommige der voor Nederland bestemde brievenmalen, den 21steu en de 28sten April 11., uit Batavia verzonden, met de stoomsche pen Soeralaia van de Rotterdamscha Lloyd, en Prins Frederik van da Stoomvaartmaat schappij «Nederland", doch waarsan de eerst genoemde te Marseille op het stoomschip Print Frederik werd overgescheept, wegens oponthoud aldaar van het stoomschip Soera' baia, zyn te Gibraltar ingescheept aan boord van bet Spaansche schip Muüela, van Gibraltar naar Rotterdam, omdat het stoomschip Prins JFrederik, wegens averij, in dia haven is moeten binnenloopen. Naar men uit Zanzibar aan Engelsche bladen bericht, is een Nederlandsche korvet derwaarts gezonden, om onderhandelingen aan te knoopèn voor een haodels-tractaat. Ta Steenwykerwold waren op het appèl ongeveer 40 arbeiders opgekomen. Da bur gemeester van Steenwykprwold was aldaar tegenwoordigde appèlroeester was afwezig. Vele arbeiders zyn aan het werk gegaan, tot verhoogd loon. De weikstakiog is, naar het schynt, afgeloopen. Uit Steenwykerwold wordt aan de Z. Ct, gemeld Hoe de zaak tusschen verveners en arbei ders zoo Bpoedig in het gereede is gekomen, bljjft een raadsel, maar een feit is het, dat van morgen tal van arbeiders naar de verschillende- veenderyen zyn vei trokken om hun gestaakten arbeid te hervatten, natuurlijk met eem'ge loonsverhooging, varieerende tusschen 7i/s en 12Vs cent per roede; anderen onder beloft8 van na afloop hunner werkzaamheden een douceur te zullen ontvangen. Dat dit jaar van de vei veoingen weinig terecht komen zal, behoeft zeker geen betoog. Den besten tijd heeft meo voorbij laten gaan en langer dao 24 of 25, uiterlijk einde dezer maand, kaD niet geveend worden, daar anders de turf geen tjjd genoeg zou hebben te drogen. Buitendien de hooilanden zyn reeds zoover gevorderd, dat daarmede over een 14 dagen een begin kan worden gemaakt. Vele arbei ders moeten dan met het venen eindigen om in de «hooiing" ook iets te kunnen verdienen. Oude turf is echter hier en daar nog wel aan wezig, zoodat vrees voor gebrek aan brandstof vooishands niet behoeft te worden gekoesterd. «Ik begrijp u niet, Wolken dienst bedoelt gij 1" Do oude draaide ongeduldig op zijn stoel heen en weer, «Dat is toch best to begrijpen," hervatte hij. s'tZal den heer Yan Stetten in de gelegenheid stelen zich op den sterken arm te beroepen." «Ha, nu begrijp ik u. Gij meent dot ik als zijn zaakgelastigde optreed. Ha, ha I Dan zou hij toch een ander dan mij gekozen hebben. Ieder weet, dat wij vrienden zijn. Neen, hij weet niets van mijne bedoelingen af, ja, weet niet eens, dat hij een geneesmiddel behoeft, vvant hij gelooft niet dat hij ziek is. Nu gij mij wantrouwt, zal het het beste zijn, dat wij van dit onderwerp afstap pen. Ik wil niet gewantrouwd worden door iemand, aan wien ik verplichtingen heb. Daarmee is niet gezegd, dat ik u niot eens weer kom op zoeken, om een glas rura uit do heïdekroeg toe drinken. Daarvoor smaakt zij to goed," Hij legde een paar goudstukken op tafel. «Wat beteckent dat?" vroeg Lents. Warj.lt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2