D. 1888. itelii) Woensdag 13 Jun IS IS KENNISGEVING. Kennisgeving. ngelui, .EN. FT»» n-ve r tig-st Jaargang. 6 Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. T w ©-© UITGEVER: jToPÉ. 'dW 'KÏÏ t' ii'- ',A »tv''rv 1 N DEB' schoone 3oda de •ogdeo, is veel 5. 5. 10. IS, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco par post, door het geheele Rijk AbonderUjke f 1.85 - 2.50. - 0.10. BDREAVt 3IAKKT, E134. Advbrisntieprijs: vsa 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant/II0. Iedere gewone regel meer- ,10, Dmskau. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlugcn, welke gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. De Buiige meester en Wet hou ders van Schiedam, Gelet op art, 8 der Wet van den 2den Junij 1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aan de GEBROEDERS VAN DER VEL DEN en haone regtverkrijgenden tot oprlgilng eeuw stoombrandcry aan de Willemskade alhier, wok G, no. 372 d eu kadaster sectie E no. 1883 en 1884, en 2o. aan C. G. LOEFF en z'yne regtver krijgenden tot oprlgfing eerer huiden, zoutcry aan den Hotter damt chen Dijk alhier, wijk A no. 28, kadaster sectie G. no. 2512 .en 2513. Schiedam, den 12den Jung 1888. He Hurgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Do Secretaris, A. W. MULDER, De Burgemeester en Wethouders vak •Schiedam Doen te weten Dat op Zomlag, deni 7 Junij e.k., na het ein digen der Voormiddag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der Ingezetenen ecne algemeene Col lecte zal geschieden ten behoeve van hot Fonds tot aanmoediging cu ondersteuning van de gewa pende dienst in de Nedm landenmet uitnoo- diging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en nljoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen, van hen, die in den strijd voor hot Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het .behoort, den 12n Juni) 1888. De Durge,,neester en Wethouder» voornoemd, F. J. VAN DIJK. VAN MATENESSE. De Secretarie, A. W. MULDER. ENGELAND. In een bericht uit Alexandria aan de limes wordt de keuze der nieuwe ministers be schreven als zoo ongelukkig mogelijk; men geloolt dat dit ministerie niet lang zal kunnen duren. De limes is van meening dat de kabinetswisseling het werk is van Mukhtar- pacha, van wien Rmz het werktuig is, eo het blad verklaart te vreezen, dat Riaz eu diens ambtgenooten het Eugelsch Egyptische be stuur zullen tegenwerken. De Times houdt deu khedivo de noodzakelijkheid voor, van niet de reactounaire Turbsche zyde te kiezen. Engeland zal niet dulden da^,zgn werk ver stoord wordt door eeuigerlei intrige. De Standard zegt dat de Eogelsche troepen iu Egypte moeten blijven, opdat duidelijk van Engeland's voornemen bijjka om zyn toezicht te doen voorduren. Volgens telegrammen uit Madrid zijn de hertog en de hertogin van Edinburgh in den trein tusschen Cordova en Granada bestolen. Da dieven hebben de koffers der hertogin opengebroken eu daaruit eene belangrijke hoeveelheid kleinoodiën geroofd. Tot dusverre zijn de dieven nog niet ontdekt. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat de Porte besloten heeft naar het ver dachte karakter van verscheidene Russen die zich, zoogenaamd als monniken, in het klooster op den berg Athos 'ophouden, door eene com missie ad hoe een onderzoek te doen instellen. Aao de Daily Netos wordt ut Konstanti nopel gemeld dat de Porte nog geen antwoord gezonden heeft op de nota van Rusland; zy heeft Duitschlaod gepolst, maar dit heeft ge weigerd haar raad te geven. Volgens den correspondent der Times te Koostautinopel heeft de Tarksche gezant te St.-Petersburg van de Porte de opdracht ont vangen ophelderingen te vragen betreffende de Russische wapeniDgen, zoowel te laod als te water, aan de Zwarte Zee. De Porte verwacht een afgezant van den sultan van Marokko, die tal komen vragen of de Turksche keizer ten gunste van Marokko by de groots mogendheden wit tusscbenbeide komen in de thans hangende moeilijkheden. Uit Durban verneemt de Times dat de minister Sprigg, uit het Kaapsche parlement, verklaard heeft dat de door den Volksraad van den Vrijstaat aangenomen resolutiën be treffende den spoorwegbouw niet overeen stemmen met de voorstellen ter Kaap-con ferentie. Uit Odessa wordt aan de the Daily Nem bericht dat de uitvoer van Russisch graan dit jaar buitengemeen groot belooft te zyn. Gedurende Maart, April en Mei vertrokken meer dan 400 stoombooten uit Taganrog met graanladingen, uitgezonderd nog de stoom schepen onder de 1000 ton en de zeilschepen. Alleen in schepen onder Britsche vlag werden in dit seizoen uit Odessa reeds 35 millioen bushels graan vervoerd. Ook de Nicolajeff en Sebastopol heerscht dezelfde buitengewone levendigheid. Al deze verschepingen betreffen natuurljjk den sur-plus-voorraad van het jongste seizoen. Wat den komenden oogst aangaat, zoo belooft deze in de zuidelijke provinciën, in Bessarabië en Taurida een overvloedige te zgo, zoowel wat gehalte als gewicht betreft. Het loopende jaar zal dus waarschijnlijk voor de Britsche stoombooten, die op de Russische have-? varenzeer gunstige resultaten opleveren. D01TSCI1LAND. Blijkens het Zondag jl. uitgegeven bulletin heeft de keizer in de laatste dagen opnieuw eenige belemmering in het slikken ondervon den, doch dit is van geen werkelyken invloed op den algemeenen toestand. Hedenvoormiddag te lialftien werd het volgend bulletin betreffende den oestand van den keizer uitgegeven. »De storingen in bet slikken zyn bij den keizer toegeno men, zoodat het hem moeilijk wordt voed sel te gebruiken; dientengevolge gevoelt Z. M. zich zwakker dan tot nog toe het ge val was." Het trekt bijzonder de aandacht, dat prins Bismarck don aftredenden minister von Putt- kamer gisteren een afscheids-feestmaal heeft aangeboden, waaraan alle ministers deel na men. Zulk eeDe beleefdheid beeft de rijks kanselier nog nooit aan een vertrekkend lid van het kabinet bewezen. In een hoofdartikel van de Nordd, Allgm Zeituny wordt in de eerste plaats hevig ge klaagd dat personeD, beboerende tot deBuitseh- vrljzinnige party, in de vertrouwelgkste be trekkingen tot de omgeving, dgs keizers staan. Er wordt verder in gezegd dat minister von Puttkamer dadelijk bij de troonsbeklimming van keizer Frederik zijn ontslag wilde nemen, doch gebleven is op verlangen van bet gebeale ministerie, tot zoolang er in don gezondheids toestand des keizers eenige verbetering zou zyn gekomen. In hetzelfde nommer van de Reicht-Anscigcr waarin den heer von Puttkamer ontslag wordt verleend, komt de benoeming voor van Bis marck's schoonzoon, den legatiercad von Rantzau, tot Pruisischen gezant te Muncheo. De Dost deelde gisteren mede dat de Rus sische minister van financiën, Wishnegradsky, den hoofdredacteur der Heterslurger IIer old, dr. Geseilius, als geheim agent naar Berlijn heeft gezonden, met het doel de dagbladpers aldaar over te halen tot hel steunen eener Russische leening en tot het uitspreken van een gunstig oordeel over het Russische staats- krediet. FRIf KBIJE, De minister van fraaie kunsten zal een krediet van 50000 franc aanvragen voor het uitschrij ven eener prijsvraag voor een monument ter herinnering aan de Fraosche revolutie. Dit gedenkteeken zat worden geplaatst op de plek, waar het paleis der Tuilerieën stond, en de eerste steen daarvoor zal worden gelegd op 14 Juli 1889. De regeering heeft den keizer van Brazilië gelukgewenscht niet de afschaffing der sla vernij iu zyn r'yk. De keizer gaat vooruit. Hij zit weer den geheelen dag op eu gebruikt wat meer voed sel, terwijl hg ook bg goed weder uitgaat. Naar de Tempt uit Sofia verneemt, staat het vast dat het Kabmet-Stambouloff zal aftreden. OOSTENRIJK. De Eerste Kamer heeft eenparig bet wets ontwerp betreffende de belasting op geestrijks dranken aangenomen. De rpsraadis tot nadere bjjeenroeping uiteengegaan. 1 T A L I U. Met 245 tegen 67 stemmen heeft de Italiaansche Kamer het nieuwe wetboek van strafrecht aangenomen, benevens een motte van Mancini ten gunste van de afschaffing der doodstraf. Men zegt dat de paus werkt aan een encycliek tegen het liberalisme. Grispi is ingestort en moet weer het bed houden. SPANJE. De Impartial zegt dat de ministerieels crisis eene algemeene zal zyn. Zy verzekert dat Sagasta een nieuw Kabinet zal vormen, bestaande uit elementen, waaruit het tegen woordige ministerie is samengesteld. 1 EGYPTE. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld: Riaz-pacha, voorzitter en minister van financiën Fehmi-pacha, buiteolandsch* zaken; Fabri-pacha, justitie; Zekibez pacha, openbare werken; Mubarek, onderwys; Hufti- pacha, oorlog. Offlcieele Medcdeellngon. De gewone audieutie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 14a dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's ryka schatkist op 0 dezer bedroeg: by de Nederlaudsche bank f26,845,103.751/» en by de betaalmeesters f 1,769,504.06. Te zaraen f28,614,607.81V«» SCHIEDAM, 12 Jnnl 1888. Io de gisteren gehouden zittiog van de» gemeenteraad waren tegenwoordig 17 ledeü)- afwezig de boeren Loopuyt en Beukers, eerst genoemde met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken vermelden wy iu de eerste plaats een missive van da commissie van toezicht op het middelbaar onderwys alhier, naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, waar- by met 8 tegen 6 stemmen verworpen werd het eenparig voorstel van burgemeester ea wethouders, overeenkomstig het eenstemmig rapport der genoemde commissie om billijk' heidshahe de bezoldiging van den leeiaar in de geschiedenis eu aardrijkskunde en die van den leeraar in de Hoogduitsche taal, zoo danig te verhoogen dat hunne jaarwedde ia overeenstemming zoude zyn met die van de overige leeraren aan gemelde inrichting. In hare missive wijst de commissie er met nadiuk op, dat de door haar voorgestelde ver- hoogmg niet moest gelden als eene belooning voor gepraesteerde diensten, maar uitsluitend ri stS

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1