Kempen onderzoeben. Meerdere zekerheid voor de bans van verdedigbaarheid kan in een betere regeling gelegen zyn. Rmtan garnizoensplaat- zen oefeningen in den wapenhandel te doen houden gakt zeer moeilijk. Het algemeen debat is gesloten. Bij de onderdeeleu verweet de heer Fabiusi toen de heer Domela Nieuwenhnis iets vroeg, diens wegblyven uit de sectiën. De heer Domela Nieuwenhuis reide, zich niet te willen blootstellen aan beleediging in be sloten vergadering, wat hy na zijne ontvangst hier als melaat^che onder de reineD verwachtte. Da heer Van der Feltz kwam daartegen op. Eenmaal heeft hij den heer Domela Nieuwen huis in de sectiën ontmoet en toen is de gewone beleefdheid in acht genomen en niets krenkends of beleedigends ten zijnen opzichte gedaau. Het amendement der commissie van rap porteurs, om den post van f27000 te schrap pen voor den bouw eener overdekte rijbaan te Utrechtwerd aangenomen met 56 tegen 8? stammen. Hedenavond voortzetting. De regeering heeft geantwoord op de voor- loopige verslagen betreffende haar wetsont werpen houdende nadere bepalingen omtrent accijns en invoerrecht van azijn. Daarbij is het invoerrecht van azyn van meer dan 100 gram verhoogd van f3 tot 3.50 met opklim ming naar de sterkte. Voorts worden de volgende rechten voorgedragennatrium ace taat watervrij f25,60, waterhoudend f 15,40, calcium acetaat watervry f 26.60, waterhou dend f23 80. Thaos is door de regeering by de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot goed keuring van de den 29a November jl, te Parys tusschen Nederland en Frankrjjk gesloten overeenkomst, strekkende om het geschil nopens de grensregeling tusschen Suriname en Fransch Guyana aan eene scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen. Offlcleelo Mededeellngen. De gewone audiënties van dan minister van financiën Donderdag 20, van deu minister van koloniën op Vrydng 2i dezer en die van den minister van binnen!, zaken op Zaterdag 22 dezer zullen niet plaats hebben. SCHIEDAM, 19 December 1888. De Standaard, nogmaals terugkomende op bet strooibiljet uit Lochem, bljjft het ant woord schuldig op onze vragen: wie dan toch dat biljet in de wereld heeft gebracht, als geen der onderteekenaars er iets van afge weten h»eft; en waarom, toen het biljet nog zijnen dienst moest doen by de herstemming in Lochem, niemand eene poging heeft ge daan om de verantwoordelijkheid van zich af te schniveo. Io de plaats daarvan blijkt het blad maar altijd herhalen dat z'yns mededeehngen om trent de 2iekte vau den heer Van der Borch juist woien, wat niets ter zake doet, nu De Standaard zelve erkent »dat de mededeehog die in h>-t biljet voorkwam, van baron Van der Borch herkomstig was": iets wat (dit in het voorbijgaan) zorgvuldig verzwegen werd, toen de kiezers in het district Schiedam in den waan moesten worden gebracht, dat de heer Van der Borch aan het geheele biljet doodonschuldig wa«. Tegelijkertijd met het Lnchemsche strooi biljet, brengt het orgaan van dr. Kuyper ook nog eens ter sprake wat er in het district Schiedam is gebeurd, Da-ir werden biljetten verspreid, zooals De Standaard beweerde in ïvalsche" Kaoaiius gescbreve/r. Voor de volgelingen moest het heeten, dat dit een streek van de liberalen was. die vroomheid huichelden om de kiezers te misleiden. Nu de heer Schellevis zich als deu schrijver van een dier biljetteo bekend isaakte, ts De Standaard wel zoo vriendelijk te erkennen »dat hiermee dan wel dit éeoe biljet uit de'huichelarij zou uitvallen' Maar bet blad voegt er bjj ïdat heel de reeks overige biljetten in de huichelarij blyft liggen". Alsof ook niet dia andere biljetten kunnen geschreven zjjn door personen, die even op recht meenden wat z|j schreven, ais de heer Schellevis. Er is erger. De Standaard heeft de Schie- damsche liberalen ook oog van andere kwade praktijkeu beschuldigd. Deze beschuldigingen werden door de Schiedamtche Oourant op af doende wjjze weerlegd, en tevens werden eene reeks kwade praktijken vermeld, door de vrienden van De Standaard bedreven. Wat antwoordt nu het orgaan van dr, Kuyper? Dat, zal gold hier het lliaeos extra peccatur muros et intra, te keer gaan van al zulk oomanierlyk behandelen der publieke zaak te dringender eisch van eerlijkheid wordt," Alsof het blad vao den beginne af erkend had dat er aan beide kanten oneerlijk gehandeld was I Neen, het werd voorgesteld, alsof de anti-revolutiounairen en hunne geestverwan ten met de eerlijkste wapeoen gestreden had den en volkomen zuiver in hunne schoenen stonden, terwijl de liberalen hun op de schan delijkste wyzen stemmen ontstolen hadden; ja, hun zelfs stembiljetten onthouden waren (D. B. Ot.) Naar wij vernemen, is bet consulair agent schap der Vereenigde Stateo van Amerika met ingang van 1 Januari 1889 opgeheven en gevoegd bjj het consulaat te Rotterdam. Met voldoende zekeiheid kan het jBil. mededeeien dat het bericht omtrent den terugkeer der koninklijke familie naar *s-Gra- venhage op 15 Januari a. s, van allen giond is ontbloot. De gezondheidstoestand des konings, hoewel vry bevredigend, zou voor de uitvoering van zoodanig plan een onover komelijk beletsel zijo. Met het oog op den zwakken staat der gezondheid van Z. M. den koning is het intusacheo geen ongunstig verschijnsel, dat het Kerstfeest ook dit jaar op het paleis Het Loo op de gewone w'yze zal worden gevierd. Een elftal Apeldoorusche kinderen ontvingen eeoe uitnoodiging om aanstaanden Maandag avond met H, IC. H. prinses Wilheimina de vreugde van den kerstboom teo pateize te komen deelen. Zooals wjj reeds meldden, heeft Z. M. de koning aau de Limburgsche landbouwmaat- Pchappij een praclitigen jongen stier en vier vaarzen geschonken. Iotusschen schynt het bij dit eene eescbenk niet te zullen blijven, daar, naar ons mede gedeeld wordt, nog eene tweede bezending zou beloofd zjjn voor het aanstaande voorjaar. Daarenboven heeft Z. M. het verlangen geuit, dat men proeven neme met 't aanplanten van teenwilgen op drogen grond, waartoe weldi a eenige honderden planten zullen afge zonden worden, terwijl tevens inlichtingen gevraagd zijn omtrent het schapenras dat in Limburg gevonden wordt. fUil. De minister vau justitie heeft het volgend schrijven aan heeien piocuieuis-generaa! bij de gerechtshoven gericht. vliet heeft de aandacht getrokken dat op ver schillende plaatsen m het rijk door lieden van verdacht allooi pogingen worden aangewend, om de landbouwende klasse te bewegon tot emigiatie naar Amerika, door onware voorspiegeling om trent de vooruitzichten, die haar in dat wereld deel wachten. slleeren procureurs-generaal verzoeken in ver band met dat schrijven heeren burgemeesters en commissarissen van politie, een ieder in zijn res sort een wakend oog te doen houden op do handelingen van lieden, die zich bezighouden met het geven van inlichtingen omtient en de bezorging van landverhuizing, en noodigen hen uit om, bijaldien blijkt dut door hen kwade praktijken, als waarvan hiei boven sptake, wor den aangewend, hem daarvan bericht te doen toekomen," In de Delfttehe Opmerker wordt het vol gende oordeel geveld over de ministers: Tijd wordt gaarne gegund aan den minister tan justitie, die zegt en toont want bij hem is een man een man een woerd een woord dien te willen gebruiken om flink aan het werk te gaan. Zal hi] met even groote gerustheid kunnen gelaten worden aan den minister van financiën, die er vierkant voor uitkomt dat bij voorloopig niet van plan is iets te doen? Wanneer men let op het cynisme waarmee de minister ieder denkbeeld van een poging zelfs tot wijziging van de belastingen terzijde stelde, is twijfel gewettigd. De minister van binnenlandsche zaken? Deze zal loverwegen". Op geen enkel punt van diplo matiek beleid schijnt deze minister eene geves tigde overtuiging te hebbon, of het moest zijn op het stuk der aanstaande Parijsche ten toonstelling, waarvan hij kort en goed niets weten wil. Soms maakt het zelfs den indruk alsof de minister niet slechts over de te voigen gedragslijn nog geenerlei meaning heeft, roaar alsof hij over de onderwerpen die worden behandeld thans voor het eerst hoort spreken. V/el mag het Kabinet zich erover verheugen, dat ie heer Elout van Soeterwoude niet meer in de Kamer zit. Daar waren gedurende het debat met den heer Hartsen oogenblikken, waarin het den heer Elout zeker moeite zou gekost hebben zich te weerhouden van eene herhaling der woor den, vóór ruim zeven en twintig jaren door hem aan een anderen minister van buitenlandscha zaken herinnerd: Pour savoir quelque chose il faut 1'avoir appris De régir les Etats Ia profonde science Vient-eile sans étude et sans experience? Naar aanleiding van het verzoek, doormr. de Beaufort in de Tweede Kamer tot den minister van binneolaudsche zaken gericht, om een onderzoek te laten instellen naar de uitkomsten der vaccinatie, wordt ons medegedeeld dat, ingevolge de beslissing der maatschappij van geneeskunde, in hare laatste algemeena veigadering, thans reeds zoodanig onderzoek ingesteld, wordt. Althans het hoofd bestuur der maatschappij heeft op voorstel der vereemging van inrichtingen tot bevordering der vaccinatie in Nedeiland, de afdeelmgen der maatschappij uilgenoodigd eene commissie van 3 leden te benoemen, om een rapport op te maken, waarin antwoord op da volgende vragen wordt gegeven 1°. Verdient wettelijke verplichting tot vacci natie (b. v. in het lo levensjaar) aanbeveling 2°, Is aanstelling van vaste vaccinateurs van staatswege aan te radon? 3°, Bestaan in uwen kring gemoedsbezwaren tegen de koepokinenting? 4°. Wordt in uwe gemeente voldaan aan het voorschrift van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Slbl. 134), te w.: In welke gemeente wordt door de zorg van het gemeentebestuur minstens eenmaal in elke drie maanden gelegen heid gegeven tot kostelooze inenting ot heiin- enting? 5°. Heeft de ondervinding u geleerd dat in de plattelandsgemeenten gelegenheid tot koste looze inenting vieimaa! in het jaar te veel en tweemaal voldoende is 6°. Zou het niet beter zijn in art. 18 der wet minstens eenmaal" te doen vervangen door: »in elke gemeente wordt door de zorg van het gemeentebestuur hetzij tweemaal in het jaar, hetzij elke 3 maanden, gelegenheid gegoven tot kostelooze inonting en herinenting"? 0n°. Komt het u, met het oog op do uitge strektheid van sommige gemeenten, wenschelijk voor, dat de verschillende zittingen tot kostelooze inonting, enz. worden gehouden in verschillende deelen der gemeenten? 7S Bestaat in uwen kring veel verzet tegen de inenting der kinderen, en zijn daarvan nadee- iige gevolgen waargenomen? 8». Zijn in uwen kring naöeelige gevolgen bekend ten gevolge van inenting met gehumani seerde stof? 9". Hoe is uw oordeel omtrent inenting met animale stof? 10", Geschiedt de herinenting ook met animale stof, en hoe is de uitkomst? 11". Hoe wordt door u in de behoefte aan inontingsstof voorzien list. Acht gij de hoeveelheid stof gewoonlijk door de vaccinatie-bureaux toegezonden voldoende, of zou ruimer beschikking wensohelijk zijn Hb. Aan welke wijze van toezending van stof geeft gij de v ooi keur, tusschen glaasjes of in buisjes, en hoe ontvangt gij ze meesttijds van de vaccinatie-bureaux? 1*2°. Tegen welken tijd acht gij de berinenting wenschehjk? 13". Is wijziging van het mode! der vaccinatie bewijzen aan te bevelen i Op welke wijze wordt de vaccinatie gewoon-- lijk door u verricht, door piqAres of doorscari. ficotie, en welke methode komt u het doelma tigst voor? Men ziet hieruit dat op vele ten deele nog open vragen veelzijdig antwoord mag verwacht worden,, en dat deze antwoorden zeer nuttige bijdragen kunnen leveren voor de geneeskundige staats commissie, door mr. de Beaufort gewenscht. De antwoorden op de gestelde vragen worden' vóór 15 Maart 1889 ingewacht. De kroon der overdrijving iu de buitenlanfi- fche pers van het gebeurde in Maison Strouo-, ken, te Amsterdam, spant zsgt de,4mA, Ot. eeo Italiaaasch blad, dat een echt sensatie-artikel over de jbarbarie ignominiose"' te Amsterdam geeft; o.a. leest men dat ver scheiden socialisten dynamiet-patronen hadden medegebrachten dat een gedeelte van het gebouw der vergadering in de lucht is ga- sprongen. Het aantal dooden wordt op 7, dat der gekwetsten op 84 geraamd! Omtrent het onderzoek naar de daders der. drie gelukkig mislukte moordaanslagen te Amsterdam weet het JSfieuwsblad voor Neder- land mede le deelen dat de politie de daders' reeds op het spoor is; zij zou evenwel nog geen aanhoudingen doen, omdat zij zeker van haar zaak wil zyn. By den gemeenteraad van 's-Hage is inge komen een adres van de "Westlandsclie stoomtramwegmaatschappy, met verzoek haaf concesssie te veriaenen voor de exploitatier roet tram-omnibussen van eenige 1'ynen binnen die gemeente. Naar men verneemt, bedroeg het tekort in de gemeentekas te Vries niet f 700, zooals" vroeger werd gemeld, maar f3600. De borg tocht van den ontvanger is niet voldoende om dit tekort te dekkeo. (F. O.) Te Goes is Zondagnacht de stoommeel-- fabriek »De Vos", toebehoorende aan de Gruw Kakebeeke, geheel afgebrand. De brand is te balftwaalf in de buiizaal, waar twee per sonen aan het werk waren, ontstaan, zonder dat men weet waaraan de oorzaak van deu brand is toe te schryveo. In weinige oogen blikken stond de zaal in brand en deelde het vuur zich aan het geheele gebouw meder Torenhoog sloegen de vlammen uit, en zoowel in de stad als daarbuiten was de brand op grooten afstand zichtbaar. Door bel spoedig aanrukken van brand spuiten uit Goes eu vele omliggende gemeen tel), bleven de belendende gebouwen gelukkig, alsmede het daartegenover gelegen gasthuis, gespaard. Van de fabriek zelve zijn alleen de muren en de machinekamer overgebleven. Uit het gasthu'S waren reeds de zieken vervoerd naar een koffiehuis op de markt; den vol genden dag werden zy weder teruggebracht, Bij deze ramp is gelukkig geen enkel verlies vao menschenleveus te betreuren. Ook zyn de boekeo, het geld en de papieren alle gered overigens is alles verbrand, o. a. een voorraad bloem van 7 a 8000 balen, beoeveos 500 last tarwe. Alles was verzekerd. Een groot aantal werklieden is thans door dit ongeval tydel'yk buiten werk. Te Kollum (Fr.) viel dezer dagen een jong® molenaar van den 42 voet hoogeo omgang (zwichistelling) van den molen. Hy bleef met Óen beeu nog even haken eo kwam weer in zittende houding op den grond terecht, zon der bij zyu val eenig letsel te hebben gekregen. Pen Haag. De gemeenteraad heeft giste* ren eenpang verklaard dat er urgentie bestaat tot vaartvprbeteung en dat met ingenomen heid nieuwe voorstellen van burg. en wetb. wordeo ingewacht. De heer Vao Kempen trok vooraf in zyn voorstel om aan burg. en weth, plannen voor zwaai- en losplaatsen in aanslui ting aan de provinciale vei betering te vragen. Uit het debat bleek dat gedeputeei de stateo naar de voornemens vau het gemeentebestuur hadden gevraagd, en by geiuchte werd gemeld

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2