Gemen gde Berichten. (iy. n. ct.) I Door de regeering zal dezer dagen by de Slateo-Generaal een -wetsontwerp weden ingediend, waarby wordt goedgekeurd bet tractaat met Frankrijk, om de geschillen met Fraokryk over de grensscheiding tusschen Kederlandsch en Fransch Guyana aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Dit wetsont werp wenscht de regeering nog vóór het reces door de Kamer behandeld te zien. Naar de JV. Agger Ct. verneemt, is gisteren te Assen een particulier telegram uit 's-Graven- bage ontvangen, volgens hetwelk door den koning is vernietigd het besluit van den ge meenteraad van Smilde, om de 8 onderwijzers aan de openbare lagere scholen in die gemeente met 1 April a. s. te ontslaan. Pastoor J. W, Brouwers ontvaogt van verschillende plaatsen telegrammen en brieven van particulieren en vereenigiogen, om hem een blijk van instemming te geven met zgne waardige houding op II, Zondag. De vereeni- ging van B.-k. onderwijzers te Rotterdam besloot o. a. met algemeene stemmen den spreker telegraphisch hulde te brengen voor atyo onvermoeid strjjdeu voor de rechten van Z. H. den paus en van het gezag, Behalve de heer A, Visser, laatstelijk ge machtigde van de heereo Volker Bos, te Dordrecht, bjj de uitvoering van werken in Spanje, is ook de heer Blgdenstein, civiel- ingemeur, dezer dagen met den kopt.-inge nieur Van Schermbeek naar Marseille vertrok ken, ten einde zich daar Zoodag a. s, naar China in te schepen. Deze expeditie staat in verband roet een technisch onderzoek, hetwelk geschiedt voor rekening van een consortium van Nederlandsche aaooeroeis, ingenieurs en kapitalisten. De reserveboot Print van Oranje, welke voor de Friesland in plaats was gekomen voor den dienst tusschen Enkhuizen en Stavo ren, is uit de vaart genomen en vervangen door de stoomboot Willem III, welke vroeger tusschen Amsterdam en Harlmgen heek ge varen. Te Nederweert is uit de sacristy der kerk «ene som geld ontvreemd. Sedert zjjn drie jongens, van 12, 13 en 14 jaren, uit die ge meente vermist. Men vermoedt dat zy de daders zyn. Uit Stolwijk wordt aan de 2V, 22, Ct. van den 13n dezer gemeld: Nog onder den indruk vao den moord, door «en drietal bedelaars hier verleden week ge- spleegd, hebben zich hedenavond ruim zestig ingezetenen dezer gemeente,met het gemeente bestuur aan het hoofdtot een vereeniging geconstitueerd. De leden dier vereeniging hebbpn zich verbondenvooitaan geen giften meer aan bedelaars uit te reiken. Men hoopt daardoor dit volkje, dat voor allen een last en voor velen door zyne brutaliteit een bron van angst was, uit de gemeente te weren. Als nu in de omliggende gemeenten dezelfde maatregel toegepast kon worden, zou zeker menigeen meer gerust zyne woning verlaten dan by in den laasten tyd doen kon. Opmerkelijk is het dat na dien moord hun aantal reeds tot enkelen beperkt is. Zy begrij pen zeker dat zjj thans door iedereen ge schuwd worden. Omtrent den moord zelf kan vooralsnog alleen worden medegedeeld dat verschillende getuigen door den rechtercommissaris zjjn gehoord. Sedert eenigen tyd wonen op den Groote Oever te Meppel een tweetal personen, zekere Boonstra Gerrits en de wed. De Jong, wier dochtertje volgens zeggen zeer ondeugend is en dan zoo wordt behandeld, dat de buren er zich mede bemoeien. Dit geschiedde ook Vrijdagavond, tnen bet meisje ernstig werd mishandeld, volgens haar zeggen omdat zy slechts 22 centen had opgehaald roet bedelen. De mishandeling was nu van dien aard, dat de buren de moeder en bareu huisgenoot te lijf wilden, zoodat de politie zich genoodzaakt zag beu op hetpoiitiehureau te brengeo, geen kans ziende anders voor bunue veiligheid te zorgeD. Het meisje is voor deo nacht bjj anderen ouder dak gebracht. Zaterdagmoigen werd zy weder naar liuis gebracht, waarop weder een opstootje plaats vond, (Af. A. O.) Pietefnella Oostakker, verpleegde in het gasthuis te Goes, viert heden haar honderdsten verjaardag. Het oudje is nog goed gezond, alleen wat doof, lu het gesticht is het feest, eo de jubilaresse wordt met geschenken vereerd. Iemand uit Barrndeel, iu Friesland, ver kocht een gewone duit aan een handelaar te Harimgeu, die het beest naar Londen afzond, waar bet behouden en wel aankwam. Daar weder losgelaten, gevoelde de duit zich blijk baar met op baar gemak, althans de eigenaar te Bairadeel vond haar Vrijdag in het hok terug, na een reis over Noord- en Zuiderzee, De provincie Limburg telt, volgens den provincialen almanak voor 1889, 85 kloosteis, ■waarvan 31 door mannen en 54 door vrouwen betrokken zyn. Op l Januari 1888 waren er 84 kloosters. Bovendien zyn er lu vele dorpen nonnen belast met het geven van onderwijs aan meisjes, doch dezen behuoren tot de 54 vorengenoemde vrouweokloosteis. Den Haag. Naar men verneemt, is het verblijf der kooiukl'ijke familie op Het Loo voorloopig slechts tot medio Jaouan verleed, zoodat tiet nog niet is vastgesteld of het vorste lijk gezin den geheelen winter buiten Den Haag zal doorbrengen, In de artillerie-kazerne te Antwerpen hebben zich Zondag bij een 80-tal manschappen dezelfde ziekte-verschijnselen voorgedaan, welke blijkbaar aan vergiftiging moeten worden toegeschreven. Zaterdagavond heeft het maal bestaan uit aard appelen met Aroerikaansch spek, en zoowel deze spijs als de kookketels zijn aan oen deskundig onderzoek onderworpen. Do Opinion beklaagt zich over de geheimzinnigheid der militaire over heid met betrekking tot deze ernstige zaak. Het hof van appèl te Brussel heeft zich ver klaard tegen het toelaten van mile. Popelin tot den eed als advocaat, op grond dat de wet, in overeenstemming met do zeden, niet toestaat dat vrouwen bet beroep van advocaat uitoefenen j dat haar plaats in de maatschappij haar plichten oplegt, met de uitoefening van dit beroep onver- ecnigbaar, dat de gehuwde vrouw niets kan doen zonder toestemming van haar man en men haar derhalve niet kan laten doen voor anderen, wat haar zelf is verboden. Mevrouw Agar, de ook in Nederland goed be kende tooneelspeelstcr, is sedert eenigen tijd ziek. Hare vrienden willen voor haar, die in armoedige omstandigheden verkeert, in een der groote schouwburgen van Parijs eene benefietvoorstel- ling organiseeren. De directeur van het thóatro fransais heeft haar 1000 frs. gezonden en me vrouw Cnrnot, de gemalin van den president der republiek zal, volgens de Figaro, haar invloed aanwenden om haar een depot van tabak en siga ren to verschaffen, Zulk een winkel bureau de labac) levert dik wijls vrij wat op. Zij, die mot de beste zijn begif tigd, plaatsen er eon verkooper in, die een vast traktement of een deel der winst ontvangt, en houden dan een aardig sommetje ever. Een bende van 05 loovers is gepokt te Szakos, een dorp in Hongarije. Zij hadden o. a. twee gezinnen vermoord, liet opmerkelijkst is, dat het hoofd der bende tevens bleek te zijndo eerste magistraat van bet dorp. Het is in een te Yolby opgerichte fabriek ge lukt, verscheidene dranken uit vruchten te berei den, die zeer smakelijk en opwekkend zijn, zonder alcohol te bevatton. De fabriek zal zich nu aan zienlijk uithielden, en men hoopt daardoor het misbruik van sterken drahk met goed gevolg tegen te gaan. Bij een huwelijksplechtigheid in dc kerk te Faro (Portugal) gaf de bruid, op de gewone vraag van den geestelijke; of zij den heer X. tot man begeerde, een zacht maar duidelijk »neen" ten antwoord. Algemeene ontsteltenis. De priester sloot zijn boek en ging naar de sacristy. Natuurlijk werd nu de bruid van allo kanten ge vraagd naar de oorzaak van hare weigering, en eindelijk sprak zij»lk vond het ongepast, zoo maar dadelijk »ja" te zeggen. Had de pastoor het nog eens gevraagd, dan zou ik niet gewei gerd hebben." De geestelijke werd weder gehaald en de plech tigheid hervat. Doch nu zei de bruid wol zja" op de bewuste vraag, maar do bruidegom sprak- uneen". De geestelijke1 ging nu weer heen, en allon stonden weder even verlegen als een oogenblik te voren. De bruidegom verklaarde dat bij het nu gepast had gevonden om »necn" te antwoorden- Toen de plechtigheid nu nogmaals hervat werd, antwoordden zoowel de bruid als de bruidegom »ja" op de gestelde vraag. Maar tlians sprak de geestelijke«Nu wil ik niet", en na zijn boek dichtgeslagen te hebben, verliet hij de kerk. Het bruidspaar moest nu een anderen priester zoeken, om de echtverbintenis in te zegenen. Uit eene geschiedenis van de ontwikkeling van Weenen gedurende de laatste 40 jaren, welk belangrijk werk het gemeentebestuur der hoofd stad keizer Frans Jozef ten geschenke aanbood, blijkt dot Weenen gedurende de regeering van dien keizer met 488 straten werd uitgebreid en dat daar in dien tijd meer dan 500 millioen florijnen aan nieuwe gebouwen, monumenten, enz. is besteed. Ook op hygiënisch gebied is Oos tenrijks hoofdstad in dot tijdvak met reuzen schreden vooruitgegaan. De gezagvoerder van het stoomschip City of Richmond, van New-York te Queonstown aange komen, bracht te Londen het bericht mede dat door het stoomschip Panama, van Marseille te Philadelphia aangekomon, den 26n Nov., tijdens eene cyclone, op 100 mijlen beoosten kaap Dela ware, een in nood verkeerend vaartuig werd aan getroffen. Na vele moeite bij de hooge zee en buitengewoon stormweder, gelukte het hem er dichter bij te komen en zag toen dat het een fregatschip was voor de ondermarszeils bij leggende. flet schip scheen diep te leggen en de zee brak er overheen. Men kon de equipage- tellen, - .geveer 25 koppen. Eenige zaten in het- tuig en wuifden met lantarens. Zij riepen om hulp en dat hun scbip zinkende was. Men be proefde vruchteloos om dichter bij het zinkende vaartuig te komen om de opvarenden te redden- Plotseling ve.dwonen al de lichten en was er niets meer van bet zinkende vaartuig te ontdek ken. De gezagvoerdor van dd Panama is van meening dat hot schip met man en muis ver ongelukt is. Volgens een officieele statistiek kwamen in Rusland gedurende de laatste jaren ongeveer 40,000 branden per jaar voor. Daardoor werden 135,000 gebouwen geheel vernield en de schade- er door veroorzaakt bedraagt 69 millioen roebel. Een duur paardje, De hertog van West minster verkocht vOrmondo" voor 17.000 pd. st aan John Morris, te New-York. De heer Henri King, compagnon in een voor name handelsfirma der stad Chicago, in Amerika, kwam onlangs in een logement dor stad Omata, waar hij zaken te regelen had, en was vergezeld langzaam mogelijk gereed het bevel uitte voeren. Hij trekt zijn mouwvest uit, zet zijn muts af, maar hoe hij treuzelt, het moet er toch ein delijk toe komen. Nu schijnt het eensklaps of de booze luim van den commandant ook in bem gevaren is. Hij grijpt de stukken mot, het tee- nen vlechtwerk, en smijt het verwoed links en rechts over de binnenplaats. Nu ligt de beurt aan de stokjes, die rondom Picciola in den grond tusschen de voegen der keien waren geitoken en waaraan het eerstgenoemde was bevestigd ge weest. Hij rukt ze uit, een voor een, breekt ze voor de knie en werpt de stukken weg. 't Scheen dat zijn vroegere liefde voor Picciola in haat ver keerd was, en dat ook hij zich op haar te wreken had. Charney stond bij dit alles onbeweeglijk, star- -oogende op Picciola, nu van alle bescherming beroofd, en alsof hij haar nog met zijn blikken had kunnen behouden. 't Was een koele morgen geweest, en de lucht bewolktdo stengel had zich sedert den vorigen dag weder opgericht, en onder de oude, kwijnonde takjes uit kwamen weder nieuwe, groenende spruitjes te voorschijn. Men zou gezegd bobben dat Picciola hare laatste krachten inspande om te sterven! Ach! Picciolazijne Picciola! Zijn werkelijke wereld en de wereld zijner idealen, de spil waarom zijn leven draaide, de bronwel zijner reinste gedachten en gewaarwordingen, dat alles zal dan vernietigd worden! En hij, arme ge vangene, wiens boetedoening voor zijn vroeger verbeuzeld leven door de hand der Voorzienigheid was geschorst, hij zal dan door menschenbanden gestuit worden in zijn zielsverheffing naar de sferen der waio wetenschap! Hoe zal hij nu zijn tijd doorbrengen, waarmede zijn geest voeden, die hongert naar de hoogste waarheid 7 Wie zal het ledig in zijn hart vervullen Picciola, gij hebt de woestijn bewoonbaar gemaakt, en zonder u wordt zij weder de woestijn! Geen plannen meer, geon studiën, geen zoete be dwelming, geen waarnemingen en indrukken meer op te teekenen, en niets meer om liet te hebben 1 O, wat zal hem zijne gevangenis nu eng, bekrompen zijn Hoe doodond zwaai de lucht, die hij er zal inademen 7 Nu is de goheele gevangenis een graf, 't graf van zijne Picciola! Die gouden twijg, die sibillijnsche twijgdie de boozo geesten, waardoor hij vervolgd werd, verdreef, zal hem dan niet meer beschermen tegen hen, tegen zich zelf! De ongeloovige wijsgeer, zonder eenig ideaal, zal zijn vroeger leven moeten hervatten hij zal op nieuw te kampen hebben met de oude bitter heid van zijn gemoed? Neen, liever sterven, denkt Charney, dan terugzinken in don stik- donkeren, kouden nacht, waaruit zij hem heeft verlost! Opziende, meende Charney een menschelijke gedaante te ontdekken voor het tralievenstertje. Hij bedroog zich niet. 'tWas da grijsaaid! Achzuchtte hijik heb hem zijn hoogste goed ontnomen, ik heb hora van zijne dochter beroofd, llij komt nu mijne foltering aanschouwenmij vervloeken En heeft hij er het recht niet toe? En wat is mijn ongeluk dan nog, vergeleken bij het zijne Ilij kon niet nalaten nogmaals don blik naar dien kant te wenden, en zag nu dat Girliardi de uitgeteerde handen bevend van aandoening tus schen de traliën doorwrong. Charney durfde hot hoofd niet opheffenom uit den grond zijns harten vergiffenis te vragen aan den eenigen mensch op aarde, wiens achting hij wilde behou den. Hij vreesde op dat edel gelaat het verwijt te lezen, dat hij zoozeer verdiend had. Toch kon hij niet nalaten den blik op hem te richten. En toen hunne oogen elkander ontmoetton, wat aan schouwde hij De oude man do arroo vader zag hem met het innigste medelijden, de diepste deernis aan, en had blijkbaar zijn eigen smart vergeten, om die van zijn lotgenoot in het on-- geluk te doelen. Charney was innig ontroerd en de tranen sprongen hem uit de oogen. Zóo- geweend had hij nog nooit. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2