Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg, Rechtzaken. ;éèn Hollander, de lieer E. Kiderlen uit'Delft, den strijd over 20 kilometer gewonnen, Ge noemde heer was, ditmaal, helaas, afwezig, omdat by zich onlangs by een val bezeerd heeft, Kiderlen, door zyne verleden jaar be haalde schitterende overwint ing hier zeer bekend, werd thans in sporvkringeq zeer gemist. Wat Huysser heden gedaan heeft, wordt algemeen ais iets zeer bijzonders erkend, omdat zyne vélocipède by het ryden niet vol maakt in orde was, maar toch, dank zy het vooitreffeiyke materiaal en maaksel, en dank de uitmuntende besturing door Huysser, aau de thans gestelde hoöge eischen volkomen voldeed. De Ned.-Indische commissie voor het jubi leum van prof. Donders beeft aan de commissie in Nederland overgemaakt eene door haarju- gezamelde som van f5303.67. De le luiteoaot Van Suchtelen van da Ha«re keert met bet detachement infanterie op 20 dezer uit Steenwykerwoid te Deventer in garnizoen terug. Het detachement huzaren, dat te Oldemarkt de orde hielp bewaren, is dezer dagen weder te Deventer in garnizoen teruggekeerd, Uit Utrecht meldt men aan Ba Amsterdam- nier dat roejuffr. A. Opzoomer (A. S. C. Wallis) zich in Hongarye metterwoon gaat vestigen. ■Zij is verloofd n.et prof. G. Antal von Felsö- Geliér, met wien zy in de maand September in het huwelijk zal treden. Te Eindhoven zyn Maandagnacht zulke ern stige baldadigheden gepleegd, dat de politie genoodzaakt was om van de blanke sabel gebruik te maken, om de menigte uit elkaar te jagen. Verscheiden personen hebben bij die gelegenheid kwetsuren opgedaan. Ook te Kralingen wordt nog aan heksen •geloofd. Een kind van IVü jaar moet volgens de verklaring der ouders ydor eenigeo tijd door seene kwade hand" zyn aangeraakt en is dientengevolge lijdende geworden. Zekere vrouw De B. wordt verdacht de heks te zyn, die het kind betooverd heeft. De ouriershebben geestelijke hulp ingeroepen voor de herstelling van hun kind. Een boertje, met een blykbaar welgevulden buidel op den rug, stond Zaterdag kalm te praten in de Spuistraat te 's-Hage met een fatsoeóljjk gekleed heer. Gelukkig voor het boertje passeerde op dat oogenblik juist een inspecteur van politie, die in den sheer" een berucht sujet, nl. een. ^kwartjesvinder" herkende, het gesprek onder brak en den sheer" die schijnbaar handels- relatiën wilde aanknoopen, verzocht hem naar bet bureau te volgen. Met het stoomschip Mars van de koninklijke Nederlaudsche stoombootmaatschappij gaan deze week uit Amsterdam een driehonderdtal grondwerkers naar Hamburg, een gedeelte van de meer dan duizend Holiandsche polder jóngens", die aangenomen zjjD om tè arbeiden aan het ontworpen kanaal, dat Kiel met de Noordzee zal verbinden. Vóór eenige dagen weiden per advertentie in het Nieuws van den Dag agenten voor eeoe op te richten zaak gevraagd. Wie daarop nadere inlichting vroeg, kreeg de ioformatie, dat bedoelde zaak was eene Nederlaudsche publiciteit8-verecoiging te Deuiicheno, en al dadelyk werd toegezonden eene instructie voor heeren agenten en depothouders, in slecht Nederlandsch gesteld, en waarbij later tot opheldering nopens de wijze waarop men dacht te werken, eene enveloppe werd gevoegd van the Publishing Company, te Amsterdam. De naam des schrijvers of der ondernemers werd niet gemeld, maar f 50 storting werd als waarborg gevraagd, eo, was de gegadigde nog al zeer belangstellend, dan f 100. dp navraag omtrent die vereeniging ant woordde de burgemeester vau Deutichem dat hem niets omtrent de vereeniging bekendL ie, en ze in geen geval te Deutichem is ge vestigd. Uit Almelo schrijft men aan het N.v. d. D.; »De toestand der personen, die by den brand in de fabriek der heeren gebr. Paithe gewond werden, is zeer bevredigend. Een van de vijf verpleegden zal binnen een paar dagen waar schijnlijk naar zyn buis gaan; de anderen, indien zy in beterschap bly ven toenemén zoo als thans, QDgeveer over 3 weken. Geen van allen zyn zy zoodanig verminkt, dat ze voor bun ieven ongelukkig zouden zyn. Onlangs verhaalde prof. Donders aan eenige geneeskundigen dat h'y gedurende de 40 jaren van zyn professoraat dé studenten, die bjj hem college hielden, had gemeten en de capaciteit hunner longen ondèrzoctat. Hjj 'had van alles nauwkeurig aanteekening gehouden, en deze statistiek leverde het bewys, dat zoowel de lengte als da capaciteit der longen in het algemeen is toegenomen. De oud-marketentster van Waterloo, Etske Van AggeleD, te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94n verjaardag. Aangezien zy in zeer behoeftige omstandigheden verkeert, ont ving zy weder veel bew'yzen van bèlangstelling, ouder anderen van Zyn Excellentie den minister van oorlog f10, Wegens het in de laatste jaren aanmerke lijk toegenomen verkeer van vreemdelingen te Valkenburg (L,), zal het spoorwegstation aldaar vergroot worden en meer naar de tegen woordige behoeften ingericht. Onder het zwemmen in de rivier de Maas, naby Maassluis, zyn twee jongeliogen van 21- en 22-jarigen leeftyd verdronket}. Zaterdagnamiddag brandde, vermoedelijk ten gevolge van onvoorzichtigheid derkinderen,, het huis met hooiberg en schuurtje van deu arbeider W. Van den Berg, te Doornspijk, tot den grond toe af. Den inboedel heeft men voor een gedeelte gered.. Niéts was vérzèkerd. Te Schyf, onder Rucphen (N.-B.), is eene bouwstede met landerijen, ruim 4 bunders groot, bij openbare veiling ingezet voor slechts 580 gulden. Een paar jaar geleden werd de stede gekocht voor het tiendubbele (f5800). Te Hoenderlo (Geld.) heeft een roodstaartje (Luscinia Phoenicurus L.) in een der lokalen van de openbare school, op een richel bovenp het bord zijn oest gemaakt. Het wijfje zit te- broeden, zy gaat daarmede te midden der levenmakeade jeugd voort, even rustig alsof het een afzonderlijke woning had. Botterdam. Een beschonken persoon is Zondagnacht op dèn Ouden Binnenweg (zoo genaamd Coolsche Wegje), alhier, door twee personen van zyn zilveren horloge met gouden ketting, benevens zyne portemonnnaie met ongeveer zes gulden beroofd, Rotterdam. Gisterochtend kwam een man, in kennelijken staat vau dronkenschap verkeerende, op de Groote Markt alhier aan waggelen, Hij viel over eené groentenmaod, en tóen men hem wilde ophelpen, bleek het dat h'y reeds een lyk was. De man was blykbaar door een beroerte getroffen. Den Haag. Eenige dagen geleden werden in de grondverf staande huizen op het Oranje- plein te dezer stede met zwarte verf besmeerd. Drie huizen kwamen Vrijdagavond geheel in de verf, duch omstreeks 10 uur bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedrijf te hebben volvoerd; thans was de verf met teer bedekt. Men meent alle reden te hebben om aan wraak tegenover deu eigenaar der huizen te denkan, want den der buizen van het geheele ■blok, dien eigenaar niet toebehoorende, bleef gespaard. Den Haag. Een advocaat alhier ontving het verzoek van eenen cliënt om, op degrooden in het volgende curieuse stuk ontwikkeld, eene actie tot schadevergoeding in te stellen Schraven Hage 41 July 1888. Aan den Heer N. N, aan werk loon van 10 pute moeder schoon hou we en eeD poort schrop beschade aan bloeme eo poti en groenti ver zuim aan werk door de buure dat ik niet buiti kon gaan om mjjn zaake ti doen de raame en duure kapot behang kapot gooti lekke de heel kleer brant hout bederft boome eo heesters teege het woonhuis en de duur gezet dat ik of de vrouw er niet uit kan, de vrouw is gaau vjugti en een andere woooing tot Schadever goeding f 400 guide. (Fad.) Purmerenö. In den nacht van Zaterdag op Zondag is wederom ingebroken in het kantoor van den ryks-outvanger te dezer slede. De dieven hebben zich door het insiaan van eene ruit den toegang tot het kanloor weten te verschaffen. Hoewel er geen belaugryke som aanwezig was, is toch door hen eenig geld medegenomen. Nijmegen. -In de Zaterdag jl, gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter mededeel'mg gedaan dat, aan gezien de gemeenteraad geweigerd had daartoe mede te werken, Ged. Staten vao Gelderland, ingevolge art. 32 der wet op het lager onder wijs, tot hoofd der openbare lagere school te Hees hebben benoemd den heer A. Van Loon, te Grosiugeo, en dat deze die benoeming be reids heeft aangenomen. Op voorstel van dr. Berends wefd daarop met 10 tegen 6 stemmen besloten, om tegen dit besluit van Ged. Staten by Z. M. den koning in hooger beroep te gaan. Zevenaar. Vrydag werden aaudeDuit- sche gendarmen alhier uitgeleverd de personen Liefting, Thorn en Schmidt, drie kwartjes vinders, dezer dagen in Amsterdam in arrest genomen. In Duitschiand hadden zij een aantal verschillende diefstallen, waarvan-eokele met inbraak, gepleegd, waardoor zij de eer genoten, alhier niet te behoeven uit te stappen en de reis in den trein te mogen voortzetten, wat in den regel van hiernaar Emmerik te voet moet geschieden. De Duitsche politie was in volle wapenrusting, voorzien van karabjjn enz., wat te denken geeft, dat zij niet gunstig te boek stonden. ■Voor den grooten optocht, dio Donderdag to Bologna zal plaats hebben en waarin de geleer den van alle landen der wereld zullen zijn ver tegenwoordigd, hebben de dames der stad een banier geschonken die f 4800 kost. De studonten bereiden een uhumorislisch" foest voor. Een afschrikkend voorbeeld voor te Iaat ko mende spoorwegreizigers, die met alle geweld nog meewillen, werd dezer dagen aanschouwd in een treurig ongeluk aan het station te Door nik. Daar kwam oen heer aan, juist toen de trein waarmee hij wilde vertrekken, ging voortrijden. Hij klom over een afsluitingshek, liep den trein na, sprong op de loopplank, maar door een mis stap viel hij, en werd verpletterd door den trein, die liem over het lichaam reed. To Castelnaudary (Frankrijk) heeft een slach ter, zekere Gril, die vaak twist met zijn vrouw had, deze met een slachtersmes eerst vermoord en toen met datzelfde wapen een einde aan zijn leven gemaakt. Een vreeselijke moord heeft heel wat opschud ding gebracht in het Fransohc dorp Parthenay. Daar is de burgemeester door zijn twee natuur lijke zoons, die daartoe expresselijk van Parijs 'waren gekomen, vermoord geworden. Te Cattero, \bij Triest, is zekere Pierre de Bis- cucchia, zoon van een algemeen geachte familie, door den strop gedood; hij had, om zich de gel- den eener levensverzekering toe te eigenen, zijné vrouw door arsenicum gedood. De maatschappij vertrouwde de zaak echter niet en liet bet lijk schouwen, zoodal de misdaad aan het licht kwam. Een der nieuwe raadsleden te Chicago is een Nederlander, do heer mr. J. Doornbos, geboortig uit Groningen. flBW g g—tMBBB— In het belang van den aardappelen- en vruch- tenhandel zullen de rijkstelegraafkantoren te 's-Gravenzande, Monster en Naaldwijk voor het tijdvak van 21 Juni tot en met 20 Augustas a. s. open zijn op werkdagen van 7 uur voor tot 9 uur namiddagsop Zon- en feestdageu van 8 tot 9 uur voor- en van 12 tot 2 uur namid dags. (Stel.) ■Van Oud-Beierland is eene commissie naar Friesland vertrokken, ten einde de werking der boterfabrieken te onderzoeken. Hot plan bestaat namelijk om ook hier eene dergelijke fabriek op to richten. In het oostelijk deel en verder in 't noorden van Friesland zijn de aardappelen zóo overvloe dig, dat ze voor f 0.80 tot 11.20 per HL. worden verkocht, beste qualitoit. Door deze lage prijzen behalen do landbouwers slechts weinig winst, Batavia, 12 Mei. De gewezen stuui man van de Prins Alexander, Swagcrman, is door den Raad van Justitie te Snmarang vrijgesproken van de hem ten laste gelegde berooving van iemands loven door onvoor zichtigheid. Generaal Romswinkel zou 1G dezer te Soera- baija scheep gaan aan boord van de Prinses Amalia, om te repatriecren. De vicc-admiraal Brnkes keert rnet de Zeeland, van de Rotterdamsche Llöyd, naar Nederland terug. Na langdurige buitenlandsche afwezigheid om redenen van gezondheid, deelde prof. W. Koster, hoogleeraar aan da universiteit te Utrecht, in het laatste college van dezen cursus mede dat hij aan curatoren ontslag had verzocht als hoog leeraar in de anatomie van den mensch. Aan de hoogesclmot te Ziirich kunnen voort aan ook dames tot professoren benoemd worden. Door do diaconie der herv. gem. te Wagenin gen is een perceel grond aangekocht in de on middellijke nabijheid der stad, met het doel om daarop oen oude-mannen- en vrouwenhuis te doen bouwen, eene inrichting waaraan aldaar sedert lang behoefte bestaat, De arrond.-reehtbank te Rotterdam veroor deelde in hare zitting van gisteren de volgende personen P. W. H., oud 14 jaar, schoenmaker, en F.G.H., oud 13 jaar, schooljongen, beiden wonende te' Schiedam, wegens diefstal van graszoden, den eersten beklaagde tot f3 boeto en den tweeden beklaagde tot f 1 boete. A. J. v. G., koetsier, wonende te Ylaardingen, wegens mishandeling, bedreiging op het leven ge richt en verzet tegen de politie, tot een maand gevangenisstraf. L. S., huisvrouw van D. M,, en J. C. NÉ, oud 16 jaar, wonende tc Overschie, wegens beleedi- ging door een smaadbrief, werden vrijgesproken. ■Vervolgens stonden terecht 11. v. E., varensgezel, wonende te Schiedam, stelde zich op 21 Mei, in beschonken toestand

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3