- m die in hunne staten'zullen zijn uitgevaardigd aangaande'het onderwerp der tegenwoordige over éénkomst.' Art. 10.-De-staten welke niet aan de tegen woordige overeenkomst hebben deelgenomen, zul- Jen, op hun verzoek tot toetreding, worden toegelaten. Deze toetreding zal tangs diploma- tieken weg worden bekend gemaakt aan de regeering der Nederlanden en door deze aan de andere regeeringen die de overeenkomst hebben onderteekend. Art. 11. De tegenwoordige overeenkomst zal ten uitvoer gelegd worden van den dag af waarom trent de hooge contactecronde partijen zullen overeenkomen. Zij zal van die* dag af gerekend gedurende vijf jaren van kracht blijven en ingeval geen der hooge contracteerende partijen twaalf maan den vóór het einde van gezegd vijfjarig tijdvak haar zal hebben opgezegd, zal zij weder een jaar van kracht blijven, en zoo vervolgens van jaar tot jaar. Indien de overeenkomst, den 6den Mei 1882 te 's-Gravenlmgc gesloten aangaande de politie der visscherijen, ophield van kracht to zijn, zal BrU 26 van die overeenkomst van kracht blijven ten behoeve van de tegenwoordige schikking. Art. 12. De tegenwoordige overeenkomst zal bekrachtigd wordende akten van bekrachti ging daarvan zullen, zoo spoedig doenlijk en in dien mogelijk, binnen verloop van een jaar te 'e-Grnvonhage worden uitgewisseld. Ten blijko waarvan de wederzijdsclie gevol machtigden deze overeenkomst hebben ondertee kend en bezegeld. SCHIEDAM, 13 Juni 1888. Het D. tv Z.-Tt. en 's-Gr. ontvaogt zeer gunstige berichten omtrent den gezondheids toestand van Z. M. den köniug. Z. M. wandelde tweemalen gedurende een kwartier in het park. Pit was nog niet geschied sedert de terug komst op Het Loo. In de Stct. van gisteren is opgenomen een kon. beBl. van den löen dezer, houdende be noeming een er staatscommissie voor het voor bereiden der volgens alinea 2 van art. 181 der grondwet gevorderde wet betreffende 'e lauds verdediging. Aan deze commissie is opgedragen: het instellen van een onderzoek naar, en het uit- brengeo van een advies met betrekking tot, de wenschelyke grondslagen voor de wettelpe regeling, welke ingevolge de tweede alinea van art. 181 der grondwet getroffen zal moeten worden. Aan haar wordt overgelaten, in haar aan den koning in te dienen verslag nevens de hoofdbeginselen voor de vermelde regeling, zoodanige punten daarop betrebkiug hebbende, als zij ueeut dat daartoe iri aan merking kunnen komen, op te nemen eu uit te werken. Zij zal aauganode alle zakeo, waar omtrent zjj niet eenparig oordeelt, by meer derheid beslissen, des echter dat het den leden vrjjstaat hun gevoelen, van dat der meerder heid afwijkende, in een afzouderlyk advies, tegelijk met dat der commissie, aan den kooing te doen kennen, Aaa de ministers van oorlog, van marine eo van biunenlandsche zaken is opgedragenaan de commissie de uoodige gegevens te verstrekken, welke zij, als hulpmiddel bij haar onderzoek en even tueel als richtsnoer by de uitvoering harer opdracht mocht weuschen te ontvangen. De commissie zal liare zittingen houden te 's-Gra- venlmge, en zjj zal voor de eerste maal door haren voorzitter worden byeeogeroepen. Iu de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: de minister van ooi log; tol leden: de heeren mr. W, J. Van Weideren baron Reogers en mr. R, Melvil baron Van Ljjnden, leden van de Eerste Karner derStaten-Generaal; A. E. Reuiher, mr. H. J. Brouwers, W. A. baron Van der Feltz en W. Rooseboom, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; J. E. N. baron Schicomelpenninck Van der Oye, adjudant de3 konings in buitengewocen dieast, kolonel van den grooten staf, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. G. J. E. graaf van Bylandt, lid der Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland; - W. P. A. Mutsaers, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant; mr. C. J. Sickesz, voorzitter der »Geldersch- Overjjselsche Maatschappij van landbouw" dr. C. Bellaar Spruyt, hoogleeraar aaa de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; H. G. Boumeester, adjudant des konings in buitengewonen dieast, gepensionneerd luite nant-generaal van bet Nederlandsch-Iodische leger; J. M, Van der Star, luitenant-generen!, chef van den generalen staf; "YY.F, H. Cramer, schout-bjj-nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam; v K. J. G. baron van Harden broek van 's-Heer- aartsberg en Bergambacht, adjudant des konings in buitengewonen dienst, kolonel, commandant der dd. schutterij te's-Hage; G. Kruys, kapt, ter zee; en A. Kool, luit.-kolonel van den generaten staf. Aan de commissie zjjn als secretarissen toe gevoegd de heerenL. F, G. P. Schreuder, hoofdcommies by bet departement van binoen- landsche zaken; en J. Ge Waal, kapt. van den generalen staf. De minister van marine brengt, krachtens machtiging des konings, ter kennis van belang hebbenden dat in dit jaar zes jongelieden kunnen geplaatst warden als adspirant- admioistrateur by de koninklijke Nederland- sche zeemacht. De voorwaarden van toelating- komen voor in de Staatscourant no. 137. H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen heeft goedgunstig aan het Neder- landsch Museum ten geschenke gegeven een bronzen beeld door W. Geefs, voorstellende wjjleu Z. M. koning Willem II. (Stct.) Door den Zwitserschen bondsraad zyn de regeeringen van Duitschland, Frankrijk, Oos- tenrjjk-Hongarjjo, Italië, Rusland, België, Ne derland en Luxemburg uitgeooodigd tot eens samenkomst te Bern op 12 Sept. a, s., ten einde het ontwerp-traetaat betreffende het internationaal goedeienvervoer op de spoor wegen vast te stellen. Z. M. Oscar II, kooing van Zweden en Noorwegen, reizende ouder den naam van graaf Harga, is gisterochtend met de mailboot' Willem prins van Oranje van Londen te Vlissiugea aangekomen op reis naar Potsdam. Na in de geieserveerde wachtkamer lë ki. het ontbijt te hebben gebruikt, vertrok Z. M. met den aausluitendeu exprestrein, waarin ten zynen gerieveeeo salonrytuig was geplaatst. Maandag heelt de minister van binnenland-- sche zaken, vergezeld van den inspecteur van het middelbaar ouderwijs, een bezoek gebracht aau derjjkslandbouwschool te Wageningen. De boerderij, net internaat en andere gebouwen werdea met veel belangstelling bezichtigd. Hedenmorgen te ongeveer 12 uur is- een v3or eeu gistwagen gespannen paard van den vrachtrijder B. "Van Lmgeu, van de Hoogstraat komende, toen de voerman wilde uitwijken voor een van de Botersiraat komend rijtuig, schichtig geworden eu door een der spiegelrui-. ten van den winkel der firma Jos. J. M, Engeriijg, tabak- en sigarenhandelaar gesprougeu, waar door het paard zich ernstig aau kop en vuor- poolen heeft gekwetst. Aan de étalage io den winkelkast beeft het dier nogal schade toe gebracht. Blykens het jaarverslag over de zLoulsa- stichting", opvoedingsgesticht voor weezen van vrijmetselaren, iu Den Haag, over 1887, had de inrichting op 31 December jl. 14 jongens en 11 meisjes in het huis eu G jongens en 1 meisje (voor bijzondere opleiding) buiten wonende. Io het jaar 1887 verlieten 3 pleeg-'- kinderen de stichting en kwamen er 6 bij. Het Dieuwe gebouw aan het Alexander-veld, waaraan ijverig wordt gewerktr.kan den. In Augustus worden betrokken. In den loop des jaars werden weder eenige legaten ontvangen; welke by bet vaste kapitaal werden gevoegd. De gewone ontvangsten be liepen f 10,662.84Vs, aan legaten f27,123.06t/s. De erfenis van wjjlen den heer Tak en echt- genoote, te Schiedam, beliep f 48,004,51Vs, waarvan afging I 23,097.96, zoodat er f 24,906.55Vs overbleef. Daar evenwel voor da wekeljjksche uitkeeriDgen de rente zoo goed als geheel gebruikt moet worden, is het voor deel in de eerste jaren vau geen beteekenis. De heeren W. Bottenberg, te Oud-Beierland, en F. A. De Jonghte Schiedam, welke van den gemeenteraad van Ridderkerk concessie hebben verkregen voor den aanleg eener hoogdrukwaterleiding in die gemeente, stellen alsnu pogingen in het werk om de concessie ook te verkrijgen in de aangrenzende gemeen ten IJselmonde eu Hendrik-Ido-Ambacht zullende deze gezamenlijk door den watertoren van water voorzien worden, terwijl de toren wordt geplaatst in de gemeente Ridderkerk, en wel in de wjjk Slikkerveer. Mr. C. Vosmaer, die tot herstel van zyn gezondheid te Montreux vertoefde, is aldaar heden onverwachts overleden. Mevrouw de weduwe De Bourbon, de echt- genooto van hem die als hertog van Normandië te Delft is begraven is to Teteringenby Breda, op 85 jarigen leeftijd overleden. Donderdag 14 dezer wordt te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging van Nederlandsche letterkundigen. Behalve de gewone werkzaamheden en de verkiezing van drie leden in het bestuur door de periodieke aftreding van dr. Jan Ten Brink, M. A.'Perk en Max Rooses, zullen voorstellen in behandeling bomen van L. Simons Wzn., te Amsterdam, om tot de uitgave te besluiten eener reeks monographieën onzer groote man nen op allerlei gebied, en van A. F.Servaas van Roojjen, te 's-Hage, om in groote steden afdeelingeu te vestigen. Bovendien van K. J. H. W. Ramondt, te Heteren, om een orgaan op te richten als drager en verspreider der beginselen van de vereeniging. 'De oorzaak toch van de betrekkelijk geringe belangstel ling voor de vereeniging zoekt hjj in het doodsche en kleurlooze kleed, waarin zjj zich gestoken heeft. 1 Uit het jaarverslagder internationale crediet- enhandelsvereenigiog ^Rotterdam", over 1887, blijkt, dat het afgeloopen jaar gelukkig niet ongunstig afsteekt by het voorgaand boekjaar. De bruto-wiost bedroeg f 1,302,749.58y3. "Wegens geleden verliezen moest daarentegen worden afgeschreven f 1,100,702.65i/s, zoodat de netto-w'iDSt bedraagt f 202.046.93 en alzoo het dividend op 4 pCt. kao worden bepaald. In de Zaterdag' gehouden vergadering van de Ned. Zuid-Afrikaaosche vereeniging kwam aan de orde van behandeling het aan de lédea gezonden zevende jaarverslag. Naar aanleiding vao hetgeen daario voor kwam omtrent maatregelen door het bestuur genomen ter bevordering van het bezoeken der Nederlandsche universiteiten door Zuid- Afrikaners, bracht de heer Rochussen daar voor hulde aan het bestuur, maar drong er tevens op aan dat het ook dit jaar op den ingeslagen weg zou voortgaan, daar het een zaak was van het hoogste belang, dat de jongelui uit Transvaal onze universiteiten be zochten. Door don secretaris, dr. Spruyt, werd daarop geantwoord dat het bestuur van plan was eerlang pogingen aan te wenden om zich te vergewissen hoe de tegenwoordige minister van binneiilandsche zaken over de taak dacht. Dr. Blink uitte den wensch, dat het bé- stuur pogingen zoii aanwenden om dé gave te bevorderen vau een geschrift ia del Nederlandsche taal, waariu helder en duidelijk alle inlichtingen omtrent de emigratie wordea gegeven. Dit denkbeeld werd zeer ondersteund door den heer H. H. Timmer, die in bedenking gaf dit te doen in den vorm van een maandschrift, Dr, Spruyt meende dat het minder op den weg lag van het bestuur eeu geschrift sameo te sletten; iets anders zou zyn om, wanneer zulk een streven van andere zjjde kwam, dat door subsidieering te ondersteunen. Met dit laatste kon de voorsteller zich wet vereenigen, mitshetgeen hjj wenschte maar geschieddeterwyl de heer Timmer van deze gelegenheid gebruik maakte om het bestuur uit te noodigen lo. daar Nederland toch aan de post-conferentie was aangesloteo, slappen by de regeering te doen tot vermindering der porto's vau de correspondentie metTians- vaal, en 2o. om, du het getal leden tot 1400 was aangegroeid, in plaats van een, twee vergaderingen 's jaars te houden. Omtrent het eerste vet klaarde het bestuur zich niet ongeneigdterwyl wat het tweede punt betrof door den secretaris werd opge merkt dat, wanneer er iets was, de leden steeds zouden worden byeeogeroepen, maar, indien er niets was, dat toch moeiljjk ging. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering gesloten. Bij den internationalen wielerwedstrijd, Zondag en Maandag te Berljjn gehouden, zjjo ook weder door Nederlandsche ryders prjjzen- behaald. Het itweewiefers-meeslerschap voor Europa'r, dat verleden jaar gewonnen werd 'door den heer Kiderlen, van Delft, die thans niet was opgekomen, hy is zooals men weet nog niet volkomen hersteld werd nu gewonnen door Aug. Lehr, uit Frankfort, die 10.000 meter afstands in 18 min. 577, sec. aflegde. (Kiderlen reed er verleden jaar 18 min. 47sec. over),. Den tweeden won E. W. Crist uil Amerika, en den derden J. F. J. Huysser uit Maastricht,. Bij den handicap twéewielerwedstrjjd voor liefhebbers, (rZweiradfahrer mit Vorgabe")i waaraan 17 Duitsche, Nederlandsche en Aroe- rikaansche rijders deelnamen, werd de eerste- prijs behaald door J. F. J Huysser, die den afstand, 3000 meter, aflegde in 5 min. 227, sec. De tweede daarbjj was Spitzig, uit Berlyn,. en de derde A. Lomao, van de Nederl. wielr,- vereeniging. Maandag werd door den heer Van Leeuwen, van den Arnh. wielrijdersbood, de tweede prijs- gewounen bij rfeu wedstrijd op ïsafeties". Bij het tweewieler-recordrydeu wou J. F. J. Huys ser den 3en prijs. De Engeische r'yder Allard, ook hier te lande* wei bekend, won Zondag den 2en prijs bjj den ïtweewielerwedstryd voorrijders van'beroep".- De Amerikaan Temple was no. 1. De correspondent der N. B. Ct, te Berlyn- seinde gisteren aan dat blad Heden was het de laatste dag der inter nationale wielerwedstrijden. Onder zeer groote opgewektheid had de grootste wedren plaats,- die .er nog gehouden is. Daarbjj heeft een Nederlander gewonnen. Do baan was 20 kilo meter lang. Onder grooten bjjval van het by duizenden toegestioomde publiek,kwamJ.F.J.- Iluysser, van do aMaastrichtsche Yélocipède- club," het eerst aau den eindpaal, waarmede* hij dëh eersten eereprijs verwierf. Ilij reed op een tweewieier van de »Rudge-Company" met buileogemeene kalmte en algemeen be wonderde elegantie. Verscheiden ryders, onder wie de beste Duitsche rijder, vielen onder weg. Aaa den wedstrijd namen Amerikanen,. EogelschenDuitschersOostenrijkers en anderen deel. Huysser deed over de boven genoemde 20 kilometer precies 39 minuten- 50 seconden, en versloeg al zjjne mededingers, ofschoon dezen een groote voorsprong was gegeven, Iu het vorige jaar heeft eveneens-

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2