Gemengde Berichten. r KtiKfr - f ~>>:'tx> fc« fr.t* r-,-, 'V »Yï|V# HAAGSCHE SCHETSEN. O ,*Oor de wmiogs-advertentie betaalde koloniën >aao 'hetl;bureau van de beeren Nygh, dat de plaatsing in alle bladen op zich had genomen, f 35.500, Daar deze advertentiën weinig vrucht hebben opgeleverd, wil, naar men verneemt, de minister ook deze uitgave trachten te ver- Blinderen". De gemeenteraad van Tilburg verleende in >l$ne zitting van hedenmorgen met algemeene stemmen concessie voor den aanleg en de exploitatie eener waterleiding aan den Heer F, A. De Jongh c. s., alhier. Te Rotterdam is verloren een geaccepteerde wissel groot f2021.25, getrokken door gebr. Van Beekum, te Rotterdam, op D, R. Van Nug- teren, te Zwyndrecht, vervallende den 26n Juli a.s. De commissaris van politie, tweede afdeeling, te Rotterdam, verzoekt opsporing, aanhouding an bericht. Donderdagavond werd in het lokaal sFras- eati", te Amsterdam, eene openbare vergade ring gehouden vanwege »de Unie", waarin de heer F. Domela Nieuwenbuis optrad als spreker over ïevenredige verkiezingen". Het Handelsblad geelt van deze lezing het volgende verslag: De heer Nieuwenhui3 meent dat de volks vertegenwoordiging niet beantwoordt aan wat yy moest zyn, nU de getrouwe afspiegeling van het geheele volk in al zijne eigenaardig heden. Die vertegenwoordiging moet niet alléén worden gekozen door het algemeen stemrecht, pnaar zy moet ook evenredig samengesteld z'y'n. Door het tegenwoordig gebreskig kies stelsel gaat, bjj elke stemming, een groot getal Stemmen, ongeveer van het geheele aantal, verloren. Vooral de kiesdistricten zyn zeer willekeurig afgedeeld, en de door beo gekozen vertegenwoordiging is dit alléén van de meer derheden in die kiesdistricten, terwyl de min derheden eenvoudig niets te zeggen hebben. Dank zy het districten-kiesstelsel hebben de liberalen jareniaog kunnen regeeren met de minderheden der kiezers. De meerderheden waren anti-liberaal, doch deze hadden minder zetels in de vertegenwoordiging dan de libe ralen. Volgens een evenredig stemrecht, be rekende de spr., moesten de liberalen 42 zetels, de kerkelijken 53 zetels en de radicalen en socialisten, die nog altijd als verschoppe lingen worden beschouwd en slechts over éen zetel in de Kamer beschikken, 5 zetels in de volksvertegenwoordiging innemen. Zoo is het overal waar het districtenstelsel bestaat. De kiesdistncten moeten verdwijnen, meende da heer Domela Nieuwenhuis, die hierna tal van kiesstelsels schetste. Alléén het evenredig vertegenwoordigend Stelsel is doeltrvffend en btllyk. Dat alléén geeft een getrouw beeld van het geheele volk. Met eene opwekking om te streven naar het algemeen stemrecht en evenredige vertegen woordiging eindigde de spreker. Véor de vergadering werd gesloten, wekte de voorzitter zijne kiesgerechtigde hoorders op, bij de aanstaande herstemming voor den Amsterdamschen gemeenteraad op den anti- revoiutionnairen candidaat te stemmen. De gemeente-gasfabriek te Hilversum bracht jn 1887 f35.797 op; de uitgaven bedroegen f22,095 en het batig saldo f13.702. In Augustus zal de vereeniging ®Het Metalen Kruis" haar jaarhjksche algemeene vergade ring te Breda houden. Alen is voornemens de leden feestelijk te ontvangen. In het restaurant® Albion", te Londen, heeft Maandagavond, onder voorzitterschap tan den lord-major De Keyser, een gastmaal plaats gevonden, met het doel de fondsen der Neder), weldadigheids-vereeniging ïKoning Willems fonds" te st'yven en in het byzonder ter uit- keeriog van een wekelyksch pensioen aan eenige oude weduwen. Onder de aaozittenden waren do heeren: graaf Van By landt, Aapn Oevers, mr. H. P. Berlage van Amsterdam Alma TademaB. W. Blydenstein, ds. A. D. Adama van Scheltema en andaren. De penningmeester, de beer Maas, deelde mede dat onder de ruime giften een bedrag van 333 pd. st. uit Amsterdam, voorts 25 pd. van koningin Emma der Nederlanden en 10 pd. van de groothertogin van Sakeen-Weimar waren ingekomen. Ontvangen was van den heer Al, Van Raalte 105 pd. st.van den heer F. G. Stoop 100 pd.van de Hollandsche kerk te Londen 100 pd.van de heeren Baring Brothers en Co. 75 pd,van de heeren Hope en Co. te Amsterdam 50 pd.en voorts van de beeren N, M. Rothschild en Sons 50 pd. st. S, SymoDds te Londen 55 pd.C. De Murieta en Co. te Londen 52.10 pd.C. J. Hambro en Sons te Londen 50 pd., A.Boissevain te Londen 55 pd., L. Alma Tadema 20 pd., de handelmaatschappij de heeren Wertheim en Gompertz en verschillende andere firma's te Amsterdam ieder 20 pd. st., in het geheele bedrag van over 1500 pd. st. (18000), na aftrek van alle onkosten. Donderdag is te Rotterdam een persoon aan gehouden, die verdacht wordt zich te 's-Hage aan vijjf verschillende diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Hy is onder geleide per spoor naar 's-Hage overgebracht. Donderdagavond is uit de Nieuwe Rijnhaven te Fyenoord opgevischt het lyk van A. W,, huzaar by hel 3e regimeot in garnizoen te 's-Hage, die jl. Zaterdag uit zyn garnizoen met verlof naar zijne ouders te Chailois was ver trokken en op onbekende wijze te water geraakt en verdronken is. Van Terschelling wordt gemeldMaandag z'yn de stoomschelpenzuigers op de Zuline, het op 9 Oct. 1799 met man en mms vergane Engelsche oorlogsschip, werkzaam geweest ze hebben opgezogen een scheede, waarin nog een stuk van een lemmet, een geweerkolf en eene Spaansche mat. Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld dat te ICortezwaag een boomotter, ter grootte van een huiskat, is geschoten. Deze dieren Komen hier te lande zeer zeldzaam voor. Het gebeurt somtyüs dat het gebruik van mosselen ongesteldheid ten gevolge beeft. Als een onfeilbaar middel om dit te voorkomen late men de mosselen, na ze schoongemaakt te hebben, 2 tot 3 uur in water staau, waarin men een handvol keukenzout gedaan heeft. Aldus schijnt het vergif opgelost en uit de schelpen verwijderd te worden. Het water wordt afgegoten, en nu is alle gevaai geweken. Een kok lieeft dit middel veertig jaai achter een met goed gevolg in toepassing gebracht. In Engeland zullen gesloten brietkaarten wor den ingevoerd, dio iets minder dan een penny zullen kosten en dezelfde voordeelen, wat geheim houding aangaat, opleveren als brieven, In Denemarken bestaat een vereeniging, dio zich ten doel stelt behoeftige vrouwen, die haar eigen brood moeten verdienen, in den zomer eenige weken naar buiten te doen gaan. Zij roepen in da dagbladen familien op die buiten wonen, en zoo vriendelijk willen zijn een ofmeerharer beschermelingen te ontvangen. Op deze wijze is de vereeniging reeds eenige jaren met succes werkzaam. Het 56 meter hooge monument voor Colum bus, dat te Barcelona is onthuld, wordt zeer geprezen om den forschen indruk dien het van de zeezijde gezien maakt. liet verheft zich op een basement, dat versierd is met acht marme ren leeuwen en bas-reliefs, welke"* episoden uit de eerste zeetochten naar de Nieuwe Wereld voorstellen. Op dit ronde voetstuk rust een achtkantige zuil op de vier breede zijdon staan figuren, voor- - "i ft, 'wj x.-V «ev A i 1 stellende de provinciën Catalonië, Castilié, Ara- fc 1 ,gon en Leon, terwijl daartusschen iets lager de beelden geplaatst zijn van de vier Cataloniérs, dio op verschillende wijze iets tot Amerika'3 ont dekking bi cedrag^ hebben, nl. de monnik Boyl di Pedro Margarit, Ferier de Blancs en Santangel. Boven deze kolossale stee- nen kolom verheft zich de zuil van gegoten ijzer. Het kapiteel is versierd met zinnenbeel- dige figuren van de vier wereiddeeien, en op het toppunt prijkt eene vorstenkroon, waarin een aardbol ligt van koper. Opdien metalen bal staat Columbus met het gelaat naar do zee ge wend, terwijl bij in de rechterhand eenbcheep- je kiemt, aan welks mast een klein kruis schit tert. Bij een spoorwegongeluk te Tampico (Mexico) zijn 18 personen gedood, 41 gewond. De rechtbank te Fort Smith (Arkansas) heeft hare zittingen moeten staken, omdat er geen geld meer was ter betaling van de getuigen. Meer dan vierhonderd personen zijn naar huis gezonden zonder de schadeloosstelling, waarop zij aanspraak hadden. Sommigen hunner -waren van zeer verre gekomen en vorkeerden in be rooiden staat. Onder de uitgestelde zaken komen 35 gevallen van moord voor. Een dergelijk geval heeft zich te Kansas-City, in Missouri, voorgedaan. Zekere Deacons, in Amerika ter dood veroor- doeld wegens het vermoorden van eene vrouw, zag eene maand geleden eene rat in zijne cel sluipen. Hij wierp het dier eenige broodkruimels toe, die het haastig verslond, om zich voorts uit de voeten te makeu. Den volgenden dag verscheen de rat weer; de gevangene gaf haar weder te eten, en zoo werd zij langzamerhand volkomen tam, Jiet zich streelen en tot allerlei kunstjes africhten. Dezer dagen echter kwam de cipier met zijn hond in de cel, welke laatste zich op het diertje wierp en het doodbeet. De veroordeelde, die tijdens zijn geheele rechtsgeding eone stuitende onver schilligheid aan den dag had gelegd, zag het eeni ge oogenbhkken sprakeloos aan, wierp zich op zijn leger en weende als een kind. In de Ludlowstreet-gavangenis te New-York overleed dezer dagen een oplichter, Clinchwood genaamd, die ongeveer achttien jaren geleden veel van zich deed spreken, door bedriegerijen op groote schaal. Als Markies de Soubise, een Fransch edelman, wist hij zich toegang te ver schaffen in de aanzienlijke Engelsche kringen, en daar een aantal voorname personen, o. a. den prins van Wales, gold af te zetten, onder voor wendsel van giften in te zamelen voor de arme Fransehe boeren, die zooveel van de Pruisen te lijden hadden. Toen hij op die wijze duizenden ponden ster ling vergaai d had, ging Clinchwood naar Ame rika, waar hij veilig was aangekomen, vóór zijn bedrog ontdekt werd. In de Veieenigde Staten leefde hij eenigen tijd alsof hij milhonnair was, totdat hij, wegens oplichting naar Mexico moest vluchten. Daar werd hij, onder den naam Beuson hoofd commissaris van politie in een kleine stad. Hij pleegde aldaar, veimomd, aüei lei rooverijen, wel ker dader de politie natuurlijk niet kon ontdek ken. Muar eindelijk, toen hij een man vermoord had, moest hij weder vluchten. Yóor eenigen tijd viel hij in de handen der New-Yorksche politie, die hem aan Mexico zou uitleveren. In de gevangenis beproefde hij zich moedwillig eon been te breken, om in het hos pitaal te komen, vanwaar hij hoopte te kunnen ontvluchten. Maar hij bokwara bij die poging ernstige inwendige verwondingen, waaraan hij weldra overleed. In Mexico heeft men een zondeiling meteoro logisch verschijnsel opgemerkt, dat toegoschreven wordt aan den bouw van den spoorweg. De Mexico Central Railroad ondervond groote schade door wolkbreuken langs de lijn. De ingenieurs hebben opgemerkt dat, naarmate de ontworpen lijn vordeit, da rogen hen op den voet schijnt te volgen. Deze zonderlinge uitkomst wordt toege schreven aan eene soort van aantiekkingskracht, veroorzaakt door de massa metaal, die men voor Sji" de lijn bezigtde hoozen schijnen aangetrokken te worden door de rails en door de telegraaf- draden. Op 24 dezer wordt te Jena het eerste Fritz- Reutcr-monument, een kolossale buste, feestelijk onthuld. Men leest in de Geneeskundige Ct.; Professor W. P. Ungerer merkt op in den Po pular Science News dat de geur van bloemen een heilzamen invloed op het menschelijlz organisme oefent. Iemand, die zijn leven in een geparfu meerde atmospheer sleet, zou alle aandoeningen der longen vermijden en ontwikkeling van te ring stuiten. Zeven personen, door bovengenoemde» professor behandeld, herstelden spoedig hun ge zondheid door deze geurige behandeling, hoewel zij vóór de pro neming eenparig vei oordeeld wa ren. Ter bevestiging van zijn thesis haalt Unge rer de stad Grosse, in Frankrijk, aan, dien bloe mentuin van Europa, waar de tering uiterst zeld zaam voorkomt. Dit zou alleen te danken zijn aan de geuren, die zich uit de distilleerderijen ontwikkelen. Stroohoeden te wasschen. Men lost 100 deelcn onderzwaveligzure natron in 750 deelen water op en voegt er dan 50 deelen glycerine bij- Met een in deze vloeistof gedoopt sponsje wordt dan de stroohoed op alle plaatsen goed bestreken, en heeft het stroo de oplossing goed ingezogen, dan wordt do boed voor 24 uur in den kelder of op eene andere donkere plaats gelegd. Daarna lost men 20 deelen wijnzuur in 300 deelen water op, en voegt daarbij 100 deelen spiritus. Ook met deze vloeistof wordt over den hoed gestreken, en heeft dan het stroo ook deze goed ingezogen, dan wordt de hoed nogmaals 24 uur in den kelder of op eene doukeie plaats gelegd, en ten slotte met een schoon, niet te heet strijkijzer gestreken, Huisvrouw Om vetvlekken uit papier te verwijderen bedient men zich van goed gezuiverd vlekkenwater en gebrande magnesia (Magnesia usta). Dit laatste doet men op een schoteltje en droppelt er zooveel vlekkenwater op totdat de magnesia vochtig aanvoelt, doch niet zooveel dat er, als men er mot don vinger op drukt, een droppel uitloopt. Deze brei nu wordt met een stukje watten luchtig op de vlek gewreven, waai na men haor laat op drogen. Daarna klopt men het poeder af en ver wijdert de laatste overblijfsels door middel van een stukje watten, dat even met vlekkenwater is bevochtigd. Bij verouderde vlekken post men het middel eenige kieren achtereen toe. Op deze wijze kan men ook geen te oude vetvlekken uit marmer verwijderen. Men zij er aan herinnerd, dat vlekkenwater zeer brandbaar is. Brief van een Haagscke burgerdochter aan Bram Tan Dam.*) Mijnheer Ik neem de pen op om eens aan u te schrijven- In de eerste plaats zult gij benieuwd zijn te we ten wie de brutale heks is, dio zoo iets durft ondernemen, want ik veronderstel dat gij dadelijk bij de opening van dezen brief naar de onder- teekening gekeken, en dus bemerkt hebt, dat gij met eene vrouw te doen hadt. Brutaal ben ik natuurlijk, want ik ben een modiste. Ik ben nog wel meer; gij zult dadelijk hooren wat al zoo. Onder anderen ben ik ook mooi, brutaal-mooi waarschijnlijk. Is dat een goede uitdrukking? Gij zult misschien vragen hoe ik dat weet, Och, mijnheer, behalve dat ik het heel goed in den spiegel kan zien, heb ik liet al zoo dikwijls ge hoord, dat ik er niet aan twijfelen kan. Of jk nu -al zeg, dat ik wou dat ik leelijk was, dat helpt niemendal, en u zoudt me misschien toch niet gelooven ook. En misschien zou u me tocli ook wfel gelooven. U bent immers do schrijver van nDoortje Vlas?" Ha, ik zie in gedachten, By nadar overleg scheen het betel aan dezen brief niets te veranderen. Ptox. Ct 'l

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2